Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zabawki dla kota – które są bezpieczne?

Zabawki dla kota – które są bezpieczne?

Większość kotów lubi bawić się przez całe życie. Jest to niezwykle ważne dla ich zdrowia – pozwala zaspokoić naturalne potrzeby łowcy, a przy tym ułatwia zachowanie właściwej masy ciała. Dlatego warto zadbać o to, by pupilowi nie brakowało ruchu i rozrywki. Zastanawiasz się, jak mu je zapewnić? Dowiedz się, jakie zabawki dla kotów będą najlepszym wyborem dla Twojego ulubieńca!

Spis treści:

  1. Czemu służą zabawki dla kota?
  2. Najlepsze zabawki dla kota – popularne gadżety
  3. Zabawki interaktywne dla kota – na które warto zwrócić uwagę?
  4. Własnoręcznie wykonane zabawki dla kota – pomysły DIY dla opiekuna

Czemu służą zabawki dla kota?

Zabawki dla kota nie są wyłącznie formą zapewnienia czworonogowi rozrywki. Pełnią one wiele innych ważnych funkcji w życiu Twojego pupila. Należą do nich między innymi:

  • utrzymanie prawidłowej masy ciała – Twój czworonożny ulubieniec, szczególnie jeśli jest kotem niewychodzącym, potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia. Dzięki aktywności, a także prawidłowej diecie, nie grozi mu nadwaga czy nawet poważna choroba, jaką jest otyłość. Jeśli pupil wykazuje tendencję do tycia, wskazane jest korzystanie z zabawek typu „drzewka” i umieszczanie miseczki z jedzeniem na najwyższej półce takiej konstrukcji. Pamiętaj też, że z wiekiem kocie stawy zaczynają słabnąć, dlatego Twój ulubieniec będzie potrzebować kompletnych i zbilansowanych posiłków, które wspomogą jego zwinność, na przykład Perfect Fit™ Senior. Takie pożywienie zawiera odpowiednią dla starszych mruczków ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które pozwalają im zachowywać dobrą kondycję ciała;
  • zaspokojenie instynktu łowieckiego – koty, choć towarzyszą człowiekowi od wielu lat, wciąż zachowały wiele ze swojej pierwotnej natury. To urodzeni łowcy, dlatego Twój ulubieniec nie będzie szczęśliwy, jeśli nie pozwolisz mu na „polowanie”. Co więcej, u zwierzęcia, któremu nie stworzy się warunków do realizacji instynktu, mogą pojawić się niepożądane zachowania, jak na przykład próby „schwytania” dłoni lub nóg opiekuna. Z tego powodu zabawy z kotem powinny odzwierciedlać łańcuch łowiecki, który składa się z trzech etapów: polowania, jedzenia i spania. Zabawka, której używamy, powinna być poruszana w taki sposób, aby imitować ruchy zdobyczy. Przykładowo, podrywając szybko dłoń, w której trzymamy wędkę, będziemy przesuwać elementy znajdujące się na końcu żyłki. Innym pomysłem jest nagłe kierowanie wiązki lasera pod kanapę lub fotel podczas zabawy tym gadżetem (swoista zabawa w chowanego). Taka aktywność powinna trwać kilka minut i zakończyć się sukcesem po stronie czworonoga, czyli złapaniem “zdobyczy”. Jeśli bawimy się z kotem laserem, pamiętajmy, aby skierować jego strumień na zabawkę, tak aby nasz pupil miał co chwycić w łapki. Po zakończeniu etapu “polowania” kot powinien otrzymać posiłek lub przysmak, po którym nie należy inicjować kolejnej zabawy, ale pozwolić zwierzęciu na odpoczynek;
  • nawiązanie wyjątkowej więzi z opiekunem – zabawki dla kota, choć często pozwalają zabić nudę, gdy czworonóg zostanie w domu sam, mogą również pomóc Ci zbliżyć się do Twojego ulubieńca. Poświęć mu trochę czasu, a z pewnością nawiąże się między Wami szczególna relacja.

Zabawki dla kota to nie tylko sposób na zaspokojenie jego fizycznych potrzeb, takich jak rozładowanie energii czy zadbanie o zwinność i właściwą masę ciała, ale także ważny czynnik psychologiczny. Ich stosowanie pozwala zapewnić pupilowi równowagę psychiczną oraz zbudować zdrową więź z opiekunem, a tym samym prowadzi do szczęśliwego życia czworonoga.

Najlepsze zabawki dla kota – popularne gadżety

Wśród polecanych zabawek dla kota można znaleźć produkty, które goszczą niemal w każdym domu, w którym obecny jest przynajmniej jeden mruczek. Bardzo ważne jest wybieranie specjalnych akcesoriów, które zostały zaprojektowane z myślą o kotach i ich naturalnych potrzebach. Należą do nich przede wszystkim:

  • myszka lub specjalna piłeczka dla kotów (nie do ping-ponga!) – często wypełniona kocimiętką lub wyposażona w sznureczki czy fruwające piórka. Takie zabawki doskonale zaspokajają potrzeby czworonoga, niezależnie od jego wieku. Są polecane szczególnie dla mruczków, które lubią bawić się samodzielnie. Możesz też zdecydować się na tego typu gadżety umieszczone na sprężynce;
  • wędka lub patyczek – to doskonały sposób na zabawę z opiekunem. Pozwala zacieśnić więź z ulubieńcem poprzez wspólne spędzanie czasu. Na końcu tego typu zabawek dla kota najczęściej umocowane są sznureczki lub piórka, za którymi większość mruczków wprost przepada. To doskonała zabawka  zarówno dla małego kotka, jak i dla seniora, którego czasem trzeba nieco zachęcić do aktywności;
  • tunele i pudełka – idealne w przypadku czworonogów, dla których najlepsza zabawa połączona jest ze schowaniem się w trudno dostępnym miejscu.

Wybierając wymienione wyżej zabawki dla kota, należy zwrócić szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Niektóre z zabawek mogą być łatwe do połknięcia, co może skutkować między innymi zadławieniem się zwierzęcia. Jeśli zdecydujesz się na gadżety, na przykład piłeczki, w których można umieścić smakołyk, stosuj je wyłącznie z przysmakami przygotowanymi specjalnie z myślą o tych czworonogach. Uważaj natomiast na popularne lasery. Jest to świetna zabawka dla kota, która jednakże musi być stosowana rozważnie. Celowanie wiązką światła w zwierzę może być dla niego niebezpieczne, dlatego też wskazana jest tu szczególna ostrożność.

Nie zapomnij zaspokoić ważnej potrzeby swojego czworonożnego przyjaciela, czyli drapania. Możesz zdecydować się na specjalny drapak lub wykonać go samodzielnie, ściśle owijając słupek grubym sznurkiem.

Zabawki interaktywne dla kota – na które warto zwrócić uwagę?

Musisz zostawić swojego pupila na kilka godzin, ale obawiasz się, że mruczek będzie się nudzić? Możesz temu zapobiec dzięki specjalnym, interaktywnym zabawkom. Dobrym pomysłem będą między innymi tunele z piłeczką lub zabawki na sprężynce – potrafią zająć mruczka na długie godziny, kiedy opiekun spędza czas poza domem. Wybierz te wysokiej jakości, które zapewnią Twojemu czworonożnemu przyjacielowi doskonałą rozrywkę. Do ciekawych propozycji należą też różnego typu interaktywne zabawki dla kota w postaci specjalnie zaprojektowanych mat, w których można na przykład ukryć pyszne smakołyki. Takie zabawki stymulują intelekt zwierzęcia, dlatego doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku młodszych, jak i starszych kotów.

Własnoręcznie wykonane zabawki dla kota – pomysły DIY dla opiekuna

Bardzo często, gdy myślimy o własnoręcznie wykonanych zabawkach dla kota, do głowy przychodzą nam na przykład rolki po papierze do pakowania prezentów lub innego typu drobiazgi. Należy pamiętać, że niewielkie elementy lub nietrwałe materiały (takie, które łatwo się rwą na mniejsze części) nie są bezpieczne dla zwierzęcia. Zabawa nimi grozi zadławieniem lub połknięciem, dlatego też nie należy dawać ich pupilowi. Rzucanie kotu kulek z folii aluminiowej jest doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu, jednak należy pamiętać, że takie gadżety powinny być wykorzystywane pod naszą kontrolą. Niewskazane jest pozostawienie ich do dyspozycji czworonoga, gdy nikogo nie ma w pobliżu. Jakie domowe zabawki dla kota są atrakcyjne i bezpieczne?

Dobrym pomysłem jest przywiązanie do rolki wstążeczek lub sznurków. Inna możliwość to wycięcie dziur w kartonowym pudełku – mruczki to uwielbiają i z pewnością żaden z nich nie oprze się, by sprawdzić, co znajduje się w środku.

Kolejna propozycja to przytwierdzenie do korka sznureczków bądź piórek. Najlepiej zrobić to za pomocą kleju – koniecznie zatroszcz się o to, aby był on nietoksyczny dla Twojego pupila. Samodzielnie możesz wykonać także wędkę, wystarczy jedynie przygotować patyk o długości ok. 30 cm i przywiązać do niego sznurek, a na końcu umieścić piórka lub małą zabawkę ulubieńca. Zamiast pojedynczego sznurka możesz też zawiesić ich kilka albo użyć wstążeczek.

Mnóstwo zabawy dostarczą kotu również zwykłe kostki lodu. Możesz pozwolić mu bawić się na podłodze, choć koniecznie pod Twoim nadzorem. Musisz też liczyć się z tym, że taka kocia rozrywka może narobić nieco bałaganu. Lepszą z punktu widzenia opiekuna alternatywą będzie wrzucenie kostek lodu do miski z wodą. Takie zabawki dla kota nie tylko sprawią mruczkowi przyjemność, lecz także pomogą zadbać o nawodnienie jego organizmu. Zwierzęta te niechętnie piją wodę, dlatego każdy sposób, aby je do tego zachęcić, będzie dla nich korzystny.

Zabawki dla kota pełnią wiele ważnych funkcji, dlatego warto wybrać te najlepsze. Pamiętaj, aby zawsze brać pod uwagę upodobania Twojego pupila. Nawet najbardziej polecana zabawka interaktywna nie przyniesie żadnej korzyści, jeśli nie przypadnie ulubieńcowi do gustu.

Powiązane artykuły

POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
Koty to zwykle bardzo skomplikowane stworzenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
Odkryj dzikie instynkty u swojego kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak się bawić z kotem?
Jak się bawić z kotem?
Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb behawioralnych kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ZNAJDŹ KOTU JAKIEŚ ZAJĘCIE PODCZAS TWOJEJ NIEOBECNOŚCI
ZNAJDŹ KOTU JAKIEŚ ZAJĘCIE PODCZAS TWOJEJ NIEOBECNOŚCI
Sposób na samotność Aby umilić kotu czas Twojej nieobecności, wprowadź do domu bodźce, których nie zna i nie ma szans poznać, oglądając świat przez zamknięte okno.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Głaskanie kota przypomina czasem poruszanie się po polu minowym.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
Skoki to drugie imię każdego kota. Skacze on dosłownie wszędzie i o każdej porze dnia...
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?