Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków

Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.

Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków

Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki. Opiekunowie tych drugich często martwią się, że brak apetytu u zwierzęcia może być spowodowany chorobą. Najpierw więc należy odwiedzić lekarza weterynarii, aby upewnić się, że pies jest zdrowy, a dopiero potem próbować zmieniać jego dotychczasowe nawyki. Jak zachęcić psa do jedzenia? Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek.

Spis treści:

  1. Jak zachęcić psa do jedzenia? Najpierw skonsultuj się z lekarzem weterynarii
  2. Dlaczego pies nie chce jeść?
  3. Jak zachęcić zdrowego psa do jedzenia?

Jak zachęcić psa do jedzenia? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii

Jeżeli brak apetytu u psa trwa dłużej niż jeden dzień lub współwystępuje z innymi niepokojącymi objawami (np. biegunką, wymiotami, złym samopoczuciem), powinieneś udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Niechęć do jedzenia może być niespecyficznym przejawem wielu chorób. Przygotuj się na szereg pytań od lekarza weterynarii. Zastanów się, co zwierzę jadło w ostatnim czasie oraz jakie dokładnie objawy, oprócz braku apetytu, u niego występują.

Wtórny brak łaknienia dotyczy psów, które odczuwają różnego rodzaje bóle – w klatce piersiowej, jamie brzusznej, stawach czy mięśniach. Niechęć do jedzenia może pojawić się w przebiegu chorób nowotworowych i zmian zapalnych narządów wewnętrznych. Jeżeli zwierzę nie chce jeść i jest osowiałe, może mieć gorączkę. Brak apetytu to również jeden z symptomów zatrucia.

Zdarzają się też sytuacje, że pies ma apetyt, ale nie jest w stanie jeść. Podchodzi do miski, wącha jedzenie, próbuje ugryźć, ale szybko z tego rezygnuje, wypluwa karmę lub odbiega od miski, ponieważ odczuwa ból. Przyczyną mogą być problemy w obrębie jamy ustnej, np.: kamień nazębny, zapalenie przyzębia, złamany ząb, zapalenie gardła, nadżerka lub ciało obce. Jak widać, możliwych przyczyn jest bardzo wiele. Jeśli więc zwierzę zachowuje się nietypowo, nie zastanawiaj się, jak zachęcić psa do jedzenia, tylko od razu wybierz się z nim do lecznicy weterynaryjnej.  

Z pomocy lekarza weterynarii powinniśmy również skorzystać wtedy, gdy poszukujemy odpowiedzi na pytanie: jak zachęcić psa do jedzenia po chorobie? Brak apetytu po różnego rodzaju zabiegach weterynaryjnych z zastosowaniem narkozy to normalny objaw. Zwierzę potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. W większości przypadków pies powinien zacząć interesować się jedzeniem dzień po wybudzeniu ze znieczulenia ogólnego. Wszelkie zalecenia związane z dietą psa podczas rekonwalescencji przekazuje lekarz weterynarii.

Dlaczego pies nie chce jeść?

Lekarz weterynarii stwierdził, że psu nic nie dolega, a Ty nadal głowisz się, dlaczego zwierzę nie chce jeść i jak zachęcić psa do jedzenia? Brak apetytu u zdrowego czworonoga może być spowodowany takimi czynnikami, jak:

  • stres – silne napięcie nerwowe związane z utratą opiekuna, zmianą miejsca zamieszkania, remontem, pojawieniem się małego dziecka mogą hamować ośrodek głodu, przez co pies odmawia jedzenia posiłku;
  • zbyt wczesne odsadzenie szczenięcia od matki – adopcja powinna następować nie wcześniej niż po 8. tygodniu życia; wcześniejsze odsadzenie wiąże się z ogromnym stresem dla czworonoga;
  • wybredność – pies może nie chcieć jeść pełnoporcjowej karmy, by nakłonić opiekuna do podania smakowitej psiej przekąski; dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy zwierzę ma nieuregulowane pory karmienia i często dostaje przekąski;
  • wymuszanie uwagi – wynika to z utrwalenia złych nawyków u psa (najczęściej w wieku szczenięcym), takich jak spożywanie posiłków tylko w towarzystwie opiekuna czy jedzenie z ręki – takie zachowania warto skonsultować z behawiorystą;
  • stały dostęp do pokarmu – psy mają skłonność do najadania się na zapas, dlatego, jeśli miska cały czas jest pełna, przejadają się, a potem nie odczuwają głodu przez dłuższy czas;
  • podawanie zbyt dużej ilości przekąsek i niewliczanie ich do dziennej puli kalorii – pies najedzony smakołykami nie będzie miał ochoty na normalny posiłek;
  • wiek – starsze psy mają osłabiony węch, dlatego mogą wykazywać spadek zainteresowania jedzeniem;
  • wysoka temperatura otoczenia.

Przyczyną pogorszenia apetytu u psa mogą być też podróże. Długa jazda samochodem, choroba lokomocyjna, stres związany z nowym otoczeniem, hałas, obecność obcych zwierząt czy też upał mogą sprawić, że po dotarciu do celu pies odmówi zjedzenia posiłku. Pamiętaj, że podczas samej podróży nie należy karmić psa. Niektórzy opiekunowie, wyjeżdżając na urlop, decydują się na hotel lub opiekuna zastępczego dla psa. Takie rozwiązanie również może wywołać  stres u zwierzęcia i spowodować utratę łaknienia.

Pamiętaj, by zapewnić psu nieograniczony dostęp do świeżej wody w temperaturze pokojowej. Obserwuj, czy rzeczywiście pije. O ile niejedzenie przez jeden dzień nie powinno mu zaszkodzić, o tyle brak wody nawet w tak krótkim czasie może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia. Dlatego, jeśli Twój pies nie chce jeść i odmawia przy tym również picia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jak zachęcić zdrowego psa do jedzenia?

Jeżeli lekarz weterynarii stwierdzi, że zwierzę jest zdrowe, a brak apetytu wynika z wybredności lub stresu, można zastanowić się, jak samodzielnie zachęcić psa do jedzenia.

W pierwszej kolejności zweryfikuj miejsce, w którym zwierzę otrzymuje jedzenie. Miski powinny być myte po każdym posiłku. Karma musi być zawsze świeża. Kupuj takie paczki suchej karmy, żeby zużyć ją w ciągu maksymalnie miesiąca i stosuj mokrą karmę w małych opakowaniach- na jedną porcję. Przechowuj jedzenie dla zwierzęcia w  odpowiednich warunkach – zgodnie z zaleceniami producenta. Zapewnij psu komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas spożywania posiłku. Jeżeli miska znajduje się w uczęszczanym miejscu, gdzie jest głośno, postaw ją w innym pomieszczeniu.

Ustal zapotrzebowanie energetyczne czworonoga, aby otrzymywał dokładnie tyle kalorii w ciągu dnia, ile potrzebuje. Pamiętaj o uwzględnieniu przekąsek w dobowej porcji pokarmu – smakołyki nie mogą stanowić więcej niż 10% dobowej dawki energii. Psom służy rutyna. Podawaj czworonogowi 2–3 posiłki dziennie o stałych porach. Pokarm zostawiaj w misce na około 20–30 minut, a następnie wyrzucaj niezjedzone resztki.

Dobierz odpowiednią wielkość i kształt granulek suchej karmy. Chrupki powinny być dostosowane do wielkości zwierzęcia i jego budowy anatomicznej. Dotyczy to zwłaszcza psów ras brachycefalicznych, np. buldogów. Małe krokieciki o odpowiednim kształcie ułatwiają tym psom chwycenie ich i pogryzienie.

Jeżeli decydujesz się na zmianę w żywieniu psa, rób to stopniowo, mieszając dotychczasową karmę z nową. Początkowo należy zastąpić 25% obecnego pokarmu nowym i zmieszać je. Następnie stopniowo, co 2–3 dni, można zwiększać udział nowej karmy o 25%, aż całkowicie zmienimy dietę dla psa. Nagłe wprowadzenie nowego rodzaju jedzenia może powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego, co jest najczęstszą przyczyną biegunek u psów.

Może się też po prostu zdarzyć, że zwierzę nie lubi suchej lub mokrej karmy. Jak zachęcić psa do jedzenia suchej karmy? Namocz ją przez 20 minut w ciepłej wodzie lub dodaj do niej odrobinę mokrej karmy. Z kolei, jeśli chcesz skłonić czworonoga do zjedzenia mokrej karmy, możesz podgrzać ją do temperatury około 38°C – dzięki temu będzie bardziej aromatyczna i smakowita.  

Zwiększ aktywność fizyczną czworonoga. Pies powinien odzyskać apetyt po pełnym wrażeń spacerze. Ważne jest tylko to, żeby nie podawać zwierzęciu jedzenia bezpośrednio po wysiłku. Może to prowadzić do zaburzenia trawienia, a w skrajnych sytuacjach do rozszerzenia i skrętu żołądka. Posiłek powinien być podawany minimum 15 minut po spacerze.

Uatrakcyjnij posiłki – kup matę węchową lub zabawki, w których można ukryć karmę. Będzie to świetna zachęta do jedzenia dla czworonogów w każdym wieku. Węszenie to jedna z podstawowych potrzeb behawioralnych psów.

Podczas upałów zapewnij zwierzęciu miskę ze świeżą wodą oraz komfort termiczny. Dobrym rozwiązaniem są specjalne maty chłodzące dla psów. Latem możesz zmienić nieco pory posiłków – podawaj czworonogowi jedzenie z samego rana i późnym wieczorem, kiedy na zewnątrz panuje niższa temperatura.

Wyeliminuj czynnik stresogenny, który powoduje spadek apetytu u Twojego psa. Jeżeli to niemożliwe, musisz znaleźć inne rozwiązanie. Warto skonsultować się w tym celu z doświadczonym behawiorystą. Specjalista podpowie, jak oswoić zwierzę z nową, stresującą sytuacją, by apetyt powrócił.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa - sprawdzone zasady dla opiekunów psów
Prawidłowe żywienie psa to podstawa długiego, zdrowego i pełnego energii życia. Każdy opiekun powinien zdawać sobie z tego sprawę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?