Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Twojego czworonożnego przyjaciela wkrótce czeka zabieg i chcesz wybrać dla niego najlepszy sposób żywienia?

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Twojego czworonożnego przyjaciela wkrótce czeka zabieg i chcesz wybrać dla niego najlepszy sposób żywienia? Zdecyduj się na specjalną karmę dla kota po kastracji i sterylizacji. To dzięki niej Twój czworonożny przyjaciel zachowa doskonałe samopoczucie, energię i właściwą masę ciała. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto podawać karmę dla kotów sterylizowanych i kastrowanych?
  2. Czym karma dla kotów po sterylizacji i kastracji różni się od tej zwykłej?
  3. Czy specjalna karma dla kota po kastracji lub sterylizacji jest zawsze konieczna?
  4. Czy karma dla kota po kastracji lub sterylizacji to wszystko, czego potrzebuje Twój pupil?
  5. Kiedy zacząć podawać specjalną karmę dla kota po kastracji czy sterylizacji?

DLACZEGO WARTO PODAWAĆ KARMĘ DLA KOTÓW STERYLIZOWANYCH I KASTROWANYCH?

Czym karmić kota po sterylizacji bądź kastracji? Wielu opiekunów zastanawia się, czy ich pupil rzeczywiście potrzebuje karmy dla kastratów, czy kotów wysterylizowanych. Jak jest w rzeczywistości? Po wykonaniu tego typu zabiegu w organizmie kota zachodzą zmiany. W wyniku zaburzeń gospodarki hormonalnej, co może wpływać między innymi na metabolizm glukozy, zwiększa się apetyt zwierzęcia oraz jego skłonność do odkładania tkanki tłuszczowej, co potencjalnie prowadzi do nadwagi, a w późniejszym okresie również do poważnej choroby, jaką jest otyłość. U zwierząt po zabiegu częściej obserwuje się również podatność do formowania się kamieni dróg moczowych. Tych problemów można jednak uniknąć lub zmniejszyć szansę ich pojawienia się, podając ulubieńcowi specjalną karmę dla kota sterylizowanego lub kastrowanego.

CZYM KARMA DLA KOTÓW PO STERYLIZACJI I KASTRACJI RÓŻNI SIĘ OD TEJ ZWYKŁEJ?

Twój pupil po zabiegu kastracji bądź sterylizacji narażony jest przede wszystkim na nadmierny wzrost masy ciała. Rozwiązaniem jest między innymi podawanie mu pełnoporcjowego pokarmu o obniżonej kaloryczności. Karma dla kota po kastracji lub sterylizacji doskonale odpowiada na te potrzeby. Jednym z takich produktów są smakowite granulki Perfect Fit® Sterile, których wartość energetyczna jest aż o 20% niższa niż w przypadku produktów dla zwierząt, które nie przeszły zabiegu. Pomaga ona zadbać o figurę Twojego czworonożnego przyjaciela również dzięki dodatkowi prebiotyków, które wspomagają utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach oraz za sprawą zawartości żelaza i witamin z grupy B, które są niezwykle ważne dla zachowania kociej zwinności.

Znaczenie dla zachowania zdrowia zwierzęcia po kastracji czy sterylizacji ma również odpowiednia zawartość minerałów. Szczególnie istotne będą tu zmiany w proporcjach magnezu, sodu, wapnia oraz fosforu. Dzięki ich niższej zawartości łatwiej będzie uniknąć formowania się kamieni i kryształów w układzie moczowym zwierzęcia. To kolejny argument przemawiający za podawaniem ulubieńcowi karmy dla kota kastrata lub sterylizowanego.

Najlepsza karma dla kota po kastracji będzie również zawierać odpowiednie ilości wszelkich substancji odżywczych, które pozwolą Twojemu czworonożnemu przyjacielowi cieszyć się długim i szczęśliwym życiem. Dlatego właśnie podawanie mu zwykłej karmy w zmniejszonych ilościach nie będzie dobrym pomysłem. Łatwo wtedy o groźne niedobory.

CZY SPECJALNA KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI LUB STERYLIZACJI JEST ZAWSZE KONIECZNA?

Odpowiednia, specjalnie skomponowana karma dla kotki po sterylizacji czy kastracji oraz kocurów po tych zabiegach zwykle jest najlepszym pożywieniem. Jej podawanie nie zawsze będzie jednak konieczne, a niekiedy nawet jest niewskazane. O nieco inną, starannie opracowaną dietę, powinno opierać się odżywianie kotów poddanych zabiegowi przed ukończeniem 12. miesiąca życia. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zaleci odpowiednie kroki. Pamiętaj, że organizm niedojrzałego jeszcze zwierzęcia w dalszym ciągu intensywnie się rozwija, dlatego potrzebuje dostarczania większej ilości energii.

Często też karma dla kota po kastracji lub sterylizacji nie jest zalecana dla zwierząt bardzo aktywnych, na przykład wychodzących, a także wyjątkowo szczupłych. W tym przypadku również warto omówić żywienie ze specjalistą, aby uniknąć innych ewentualnych problemów zdrowotnych, w tym m.in. tych związanych z układem moczowym.

CZY KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI LUB STERYLIZACJI TO WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJE TWÓJ PUPIL?

Dobór odpowiedniego pożywienia oraz jego właściwe podawanie jest kluczowe dla zdrowia Twojego pupila po zabiegu. Jednak specjalna karma dla kota po kastracji czy sterylizacji to nie wszystko, co należy zapewnić czworonogowi. Aby uniknąć nadwagi lub otyłości, należy także zachęcić przyjaciela do większej aktywności fizycznej. Zwierzęta poddane tym zabiegom bardzo często mają na nią znacznie mniejszą ochotę. Nie poddawaj się jednak i spróbuj rozruszać trochę ulubieńca. Z pewnością wiesz, jaki rodzaj zabawy lubi Twój czworonożny przyjaciel. Preferuje te z myszką, na przykład wypełnioną nęcącą kocimiętką, a może znacznie szybciej zainteresuje się uganianiem za wędką? Zaproponuj mu jego ulubioną aktywność, a z pewnością się jej nie oprze.

Pamiętaj również, że nawet starannie dobrana karma dla kota po kastracji bądź sterylizacji nie spełni swojej roli, jeżeli będziesz nadmiernie rozpieszczać pupila smakołykami. Newralgicznym okresem będzie kilkanaście tygodni po zabiegu. Nie podawaj mu wtedy przekąsek lub ogranicz je do minimum. Pamiętaj, że ten czas jest kluczowy dla późniejszego stanu zdrowia Twojego ulubieńca.

KIEDY ZACZĄĆ PODAWAĆ SPECJALNĄ KARMĘ DLA KOTA PO KASTRACJI CZY STERYLIZACJI?

Dla prawidłowego żywienia Twojego ulubieńca znaczenie ma nie tylko rodzaj oraz ilość podawanej specjalnej karmy dla kota po kastracji lub sterylizacji. Ważne jest również, to kiedy wprowadzi się nowy produkt do jadłospisu. Pamiętaj, że koci apetyt wyraźnie wzrasta już po około 3 dniach od wykonania zabiegu, dlatego już wtedy zwierzę powinno spożywać tego typu pokarm. Z drugiej strony, gwałtowna zmiana podawanego jedzenia może skutkować problemami z układem pokarmowym, w tym biegunkami. Te z kolei mogą być bardzo groźne dla kociego zdrowia, szczególnie po niedawno przeprowadzonej procedurze kastracji czy sterylizacji. Dlatego też specjalne produkty należy zacząć wprowadzać nawet na 10 dni przed zabiegiem. Przez pierwsze 2 dni podawaj pupilowi posiłki składające się w ¼ z nowego pokarmu i ¾ serwowanego dotychczas. Między 3. a 4. dniem proporcje powinny już wynosić 1:1. W dniach 5. i 6. zwiększ ilość nowej karmy do ¾, zmniejszając jednocześnie ilość podawanej wcześniej do ¼. W dniu 7. i kolejnych kot powinien otrzymywać już wyłącznie specjalną karmę dla kota po kastracji lub sterylizacji.

Pamiętaj, że zabieg sterylizacji oraz kastracji ma silny wpływ na cały organizm Twojego pupila. Zmieniają się wtedy jego potrzeby żywieniowe, a odpowiedzenie na nie jest niezwykle ważne dla zdrowia i samopoczucia ulubieńca. Specjalna karma dla kota po kastracji lub sterylizacji z pewnością pomoże sprostać temu wyzwaniu.

Powiązane artykuły

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ KARMĘ DLA KOTA?
JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ KARMĘ DLA KOTA?
Wybierając sposób żywienia kota, kierujemy się jego dobrem, dlatego chcemy podawać mu najlepszą karmę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMIENIE MAŁEGO KOTA - JAK KARMIĆ KOCIĘTA?
KARMIENIE MAŁEGO KOTA - JAK KARMIĆ KOCIĘTA?
Koty poniżej pierwszego roku życia są w fazie intensywnego wzrostu, więc potrzebują więcej kalorii i składników odżywczych, niż dorosłe koty.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CO MOŻE JEŚĆ KOT? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE MOŻESZ CZASEM DODAĆ DO JEGO CODZIENNEJ DIETY
CO MOŻE JEŚĆ KOT? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE MOŻESZ CZASEM DODAĆ DO JEGO CODZIENNEJ DIETY
Wśród opiekunów kotów funkcjonuje wiele opinii na temat prawidłowego żywienia tych zwierząt.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
DIETA BARF DLA KOTA? CZY JEST ZDROWA?
DIETA BARF DLA KOTA? CZY JEST ZDROWA?
Dużo mówi się na temat diety BARF dla kota, która polega na żywieniu go wyłącznie surowym mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ZMIANA DIETY: WPROWADZENIE KOTU NOWEGO POKARMU
ZMIANA DIETY: WPROWADZENIE KOTU NOWEGO POKARMU
Czy masz kociaka, który jest gotowy, aby przejść na pokarm dla dorosłego kota?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?
PRAWIDŁOWA WAGA KOTA: CZYM JEST I JAK JĄ UTRZYMAĆ?
Zapewnienie Twojemu kotu prawidłowej wagi jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia – w krótkiej i długiej perspektywie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?