Co może jeść pies? Lista produktów, które nie zagrożą jego zdrowiu
Czy pies może jeść banany? Czy pies może jeść ziemniaki? A co z truskawkami? Dzielenie się z psem jedzeniem to duża przyjemność, sposób na okazanie pupilowi miłości i zacieśnienie więzi. To niestety także jeden z najczęstszych błędów żywieniowych, który może sprawić, że pies poważnie zachoruje. To, co jest dobre dla człowieka, nie jest dobre dla jego pupila. Niektóre produkty mogą nawet okazać się trujące. Sprawdź, co może jeść pies i jak powinno wyglądać jego prawidłowe żywienie.
Spis treści:
1. Co może jeść pies - lista produktów
2. Co powinny jeść psy - wskazówki żywieniowe
Co może jeść pies - lista produktów
Co może jeść pies? Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje wielu różnych substancji odżywczych. W jego diecie powinny znajdować się białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz makro- i mikroelementy. Ważnym składnikiem pokarmowym jest mięso dla psa i produkty pochodzenia zwierzęcego, ale nie można się do nich ograniczać. Pies na monodiecie, któremu podaje się wyłącznie mięsne posiłki, może nabawić się niedoboru wielu niezbędnych składników, np. wapnia i fosforu, miedzi, witaminy A itd. Dlatego w jego żywieniu musi być miejsce dla różnych surowców, dostarczających wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Z karmieniem psa trzeba jednak uważać, bo nie wszystko, co wydaje się dobre i zdrowe, jest tym, co pies może jeść. Psom bezwzględnie nie można podawać czekolady, cytrusów, winogron ani rodzynek. Toksyczne są także awokado, cebula, czosnek. Zaszkodzić mogą również niektóre warzywa kapustne (kalafior) i rośliny strączkowe (bób, fasola). Takich produktów jest więcej, dlatego zanim włączy się do psiej diety jakąkolwiek nowość, trzeba wcześniej upewnić się, że jest to coś, co psy mogą jeść - a więc, między innymi:
● marchew,
● pietruszka,
● seler,
● buraki,
● ziemniaki,
● cykoria,
● cukinia,
● otręby pszenne,
● ziarna zbóż,
● ryż,
● makaron,
● kasze,
● jabłka,
● banany,
● truskawki.
Należy przy tym bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie produkty, które uchodzą za bezpieczne dla psa, są nieszkodliwe zawsze, w każdej postaci. Marchew - surowa czy gotowana - wprawdzie stanowi cenne źródło witamin i włókna pokarmowego, jednak przez jej obierki niejeden pies trafił do przychodni weterynaryjnej. Na skórkach warzyw i owoców mogą znajdować się szkodliwe pestycydy (środki ochrony roślin), w tym insektycydy, stanowiące częstą przyczynę zatruć zwierząt domowych . Powodem zatruć są zresztą nie tylko same obierki, ale i całe, surowe produkty spożywcze.