Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?

Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?

Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu. W jaki sposób żywić psa, aby mieć pewność, że dostarczamy mu wszystkie składniki odżywcze? Czy karmienie psa domowym jedzeniem jest dla niego dobre?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto sięgnąć po gotową karmę?
  2. Dieta mieszana – dlaczego warto?
  3. Chcesz gotować posiłki dla psa? Zobacz, jakie to skomplikowane
  4. Dieta wegetariańska dla psa – tak czy nie?
  5. Domowe jedzenie dla psa. Co powinno zawierać?
  6. Gotowane jedzenie dla psa – najczęściej popełniane błędy
  7. Domowe żywienie szczenięcia
  8. Jakie składniki powinna zawierać gotowa karma dla szczenięcia?
  9. Czym może skutkować gwałtowna zmiana karmy u psów?

Dlaczego warto sięgnąć po gotową karmę?

Zdaniem specjalistów do spraw żywienia i lekarzy weterynarii dieta psa powinna być kompletna i zbilansowana, to znaczy dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach. Gotowe produkty w formie suchej lub mokrej spełniają te wymagania, a co więcej zapewniają zwierzęciu właściwą dla jego potrzeb podaż kalorii. Są przygotowywane pod okiem specjalistów z zakresu żywienia, którzy odpowiadają nie tylko za jakość produktów, ale również za bezpieczeństwo ich stosowania. Pokarmy pełnoporcjowe pomagają czworonogowi utrzymać odpowiednią masę ciała, zdrowe trawienie i piękny wygląd. Są łatwe w przechowywaniu, a sposób ich porcjowania (zależny od wieku zwierzęcia, jego masy ciała i poziomu aktywności fizycznej) jest wyszczególniony na etykietach produktów.

Dieta mieszana – dlaczego warto?

Dieta mieszana (złożona z pełnoporcjowych pokarmów suchych i mokrych) jest zalecana dla psów, ponieważ umożliwia zaspokojenie wszystkich ich potrzeb żywieniowych, a dodatkowo zwierzęta mogą skorzystać z zalet obu typów jedzenia. Jedzenie suche jest około 4-krotnie bardziej kaloryczne od mokrego, a zatem dostarcza proporcjonalnie więcej energii. Chropowata struktura suchych granulek wspiera zdrowie jamy ustnej czworonoga (co jednak nie zwalnia z codziennego szczotkowania jego zębów). Pożywienie mokre wspomaga optymalne nawodnienie organizmu i dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia. Jest także bardzo atrakcyjne pod względem zapachowym.

Dobrej jakości gotowa karma zapewnia zbilansowaną ilość wszystkich niezbędnych składników odżywczych-  tym witamin, aminokwasów i minerałów. W warunkach domowych przygotowanie takiego pokarmu jest niezwykle trudne. Aby uniknąć popełniania błędów podczas domowego żywienia psa, warto zaufać doświadczeniu producentów gotowych pokarmów pełnoporcjowych. Zaleca się stosowanie diety mieszanej w proporcjach 50% pokarmu suchego i 50% pokarmu mokrego pod względem masy produktów.

Chcesz gotować posiłki dla psa? Zobacz, jak robić to dobrze

Karmienie psa domowym jedzeniem jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Trzeba pamiętać o wielu aspektach, na które instynktownie możemy nie zwracać uwagi. Przede wszystkim nie wolno podawać zwierzęciu jedzenia przeznaczonego dla ludzi. Nie jest ono zbilansowane optymalnie do potrzeb czworonoga, a dodatkowo często zawiera produkty, które są dla zwierzęcia ciężkostrawne lub nawet toksyczne. Ich spożycie prowadzi do pojawienia się negatywnych objawów żołądkowo-jelitowych w postaci bólów brzucha, wzdęć czy problemów z trawieniem. Tego typu potrawy mogą również nadmiernie obciążać psią wątrobę i trzustkę. Pod żadnym pozorem nie należy wrzucać do miski czworonoga tego, czego nie uda się zjeść domownikom.

Mówiąc o domowym żywieniu psów, nie sposób pominąć jeszcze jednego ważnego aspektu. Opiekunowie często ulegają prośbom podopiecznych i dają im – w ramach przekąski czy nagrody – ludzkie jedzenie. Nie warto tego robić z przyczyn, jakie zostały już wyżej opisane. Jeżeli chcesz nagrodzić zachowanie czworonoga lub po prostu sprawić mu przyjemność, podaj mu specjalistyczny przysmak dla psów. Na pewno doceni ten gest.

Dieta wegetariańska dla psa – tak czy nie?

Niektórzy opiekunowie preferujący dietę wegetariańską próbują przenieść swoje potrzeby i przekonania żywieniowe na swoich pupili. Nie jest to niemożliwe, jednak trzeba bardzo uważać, aby taka dieta nie była dla zwierzęcia niedoborowa. Psy to z natury względni mięsożercy, a ich organizmy w toku ewolucji przystosowały się również do trawienia pokarmów pochodzenia roślinnego. Najlepszym wyborem dla czworonożnych podopiecznych jest więc stosowanie pokarmów pełnoporcjowych, w których znajdują się składniki należące do obu tych grup. Żywienie oparte wyłącznie na warzywach i owocach nie jest polecane wszystkim psom przez lekarzy weterynarii i zoodietetyków, a w wielu przypadkach może być wręcz szkodliwe.

Domowe jedzenie dla psa. Co powinno zawierać?

Psy to względni mięsożercy, dlatego indyk, kurczak czy wołowina poddane odpowiedniej obróbce termicznej stanowią dobrą podstawę ich diety. W przypadku domowego żywienia, oprócz mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, należy stosować również odpowiednie suplementy diety. W ten sposób możemy wzbogacić posiłki pupila np. o cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Domowa karma dla psa musi być skomponowana w bardzo przemyślany sposób, a opiekun, który decyduje się na jej gotowanie, powinien mieć rozległą wiedzę z zakresu dietetyki. Znacznie łatwiejszym (i pewniejszym) rozwiązaniem jest stosowanie gotowych pokarmów pełnoporcjowych, które są bezpieczne i zawierają 100% niezbędnych składników odżywczych w optymalnych dla zwierzęcia proporcjach.

Gotowane jedzenie dla psa – najczęściej popełniane błędy

Wśród błędów najczęściej powtarzanych przez opiekunów zwierząt domowych, jeśli chodzi o samodzielne przygotowywanie potraw, znajdują się między innymi:

  • przekarmianie – psy z natury zjadają więcej niż potrzebują, co łatwo może doprowadzić do nadwagi i otyłości;
  • podawanie zbyt długo gotowanego mięsa – na skutek długotrwałego poddawania mięsa wysokim temperaturom traci ono cenne aminokwasy, stając się składnikiem mniej wartościowym;
  • podawanie surowego mięsa – wiąże się to z zagrożeniem mikrobiologicznym, które dotyczy nie tylko samego psa, ale również ludzi i zwierząt znajdujących się w jego otoczeniu;
  • stosowanie monodiety – nieustanne podawanie psu wyłącznie jednego typu mięsa, na przykład kurczaka, nie jest wskazane; zdecydowanie lepiej urozmaicić posiłki, serwując raz drób, a raz wołowinę; warto też sięgnąć po podroby;
  • nieprawidłowe zbilansowanie składników odżywczych; według badań ponad 90% pokarmów domowych jest niekompletnych pod względem co najmniej jednej ważnej substancji odżywczej.

Domowe żywienie szczenięcia – podstawowe zasady

Kilkutygodniowe szczenię, będące w fazie intensywnego wzrostu, do prawidłowego rozwoju potrzebuje wielu składników odżywczych, w tym białka, wapnia i fosforu. To właśnie te substancje stanowią budulec układu szkieletowego i masy mięśniowej. Młode zwierzęta mają też spore zapotrzebowanie na energię, której źródłem są głównie tłuszcze. Dobrze, aby pierwsze pokarmy stałe, które zaczyna się podawać maluchom około czwartego tygodnia życia były miękkie, wręcz papkowate. Szczenię początkowo nie potrafi gryźć, a jedynie zlizuje jedzenie. Zaleca się podawać mu mokrą karmę typu “junior” rozgniecioną widelcem lub suchą karmę namoczoną w wodzie. Domowe żywienie psa na początku odsadzenia również nie jest wskazane.

Jakie składniki powinna zawierać gotowa karma dla szczenięcia?

Poszukując gotowej karmy dla szczenięcia, warto wybrać tę, która jest pełnoporcjowa i przeznaczona dla tej konkretnej grupy wiekowej. Rosnące czworonogi mają wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż dorosłe osobniki, dlatego wymagają dopasowanej diety. Dodatkowo jedzenie dla juniora zawiera optymalne ilości wapnia i fosforu, które są ważne dla wzrostu ich szkieletu. Taki pokarm ma także wysoką strawność, która pozwala maluchom na przyswojenie wszystkich ważnych składników. 

Czym może skutkować gwałtowna zmiana karmy u psów?

Nie zaleca się gwałtownej zmiany psiej diety, w tym nagłego przechodzenia z gotowego pokarmu pełnoporcjowego na jedzenie domowe lub odwrotnie. Nowy sposób żywienia powinno się zawsze wprowadzać stopniowo, podając na początku tylko małą część porcji nowej karmy, i stopniowo zwiększać jej udział w całości posiłku. W przeciwnym razie układ pokarmowy zwierzęcia może zareagować w sposób niepożądany: bólem brzucha, niestrawnością czy biegunką.

Podsumowując, odpowiedź na pytanie: „czy gotować jedzenie dla psa?” brzmi: tak, można to robić, jednak pod warunkiem, że posiłek będzie zbilansowany, pozbawiony szkodliwych substancji i skomponowany odpowiednio do potrzeb czworonoga pod względem kalorycznym. Samodzielne gotowanie zwierzęciu wymaga od opiekuna specjalistycznej wiedzy i w praktyce jest bardzo trudne. Łatwiejszym i pewniejszym rozwiązaniem jest więc sięgnięcie po gotową karmę pełnoporcjową o zbilansowanym i bezpiecznym składzie.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa to podstawa długiego, zdrowego i pełnego energii życia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?