Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KOCIMIĘTKA DLA KOTA - JAK DZIAŁA? CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Większość kotów doskonale wie, co to kocimiętka.

KOCIMIĘTKA DLA KOTA - JAK DZIAŁA? CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Większość kotów doskonale wie, co to kocimiętka. Zwierzęta te, pod jej wpływem, wpadają w euforię - tarzają się w jej listkach, ocierają, drapią, gryzą i liżą roślinkę lub zabawkę nią wypełnioną. Co to jest kocimiętka dla kota? Jak zwierzęta reagują na jej działanie?

Spis treści:

 1. Kocimiętka - co to jest?
 2. Jak działa kocimiętka na koty?
 3. Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?
 4. Jak zrobić zabawkę z kocimiętką dla kota?

KOCIMIĘTKA - CO TO JEST?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, do której należą również popularne w kuchni zioła, takie jak mięta, melisa i bazylia. Ze względu na ciekawy zapach i atrakcyjne kwitnienie, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Kocimiętka odstrasza natrętne owady (komary, muchy, mszyce), a wabi pszczoły - jest cenioną przez pszczelarzy rośliną miododajną. Jednak to kotom zawdzięcza swoją nazwę. Koty upodobały sobie kocimiętkę szczególnie - działa na nie wręcz euforycznie.

JAK DZIAŁA KOCIMIĘTKA NA KOTY?

Substancja, znajdująca się w kocimiętce, która oddziałuje na kota, to nepetalakton - jeden z olejków eterycznych, wydzielanych przez liście tej rośliny, przypominający swoim działaniem kocie feromony. Reakcja na zapach kocimiętki trwa u kota od kilku do kilkunastu minut, po czym zwierzę traci nią zainteresowanie. Kot wyczuwa atrakcyjne substancje, znajdujące się w kocimiętce, za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego po obu stronach nozdrzy. Narząd ten połączony jest bezpośrednio z jamą nosową. Kot, używający narządu Jacobsona, przyjmuje charakterystyczny grymas - otwiera lekko pyszczek, unosi górną wargę, marszczy nos i wciąga powietrze.

Jak koty reagują na kocimiętkę:

 • ocierają się i tarzają w roślinie,
 • drapią, liżą i gryzą listki,
 • ślinią się,
 • kopią zabawkę z kocimiętką tylnymi nogami,
 • głośno mruczą,
 • miauczą.

Poszczególne reakcje na kocimiętkę świadczą o tym, że uaktywnia ona wiele instynktownych kocich zachowań: zabawę, popęd seksualny, apetyt czy instynkt łowiecki.

Po kocimiętce kot odpręża się i przez chwilę może siedzieć nieruchomo i mieć opóźnione reakcje. Co ciekawe, na kocimiętkę koty reagują różnie. Niektóre z nich są obojętne na jej aromat. Wrażliwość kotów na kocimiętkę jest uwarunkowana genetycznie i część z nich (około 30-50%) nie wykazuje żadnego zainteresowania tą rośliną [1]. Brak reakcji występuje u młodych kociąt (przed osiągnięciem dojrzałości płciowej) oraz u kotów w podeszłym wieku. Specyficzna reakcja na kocimiętkę nie zmienia się po kastracji kota.

Kocimiętkę dla kota można zastosować, aby:

 • zachęcić zwierzę do zainteresowania się nowym drapakiem, legowiskiem lub innym przedmiotem dla niego przeznaczonym,
 • uspokoić kota w sytuacji stresowej, np. podczas podróży,
 • zrelaksować kota po wizycie u lekarza weterynarii,
 • załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami.

CZY KOCIMIĘTKA JEST BEZPIECZNA DLA KOTA?

Zjedzenie listka kocimiętki dla kota nie jest groźne. Dopiero konsumpcja większej ilości tej rośliny może wywołać u zwierzęcia problemy trawienne, ale takie sytuacje należą do rzadkości. Kot szybko traci zainteresowanie kocimiętką i odchodzi. Roślina ta nie wykazuje właściwości uzależniających. Kilkunastominutowa „inhalacja” kocimiętką dla kota w zupełności zaspokaja jego zachcianki.

Niektóre koty mogą reagować agresją na kocimiętkę. Inne mogą walczyć między sobą o zabawki z kocimiętką. Dlatego, podając kocimiętkę dla kota, należy postępować bardzo ostrożnie i bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia. Gdy zauważymy niepokojącą reakcję po kontakcie z kocimiętką, powinniśmy niezwłocznie usunąć z otoczenia zwierząt wszystkie zabawki, zawierające tę roślinę.

JAK ZROBIĆ ZABAWKĘ Z KOCIMIĘTKĄ DLA KOTA?

Najprostszym sposobem na zapewnienie kotu kocimiętki, jest posadzenie jej w doniczce i ustawienie w dostępnym dla kota miejscu. Jednak podczas błogiego „upajania się” kocimiętką, koty mogą zniszczyć roślinę. Lepszym rozwiązaniem będzie więc kocimiętka w sprayu lub olejku - do spryskiwania, bądź skrapiania kocich akcesoriów. Można również sprawić kotu rozmaite zabawki z kocimiętką.

Zabawkę z dodatkiem kocimiętki w prosty sposób wykonasz sam. Kup w sklepie zoologicznym lub zielarskim suszoną kocimiętkę. Zrób szeleszczącą kulkę z papieru lub folii aluminiowej. Weź kawałek niestrzępiącego się materiału, umieść na środku kulkę i trochę kocimiętki, zwiąż mocno grubym sznurkiem. Gdy po pewnym czasie zabawka straci aromat, możesz ją łatwo rozwiązać i wsypać do środka świeżą kocimiętkę dla kota.

Przy tworzeniu zabawek dla kota, zachowaj ostrożność. Nie używaj cienkich nitek ani włóczek - kot może je połknąć, a to wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami dla jego zdrowia i życia. Do łączenia różnych elementów lepiej jest użyć kleju na gorąco lub bardzo grubego sznurka - z takich zabawek kot zawsze powinien korzystać pod nadzorem opiekuna.

Powiązane artykuły

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?