Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZABAWY DLA KOTÓW DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się stracić poczucie rzeczywistości, przyglądając się zabawom Twojego kota – jakby wciąż był małym kociątkiem.

ZABAWY DLA KOTÓW DLACZEGO SĄ TAK WAŻNE?

Na pewno nie raz zdarzyło Ci się stracić poczucie rzeczywistości, przyglądając się zabawom Twojego kota – jakby wciąż był małym kociątkiem. Zabawa jest dla Twojego milusińskiego kluczową sprawą – pozwala mu zaspokoić naturalne instynkty obserwacji, poszukiwań, wspinania się, atakowania i chwytania w szpony. Ale zabawa to znacznie więcej – jest oznaką, że Twój kot ma się dobrze i jest zdrowy, odpowiednio reaguje na bodźce, a jego tryb życia jest harmonijny, co z kolei przekłada się na jego dobre samopoczucie. Korzystaj zatem z każdej okazji, aby zachęcić Twojego kota do zabawy – przez całe jego życie!

Dr Sandra Mc Cune, naukowiec z WALTHAM®.Jeśli chodzi o kocięta, nawet najbardziej błahe doświadczenia mogą mieć decydujący wpływ na ich zachowanie przez resztę życia. W tym szczególnie ważnym początkowym okresie zabawa jest naturalnym zachowaniem, które Twój ulubieniec wykorzysta do nauki, poznawania środowiska i – co ważniejsze – do budowania zaufania i więzi z innymi zwierzętami oraz ludźmi w jego otoczeniu.

ZABAWA JEST KLUCZOWA DLA ROZWOJU KOCIĄT

Komentarz dr Corinne Lesaine, lekarza weterynarii i doradcy Perfect Fit™:„Zabawa to klucz do prawidłowego rozwoju kota, w szczególności do jego rozwoju umysłowego na drodze kolejnych etapów socjalizacji. W związku z tym zaleca się pełne wykorzystanie wrodzonej ciekawości młodego kota – i podsycanie jej. Ciekawość łatwo stymulować szybkimi i nieprzewidywalnymi ruchami niewielkich przedmiotów i zabawek, które przyciągną całkowitą uwagę zwierzęcia. Małe, miękkie przedmioty również skutecznie wzbudzają zainteresowanie u naszego przyjaciela. Możesz też stymulować jego zmysły dzięki obecności innych zwierząt, umożliwiając ich interakcję poprzez zabawę”.

Jest wiele zabaw, którym Twój mały kociak po prostu nie będzie mógł się oprzeć: zabawa w chowanego w tekturowym pudełku, wymachiwanie miękkimi przedmiotami, dawanie mu do złapania piórka, szybkie odsuwanie drobnych przedmiotów sprzed jego nosa, prowokujące ich schwytanie czy pokazywanie mu małych, intrygujących przedmiotów, a następnie usuwanie ich z jego pola widzenia. Jedyne, na co musisz uważać, to Twoje własne ręce – trzymaj je z dala od centrum zabawy, bo staną się zdobyczą! Radzimy też nie frustrować kotka nieustającymi porażkami – nikt nie lubi na okrągło przegrywać, szczególnie w młodym wieku! Po prostu od czasu do czasu pozwólmy maluchowi wygrać.

Twój kot będzie też uwielbiać wszelkiego rodzaju brzęczące przedmioty, szczególnie, kiedy odkryje, że fascynujące dźwięki pochodzą ze znajdującej się wewnątrz suchej karmy.

CZAS KOCIEJ ZABAWY

Z punktu widzenia opiekuna pupila, zabawa to najbardziej satysfakcjonujący i dający największą frajdę sposób zapewnienia dorosłemu kotu dobrej kondycji i stymulacji ruchowej. Mimo że Twój dorosły kot z pewnością sam wymyślił już mnóstwo rozrywkowych zabaw, możesz śmiało wysuwać alternatywne propozycje, które zajmą jego uwagę. Prosty przykład. Innym świetnym gadżetem są kartonowe pudła. Wprawdzie nie jest to standardowa zabawka dla kota, ale sprawdza się prawie zawsze – koty uwielbiają się w nich chować, popychać je i drapać. Twoim jedynym zadaniem będzie pilnowanie, żeby ich nie jadły! Podobną obsesję koty mają na punkcie małych, najlepiej futrzanych obiektów – wyzwalają w nich ducha drapieżnika.

Urozmaicenie poziomych powierzchni w mieszkaniu to dla kota źródło całego mnóstwa nowych atrakcji i bodźców. Wspinaczka, chowanie się, obserwacje… Twój kot będzie zachwycony możliwością zdobycia wyższych partii zabudowy mieszkania – to doskonałe punkty obserwacyjne, a być może również niezłe legowiska! Możesz też co jakiś czas zrobić niewielkie przemeblowanie. Umożliwi to Twojemu ulubieńcowi eksplorację nowych zakamarków i znalezienie nowych kryjówek, z których będzie mógł mieć na Ciebie oko!

W miarę upływu lat Twój kot może stawać się coraz mniej aktywny i skory do zabaw – to normalne. Niektóre koty bawią się nawet po ukończeniu 8. roku życia, inne nie. Jednak niezależnie od wieku możesz zawsze starać się zachęcać Twojego czworonożnego przyjaciela do ciekawej zabawy. Po prostu miej na uwadze, że może nie mieć na to ochoty.

JAK BAWIĆ SIĘ ZE STARSZYM KOTEM

Zmiany w zachowaniu starszych kotów przeważnie wiążą się ze zmniejszeniem czułości ich zmysłów i spadkiem wydajności ich organów. Mniejsza ruchliwość kotów może skutkować mniejszym zapałem do eksploracji, a nawet zabawy. Generalnie rzecz biorąc, tryb życia kotów zmienia się na bardziej „osiadły”. Na tym etapie życia Twojego pupila jedyne, co możesz zrobić, to pobudzać go do mniej aktywnych form kociej rozrywki – na przykład obserwowania ptaków lub czyhania na bujające się przedmioty.

Powiązane artykuły

POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
Koty to zwykle bardzo skomplikowane stworzenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
Skoki to drugie imię każdego kota. Skacze on dosłownie wszędzie i o każdej porze dnia...
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak się bawić z kotem?
Jak się bawić z kotem?
Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb behawioralnych kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Głaskanie kota przypomina czasem poruszanie się po polu minowym.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
Odkryj dzikie instynkty u swojego kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?