Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?

Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące. 

Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?

Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące. Tego rodzaju objawy mogą wskazywać na wiele różnych problemów, ale czasami są po prostu spowodowane zbyt szybkim jedzeniem. Sprawdź, dlaczego Twój kot wymiotuje po jedzeniu i co możesz zrobić, aby ten problem się nie pojawiał.

Spis treści:

  1. Kot wymiotuje po jedzeniu – co może być przyczyną?
  2. Kiedy wymioty po posiłku mogą być groźne?
  3. Jak pomóc kotu, który wymiotuje po jedzeniu?

Kot wymiotuje po jedzeniu – co może być przyczyną?

Jeśli kot wymiotuje po jedzeniu, opiekun zwykle zastanawia się, czy zwierzęciu nic nie dolega, szczególnie kiedy torsje pojawiają się nagle i nie wiadomo, jaka jest ich przyczyna. Na szczęście w wielu przypadkach wymioty nie są spowodowane chorobą, chociaż nie oznacza to, że problem powinien zostać zignorowany. Na początek warto rozważyć możliwe źródła dolegliwości.

Dlaczego kot wymiotuje? Jednym z powodów może być podawanie zwierzęciu zbyt zimnego pokarmu. Kocie jedzenie powinno mieć temperaturę pokojową. Jeśli podasz mu saszetkę prosto z lodówki, wymioty nie będą niczym dziwnym. Często torsje po jedzeniu są też spowodowane zbyt łapczywym spożywaniem posiłku. Gdy w wymiocinach kota zauważysz sierść, prawdopodobnie spowodowały je pilobezoary, czyli kuleczki z włosów, które trafiają do przewodu pokarmowego czworonoga, kiedy ten wylizuje swoje futerko. Mogą blokować przewód pokarmowy, podrażniając go i powodując odruch wymiotny, który nasila się po piciu lub jedzeniu.

Jeszcze inną przyczyną tego, że kot wymiotuje, jest zjedzenie przez niego upolowanego pająka lub owada. Zdarza się, że czworonogi te, jako urodzeni łowcy, zjedzą coś, czego nie powinny. Jeśli widzisz, że kot je coś poza porami posiłków, koniecznie się tym zainteresuj.

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą również cierpieć na alergie i nietolerancje pokarmowe. Jeśli wymioty zdarzają się dosyć często, warto zwrócić uwagę, jakiego rodzaju pokarmy mogą je wywoływać. Może okazać się, że koci organizm nie toleruje pewnych produktów.

Kiedy wymioty po posiłku mogą być groźne?

Częste wymioty u kota mogą mieć źródło w różnych kłopotach zdrowotnych zwierzęcia. Warto sprawdzić, czy nie cierpi ono na m.in. choroby zakaźne, choroby nerek lub wątroby. Groźną chorobą, której objawami są wymioty, jest np. parwowiroza kotów znana także jako koci tyfus, szczególnie groźny dla kociąt. Jeśli więc Twój mały czworonóg wymiotuje, a do tego jest apatyczny, ma biegunkę albo nie chce jeść, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Co podać kotu, gdy wymiotuje, a Ty obawiasz się, że przez to nadmiernie się odwodni? Spróbuj zachęcić go do picia. W przypadku gdy zwierzę nie chce pić z miseczki, zaproponuj mu bieżącą wodę bezpośrednio z kranu. Trzymaj jednak rękę na pulsie i jeśli sytuacja się przedłuża, a kot dalej nie chce pić, lub wymiotuje także po napiciu się wody, zawieź go do lekarza weterynarii.

Niebezpieczne dla zdrowia kotów są różne rośliny trujące, po których spożyciu mogą pojawić się wymioty. Jeśli w domu lub ogrodzie hodujesz np. aloes, azalie, begonie, monstery, pelargonie, konwalie, poinsecje czy lilie, kot mógł je podgryzać i zatruć się ich sokami. W takim przypadku bezwzględnie potrzebna jest pomoc specjalisty.

Jak pomóc kotu, który wymiotuje po jedzeniu?

Gdy kot wymiotuje, w pierwszej kolejności musisz ustalić, jaka jest tego przyczyna. Jeśli wymioty pojawiają się po zjedzeniu zbyt zimnego pokarmu, warto przed podaniem delikatnie podgrzać jedzenie. Najbezpieczniejszą metodą jest włożenie miseczki do ciepłej wody. Dzięki temu pokarm się podgrzeje, ale nie będzie zbyt gorący. Unikaj też przechowywania opakowań z pożywieniem w bardzo zimnych pomieszczeniach.

Problem zbyt szybkiego zjadania pokarmu jest typowy dla kociąt, ale może dotyczyć także dorosłych zwierząt, które są łakomczuchami. Kiedy kocię wymiotuje zaraz po jedzeniu, najlepszym sposobem będzie podzielenie dziennej dawki pokarmu na 5–6 mniejszych. Można zastosować także specjalne miski spowalniające jedzenie.

Pilobezoary podrażniające przewód pokarmowy to kolejny powód  wymiotów. Ten problem szczególnie często pojawia się u długowłosych zwierząt, dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja i regularne wyczesywanie sierści. Oprócz tego można wprowadzić do diety zwierzęcia produkty ułatwiające usuwanie kłaczków. Specjalne pasty lub smakołyki z dodatkami wspomagającymi oczyszczanie organizmu zwykle pomagają, kiedy są regularnie stosowane. Najlepiej poradź się w tej kwestii lekarza weterynarii.

Jeśli wykluczysz problemy, takie jak podrażnienie przewodu przełykowego pilobezoarami, zbyt szybkie spożywanie pokarmu i zimne jedzenie, a mimo to kotu wciąż dokuczają wymioty, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nie podawaj na własną rękę żadnych leków.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?