Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

SZCZEKANIE PSA – O CZYM MOŻE ŚWIADCZYĆ?

Szczekanie to naturalny sposób komunikowania się psa z otoczeniem.

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
SZCZEKANIE PSA – O CZYM MOŻE ŚWIADCZYĆ?

Szczekanie to naturalny sposób komunikowania się psa z otoczeniem. Niekiedy jednak bywa uciążliwym problemem, a w sporadycznych przypadkach świadczy o zaburzeniu, które warto skonsultować z behawiorystą. Jak oduczyć psa szczekania? Jakie metody stosować, gdy pies nadmiernie szczeka?

Spis treści:

  1. Dlaczego pies szczeka?
  2. Szczekanie szczeniaka – czy różni się od szczekania dorosłego psa?
  3. Jak oduczyć psa szczekania?
  4. Komenda „daj głos” a oduczanie szczekania

DLACZEGO PIES SZCZEKA?

Szczekający pies może być bardzo uciążliwy dla otoczenia – i nie ma tu znaczenia, czy zwierzę jest z ras miniaturowych, czy olbrzymich. Nieustające szczekanie psów często jest powodem konfliktów sąsiedzkich, jak również frustracji albo niewysypiania się domowników. Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies szczeka, rzadko kiedy bywa jednoznaczna. Do typowych przyczyn szczekania zalicza się przede wszystkim nieodpowiednio ukształtowane relacje z opiekunami, brak możliwości realizowania naturalnych potrzeb wynikających z psich instynktów, nieumiejętność kontrolowania emocji, nierozładowaną energię oraz stres. Szczekające psy komunikują w ten sposób swój stan, tak spowodowany negatywnymi bodźcami, jak i radością czy podnieceniem.

SZCZEKANIE SZCZENIAKA – CZY RÓŻNI SIĘ OD SZCZEKANIA DOROSŁEGO PSA?

Szczekanie szczeniaka może być mniej irytujące dla opiekunów i otoczenia, dlatego bywa traktowane z pobłażliwością. Jest to jeden z typowych błędów w trenowaniu psa – jeśli w wieku szczenięcym nie będziemy pracować nad pożądanymi zachowaniami naszych podopiecznych, gdy dorosną, ich wypracowanie będzie znacznie trudniejsze.

Gdy młody pies szczeka, powinno to wzbudzać takie samo zainteresowanie opiekuna jak podobne zachowanie psa starszego. Szczenięta dopiero uczą się świata, dlatego mogą doświadczać o wiele większej liczby stresorów i intensywniej reagować na bodźce. To dobry czas na wypracowanie wspólnie sposobów na uspokojenie i regulację emocji, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

JAK ODUCZYĆ PSA SZCZEKANIA?

Szczekanie psa jest zachowaniem, które wielu opiekunów łączy z „bronieniem domu” i „opieką nad rodziną”. Jest to oczywiście prawda, pod warunkiem jednak, że pies przestaje szczekać, kiedy zastosujemy wypracowaną wspólnie komendę. Jeśli tak się nie dzieje, mamy do czynienia z niekontrolowanym szczekaniem i w związku z tym, z problemem behawioralnym. Konsekwencje tego, że pies szczeka, mogą być trudne również dla niego – zbyt długie ujadanie prowadzi do problemów z krtanią i gardłem, może być również przyczyną konfliktów z innymi psami, które będą chciały skorygować zachowanie nadmiernie pobudliwego zwierzęcia.

Zatem, jak oduczyć psa szczekania w sposób bezpieczny i efektywny? Przede wszystkim, należy ustalić, co jest przyczyną ujadania. Do najczęstszych przyczyn zalicza się brak realizacji podstawowych potrzeb czworonoga. Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć psa szczekania w domu, pomyśl najpierw o tym, czy dostaje on odpowiednią dawkę ruchu i czy nie spędza w domu za dużo czasu. Pies powinien być wyprowadzany na spacer co najmniej trzy razy dziennie. Każdy z nich powinien być nie krótszy niż kwadrans. Jedno wyjście z psem powinno być dłuższe, optymalnie godzinne, dobrze, żeby w jego trakcie nasz podopieczny miał okazję realizować swoje naturalne instynkty, zgodne z jego rasą. Dla niektórych psów będzie to potrzeba pracy, dla innych intensywnej zabawy, jeszcze innych – tropienia.

Jeśli nie masz pewności, czy potrzeby Twojego psa są zaspokojone, skonsultuj się z behawiorystą. Podpowie on, w jaki sposób możecie wzmocnić relację i jakich komend się nauczyć. Zawsze warto zastanowić się nad szkoleniem z zakresu posłuszeństwa, wymaga to jednak dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Nie można oczekiwać od psa szybkiej zmiany zachowania, jeśli problemem jest brak prawidłowej relacji z opiekunem.

KOMENDA „DAJ GŁOS” A ODUCZANIE SZCZEKANIA

Wielu opiekunów mających problem z ujadającym podopiecznym dowiaduje się od behawiorysty, że droga do ciszy prowadzi przez naukę komendy „daj głos”. Jak oduczyć psa szczekania dzięki tej komendzie? Na początek, kiedy pies zaczyna szczekać, powtarzamy słowo „głos”. Gdy pies zrozumie związek między szczekaniem a wypowiedzianym wyrazem, wprowadzamy kolejny – „cicho”, gdy zwierzę przestaje szczekać. Ostatnim etapem szkolenia, do którego dążymy, jest właśnie zrozumienie przez psa komendy „cicho” – po kilku tygodniach, gdy pies szczeka, wymówienie tego słowa będzie skutkować zaprzestaniem ujadania.

Komenda „daj głos” jest również przydatna, jeśli szukamy skutecznego sposobu na to, jak oduczyć psa szczekania w domu, ale także jak oduczyć psa szczekania na ludzi. Jeśli metoda ta zawodzi lub nie jesteśmy w stanie wyegzekwować od naszego podopiecznego oczekiwanej reakcji na wspomniane komendy, konieczna jest konsultacja z behawiorystą. Pamiętajmy, że droga do wspólnego sukcesu opiekuna i psa prowadzi jedynie poprzez pozytywne szkolenie i motywowanie, nigdy przez metody siłowe, które tylko zwiększają problemy i przeszkadzają w umacnianiu relacji.

Powiązane artykuły

ILE KARMY DLA SZCZENIAKA? SPRAWDŹ, JAK DUŻO POWINIEN JEŚĆ SZCZENIAK
ILE KARMY DLA SZCZENIAKA? SPRAWDŹ, JAK DUŻO POWINIEN JEŚĆ SZCZENIAK
Szczenię w domu to nie tylko wiele radości dla opiekuna, ale również obowiązek zapewnienia zwierzęciu wszystkiego, czego potrzebuje do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CO TO JEST DIETA BARF? CZY JEST ZDROWA DLA PSA?
CO TO JEST DIETA BARF? CZY JEST ZDROWA DLA PSA?
Zdobywając wiedzę na temat różnych sposobów żywienia psów, na pewno natkniemy się na informacje o diecie BARF, która ma sporą rzeszę zwolenników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA PSA NA KAŻDY ETAP ŻYCIA: OD SZCZENIAKA PO DOROSŁEGO PSA
KARMA DLA PSA NA KAŻDY ETAP ŻYCIA: OD SZCZENIAKA PO DOROSŁEGO PSA
Przez cały swój psi żywot, Twój czworonożny przyjaciel będzie doświadczał wielu przemian fizycznych i behawioralnych, związanych z jego rozwojem.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?
CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?
Pies patrzy się na Ciebie błagalnym spojrzeniem za każdym razem, gdy sięgasz po coś słodkiego?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA YORKA - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPÓW?
KARMA DLA YORKA - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPÓW?
Yorkshire terrier to rasa psów o niewielkich rozmiarach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?