Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KOT NIE CHCE JEŚĆ MOKREJ KARMY - SPRAWDŹ, CZY POWINIENEŚ SIĘ PRZEJMOWAĆ

Ważnym elementem w karmieniu Twojego czworonożnego przyjaciela jest podawanie mu dwóch typów pokarmów pełnoporcjowych – chrupiących granulek oraz mokrych posiłków. 

KOT NIE CHCE JEŚĆ MOKREJ KARMY - SPRAWDŹ, CZY POWINIENEŚ SIĘ PRZEJMOWAĆ

Ważnym elementem w karmieniu Twojego czworonożnego przyjaciela jest podawanie mu dwóch typów pokarmów pełnoporcjowych – chrupiących granulek oraz mokrych posiłków. Dlatego, jeśli pupil odmawia jednego z nich, może to być poważny problem. Suchy pokarm pomaga mu między innymi w czyszczeniu zębów, a mokry zapewnia dodatkową porcję wody, zawiera jej bowiem aż około 80%. Dowiedz się, dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy i jak zachęcić go do takich posiłków!

erze?

Spis treści:

     1. Co robić, gdy kot nie chce jeść mokrej karmy?

     2. Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy? Zwróć uwagę na te czynniki!

CO ROBIĆ, GDY KOT NIE CHCE JEŚĆ MOKREJ KARMY?

Gdy Twój ulubieniec odmawia jedzenia mokrej karmy, najpierw musisz odnaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim odpowiedz sobie na dwa ważne pytania:

  •  czy kot nie chce jeść wyłącznie mokrej karmy, czy odmawia również innych produktów?
  •  czy wcześniej kot jadł mokrą karmę i zaczął unikać jej z czasem, czy od początku nie miał na nią ochoty?

W przypadku ogólnej utraty apetytu problemem mogą być różnego rodzaju choroby, a także mniejsze dolegliwości, jak zaleganie dużej ilości włosów w układzie pokarmowym. Wtedy  najlepszym rozwiązaniem będzie szybka konsultacja z lekarzem weterynarii. To niezwykle ważne, ponieważ koty, ze względu na swój specyficzny metabolizm, mogą poważnie zachorować już po nieco ponad dobie od zaprzestania jedzenia. Nie pozwól na to i szybko zabierz pupila do lecznicy.

Jeśli kot od początku nie chce jeść mokrej karmy, być może u poprzedniego opiekuna po prostu jej nie dostawał i nie jest do niej przyzwyczajony. W takiej sytuacji czym karmić kota?  W takiej sytuacji można na przykład zmieszać jej niewielką ilość z suchymi granulkami, które kot lubi i pozwolić mu posmakować takiej mieszanki. Na początek dodaj jedynie odrobinę mokrej karmy, a z każdym kolejnym posiłkiem zwiększaj jej ilość, jednocześnie zmniejszając porcję suchych granulek. Po pewnym czasie kot powinien już zajadać się mokrymi posiłkami. Gdy kot nie chce jeść mokrej karmy od samego początku, problemem może być również jej typ. Spróbuj podać mu inną, na przykład od tego samego producenta, ale o innym smaku lub nawet zmienić ją całkowicie. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać pokarmy pełnoporcjowe i nie przestawiać zwierzęcia na zupełnie odmienne pożywienie zbyt gwałtownie. Nawet jeśli kot szybko przekona się do nowego pożywienia, może się to dla niego skończyć problemami gastrycznymi.

Jeżeli kot nie chce jeść mokrej karmy, chociaż wcześniej nie stanowiło to dla niego problemu, być może pora na małe zmiany. Zwierzęta te mają bowiem naturalną potrzebę zmieniania tekstur i smaku pożywienia. Możesz na przykład zamienić mus na mięsiste kawałki w smakowitym sosie, a smak z rybnego na wołowy lub drobiowy. Smakowite posiłki Perfect-Fit® Adult wzbogacone zostały o witaminy z grupy B oraz żelazo dla zwiększenia zwinności Twojego pupila, dlatego warto zaproponować mu właśnie takie jedzenie. Kotom niewychodzącym oferujemy pokarm o zwiększonej zawartości błonnika, który poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się w nim sierści.

DLACZEGO KOT NIE CHCE JEŚĆ MOKREJ KARMY? ZWRÓĆ UWAGĘ NA TE CZYNNIKI!

Kiedy Twój kot nie je mokrej karmy, niekiedy przyczyna jest naprawdę prozaiczna. W takiej sytuacji zwróć uwagę przede wszystkim na:

  •  położenie i czystość miseczki – kocie jedzenie powinno znajdować się w odległości nieco ponad 50 cm od miski z wodą, a przy tym z dala od kuwety. Nie zapomnij również o starannym czyszczeniu kociej miski. Zwierzęta te są bardzo wybredne, dlatego pozostałości jedzenia z poprzedniego posiłku zwykle skutecznie odbierają im apetyt;
  •  świeżość i rodzaj pokarmu – kot nie chce jeść mokrej karmy również wtedy, gdy nie jest ona zbyt świeża. Traci ona swoje walory zdecydowanie szybciej niż suche granulki, dlatego zawsze pamiętaj, aby usuwać pokarm po około 20 minutach od jego nałożenia. Trzymaj się też dokładnie odmierzonych porcji. Co więcej, poza wspomnianą już potrzebą zmiany smaku karmy, Twój pupil ma również swój gust. Jeśli wszelkie metody przekonania go zawiodły, nie zmuszaj go do jedzenia, tylko zaproponuj inny rodzaj mokrej karmy;
  •  nadmiar przekąsek – zakłada się, że kocie przekąski nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego czworonoga. Jeśli Twój pupil otrzymuje ich zbyt wiele, z pewnością nie będzie miał ochoty na inne jedzenie. Gdy kot nie chce jeść mokrej karmy, skontroluj ilość smakołyków i, jeśli uznasz, że zjada ich zbyt dużo, po prostu ogranicz ich ilość. Pamiętaj, że koty wychodzące niekiedy dokarmiane są też przez sąsiadów;
  •  temperaturę jedzenia – niekiedy kot nie chce jeść mokrej karmy ze względu na zbyt niską temperaturę posiłku. Przed podaniem włóż puszkę bądź saszetkę do ciepłej wody i odczekaj chwilę, a dopiero potem podaj ją pupilowi. Dzięki temu pokarm uzyska intensywniejszy zapach, a przy tym będzie bardziej przypominał naturalną, kocią zdobycz. To powinno pobudzić apetyt Twojego ulubieńca.

Niekiedy można spotkać się z zaleceniem, by po prostu przegłodzić kota, który nie chce jeść mokrej karmy. Nie jest to jednak dobry pomysł. Zwierzęta te mogą nabawić się problemów ze zdrowiem już po nieco ponad 24 godzinach bez jedzenia (na przykład niezwykle groźnego stłuszczenia wątroby). Dlatego nie wprowadzaj swojemu kotu głodówki, tylko cierpliwie przekonaj go do mokrego pożywienia. Ewentualnie możesz zwiększyć smakowitość jedzenia, dodając do niego na przykład odrobinę specjalnego sosu lub pasty dla kotów, pamiętaj jednak, że dla Twojego kota oznacza to dodatkowe kalorie, dlatego nie przesadzaj z ich ilością.

Jeśli kot nie chce jeść mokrej karmy, najczęściej przyczyny nie są szczególnie poważne, a przy tym dość łatwo można pokonać ten problem. Jednak kiedy Twój pupil ogólnie traci apetyt, nie zwlekaj i zabierz go do lekarza weterynarii. Szybkie działanie w tej sytuacji jest niezwykle istotne.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?