Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAKĄ KARMĘ DLA KOTA WYBRAĆ?

Odpowiednie żywienie jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie Twojego czworonożnego pupila.

JAKĄ KARMĘ DLA KOTA WYBRAĆ?

Odpowiednie żywienie jest jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie Twojego czworonożnego pupila. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać dla niego karmę, która odpowie na wszystkie jego potrzeby. Co to oznacza i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź, jaką karmę dla kota wybrać, aby zapewnić mu doskonałe samopoczucie!

Spis treści:

  1. Jaka karma dla kota będzie najlepsza – gotowa czy przygotowywana w domu?
  2. Sucha czy mokra – jaka karma dla kota będzie odpowiednia?
  3. Dobór jedzenia ze względu na wiek – jaką karmę dla kota wybrać dla juniora, seniora i dorosłego osobnika?
  4. Jaka sucha i mokra karma dla kota po kastracji i sterylizacji?
  5. Jaka karma dla kota brytyjskiego, a jaka dla persa – czy warto dobierać pożywienie według rasy pupila?

JAKA KARMA DLA KOTA BĘDZIE NAJLEPSZA – GOTOWA CZY PRZYGOTOWYWANA W DOMU?

Jednym z podstawowych pytań, dotyczących żywienia kota, na jakie musi odpowiedzieć sobie opiekun, będzie to, czy lepiej wybrać gotowe posiłki, czy zacząć przygotowywać je w domowej kuchni. Aby na nie odpowiedzieć, musisz zdać sobie sprawę z tego, że potrzeby żywieniowe kota są specyficzne. Nie mając fachowej wiedzy, właściwie niemożliwe jest opracowanie jadłospisu, który odpowie na wszystkie potrzeby czworonoga. Dlatego znacznie lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na gotowe, pełnoporcjowe posiłki, które zawierają składniki odżywcze w starannie dobranych ilościach, a przy tym dostarczą Twojemu ulubieńcowi odpowiednią ilość energii. W przypadku domowych posiłków dla kota bardzo łatwo o groźne niedobory, a także równie niebezpieczny nadmiar niektórych substancji, na przykład witaminy A. Co więcej, taki sposób żywienia prowadzić może także do nadwagi u kota, a z czasem nawet otyłości kota, która z kolei- sama będąc chorobą- jest przyczyną wielu innych, poważnych chorób. Podając pupilowi gotowe, pełnoporcjowe posiłki w ilościach zalecanych przez producenta bądź lekarza weterynarii, w prosty sposób zaspokoisz kocie potrzeby żywieniowe.

SUCHA CZY MOKRA – JAKA KARMA DLA KOTA BĘDZIE ODPOWIEDNIA?

Spośród gotowych pokarmów, przygotowanych z myślą o naszych domowych ulubieńcach, należy wybrać również typ jedzenia. Jaka karma dla kota będzie lepsza – mokra czy sucha? Najlepiej, aby Twój pupil dostawał je obie w odpowiednich ilościach (9:1 pod względem masy pokarmu), oba te typy mają bowiem swoje zalety.

Jedzenie suchej karmy to dla Twojego ulubieńca przede wszystkim sposób na zachowanie higieny jamy ustnej, gdyż podczas gryzienia ścierana jest płytka bakteryjna. Pamiętaj, że problemy w jamie ustnej mogą prowadzić do niedożywienia zwierzęcia, a także chorób całego organizmu. Sucha karma jest również bardziej ekonomicznym i łatwiejszym w przechowywaniu pokarmem.

Mokre pożywienie dla kota będzie nieco droższe, niż suche, jednak także mniej kaloryczne – nawet do 4 razy. Co więcej, same koty często wybierają mokrą karmę chętniej, głównie ze względu na jej większą aromatyczność. To właśnie zapach pożywienia wpływa bowiem na apetyt kota. Pamiętaj również, że mokra karma dostarczy Twojemu pupilowi dodatkową porcję wody, ponieważ zawiera jej około 80%. Dla porównania, w karmie suchej znajduje się jej zaledwie od 8 do 11%.

Do diety swojego ulubieńca możesz również włączyć smakołyki, które nie tylko sprawią mu ogromną przyjemność, lecz także zbudują między Wami cudowną więź. Pamiętaj jednak, że nie mogą one stanowić więcej niż 10% codziennego jadłospisu pod względem zapotrzebowania kalorycznego Twojego pupila. Aby kontrolować ilość dostarczanej mu energii, a także zadbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie, najlepiej podawaj mu bezpieczne przysmaki, przeznaczone specjalnie dla kotów.

DOBÓR JEDZENIA ZE WZGLĘDU NA WIEK – JAKĄ KARMĘ DLA KOTA WYBRAĆ DLA JUNIORA, SENIORA I DOROSŁEGO OSOBNIKA?

Z pewnością każdy kot jest inny, ma odmienne upodobania, a także różne zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz energię, co zależy między innymi od wieku zwierzęcia.

Jaka karma dla kota będzie odpowiednia przed osiągnięciem przez niego 12. miesiąca życia? Kocięta z pewnością potrzebować będą więcej składników odżywczych oraz kalorii w dostarczanym im pożywieniu niż osobniki dorosłe. W końcu pierwsze 12 miesięcy to czas, w którym Twój ulubieniec rozwija się i rośnie. Witaminy dla kota, które są dla niego szczególnie ważne to między innymi witamina D oraz wapń i fosfor, odpowiedzialnych za budowę kości, a także kwasów EPA i DHA, mających znaczenie dla dobrego wzroku oraz rozwoju układu nerwowego, które znajdziesz np. w pokarmie pełnoporcjowym Perfect Fit Junior. Jednocześnie wyjątkowo mały żołądek kocięcia nie pomieści zbyt wiele pożywienia, dlatego tak ważne jest, aby wybrać specjalną karmę dla rosnących mruczków, która ma bogatszy skład, niż ta dla kotów dorosłych. Uważaj jednak, gdy postanowisz poddać kota kastracji przed osiągnięciem dorosłości, ponieważ przez pewien czas po zabiegu może on zacząć przybierać na wadze. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci ułożyć koci jadłospis.

Pamiętaj również, że kot ma naturalną potrzebę zmiany struktury i smaku pokarmu. Dlatego też zadbaj o to, aby w menu swojego ulubieńca uwzględnić odmienne tekstury (karmy suche i mokre) oraz różne wersje smakowe (np. z kurczakiem, z wołowiną itp). Co więcej, jeśli pewne zmiany wprowadzisz już przed osiągnięciem dorosłości pupila, później będzie on mniej wybredny. Wybierając, jaką suchą karmę dla kota w tym wieku podawać, należy również zwrócić uwagę na wielkość granulek. Powinny one być niewielkie, aby zwierzę mogło je bez trudu pogryźć.

Jeśli Twój pupil jest już dorosły, jego karma powinna być mniej kaloryczna niż w przypadku kociąt, a przy tym zawierać mniej składników odżywczych w przeliczeniu na masę pokarmu. Najważniejsze jest właściwe zbilansowanie. Najlepiej podawaj mokrą karmę rano i wieczorem, natomiast w ciągu dnia, na czas, gdy wychodzisz z domu, a także na noc, nakarm ulubieńca pysznymi granulkami. Oczywiście, pożywienie zawsze podawaj w starannie odmierzonych porcjach, zaleconych przez producenta bądź specjalistę. Decydując, jaka karma dla kota będzie najlepsza, zwróć również uwagę na tryb życia swojego ulubieńca. Większość domowych pupili to koty niewychodzące, które potrzebują nieco mniej kalorii, niż mali łowcy, którzy mogą odkrywać również świat zewnętrzny. Dlatego też wybierz dla nich pokarm, który odpowie na ich wyjątkowe potrzeby. Karma Perfect Fit Indoor dodatkowo pomoże Twojemu czworonogowi, wspomagając usuwanie włosów z przewodu pokarmowego za sprawą dodatku naturalnych włókien celulozowych. Z kolei ekstrakt juki (Yucca schidigera) neutralizuje zapach kocich odchodów, co jest korzystne dla wszystkich domowników.

Jaka karma dla kota seniora pozwoli odpowiednio o niego zadbać? Przede wszystkim pamiętaj, że po ukończeniu 7. roku życia spada zapotrzebowanie energetyczne Twojego ulubieńca, w tym również ze względu na mniejszą chęć do zabaw. Niestety, czasem jest to również wina problemów ze stawami, dlatego jedzenie musi dostarczać mu składników, które wesprą zdrowie stawów. Należą do nich: glukozamina oraz kwasy omega-3, obecne w karmie Perfect Fit Senior. Znaczenie ma również dodatek przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

JAKA SUCHA I MOKRA KARMA DLA KOTA PO KASTRACJI I STERYLIZACJI?

Po zabiegu kastracji bądź sterylizacji w organizmie kota zachodzą gwałtowne zmiany hormonalne. W ich wyniku może on odczuwać wzmożone łaknienie. Dlatego tak ważne jest, aby podawać pupilowi karmę przystosowaną do jego potrzeb, w tym o obniżonej kaloryczności. Nie dopuść do tego, aby kot przybrał na wadze, a jeśli zauważysz, że jego masa ciała zaczyna się wyraźnie zwiększać, natychmiast reaguj i zabierz go do lekarza weterynarii, który pomoże ustalić właściwą dietę oraz ewentualne inne niż kastracja, czy sterylizacja, przyczyny problemu.

Koty po tego typu zabiegach powinny również otrzymywać zwiększona porcję żelaza i witamin z grupy B, które wesprą zwinność Twojego pupila, aby wciąż mógł radośnie eksplorować wszelkie zakamarki mieszkania, czy odkrywać nowe dla niego zjawiska w pełnym wrażeń świecie zewnętrznym. Zapewni to między innymi odpowiednią dawkę ruchu, która ułatwi zachowanie smukłej linii. W karmie powinny znaleźć się również prebiotyki, które pomogą zbudować prawidłową florę bakteryjną jelit i usprawnią trawienie.

JAKA KARMA DLA KOTA BRYTYJSKIEGO, A JAKA DLA PERSA – CZY WARTO DOBIERAĆ POŻYWIENIE WEDŁUG RASY PUPILA?

Część opiekunów, zastanawiając się, jaką karmę dla kota wybrać, waha się, czy konieczne jest dopasowanie jej do rasy pupila. Koty rasowe będą bowiem różnić się między sobą między innymi wielkością, okrywą włosową, a także skłonnością do zapadania na niektóre choroby.

Nie oznacza to jednak, że konieczna będzie specjalna karma dla każdej z ras i inna dla popularnego „dachowca”. Kocie zapotrzebowanie na składniki odżywcze będzie podobne, niezależnie od rasy. Wyjątkiem mogą być np. różnice w rozmiarze pupila, jednak tutaj zwykle wystarczy zmniejszyć czy zwiększyć porcje, najlepiej w porozumieniu z lekarzem weterynarii. Pamiętaj jednak, aby zapytać go także o możliwe problemy zdrowotne danej rasy i systematycznie badać swojego ulubieńca pod ich kątem.

Jaką karmę dla kota wybrać? Najlepiej gotowe posiłki pełnoporcjowe, dopasowane przede wszystkim do wieku, trybu życia oraz ewentualnych innych, specjalnych potrzeb żywieniowych Twojego pupila, jak np. karmienie po kastracji lub sterylizacji. W ten sposób możesz zapewnić mu długie i szczęśliwe życie.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?