Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Obcinanie pazurów u kota – jak wykonać to poprawnie?

Obcinanie pazurów u kota nie jest konieczne, a w przypadku wychodzących mruczków nawet nie jest wskazane.

Obcinanie pazurów u kota – jak wykonać to poprawnie?

Obcinanie pazurów u kota nie jest konieczne, a w przypadku wychodzących mruczków nawet nie jest wskazane. Zabieg ten warto jednak rozważyć w przypadku czworonogów, które przebywają wyłącznie w domu. Nie zawsze jest on jednak niezbędny, ponieważ niewychodzące mruczki często ścierają pazury na drapakach. Zbyt długie pazury mogą jednak przeszkadzać naszemu pupilowi. Istnieje także większe prawdopodobieństwo, że nasz podopieczny nas zadrapie lub uszkodzi meble. Jak obciąć pazury kotu? Jak przyzwyczaić pupila do tego zabiegu? Przeczytaj nasz praktyczny poradnik.

Spis treści:

  1. Pazury kota – do czego służą?
  2. Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne?
  3. Jak dbać o kocie pazury?
  4. Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?
  5. Jak obciąć kotu pazury? Krok po kroku
  6. Jak często obcinać kotu pazury?

Pazury kota – do czego służą?

Koty mają po 5 pazurów w przednich łapkach i po 4 w tylnych. W stanie spoczynku i podczas chodzenia pazury są schowane, aby się nie ścierały i utrzymywały odpowiednią ostrość. Drapanie pomaga w usuwaniu starych łusek, spod których ukazuje się nowy, ostry jak szpilka pazur.

Kot jest urodzonym drapieżnikiem i bezwzględnym mięsożercą, dlatego natura wyposażyła go w długie i ostre szpony. Dla mruczków żyjących na wolności stanowią one narzędzie do przeprowadzania skutecznego polowania. Są im także potrzebne do obrony przed innymi drapieżnikami. W naturze koty drapią drzewa, żeby oznaczyć teren. Nie tylko jednak ślady pazurów pozostawione na drzewie stanowią ich wizytówkę. Na spodzie łap nasi pupile mają gruczoły zapachowe, więc oprócz śladów na drapanych powierzchniach pozostawiają też woń niewyczuwalną dla człowieka, ale rozpoznawalną przez inne zwierzęta.

Do czego jeszcze służą kotu pazury? Podczas drapania zwierzę równocześnie rozciąga mięśnie. Pazury są też potrzebne mruczkom do chwytania przedmiotów podczas zabawy, wyciągania przekąsek z różnych zakamarków oraz do zachowania higieny (drapanie się).

Czy obcinanie pazurów u kota jest konieczne?

Obcinanie pazurów u kota nie jest dobrym pomysłem w przypadku zwierząt wychodzących. W ten sposób pozbawilibyśmy je ich największej broni i narzędzia do zdobywania ofiar. Z obciętymi pazurami mruczek jest mniej sprawny, na przykład w trakcie wspinaczki po drzewie. Brak sukcesu podczas polowania czy utrudniona ucieczka przed innymi zwierzętami oznaczałaby dla kota frustrację, a nawet zagrażałyby jego życiu. Poza tym osobniki przebywające na zewnątrz same dobrze kontrolują długość swoich pazurów. W naturalnych warunkach mają wiele okazji, żeby je ścierać. 

W przypadku zwierzęcia niewychodzącego warto rozważyć obcinanie mu pazurów, zwłaszcza jeśli ma w zwyczaju drapanie mebli. Dlaczego mruczki niszczą różne przedmioty w domu? Chcą w ten sposób oznaczyć swój teren, rozciągnąć mięśnie i zadbać o pazury. Robią tak zwłaszcza te osobniki, które nie mają drapaka lub jeden drapak jest dla nich niewystarczający.

Kotom obcina się pazury również po to, żeby nie skaleczyły opiekuna. I nie chodzi tu o agresywne zachowania, które powinny być skonsultowane z lekarzem weterynarii lub z kocim behawiorystą, ale o przypadkowe zadrapania podczas zabawy czy ugniatania łapkami ciała człowieka w trakcie pieszczot. 

Jak dbać o kocie pazury?

Jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych kota jest możliwość drapania i ostrzenia pazurów, dlatego warto zapewnić mu drapak lub nawet kilka drapaków (o poziomych, pionowych i skośnych powierzchniach do drapania) rozmieszczonych w różnych miejscach w domu. Jeśli takie rozwiązanie okaże się niewystarczające i Twój mruczek nadal będzie drapał sofę, rozważ obcinanie mu pazurków. 

Takie procedury higieniczne, jak obcinanie „paznokci” kotu, czyszczenie uszu czy przemywanie oczu, nie należą do najprzyjemniejszych dla zwierzęcia, ale jeśli przyzwyczaimy go do nich od młodego wieku, to nie powinny sprawić problemu w przyszłości. Jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie obcinać kotu pazury, nasz pupil uzna to za coś naturalnego. Po udanym zabiegu warto nagradzać mruczka jego ulubionym przysmakiem, aby ukoić jego nerwy i pochwalić cierpliwość. W przypadku wystąpienia problemów należy udać się do lekarza weterynarii. Cena obcięcia pazurów u kota w lecznicy weterynaryjnej nie jest wysoka – zwykle wynosi około 10–15 zł. 

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Zanim przystąpisz do pierwszego zabiegu obcinania pazurów u kota, powinieneś go do tego odpowiednio przygotować:

  • przyzwyczajaj mruczka do dotykania i głaskania jego łap – możesz to robić przed snem lub gdy kot leży i odpoczywa;
  • gdy Twój pupil przywyknie do dotykania łap, możesz zacząć naciskać opuszki i wysuwać lekko pazury;
  • gdy zdobędziesz już zaufanie podopiecznego i będziesz mieć więcej czasu, by przyjrzeć się jego łapom, zapoznaj się dokładnie z budową i kształtem kocich pazurów.

Jeśli kot protestuje podczas tego typu czynności, oznacza to, że potrzebuje więcej czasu na zaakceptowanie dotykania łapek. Każde pozytywne zachowanie i cierpliwość nagradzaj przysmakiem. Należy mieć na uwadze, że zmiana zachowań i przyzwyczajeń u kota może trwać od kilku dni do wielu tygodni. Im młodszy mruczek, tym proces ten powinien trwać krócej.

Jak obciąć kotu pazury? Krok po kroku

Jak obciąć kotu pazurki? Warto zaopatrzyć się w specjalny obcinacz do pazurów dla kota, gilotynkę lub nożyczki. Nie należy używać nożyczek czy też cążków dla ludzi, ponieważ kocie pazury są twardsze od ludzkich paznokci i mają inny kształt. Narzędzia przeznaczone dla ludzi mogą powodować rozdwajanie się kocich pazurów i ich zniekształcenie. Przygotuj też ulubione przysmaki swojego pupila, aby po zabiegu wynagrodzić jego cierpliwość. 

Obcinanie pazurów najlepiej przeprowadzać, gdy mruczek jest zaspany, zmęczony, wybiegany lub szykuje się do snu. Wybierz do tego spokojne miejsce, które zwierzę dobrze zna i regularnie w nim przebywa. Nic nie powinno zakłócać jego spokoju, np. inne zwierzęta, przelatujące ptaki, owady czy hałasy z zewnątrz. Balkon czy okolice otwartego okna nie będą więc odpowiednie. 

Jak trzymać kota podczas obcinania pazurów? Posadź go na kolanach i oprzyj jego grzbiet o swój brzuch. Złap kocią łapę – zdecydowanie, ale nie za mocno. Następnie zacznij masować łapę i przyciskać poduszeczkę, aby wyciągnąć pazur. Kiedy mruczek wycofa łapkę, daj mu przysmak. Za pierwszym razem powtórz tę czynność kilkakrotnie. Dzięki temu dowiesz się, po jakim czasie możesz spodziewać się jej cofnięcia. 

Jeśli już poznasz czas reakcji i cierpliwość swojego pupila, możesz przystąpić do obcinania pazurów. Naciskaj na poszczególne poduszeczki i zdecydowanym ruchem ucinaj samą końcówkę pazura. Skracaj tylko przezroczystą część, gdzie nie widać różowego środka. Poniżej w kocim „paznokciu” znajdują się nerwy i naczynia krwionośne – ich przecięcie sprawiłoby zwierzęciu ból i spowodowałoby krwawienie. Lepiej obciąć za mało niż za dużo. 

Jeśli kot zacznie się niecierpliwić, zanim skończysz obcinanie wszystkich pazurów, daj mu przysmak. Gdy zwierzę stanie się całkowicie niespokojne, przerwij obcinanie i dokończ później – tego samego lub kolejnego dnia. Nagradzaj mruczka za każde pozytywne zachowanie. Pamiętaj przy tym, że przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila.

Tego zdecydowanie nie możesz robić podczas obcinania kotu pazurów:

  • krzyczeć lub próbować karać zwierzę,
  • obcinać pazury na siłę, mimo że kot chce zabrać łapkę,
  • obcinać pazury kotu, który akurat chce się bawić.

Jak często obcinać kotu pazury?

To, jak często powinieneś wykonywać zabieg obcinania pazurów u kota, zależy od tego, jak szybko one rosną. Niektóre mruczki wymagają przycinania pazurków co 2 tygodnie, inne co 2 miesiące. Rób to wtedy, gdy zauważysz, że pazury Twojego pupila stały się już długie i ostre, zahaczają o koc, ubranie i niszczą przedmioty.

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?