Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ILE SNU POTRZEBUJE MÓJ KOCIAK?

Dorosłe koty śpią średnio 18 godzin dziennie, a małe kotki jeszcze więcej! 

ILE SNU POTRZEBUJE MÓJ KOCIAK?

Dorosłe koty śpią średnio 18 godzin dziennie, a małe kotki jeszcze więcej! Jeśli właśnie przyjąłeś nowego kociaka pod swój dach, lub jeśli opiekujesz się nowo narodzonymi kociętami, być może zastanawiasz się, jakiej ilości snu potrzebują. Jeżeli martwisz się o to, czy Twój kotek dobrze śpi, pamiętaj, że musi czuć się bezpiecznie, ciepło i wygodnie, w spokojnym miejscu. Sen, wraz z prawidłowym odżywianiem, ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju mózgu, układu nerwowego, mięśni i kości Twojego kociaka. Rytm i ilość snu zależeć będzie od jego wieku, a także osobowości i stylu życia; im bardziej jest aktywny, tym więcej powinien spać.

WZORZEC SNU NOWO NARODZONEGO KOCIAKA

W pierwszym tygodniu, małe kociątko może spać ponad 20 godzin na dobę, czyli sen zajmuje mu około 90% czasu! Jego sen jest lekki, wypełniony drobnymi, szybkimi skurczami mięśni twarzy i uszu, może też wydawać ciche dźwięki. Jest właśnie w fazie „szybkiego snu” (czasami określanego też jako sen paradoksalny lub faza REM – rapid eye movement – ze względu na szybkie ruchy gałek ocznych). Możesz też zaobserwować, że kociak sypia z rodzeństwem, blisko matki. Ponieważ nie jest jeszcze w stanie kontrolować własnej temperatury ciała, instynktownie śpi w ten sposób, aby utrzymać ciepło i czuć się bezpiecznie. Pamiętaj, że Twój kociak w ciągu pierwszego tygodnia życia może podwoić swoje rozmiary, a taki intensywny wzrost wymaga dużej ilości snu. Między innymi sen pozwala Twojemu małemu przyjacielowi odpocząć, a także wzmacnia zdolności do nauki i zapamiętywania.

SEN U KOCIĄT PO DWÓCH TYGODNIACH

Gdy w miarę upływu czasu kociak stanie się bardziej ciekawy świata i bardziej ruchliwy, stopniowo będzie spać mniej. Jego sen wzbogaci się o nową fazę tzw. fazę NREM – Non-rapid eye movement –charakteryzującą się wolnymi ruchami gałek ocznych, czyli tzw. sen głęboki. W tej fazie kot jest całkowicie spokojny i powoli oddycha. Występuje ona zamiennie z „lekką” fazą REM, co składa się na pełny cykl snu. Sen Twojego kotka staje się typowym snem wielofazowym1

W wieku trzech tygodni kociak zaczyna spać sam, z dłuższymi stanami snu głębokiego. Będzie teraz raczej spać na boku lub na brzuchu. W miarę wzrostu, stanie się coraz odważniejszy i zacznie odkrywać swoje otoczenie. Twój mały kociak poznaje otoczenie poprzez skakanie, wspinanie się i drapanie (uważaj na zasłony i meble!). Te instynktowne zachowania są dla kociaka bardzo stymulujące i wymagają dużo energii, która musi zostać uzupełniona podczas snu .

Po dwóch miesiącach kociak śpi średnio 18 godzin dziennie, jak dorosły. Jego cykl snu może teraz zostać podzielony na fazę głębokiego snu (20-25 minut), a następnie fazę REM – snu paradoksalnego (5 minut). Teraz śpi sam, często w ciepłych, słonecznych, wygodnych, położonych wysoko miejscach.

DLACZEGO MÓJ KOCIAK JEST TAKI AKTYWNY NOCĄ?

Możesz zaobserwować, że Twój kociak dopiero zwija się do snu w momencie, gdy reszta domowników budzi się i zaczyna dzień. Dzieje się tak dlatego, że koty są ssakami zmierzchowymi, z największą aktywnością o świcie i zmierzchu. Na wolności, koty w tych porach polują, a śpią w ciągu dnia. Twój mały pupil jest wciąż biologicznie zaprogramowany na taką aktywność. Koty jednak bardzo łatwo się przystosowują, szczególnie jeśli jesteś blisko ze swoim ulubieńcem. Jeśli budzi Cię o świcie, możesz go tego oduczyć, zapewniając więcej aktywności w ciągu dnia poprzez np. stymulujące zabawy. Jeśli będzie bardziej aktywny w dzień, może będzie dłużej spać w nocy! Możesz też spróbować pobawić się z nim tuż przed snem. Jeśli jest rannym ptaszkiem, możesz sprawić mu zabawkę do karmienia z  aby czymś go zająć, dopóki nie wypijesz porannej kawy!

OSTATNIE WSKAZÓWKI

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się z Twoim kotkiem, gdy śpi? Podczas snu paradoksalnego lub fazy REM może się wydawać, że Twój kociak nie śpi. W tym momencie może budzić się przy każdym, nawet najmniejszym odgłosie i jest w trybie czuwania, gotowy do biegu, drapania lub skoku. To dochodzą do głosu jego instynkty obronne i natura drapieżnika.

  • Ważne jest, żeby kot miał swoje miejsce do spania w spokojnym punkcie domu, aby mógł wejść w głęboki sen, co jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
  • Należy unikać budzenia śpiącego kociaka, mimo że może wydawać jakieś dźwięki. Uważa się, że koty w tym czasie śnią, chociaż nadal nie wiemy o czym. Może o ściganiu swojej ulubionej zabawki!!

Wreszcie, mimo że stymulacja i ćwiczenia są dobre dla zdrowia fizycznego i psychicznego, zapewnij kociakowi wystarczającą ilość snu w ciągu dnia. Będziecie razem cieszyć się wspólnymi chwilami spędzonymi na zabawie i budowaniu więzi. A gdy śpi, spróbuj zgadnąć, o czym mógłby śnić!

1Ball NJ. The phasing of sleep in animals. In: Stampi C, editor. WhyWe Nap Evolution, Chronobiology and Functions of Polyphasic and Ultra short Sleep. Birkhauser; Boston: 1992. pp. 31–49.

Powiązane artykuły

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?