Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

DOMOWE JEDZENIE DLA KOTA CZY GOTOWE JEDZENIE OD PRODUCENTA? KTÓRE WYBRAĆ?

Wśród opiekunów kotów niekiedy można spotkać się z przekonaniem, że to domowe jedzenie dla kota jest tym najlepszym, zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i preferencji ich pupili.

DOMOWE JEDZENIE DLA KOTA CZY GOTOWE JEDZENIE OD PRODUCENTA? KTÓRE WYBRAĆ?

Wśród opiekunów kotów niekiedy można spotkać się z przekonaniem, że to domowe jedzenie dla kota jest tym najlepszym, zarówno pod względem wartości odżywczych, jak i preferencji ich pupili. W kwestii upodobań trzeba przyznać, że mało który kot przejdzie obojętnie obok kawałka świeżego mięsa, jednak jeśli chodzi o korzyści odżywcze takiej diety, specjaliści zazwyczaj ją odradzają. Dowiedz się więcej o różnicach między domowym jedzeniem dla kota a gotowym pokarmem i sprawdź, jak karmić swojego pupila!

Spis treści:

  1. Gotowa czy domowa karma dla kota? Co wybrać?
  2. Czy domowe jedzenie dla kota jest bezwzględnie zabronione?
  3. Jakie zagrożenia niesie ze sobą domowe jedzenie dla kota?

GOTOWA CZY DOMOWA KARMA DLA KOTA? CO WYBRAĆ?

Kot, jako stworzenie udomowione zdecydowanie później niż pies, zachował pewne potrzeby i zachowania żywieniowe znacznie bliższe jego dzikim przodkom. Wielu opiekunów zdaje sobie sprawę, że ich pupil to zwierzę bezwzględnie mięsożerne, dlatego w jego diecie muszą być obecne mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Zasady żywienia kotów są jednak znacznie bardziej skomplikowane, a samodzielne przygotowanie posiłków, odpowiadających na ich wszelkie potrzeby, bez specjalistycznej wiedzy, jest niezwykle trudne. Co więcej, taki proces byłby bardzo pracochłonny, a przy tym dość kosztowny. Jedzenie dla kota domowej roboty musiałoby przede wszystkim zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach oraz dostarczać właściwą porcję kalorii. Wszystko to dopasowane między innymi do wieku, stanu zdrowia, stanu fizjologicznego (np.ciąża, okres po kastracji czy sterylizacji) czy aktywności fizycznej zwierzęcia. Niedopasowana dieta jest dla czworonoga bardzo niebezpieczna, może bowiem prowadzić do niedoborów czy przedawkowania niektórych składników odżywczych (np. witaminy A przy nadmiarze wątróbki) czy groźnej nadwagi i otyłości. Dlatego też domowe jedzenie dla kota raczej nie będzie najlepszym pomysłem.

Zamiast przygotowywać domowe jedzenie dla kota, znacznie lepiej będzie wybrać dobrą karmę gotową. Zwróć jednak uwagę, aby był to posiłek pełnoporcjowy. Nazwa ta oznacza, że jedzenie zaspokoi wszelkie potrzeby żywieniowe kota. Wystarczy tylko wybrać tę odpowiednią dla niego, w tym między innymi do jego wieku. Pamiętaj również, że w naturze Twojego pupila leży potrzeba zmiany smaku i struktury posiłków. Dlatego, jeśli w pewnym momencie zwierzę odmówi zjedzenia pokarmu, który do tej pory bardzo mu smakował, nie zastanawiaj się nad przygotowaniem domowego jedzenia dla kota, lecz np. zamiast suchej karmy, podaj mu mięsiste kawałki w sosie lub galaretce lub inną wersję smakową ulubionej marki karmy pełnoporcjowej.

CZY DOMOWE JEDZENIE DLA KOTA JEST BEZWZGLĘDNIE ZABRONIONE?

Domowe jedzenie dla kota z całą pewnością nie będzie dobrym pomysłem na podstawę jadłospisu pupila. Jednak czy oznacza to, że podanie mu nawet niewielkiego kąska, który nie został przygotowany z myślą o tych zwierzętach, może wywołać poważne problemy?

Jeśli chcesz rozpieścić ulubieńca smakołykiem, z pewnością najlepiej będzie wybrać „smaczki” dla kotów. Pamiętaj też, że mogą one stanowić zaledwie 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego Twojego ulubieńca. Domowe jedzenie dla kota nie jest tu, co prawda, ściśle wzbronione, jednak najlepiej go unikać, choćby ze względu na możliwość zawarcia nadmiaru kalorii w diecie. Jeżeli, mimo wszystko, zdecydujesz się podać kotu niewielki kawałek, pamiętaj, że nie każdy produkt, nawet w bardzo małych ilościach, będzie odpowiedni dla Twojego ulubieńca. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne dla czworonoga.

Najczęściej podawane domowe jedzenie dla kota to z pewnością mięso. Rzeczywiście, koty chętnie je zjedzą. Ogromnym błędem jest natomiast podawanie zwierzęciu mięsa surowego. Może to być bowiem niezwykle groźne, między innymi ze względu na niebezpieczeństwo zarażenia pasożytami, czy zakażenia bakteriami, np. E.coli lub Salmonella. Dlatego też, jeśli koniecznie chcesz podać kotu kawałeczek mięsa, najpierw musisz je ugotować. Zabronione jest także dzielenie się ze zwierzęciem jakimkolwiek produktem smażonym lub mocno przyprawionym, z dużą ilością niezdrowych dodatków, jak kiełbasa czy wędlina. Te same zasady obowiązywać będą również w przypadku podrobów. Pamiętaj też, aby szczególnie uważać na wątróbkę, która zawiera duże ilości witaminy A. Substancja ta jest rozpuszczalna w tłuszczach, przez co koci organizm nie potrafi wydalić jej nadmiaru, dlatego, przy jej nadmiernym spożyciu, może dojść do groźnej hiperwitaminozy.

Niektóre koty z zainteresowaniem patrzą też na owoce i warzywa, które niemal nie występują w naturalnej diecie dzikich kotów – z wyjątkiem tych, które mogą znajdować się w żołądkach ich zdobyczy. Nie każdy z tych pokarmów jest zakazany, pamiętaj jednak, że niektóre z nich będą dla Twojego pupila trujące. Należeć do nich będą między innymi awokado, cytrusy, winogrona i rodzynki, cebula, szczypiorek czy czosnek.

Z całą pewnością do propozycji na domowe jedzenie dla kota nie będą należeć również słodycze oraz nabiał. Wbrew powszechnemu przekonaniu, koty nie powinny pić mleka. Do jego trawienia niezbędny jest bowiem enzym, nazywany laktazą, którego aktywność zanika po okresie karmienia mlekiem matki. Czasem możesz natomiast zdecydować się na podanie mu odrobiny gotowanego jajka.

JAKIE ZAGROŻENIA NIESIE ZE SOBĄ DOMOWE JEDZENIE DLA KOTA?

Pamiętaj, że zalecenia, dotyczące domowego jedzenia dla kota, zezwalają jedynie na podanie zwierzęciu niewielkiej ilości wybranych pokarmów, choć warto jeszcze raz podkreślić, że nie jest to wskazane. Większe ilości mogą być groźne, nawet dla życia zwierzęcia. Przede wszystkim, brak zbilansowanej diety przyczynia się do zwiększenia masy ciała zwierzęcia, a w rezultacie do poważnych problemów zdrowotnych. Otyłość u kota może wiązać się między innymi z chorobami układu kostno-stawowego, kamicą moczową, cukrzycą typu II, problemami z układem pokarmowym oraz krążenia, a także stłuszczenia i niewydolności wątroby.

Poważnym problemem, związanym z wyborem domowego jedzenia dla kota, będzie również zagrożenie niedoborami czy nadmiarem składników odżywczych. Zależnie od substancji, z którą ewentualnie wystąpi problem, Twój pupil może zacząć cierpieć na problemy ze wzrokiem, układem nerwowym, sercem czy funkcjonowaniem mięśni, a przy tym stać się apatyczny i osowiały.

Brak zbilansowanego sposobu żywienia kota może być szkodliwy. Kompletne i zbilansowane pokarmy zawierają wszystko to, czego potrzebuje Twój ulubieniec i pozwalają zachować jego dobre zdrowie przez długi czas.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?