Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć

W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?

Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć

W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator? Z pewnością zastanawiasz się, jak musisz przygotować się na jego przybycie. Bardzo istotna jest odpowiednia wyprawka dla kota. Jak ją skompletować? Przede wszystkim weź pod uwagę specyficzne potrzeby mruczków. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w wyprawce zwierzęcia, aby jak najszybciej zadomowiło się w swoim nowym lokum.

Spis treści:

  1. Wyprawka dla kota – pierwsze przygotowania
  2. Wyprawka dla kota – co kupić ulubieńcowi?
  3. Pielęgnacyjna wyprawka dla kota – co jest konieczne, aby zadbać o pupila?
  4. Wyprawka dla kota  – jak wyposażyć drugiego lokatora?

Wyprawka dla kota – pierwsze przygotowania

Mówiąc o wyprawce dla kota, opiekunowie najczęściej mają na myśli odpowiednie akcesoria, które należy zakupić przed przybyciem do domu nowego ulubieńca. Jednak proces powinien zacząć się od zupełnie innych kroków. Na początek musisz sprawić, aby Twój dom był dla zwierzęcia w pełni bezpieczny. Przede wszystkim usuń trujące dla tych zwierząt rośliny, w tym: lilie, difenbachie, nasturcje, konwalie, żonkile, aloes, amarylis, poinsecje, skrzydłokwiat i sansewierie. Jeżeli posiadasz przydomowy ogród, do którego kot będzie mieć odstęp, również stamtąd usuń niektóre rośliny, w tym: oleandry, bukszpan, hiacynty, cyklameny, irysy, bluszcz i hortensje. Spożycie przez mruczka choćby odrobiny tych roślin może skończyć się tragicznie. Pamiętaj również, że koty to zwierzęta niezwykle zwinne. Potrafią obejść każdą przeszkodę, dlatego ogrodzenie rośliny czy postawienie jej na wysokiej półce z pewnością nie rozwiąże problemu.

Kolejnym krokiem powinno być zabezpieczenie okien oraz balkonu. Chociaż mówi się, że mruczki zawsze spadają na cztery łapy, nie zawsze wychodzą one z upadku bez szwanku. Pamiętaj o tym także, jeśli mieszkasz na niższych piętrach, w tym nawet na parterze. Po pierwsze, kot może uciec i nie móc znaleźć drogi do domu lub na przykład ulec wypadkowi. Po drugie, już sam upadek, nawet z niewielkiej wysokości, bywa niezwykle groźny. Spadając z okna na parterze, kot może w porę się nie obrócić, by zamortyzować upadek. 

Wyprawka dla kota – co kupić ulubieńcowi?

Twoje mieszkanie lub dom są już odpowiednio zabezpieczone? W takim razie przyszedł czas na skompletowanie akcesoriów stanowiących wyprawkę dla kota. Jednym z pierwszych i najważniejszych z nich z pewnością będą miseczki. Zdecyduj się na osobny pojemnik na wodę oraz na pokarm. Podwójne miseczki nie są dobrym pomysłem, ponieważ jedzenie powinno znajdować się w odległości około 50 cm od wody, dodatkowo obie miski — z dala od kuwety. Wybierz miski płaskie i szerokie, które nie będą drażnić kocich wibrysów. To szczególnie ważne przy kompletowaniu wyprawki dla kota brytyjskiego czy innych ras o krótkich pyszczkach. Miseczka na pożywienie musi mieć pojemność około 200–300 ml. Na wodę pupil będzie potrzebować zdecydowanie większego pojemnika. Zwróć również uwagę na materiał wykonania. Te metalowe mogą pozostawiać specyficzny posmak, a ceramiczne, choć stabilne, niekiedy ulegają ukruszeniu, co czasami kończy się połknięciem ich elementów. Miski plastikowe są najtańsze, choć niezbyt stabilne, a przy tym nietrwałe. Jeżeli kupujesz kota z hodowli, warto zapytać o przyzwyczajenia zwierzęcia, jeśli jednak adoptujesz pupila, na przykład ze schroniska, musisz samodzielnie sprawdzić, z jakich miseczek będzie najbardziej zadowolony.

Kolejnym z podstawowych elementów wyprawki kota będzie kuweta. Chociaż wielu opiekunów preferuje te zamknięte, choćby ze względu na mniejsze rozprzestrzenianie się przykrych zapachów, na początek lepszym wyjściem będzie jednak otwarta. Kompletując wyprawkę dla małego kotka, możesz zdecydować się na kuwetę o obniżonym progu, do której łatwiej będzie wejść maluchowi.

W wyprawce dla kota nie może zabraknąć również odpowiedniego legowiska. Chociaż te czworonogi słyną z tego, że niekiedy preferują spanie na kanapie czy wypoczywanie w pudełku, a nie korzystanie z własnego, specjalnie zaprojektowanego legowiska, wybór odpowiedniego akcesorium z pewnością w końcu zachęci pupila do skorzystania z niego. Niektóre koty preferują proste, przyjemne materace, inne zamknięte budki, w których będą czuć się bezpiecznie. Z bardziej wymyślnymi rozwiązaniami, jak legowiska podwieszane, lepiej będzie poczekać, dopóki pupil nie przywyknie do nowej sytuacji. Pamiętaj również o właściwym umiejscowieniu legowiska. Koty zdecydowanie preferują wysoko położone miejsca, dlatego, jeśli w Twoim domu znajdują się tego typu powierzchnie, które jednocześnie możesz przeznaczyć specjalnie dla mruczka, prawdopodobnie udało Ci się znaleźć idealne miejsce na odpoczynek dla swojego nowego przyjaciela.

Zaraz po przybyciu do nowego domu Twój pupil może być mocno przestraszony i zdezorientowany. Dlatego jednym z niezwykle ważnych elementów wyprawki dla kota będzie schronienie. Może to być zakryte legowisko lub wyłożony miękkim kocykiem transporter. Najlepiej postawić taką kryjówkę w mniej dostępnym miejscu, na przykład na większej wysokości, aby pupil poczuł się w pełni bezpiecznie.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wyprawki dla kota będą zabawki. Zwierzęta te bawią się właściwie przez całe życie, co pozwala im zachować sprawność fizyczną oraz intelektualną. Co więcej, zabawki służą także zaspokojeniu instynktu łowieckiego. Do najpopularniejszych akcesoriów tego typu należą wędki, myszki i piłeczki, niekiedy wypełnione kocimiętką. W swojej wyprawce dla kota możesz jednak umieścić również zabawki wykonane w domu. Do tego celu wykorzystaj na przykład rolkę papieru, przyczepiając do niej piórka lub drobne sznureczki. Można też samodzielnie skonstruować wędkę za pomocą około 30 cm patyka oraz piórek czy sznurków. Mnóstwo przyjemności dostarczą też kostki lodu. Możesz na przykład wrzucić je do wody. Wybierając tę formę zabawy dla czworonoga, musisz jednak przygotować się na bałagan. Często warto jednak poświęcić idealny porządek w domu, ponieważ dzięki lodowym zabawom nie tylko dostarczysz mruczkowi rozrywki, lecz także zapewnisz mu dodatkowe źródło nawodnienia. To niezwykle ważne, gdyż wiele kotów niechętnie pije wodę.

Niezwykle ważnym elementem wyprawki dla kota będzie również drapak. Pamiętaj, że drapanie jest dla tych zwierząt czynnością naturalną i nie da się ich jej oduczyć. Służy im ono do ścierania martwych warstw płytki pazurów, zapewniając im zachowanie odpowiedniej ostrości. Czynność ta służy jednocześnie do znaczenia terytorium. Możesz jedynie podarować pupilowi odpowiednie akcesorium, które pomoże oszczędzić Twoją ulubioną kanapę lub dywan. Najlepiej wybierz przyrząd pionowy lub skośny i dość wysoki, mierzący od 75 do 100 cm. Niektóre mruczki potrafią wyciągnąć się nawet na taką wysokość, dlatego lepiej nie ryzykować, że Twój ulubieniec szybko straci zainteresowanie drapakiem. Takie akcesorium musi być również odpowiednio stabilne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Na liście tego, co kupić dla kota, nie może zabraknąć również odpowiedniego transportera. Jest on niezbędny, gdy musisz wybrać się z pupilem na przykład do lecznicy weterynaryjnej. Bardzo często opiekunowie decydują się również na wykorzystanie transportera jako dodatkowej kryjówki dla ulubieńca. Dostępne są one w różnych rozmiarach. W przypadku większości mruczków odpowiedni będzie ten najmniejszy. Większe zazwyczaj zalecane są jako element wyprawki dla kota ras dużych, jak norweski leśny czy maine coon lub dla zwierząt wystawowych, czy hodowlanych, które nierzadko przewożone są na większe odległości. Zwróć też uwagę na umiejscowienie drzwiczek. Większość transporterów wyposażona została jedynie w wejście z przodu, jednak dla pupila, który niechętnie do niego wchodzi, dobrym rozwiązaniem mogą być również drzwiczki u góry. Dodatkowo zapewnia to większą przewiewność schronienia, ponieważ wejście najczęściej wykonane jest w formie kratki, co nie tylko pozwala na właściwą wentylację, lecz także umożliwia kotu obserwowanie, co dzieje się na zewnątrz.

Pielęgnacyjna wyprawka dla kota – co jest konieczne, aby zadbać o pupila?

W wyprawce dla kota nie może również zabraknąć przyrządów do pielęgnacji Twojego pupila. Jednym z najważniejszych z pewnością będzie szczotka. Wybierz tę z ząbkami wyposażonymi w kuleczki na końcach, aby nie podrażniała skóry mruczka. W przypadku zwierząt o dłuższej sierści możesz też wybrać grzebień, również o zaokrąglonych końcówkach ząbków. Ich długość oraz rozstawienie dopasuj do typu włosa Twojego ulubieńca.

Niezwykle ważnym akcesorium w wyprawce dla kota będzie również obcinacz do pazurów. Część opiekunów decyduje się na przycinanie ich jedynie u lekarza weterynarii. Warto jednak pamiętać, że takie wizyty są dla mruczka dość stresujące. Wykonywanie tego zabiegu w domu może być dla niego znacznie bardziej komfortowe. Akcesorium dobrej jakości pozwoli zrobić to w szybki i prosty sposób. Dlatego na obcinaczu z pewnością nie warto oszczędzać.

Wyprawka dla kota  – jak wyposażyć drugiego lokatora?

Kot nie będzie Twoim pierwszym czworonożnym domownikiem? W takiej sytuacji konieczne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Przede wszystkim wyposaż mieszkanie w dodatkową kuwetę, a jeżeli nowy pupil będzie drugim, a nie kolejnym kotem w czterech ścianach, nawet dwie. Główna zasada mówi, że dom, w którym mieszka kilka mruczków, powinien być wyposażony w liczbę kuwet o jedną większą niż liczba zwierząt z nich korzystających. Zwykle zaleca się również osobne miski, aby nie tylko nie dochodziło do walk, lecz także możliwe było kontrolowanie ilości zjadanego pokarmu i wypijanej wody przez każdego z czworonogów. Zwróć też uwagę, by na jednego mruczka przypadało od 7 do 10 metrów kwadratowych. Trzymanie się tej zasady pozwala pupilom czuć się komfortowo. Nie zapomnij również, że w przypadku posiłków Twoi czworonożni przyjaciele mogą mieć różne gusta. W darmowej wyprawce dla kota, na przykład oferowanej przez niektóre firmy czy schroniska, znaleźć można różnorodne pokarmy, które pozwolą Ci ustalić upodobania mruczka. Może to być niezwykle pomocne, dlatego warto rozważyć taką opcję.

Wiesz już, jak skompletować wyprawkę dla kota? Spraw, by Twój nowy przyjaciel czuł się u Ciebie doskonale i mógł z radością odkrywać świat dookoła niego!

Powiązane artykuły

Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?