Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ KARMĘ DLA KOTA?

Wybierając sposób żywienia kota, kierujemy się jego dobrem, dlatego chcemy podawać mu najlepszą karmę.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ KARMĘ DLA KOTA?

Wybierając sposób żywienia kota, kierujemy się jego dobrem, dlatego chcemy podawać mu najlepszą karmę. Chaos informacyjny, jaki panuje na temat właściwego karmienia kotów, może doprowadzić do pewnej dezorientacji. Jak wybrać najlepszą karmę dla kota? Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Spis treści:

  1. Co powinna zawierać najlepsza karma dla kota?
  2. Zdrowa karma dla kota - sucha czy mokra?
  3. Najlepsze karmy dla kotów i ich przeznaczenie
    • Najlepsza karma dla kota juniora
    • Najlepsza karma dla kota po kastracji
    • Najlepsza karma dla kota niewychodzącego
    • Najlepsza karma dla kota seniora
  4. Najlepsza karma dla kota, czyli jaka?

CO POWINNA ZAWIERAĆ NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA?

Przy wyborze najlepszej karmy dla kota, warto dokładnie czytać etykietę i upewnić się, czy mamy do czynienia z pokarmem pełnoporcjowym- który jest kompletny i zbilansowany, czy uzupełniającym, będącym jedynie elementem diety. Przyglądając się składowi, warto wiedzieć, że surowiec lub grupa surowców, wymienione na pierwszym miejscu listy składników, występują w karmie w największej ilości. Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego to niezbędne składniki w diecie bezwzględnie mięsożernego kota, gdyż tylko z tych surowców pochodzą niektóre substancje odżywcze niezbędne w diecie tych zwierząt. Najlepsza karma dla kota powinna zawierać optymalną ilość białka - np. dla kotów mało aktywnych jest to około 33% suchej masy pokarmu, co stanowi niespełna 30% białka w suchej karmie.

Najlepsza karma dla kota powinna być wzbogacona witaminami (m.in. D3, A w formie retinolu, E, z grupy B) i składnikami mineralnymi (m.in. wapniem, żelazem). Pełnoporcjowy pokarm dla kota z definicji musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym taurynę - jest to aminokwas egzogenny, który trzeba dostarczać kotu z pożywieniem. Niedobór tego składnika może doprowadzić do degeneracji siatkówki, ślepoty, słabszego tempa wzrostu, chorób serca i innych problemów zdrowotnych.

ZDROWA KARMA DLA KOTA - SUCHA CZY MOKRA?

Sucha karma to korzystne ekonomicznie i zdrowe rozwiązanie. Zawiera niewielką ilość wody (przeciętnie około 10-11%), dlatego, jeśli decydujemy się na podawanie kotu wyłącznie takiego pokarmu, powinniśmy szczególnie zadbać o systematyczne uzupełnianie miski z wodą i kontrolowanie czy kot rzeczywiście pije. Gdy zauważymy, że nasz kot pije za mało, możemy zastosować np. specjalne poidło w formie fontanny, które jest dla niego bardziej atrakcyjne, ponieważ zwierzęta te wolą wodę w ruchu niż stojącą. Zbyt mała ilość wody w diecie kota może być przyczyną nadmiernego zagęszczenia moczu, co sprzyja kamicy moczowej. Specjaliści zalecają więc łączenie pokarmu suchego z mokrym w stosunku 1:9 (pod względem masy produktu).

Zbilansowany wilgotny pokarm dla kota ma pozytywny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Przede wszystkim, zapewnia odpowiednie nawodnienie, dzięki znacznej zawartości wody (ok. 80% wody). Mokra karma ma około 4 razy mniej kalorii niż sucha w przeliczeniu na masę produktu, pomaga więc w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała zwierzęcia, zwłaszcza po kastracji, kiedy przez kilkanaście tygodni po zabiegu kot ma zwiększony apetyt na skutek rozchwianej gospodarki hormonalnej. Składniki pochodzenia zwierzęcego zawarte w najlepszych karmach dla kota są ważne w kociej diecie i m.in. pozwalają na dostarczenie właściwych ilości białka wysokiej jakości. Są też smakowite i pachnące, dzięki czemu stanowią bardzo atrakcyjne pożywienie dla kota. Zaleca się podawanie mokrej karmy pełnoporcjowej, ponieważ oprócz mięsa, zawiera również inne produkty pochodzenia zwierzęcego (np. podroby), które są ważnym elementem zbilansowanej diety i dostarczają tych składników, które w mięsie, czyli mięśniach szkieletowych, nie występują w odpowiedniej ilości.

NAJLEPSZE KARMY DLA KOTÓW I ICH PRZEZNACZENIE

Najlepsze karmy dla kota są pełnoporcjowe i dostosowane do wieku oraz trybu życia zwierząt. Przy wyborze karmy dla kota, warto zatem kierować się jego specyficznymi potrzebami żywieniowymi na danym etapie życia, a także indywidualnymi cechami i preferencjami ulubieńca.

  • NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA JUNIORA

Wybór najlepszej karmy dla kota juniora jest bardzo istotny. Pierwszy rok życia to kluczowy okres w kształtowaniu jego preferencji smakowych i nawyków żywieniowych. Zaleca się podawanie kociętom urozmaiconej diety pod względem smaku i tekstury, na którą powinna składać się zarówno mokra, jak i sucha karma pełnoporcjowa. Opiekunowie powinni sięgać po jedzenie, dedykowane kociętom, które zawiera odpowiednie proporcje składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu młodego organizmu. Nie powinniśmy podawać kociętom pokarmu dla kotów dorosłych, który zazwyczaj jest uboższy w składniki odżywcze, a także mniej kaloryczny, co może być niewystarczające dla młodych zwierząt. „Dorosłe” jedzenie zazwyczaj wprowadza się około pierwszego roku życia, gdy kot przestaje rosnąć, lub wcześniej - po konsultacji z lekarzem weterynarii, np. gdy kot został wykastrowany przed ukończeniem pierwszego roku życia i istnieje obawa o nadmierny przyrost masy ciała. Najlepsza sucha karma dla kota młodego powinna mieć też odpowiedniej wielkości granulki, by zwierzę mogło ją bez problemu pogryźć. Wprowadzenie diety urozmaiconej pod względem smaku i tekstury na tym etapie życia sprawi, że w późniejszym okresie kot będzie mniej wybredny, np. zaakceptuje konieczne modyfikacje w diecie, wprowadzone po zabiegu kastracji.

  • NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI

Ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kota, po zabiegu kastracji jego apetyt może być zwiększony, dlatego tak ważne jest, by podawać zwierzęciu w tym czasie specjalną suchą karmę typu „sterile”, czyli dla kotów i kotek po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Najlepsza karma dla kota po kastracji powinna uwzględniać szczególne potrzeby zwierzęcia w tym okresie. Obniżona kaloryczność i niższa zawartość tłuszczu zmniejszają ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości. Z kolei zwiększona porcja witamin z grupy B i żelaza, pomaga kotu w utrzymaniu dobrej kondycji. Dodatek prebiotyków zapewnia prawidłową florę bakteryjną jelit i poprawia trawienie. Bardzo ważne są również optymalne proporcje minerałów w trosce o utrzymanie zdrowia dróg moczowych - nadmiar minerałów może sprzyjać tworzeniu się kamieni moczowych. Po kastracji, tak jak u wszystkich kotów- oprócz suchej karmy, warto podawać jedzenie mokre, które zawiera dużo wody i pomaga w kontrolowaniu optymalnej masy ciała oraz wspomaga zdowie dróg moczowych.

  • NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA NIEWYCHODZĄCEGO

Koty niewychodzące, z reguły prowadzą mniej aktywny tryb życia, niż te, które mają dostęp do ogrodu, czy żyjące na wolności. Dla kotów, spędzających czas w domu, wybierajmy karmę typu „indoor”. Mniejsza ilość ruchu to większe prawdopodobieństwo takich problemów zdrowotnych, jak otyłość, choroby stawów, czy schorzenia układu moczowego. Dobrym przykładem właściwej diety dla kotów niewychodzących jest karma Perfect Fit Indoor, która charakteryzuje się obniżoną zawartością tłuszczu i mniejszą kalorycznością w porównaniu do standardowego jedzenia. Dodatkowo, karma ta zawiera specjalne substancje (np. wyciąg z jukki - Yucca schidigera), które redukują nieprzyjemne zapachy odchodów zwierzęcia. Ważną cechą karmy typu „indoor” są też właściwości odkłaczające - dzięki dodatkowi naturalnych włókien celulozowych, pokarm ten pomaga w przedostawaniu się przez układ pokarmowy kota zalegających włosów. Koty wychodzące zazwyczaj radzą sobie z tym problemem, jedząc trawę.

  • NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA SENIORA

W miarę starzenia maleje aktywność fizyczna kota, przez co jest on bardziej podatny na gromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwiększanie masy ciała. Dlatego warto podawać mu suchą karmę dostosowaną do jego wieku, taką jak Perfect Fit Senior. W jej składzie zostały uwzględnione składniki, które pomagają utrzymać zdrowe stawy i zapewniają wysoką sprawność. Karma dla seniora dba o silne serce i chroni komórki przed niszczącym działaniem wolnych rodników. U starszych kotów zmniejsza się zainteresowanie przyjmowaniem płynów, dlatego są bardziej narażone na choroby układu moczowego. W związku z tym, w diecie kota-seniora warto uwzględnić mokrą karmę, która dostarczy mu dodatkową porcję wody. Już dwie porcje mokrej karmy dziennie mogą zaspokoić nawet 73% zalecanego dziennego spożycia wody. Oprócz tego należy zapewnić kotu stały dostęp do czystej i świeżej wody. Optymalna ilość płynu w diecie kota wpływa na jego zdrowie i sprawność do późnej starości.

NAJLEPSZA KARMA DLA KOTA, CZYLI JAKA?

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem najlepszej karmy dla kota, to powinieneś zdecydować się na żywienie mieszane - podawanie kotu suchego, jak i mokrego pokarmu pełnoporcjowego. Dzięki takiemu modelowi żywienia, Twój kot skorzysta z zalet obu rodzajów karmy:

  • zbilansowana dieta,
  • odpowiednie nawodnienie, w trosce o zdrowie układu moczowego kota,
  • jedzenie różnorodne pod względem formy i tekstury jest dla kota atrakcyjne i zwiększa jego przyjemność z jedzenia,
  • większa kontrola nad ilością spożywanych przez kota kalorii - profilaktyka nadwagi i otyłości.

Jedzenie dla kotów Perfect Fit™ powstało na podstawie fachowej wiedzy w dziedzinie dietetyki, opartej na badaniach w Instytucie Nauki o Zwierzętach WALTHAM™. Produkty te uwzględniają styl życia kotów i ich bieżące potrzeby. Eksperci do spraw żywienia kotów są zgodni, że w trosce o dobrą kondycję zwierząt, oprócz zbilansowanej diety, bardzo ważne jest utrzymywanie aktywności fizycznej, która leży w naturze kotów. Ważne więc, byś oprócz kompletnego jedzenia, zapewnił swojemu kotu jak największą ilość ruchu poprzez wspólną zabawę i budowanie więzi ze zwierzęciem.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?