Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK CZĘSTO KARMIĆ SZCZENIAKA? SPRAWDZONE PORADY DLA OPIEKUNÓW

Potrzeby żywieniowe szczeniąt różnią się od wymagań dorosłego psa.

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
JAK CZĘSTO KARMIĆ SZCZENIAKA? SPRAWDZONE PORADY DLA OPIEKUNÓW

Potrzeby żywieniowe szczeniąt różnią się od wymagań dorosłego psa. Szczenięta rosną bardzo szybko, dlatego mają zwiększone zapotrzebowanie na energię i substancje odżywcze, takie jak witaminy i składniki mineralne. Jak często karmić szczeniaka? Jak duże porcje jedzenia mu podawać? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak właściwie zatroszczyć się o nowego członka rodziny.

Spis treści:

  1. Jak często karmić szczeniaka?
  2. Porcje jedzenia - ile je szczeniak?
  3. Jak karmić szczeniaka? Jaką karmę wybrać?

JAK CZĘSTO KARMIĆ SZCZENIAKA?

Ile razy dziennie karmić szczeniaka? Młodego psa należy karmić często, małymi porcjami, by go nie przekarmić. Szczenięta powinny rosnąć w zdrowym tempie. Czworonogi, które rosną zbyt szybko, są bardziej narażone na otyłość (i związane z nią problemy zdrowotne) oraz choroby kości i stawów. Częstotliwość i wielkość spożywanych posiłków powinna być więc dla nich indywidualnie dostosowana.

Do około szóstego tygodnia życia szczenięta karmione są mlekiem matki. Po tym czasie, do chwili wejścia w dorosłość, czyli do momentu osiągnięcia maksymalnych rozmiarów, szczenię powinno być karmione specjalną karmą typu „junior” z zachowaniem odpowiedniej częstotliwości i wielkości porcji. Zatem, jak często karmić szczeniaka? Karmienie szczenięcia powinno odbywać się przede wszystkim regularnie, o tych samych porach w ciągu dnia - kształtujemy w ten sposób właściwe nawyki żywieniowe naszego czworonoga.

Ile razy karmić szczeniaka? Warto kierować się następującym schematem:

  • po odsadzeniu od mleka matki do około 10. tygodnia życia - 4-5 posiłków dziennie,
  • od 10. tygodnia do 7.-8. miesiąca życia - 3 posiłki dziennie,
  • od 7.-8. miesiąca życia - 2 posiłki dziennie (w przypadku psów ras dużych i olbrzymich: 2-3 posiłki dziennie).

Częstotliwość karmienia, stosowaną po 7.-8. miesiącu życia, należy utrzymywać przez całe życie czworonoga, jeśli nie pojawią się żadne okoliczności pociągające za sobą konieczność modyfikacji diety dla psa.

PORCJE JEDZENIA - ILE JE SZCZENIAK?

Jeśli szukasz gotowej odpowiedzi na pytanie: „ile je szczeniak?”, to nie jest to jednoznaczne, ponieważ w dużej mierze zależy od wielkości danej rasy. Ogólnie ujmując, szczenięta jedzą więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała (w porównaniu do psów dorosłych) - jest to konieczne, aby procesy wzrostu, zachodzące w ich organizmie przebiegały prawidłowo. Szczenię odsadzone od matki  potrzebuje dwa razy więcej, a w przypadku niektórych ras - nawet sześć razy więcej energii na kilogram masy ciała niż pies dorosły.

Jak często karmić szczeniaka, by mu nie zaszkodzić? Bardzo młode szczenięta, ze względu na niewielki żołądek, powinny spożywać małe objętościowo posiłki kilka razy dziennie. Dorosłym psom wystarczą dwa lub trzy posiłki. Aby ustalić dokładne porcje jedzenia dla psa, warto posłużyć się instrukcją, umieszczoną na opakowaniu pokarmu. Opiekun powinien też obserwować czworonoga podczas posiłku - jeśli szczenię nie skończy całego jedzenia, znajdującego się w misce w ciągu 20-30 minut, to prawdopodobnie otrzymuje za duże porcje i trzeba je zmniejszyć.

Zbyt duże porcje jedzenia pogarszają trawienie i prowadzą do niestrawności. U ras predysponowanych nadmierna objętość pokarmu w połączeniu z aktywnością po posiłku mogą prowadzić do rozszerzenia i skrętu żołądka. W porze karmienia nie powinniśmy więc planować zabaw ze szczenięciem. Przekarmianie psa może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby stawów.

JAK KARMIĆ SZCZENIĘ? JAKĄ KARMĘ WYBRAĆ?

Czas odsadzenia szczeniąt przypada około 6.-8. tygodnia życia. Jednak już od trzeciego, czwartego tygodnia możemy zacząć podawać im pokarmy stałe. Pierwsze posiłki powinny mieć miękką konsystencję - może to być sucha karma pełnoporcjowa, namoczona w wodzie, lub mokra karma typu „junior”. Dieta starszych szczeniąt może opierać się na suchej, pełnoporcjowej karmie. Pamiętajmy przy tym, by pies miał zawsze zapewniony dostęp do świeżej wody w temperaturze pokojowej.

Jak karmić psa-szczeniaka, który dopiero pojawił się w naszym domu? Trzeba pamiętać, by na początku - przez pierwsze 3-7 dni - podawać mu głównie karmę, którą spożywał u poprzedniego opiekuna. Nagła zmiana pokarmu może spowodować problemy trawienne. Stopniowo - mniej więcej w ciągu tygodnia - należy wprowadzać pełnoporcjowe jedzenie, które wybraliśmy dla naszego czworonoga.

Szczenięta nie tylko muszą jeść więcej kalorii w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż psy dorosłe, mają także specjalne potrzeby żywieniowe - wymagają znacznie więcej białka i tłuszczu. W diecie młodych psów powinna być zachowana właściwa równowaga witamin i składników mineralnych. Bardzo istotna jest, między innymi, zawartość wapnia i fosforu we właściwych proporcjach dla zdrowych kości, zębów, naturalnej odporności i witalności. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą prowadzić do rozwoju chorób układu kostnego. Dlatego szczenięta powinny dostawać specjalną karmę typu „junior”, dostosowaną do wielkości rasy - jest ona najbardziej odpowiednia dla zwierząt, będących w fazie wzrostu. Pełnoporcjowe pokarmy gotowe, przeznaczone dla szczeniąt, dostarczają im wszystkich niezbędnych składników odżywczych we właściwych ilościach i proporcjach.

Powiązane artykuły

CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?
CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?
Pies patrzy się na Ciebie błagalnym spojrzeniem za każdym razem, gdy sięgasz po coś słodkiego?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KIEDY KARMIĆ PSA - PRZED CZY PO SPACERZE?
KIEDY KARMIĆ PSA - PRZED CZY PO SPACERZE?
Odpowiednie żywienie psa to jeden z kluczowych elementów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CZYM KARMIĆ PSA? ŻYWIENIE, JADŁOSPIS, PRODUKTY
CZYM KARMIĆ PSA? ŻYWIENIE, JADŁOSPIS, PRODUKTY
Wybór odpowiedniej karmy dla psa nie jest łatwym zadaniem.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ILE KARMY DLA PSA? SPRAWDŹ, ILE POWINIEN JEŚĆ TWÓJ PIES
ILE KARMY DLA PSA? SPRAWDŹ, ILE POWINIEN JEŚĆ TWÓJ PIES
Określenie idealnej, dziennej porcji jedzenia dla psa jest bardzo istotne, szczególnie w profilaktyce otyłości i chorób towarzyszących.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
JAK PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE WSPOMAGA NATURALNE MECHANIZMY OBRONNE TWOJEGO PSA
JAK PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE WSPOMAGA NATURALNE MECHANIZMY OBRONNE TWOJEGO PSA
Naturalne mechanizmy obronne Twojego psa zaczynają się rozwijać już od momentu jego poczęcia i są potem wspierane przez mleko matki, a po zakończeniu żywienia mlekiem matki możesz pomóc wspierać je u swojego pupila poprzez odpowiednią dietę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?