Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?

Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.

KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?

Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Jest łagodny, ma pogodne usposobienie, uwielbia ruch i zabawę. To idealny towarzysz nawet dla alergików, ponieważ w przeciwieństwie do większości psów, posiada włosy, a nie sierść. Specyficzne cechy maltańczyka, związane głównie z wielkością rasy, rodzajem okrywy włosowej i predyspozycjami do niektórych chorób, wpływają na jego wyjątkowe wymagania żywieniowe. Czym powinna charakteryzować się karma dla maltańczyka? Przeczytaj.

Spis treści:

1. Maltańczyk - mały wulkan energii

2. Maltańczyk - żywienie - najważniejsze zasady

3. Czym karmić maltańczyka?

4. Jak karmić maltańczyka? Ile razy dziennie?

5. Karma dla maltańczyka a wiek psa

6. Najlepsza karma dla maltańczyka

MALTAŃCZYK - MAŁY WULKAN ENERGII

Maltańczyk to mały pies o pogodnym usposobieniu. Należy do ras z najdłuższą historią. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się już około 230 roku p.n.e. Maltańczyki były pupilami dam w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W Renesansie przedstawiano je na rzeźbach i obrazach. Wielką sympatią cieszyły się maltańczyki na dworze Ludwika XIV.

Optymalna masa ciała dla tej rasy to od 2 do 3-4 kg. Długość życia wynosi około 14-16 lat. Maltańczyk to jeden z tych psów, które nie mają sierści, a włosy - są one białe, gęste, lśniące i długie, bardzo rzadko wypadają. Podobnie jak włosy ludzi, rosną cały czas. Dlatego maltańczyki wymagają codziennego szczotkowania włosów oraz regularnego przycinania (co 2-4 miesiące).

Maltańczyk jest łagodny, cierpliwy i oddany swojemu opiekunowi. Jest bardzo energiczny i chętny do zabawy. Uwielbia treningi i wszelkie aktywności. Nauka sztuczek i codzienna dawka ruchu pomagają w utrzymywaniu dobrej kondycji psa i budowaniu więzi z opiekunem.

W wyborze karmy dla maltańczyka powinniśmy przede wszystkim kierować się wielkością rasy, wiekiem i poziomem energii czworonoga. Nie bez znaczenia dla żywienia jest też rodzaj okrywy włosowej.

MALTAŃCZYK - ŻYWIENIE - NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

W porównaniu do psów ras dużych maltańczyki są ruchliwe i charakteryzują się bardzo szybkim metabolizmem. Dlatego ich zapotrzebowanie energetyczne (w stosunku do masy ciała) jest większe niż dużych psów.

Jednym z najważniejszych aspektów żywienia maltańczyków jest odpowiednio wysoka dawka białka w pokarmie. Psy z włosami zużywają aż 30-35% dziennego zapotrzebowania na białko, które jest im potrzebne do regeneracji skóry i włosów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na higienę jamy ustnej maltańczyka. Częstą przypadłością psów miniaturowych jest zapalenie dziąseł i choroby przyzębia. Opiekun powinien regularnie szczotkować zęby psa specjalną pastą. Suchy pokarm również pomaga w czyszczeniu zębów. Dobrym uzupełnieniem pełnoporcjowej karmy dla maltańczyka są przekąski dentystyczne, które usuwają płytkę nazębną i ograniczają tworzenie kamienia. Jeśli zdecydujesz się na ich podawanie, pamiętaj o odjęciu stosownej ilości kalorii od głównych posiłków.

Maltańczyki, jako psy ras miniaturowych, mają też skłonności do chorób dróg moczowych (np. kamicy moczowej), dlatego bardzo ważna jest odpowiednia zawartość wody w ich diecie. Oprócz suchej karmy i wody warto więc podawać im również mokrą karmę, która świetnie uzupełnia płyny.

Rasa ta jest dość wrażliwa na zmiany diety. Dlatego trzeba uważać na wprowadzanie nowych pokarmów. Nową karmę- podobnie jak u pozostałych ras psów- należy włączać stopniowo w ciągu tygodnia i obserwować zwierzę, czy nie występują u niego problemy trawienne - biegunka, zaparcia czy wymioty.

Dodatkowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest podawanie pokarmu o stałych porach i wystawianie miseczki na około 20- 30 minut. Dzięki temu organizm psa przyzwyczaja się do regularnych posiłków, co umożliwia zachowanie tzw. komfortu trawiennego.

KARMA DLA MALTAŃCZYKA A WIEK PSA

Szczenięta i młode psy wszystkich ras mają większe zapotrzebowanie energetyczne (w stosunku do masy ciała) niż psy dorosłe i seniorzy. To, co wyróżnia szczenięta maltańczyka, to szybki wzrost i osiągnięcie dojrzałości już około 6.-10. miesiąca życia, co również wpływa na specyfikę ich żywienia i konieczność wczesnego wprowadzenia karmy dla dorosłych osobników. Dla porównania, psy dużych ras, np. labradory osiągają masę ciała dorosłego psa dopiero w wieku 18-24 miesięcy. Ze względu na szybszy wzrost, karma dla szczeniaka maltańczyka powinna dostarczać więcej wapnia i energii, niż karma dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich.

Karma dla maltańczyka w wieku dojrzałym powinna być mniej kaloryczna. Jeśli nie wprowadzimy w porę jedzenia dla dorosłych psów, nasz pupil może mieć problemy z nadwagą, a nawet z otyłością, które zwiększają ryzyko wystąpienia wielu innych chorób m.in cukrzycy. To istotne, ponieważ maltańczyki są rasą predysponowaną do tej poważnej choroby metabolicznej.

Seniorzy również potrzebują mniej energii. Maltańczyki w starszym wieku więcej śpią, są mniej aktywne i mają większe skłonności do nadwagi. Ich pokarm powinien być dostosowany pod względem kaloryczności, zawartości błonnika, ale też wielkości i twardości granulek. Z kolei psy w bardzo podeszłym wieku, cierpią zwykle na różne schorzenia, ich układ pokarmowy nie jest już tak sprawny jak dawniej, więc mogą wymagać pokarmu lekkostrawnego, o zwiększonej kaloryczności oraz optymalnej zawartości białka i witamin.

JAK KARMIĆ MALTAŃCZYKA? ILE RAZY DZIENNIE?

Psy małych ras mają stosunkowo małe żołądki, dlatego jednorazowa porcja jedzenia dla maltańczyka nie powinna być za duża (odpowiednia ilość to ok. 60-75 g). Zwierzę może mieć problemy ze strawieniem większych porcji pokarmu na raz. W związku z tym zalecaną dzienną ilość karmy dla maltańczyka należy podzielić na 2-3 posiłki dla dorosłego psa i 3-4 posiłki dla szczeniąt. W przypadku tej rasy na pewno nie można podawać jednego posiłku. Jest wtedy duże ryzyko przekarmienia psa, co może m.in. zaburzyć trawienie czy przyczynić się do nadwagi i otyłości.

Dobowa porcja karmy dla maltańczyka powinna odpowiadać jego zapotrzebowaniu na energię. Opiekunowi może wydawać się zbyt mała, jednak pies tych rozmiarów nie potrzebuje wielu kalorii. Jeśli maltańczyk utrzymuje prawidłową masę ciała, to dieta dostarcza mu odpowiednią dawkę energii. Nie powinniśmy ulegać prośbom psa o jedzenie między ustalonymi porami posiłków. Niektóre osobniki mają tak duży apetyt, że najchętniej jadłyby cały czas, co mogłoby przyczynić się do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej i związanych z tym chorób.

Podczas zabaw i treningów można podawać psu przekąski, które są idealną formą nagrody dla maltańczyka. Pamiętaj jednak, że przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej porcji kalorii.

CZYM KARMIĆ MALTAŃCZYKA?

Maltańczyki mogą być karmione zarówno gotową pełnoporcjową karmą (suchą bądź mokrą), jak i posiłkami, przygotowywanymi samodzielnie w domu. Pierwszy sposób gwarantuje psu kompleksową i zbilansowaną dietę. Natomiast samodzielne gotowanie dla psa wymaga od opiekuna dużej wiedzy na temat żywienia psów oraz poświęcenia sporej ilości czasu. Dieta dla małych psów jest szczególnie trudna do zbilansowania. W małej porcji pokarmu muszą znaleźć się m.in. wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach. Źle zbilansowana domowa karma dla maltańczyka przyczynia się do niedoborów lub nadmiarów niektórych składników pokarmowych i może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie zwierzęcia.

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi. Oznacza to, że mogą skutecznie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Co więcej, nie można ich żywić wyłącznie mięsem, ponieważ taka dieta jest niekompletna.

W trosce o zdrowie i dobrą kondycję naszego pupila powinniśmy wybierać pełnoporcjowy pokarm gotowy, opracowany specjalnie dla psów małych ras lub konkretnie karmę dla maltańczyków. Podstawą diety może być sucha lub mokra karma. Można również zastosować mieszany sposób żywienia, który polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w stosunku 1:1 (pod względem masy). Niezależnie od wyboru karmy dla maltańczyka, powinniśmy pamiętać, by pies miał również dostęp do świeżej wody przez cały dzień.

NAJLEPSZA KARMA DLA MALTAŃCZYKA

Sucha karma dla maltańczyka powinna:

● być dostosowana do wielkości rasy i wieku zwierzęcia,

● zawierać kompletny zestaw składników odżywczych,

● charakteryzować się odpowiednią ilością błonnika, który wpływa na prawidłowe trawienie,

● być w formie granulek, dostosowanych do szczęk małych psów,

● uwzględniać zdrowie zębów,

● smakować psu.

Jaka karma dla maltańczyka będzie zatem najlepsza? Taka, która uwzględni jego wszystkie potrzeby. Wybierając najlepszą karmę dla maltańczyka, wpływasz na kondycję i samopoczucie swojego psa. Zyskujesz zdrowego, kochanego i chętnego do zabawy towarzysza.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa to podstawa długiego, zdrowego i pełnego energii życia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?