Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KOCIMIĘTKA DLA KOTA - JAK DZIAŁA? CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Większość kotów doskonale wie, co to kocimiętka.

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
KOCIMIĘTKA DLA KOTA - JAK DZIAŁA? CO TRZEBA WIEDZIEĆ?

Większość kotów doskonale wie, co to kocimiętka. Zwierzęta te, pod jej wpływem, wpadają w euforię - tarzają się w jej listkach, ocierają, drapią, gryzą i liżą roślinkę lub zabawkę nią wypełnioną. Co to jest kocimiętka dla kota? Jak zwierzęta reagują na jej działanie?

Spis treści:

 1. Kocimiętka - co to jest?
 2. Jak działa kocimiętka na koty?
 3. Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?
 4. Jak zrobić zabawkę z kocimiętką dla kota?

KOCIMIĘTKA - CO TO JEST?

Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, do której należą również popularne w kuchni zioła, takie jak mięta, melisa i bazylia. Ze względu na ciekawy zapach i atrakcyjne kwitnienie, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Kocimiętka odstrasza natrętne owady (komary, muchy, mszyce), a wabi pszczoły - jest cenioną przez pszczelarzy rośliną miododajną. Jednak to kotom zawdzięcza swoją nazwę. Koty upodobały sobie kocimiętkę szczególnie - działa na nie wręcz euforycznie.

JAK DZIAŁA KOCIMIĘTKA NA KOTY?

Substancja, znajdująca się w kocimiętce, która oddziałuje na kota, to nepetalakton - jeden z olejków eterycznych, wydzielanych przez liście tej rośliny, przypominający swoim działaniem kocie feromony. Reakcja na zapach kocimiętki trwa u kota od kilku do kilkunastu minut, po czym zwierzę traci nią zainteresowanie. Kot wyczuwa atrakcyjne substancje, znajdujące się w kocimiętce, za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego po obu stronach nozdrzy. Narząd ten połączony jest bezpośrednio z jamą nosową. Kot, używający narządu Jacobsona, przyjmuje charakterystyczny grymas - otwiera lekko pyszczek, unosi górną wargę, marszczy nos i wciąga powietrze.

Jak koty reagują na kocimiętkę:

 • ocierają się i tarzają w roślinie,
 • drapią, liżą i gryzą listki,
 • ślinią się,
 • kopią zabawkę z kocimiętką tylnymi nogami,
 • głośno mruczą,
 • miauczą.

Poszczególne reakcje na kocimiętkę świadczą o tym, że uaktywnia ona wiele instynktownych kocich zachowań: zabawę, popęd seksualny, apetyt czy instynkt łowiecki.

Po kocimiętce kot odpręża się i przez chwilę może siedzieć nieruchomo i mieć opóźnione reakcje. Co ciekawe, na kocimiętkę koty reagują różnie. Niektóre z nich są obojętne na jej aromat. Wrażliwość kotów na kocimiętkę jest uwarunkowana genetycznie i część z nich (około 30-50%) nie wykazuje żadnego zainteresowania tą rośliną [1]. Brak reakcji występuje u młodych kociąt (przed osiągnięciem dojrzałości płciowej) oraz u kotów w podeszłym wieku. Specyficzna reakcja na kocimiętkę nie zmienia się po kastracji kota.

Kocimiętkę dla kota można zastosować, aby:

 • zachęcić zwierzę do zainteresowania się nowym drapakiem, legowiskiem lub innym przedmiotem dla niego przeznaczonym,
 • uspokoić kota w sytuacji stresowej, np. podczas podróży,
 • zrelaksować kota po wizycie u lekarza weterynarii,
 • załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami.

CZY KOCIMIĘTKA JEST BEZPIECZNA DLA KOTA?

Zjedzenie listka kocimiętki dla kota nie jest groźne. Dopiero konsumpcja większej ilości tej rośliny może wywołać u zwierzęcia problemy trawienne, ale takie sytuacje należą do rzadkości. Kot szybko traci zainteresowanie kocimiętką i odchodzi. Roślina ta nie wykazuje właściwości uzależniających. Kilkunastominutowa „inhalacja” kocimiętką dla kota w zupełności zaspokaja jego zachcianki.

Niektóre koty mogą reagować agresją na kocimiętkę. Inne mogą walczyć między sobą o zabawki z kocimiętką. Dlatego, podając kocimiętkę dla kota, należy postępować bardzo ostrożnie i bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia. Gdy zauważymy niepokojącą reakcję po kontakcie z kocimiętką, powinniśmy niezwłocznie usunąć z otoczenia zwierząt wszystkie zabawki, zawierające tę roślinę.

JAK ZROBIĆ ZABAWKĘ Z KOCIMIĘTKĄ DLA KOTA?

Najprostszym sposobem na zapewnienie kotu kocimiętki, jest posadzenie jej w doniczce i ustawienie w dostępnym dla kota miejscu. Jednak podczas błogiego „upajania się” kocimiętką, koty mogą zniszczyć roślinę. Lepszym rozwiązaniem będzie więc kocimiętka w sprayu lub olejku - do spryskiwania, bądź skrapiania kocich akcesoriów. Można również sprawić kotu rozmaite zabawki z kocimiętką.

Zabawkę z dodatkiem kocimiętki w prosty sposób wykonasz sam. Kup w sklepie zoologicznym lub zielarskim suszoną kocimiętkę. Zrób szeleszczącą kulkę z papieru lub folii aluminiowej. Weź kawałek niestrzępiącego się materiału, umieść na środku kulkę i trochę kocimiętki, zwiąż mocno grubym sznurkiem. Gdy po pewnym czasie zabawka straci aromat, możesz ją łatwo rozwiązać i wsypać do środka świeżą kocimiętkę dla kota.

Przy tworzeniu zabawek dla kota, zachowaj ostrożność. Nie używaj cienkich nitek ani włóczek - kot może je połknąć, a to wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami dla jego zdrowia i życia. Do łączenia różnych elementów lepiej jest użyć kleju na gorąco lub bardzo grubego sznurka - z takich zabawek kot zawsze powinien korzystać pod nadzorem opiekuna.

Powiązane artykuły

OTYŁOŚĆ U KOTA - JAK SOBIE PORADZIĆ Z TYM PROBLEMEM?
OTYŁOŚĆ U KOTA - JAK SOBIE PORADZIĆ Z TYM PROBLEMEM?
Otyłość u kota jest chorobą, nierzadko myloną z nadwagą - są to jednak dwa różne pojęcia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CZYM KARMIĆ KOTA? CO POWINIEN JEŚĆ KOT?
CZYM KARMIĆ KOTA? CO POWINIEN JEŚĆ KOT?
Z pewnością starasz się, aby Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ZALETY MOKREGO POKARMU
ZALETY MOKREGO POKARMU
Włączenie kompletnego i zbilansowanego mokrego pokarmu do diety kota może mieć pozytywny wpływ na jego ogólne samopoczucie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
JAK KARMIĆ KOTA? JAK CZĘSTO?
JAK KARMIĆ KOTA? JAK CZĘSTO?
W karmieniu kota ważny jest zarówno rodzaj jedzenia (pełnoporcjowa sucha i mokra karma gotowa), jak i częstotliwość podawania posiłków.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?
JAK WYGLĄDA PRAWIDŁOWE ŻYWIENIE KOTA?
Karmienie kota jest jednym z najważniejszych aspektów dbania o jego dobre zdrowie i samopoczucie.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?