Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?

Dwa koty w domu to podwójne szczęście dla każdego miłośnika tych zwierząt. 

Drugi kot w domu – jak dobrze wprowadzić nowego członka rodziny?

Dwa koty w domu to podwójne szczęście dla każdego miłośnika tych zwierząt. Niestety kot-rezydent może potrzebować czasu, zanim zaakceptuje nowego członka rodziny. W jaki sposób przygotować się na drugiego kota w domu? Jak właściwie przeprowadzić ten proces? Przeczytaj.

Spis treści:

  1. Drugi kot w domu – zalety
  2. Nowy kot w domu – jak się przygotować?
  3. Dwa koty w domu – jakie mogą wystąpić problemy?
  4. Drugi kot w domu – kocur czy kotka?
  5. Jak przyzwyczaić kota-rezydenta do nowego kota?
  6. Nowy kot w domu – porady

Drugi kot w domu – zalety

Odpowiednio przeprowadzony proces wprowadzenia nowego kota do domu (dokacania) może przynieść wiele korzyści – zarówno zwierzętom, jak i opiekunom. Warunkiem jest jednak to, abyśmy byli w stanie zaspokoić potrzeby behawioralne obu mruczków.

  • Samotny kot zyska kompana do zabaw. 
  • Koty żyjące w parze rzadziej cierpią na nudę.
  • Dwa koty są zwykle bardziej aktywne, co zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości oraz związanych z nimi chorób. 
  • Zajęte sobą dwa koty powodują mniej zniszczeń w domu niż sfrustrowany „jedynak”, zwłaszcza gdy musi zostawać sam w domu na kilka godzin dziennie.
  • Dom z dwoma kotami jest weselszy – obserwowanie dwóch bawiących się ze sobą pupili może przynieść wiele radości.
  • Opieka nad dwoma kotami bywa mniej absorbująca – takie zwierzęta rzadziej próbują wymusić uwagę opiekuna, np. natarczywym miauczeniem w nocy.

Dwa koty w domu – jakie mogą wystąpić problemy?

Wprowadzenie drugiego kota do domu może wywołać poczucie zagrożenia, niepokój i rywalizację. Koty są zwierzętami terytorialnymi, więc w pierwszym odruchu chcą bronić swojego domu. Taka sytuacja wiąże się też z ogromnym stresem – zarówno dla nowego kota w domu, jak i dla rezydenta. Objawami stresu mogą być: syczenie, stroszenie sierści, puszenie ogona, chowanie się, załatwianie się poza kuwetą, brak apetytu, agresywne zachowania, a nawet samookaleczenia czy wypadanie sierści. Dlatego należy odpowiednio przygotować się na przybycie nowego kota i właściwie przeprowadzić proces adaptacji.

Nowy kot w domu – jak się przygotować?

Przede wszystkim warto wziąć sobie kilka dni wolnego w pracy, żeby móc poświęcić zwierzętom więcej czasu. Zanim drugi kot pojawi się w domu, zadbaj o:

  • Odosobnione miejsce – przygotuj dla nowicjusza oddzielne pomieszczenie, w którym będzie miał swoją kuwetę, miski i miejsce do spania. W większości przypadków konieczne jest odizolowanie zwierząt przez kilka pierwszych dni okresu adaptacyjnego.
  • Odpowiednią liczbę kuwet – zasada jest prosta: tyle kuwet, ile kotów, plus jeden. Zatem dwa koty potrzebują trzech kuwet. 
  • Miseczki – zorganizuj osobne miseczki na karmę i wodę dla nowego kota. W początkowym okresie powinny znajdować się z dala od misek drugiego mruczka. Co więcej, miska z wodą powinna znajdować się w odległości ok. 0,5 metra od miski z jedzeniem, obie miski zaś z daleka od kuwety.
  • Nowe legowisko – dla nowego „lokatora” warto zorganizować posłanie, na którym będzie czuł się najbardziej komfortowo i bezpiecznie, czyli z dala od legowiska rezydenta.

Przed przybyciem do Twojego domu, nowy kot powinien być już zaszczepiony i odrobaczony. Musi też mieć wykonane testy na groźne zakaźne choroby wywołane przez wirusy, takie jak FIV i FeLV. Jeśli nie zrobił tego poprzedni opiekun lub schronisko, powinieneś od razu wybrać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. 

W przypadku kota, który jest chory lub jego stan zdrowia jest nieznany, konieczna będzie kwarantanna. Czas jej trwania powinien ustalić lekarz weterynarii – zazwyczaj są to co najmniej dwa tygodnie. Na ten okres należy całkowicie odizolować chorego kota, a dopiero po zakończeniu kwarantanny rozpocząć proces przyzwyczajania kotów do siebie.

Jeśli kot, który pojawił się w domu, nie przeszedł jeszcze sterylizacji lub kastracji, zapisz go na zabieg jak najszybciej – najlepiej zaraz po tym, jak zwierzęta zaczną się wzajemnie akceptować. 

Jeśli obawiasz się o reakcję „starego kota” na nowego domownika, możesz pomyśleć o zastosowaniu syntetycznych feromonów, preparatów z kocimiętką lub walerianą, które działają na koty odprężająco i pomagają odnaleźć się w nowej sytuacji.

Drugi kot w domu – kocur czy kotka?

O ile obydwa koty są wykastrowane/wysterylizowane, przy wyborze drugiego kota płeć nie gra większej roli. Niewykastrowane koty, zwłaszcza samce, mają większe tendencje do agresywnych zachowań. Można jednak spotkać się z opinią wśród behawiorystów, że największe powodzenie mają pary mieszane.

Jeśli zastanawiasz się nad adopcją drugiego kota, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na jego charakter i zachowanie wobec innych zwierząt. Zapytaj poprzedniego opiekuna o nastawienie mruczka do innych kotów. Istotny może okazać się również wiek zwierzęcia. Uważa się, że kocięta w wieku do 6. miesiąca życia łatwiej przyzwyczajają się do nowego towarzystwa, a też starsze koty mają mniejszy problem z zaakceptowaniem malucha niż dorosłego osobnika.

Jak przyzwyczaić kota-rezydenta do drugiego kota?

Jak przyzwyczaić kota do drugiego kota? Zwierzęta te mają wysoce terytorialną naturę, dlatego zazwyczaj konieczny jest okres adaptacyjny, w którego czasie dwa koty się ze sobą stopniowo oswajają. Właściwie przeprowadzona aklimatyzacja sprawia, że koty zaczynają się tolerować, a z czasem mogą nawet się zaprzyjaźnić i sypiać razem zwinięte w kłębek.

W większości przypadków najlepiej sprawdza się tzw. socjalizacja z izolacją. W pierwszym etapie trzymaj kota, który pojawił się w domu w zamkniętym pomieszczeniu. Pozwala to na stopniowe i najmniej stresujące dla obu kotów oswojenie się ze sobą. Pierwsze kontakty kotów powinny odbywać się przez zamknięte drzwi. W ten sposób koty mogą wstępnie przyzwyczaić się do swojej obecności.

Kolejny etap to wymiana zapachów. Nowemu kotu można dać do powąchania koc rezydenta lub przynieść mu jego zabawki. „Stary kot” również powinien poznać zapach nowego współlokatora. Warto głaskać jednego kota po drugim. Jeśli wobec nowego kota stosowana jest kwarantanna, wówczas nie ma mowy o wymianie zapachów. Po kontakcie z chorym kotem musisz dokładnie umyć ręce, zanim dotkniesz zdrowego pupila. Wydłuża to okres adaptacji, ale jest konieczne dla dobra obu kotów.

Gdy zdrowe zwierzęta przyzwyczają się już do swoich zapachów, przychodzi czas na bezpośrednie spotkania, które początkowo powinny odbywać się pod kontrolą opiekuna. Obserwuj zachowanie pupili – czy nie są wobec siebie agresywne. Syczenie i stroszenie sierści, bez użycia pazurów, jest elementem „docierania się” kotów. Interweniuj tylko wtedy, gdy koty są wobec siebie agresywne i podejmują walkę. W pierwszych dniach nie zostawiaj ich w domu samych. 

Nowy kot w domu – porady

Wybierz odpowiedni moment na wprowadzenie nowego kota do domu. Twój pupil powinien być w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej. Z tego względu nie jest wskazane wprowadzanie drugiego kota do domu, gdy rezydent jest stary i schorowany. Wprowadzenie nowego domownika nie może być też poprzedzone innym, stresującym wydarzeniem, np. przeprowadzką, kastracją, sterylizacją bądź jakimkolwiek zabiegiem czy pojawieniem się w domu małego dziecka.

Pamiętaj, żeby podczas wprowadzania nowego domownika nie zaniedbywać kota-rezydenta. Swoją uwagę musisz dzielić po równo, żeby żadne zwierzę nie czuło się odrzucone.

Zdecyduj się na kontakt z lekarzem weterynarii lub kocim behawiorystą, jeśli adaptacja nie przebiega prawidłowo lub trwa zbyt długo.

Powiązane artykuły

Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?