Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak się bawić z kotem?

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb behawioralnych kota.

 

Jak się bawić z kotem?

Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb behawioralnych kota. Dla niewychodzącego zwierzęcia stanowi substytut polowania – zaspokaja instynkt łowiecki, rozładowuje stres, pozwala zachować sprawność. Jak się bawić z kotem, aby wspierać jego rozwój psychiczny i fizyczny? 

Spis treści:

  1. Jak się bawić z kotem – podstawowe zasady
  2. Jak się bawić z małym kotkiem?
  3. Jak stworzyć warunki do zabawy dla kota w domu?


Jak się bawić z kotem – podstawowe zasady

Zabawa z kotem powinna przypominać polowanie. To bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących, które nie mają okazji przeprowadzić prawdziwego polowania. Zabawa z kotem w domu musi zatem uwzględniać wszystkie etapy łańcucha łowieckiego, czyli: szukanie zdobyczy, czajenie się, pogoń, złapanie ofiary, jedzenie i odpoczynek. 

Podczas zabawy wskazane jest aktywne uczestnictwo opiekuna. Jak długo bawić się z kotem? Wystarczy, że poświęcisz swojemu pupilowi kilkanaście minut dziennie na symulację polowania. Łowy u kota zwykle trwają 15–20 minut. Tyle samo czasu powinna zająć zabawa.

Nie ułatwiaj kotu zadania – daj mu się wybiegać, wykazać sprytem, zmęczyć. Czasem zgub trop, by za chwilę znów go pokazać, ale pozwalaj mu wygrywać co jakiś czas – jeśli tego nie zrobisz, szybko się sfrustruje, ponieważ nie będzie mógł zaspokoić swoich naturalnych instynktów łowieckich.

Do zabawy w polowanie najlepsze są zabawki, które dobrze naśladują prawdziwe zdobycze kotów – wszelkiego rodzaju myszki i inne maskotki wielkością zbliżone do żywego gryzonia, wędki, a także lasery czy kule na smakołyki. Jeśli Twój kot pozytywnie reaguje na kocimiętkę lub walerianę, warto sprawić mu zabawki wypełnione ziołowym suszem – będzie to dla niego dodatkową stymulacją.

Jednak najlepiej sprawdza się zwykła wędka dla kota – kij, na którego końcu znajduje się sznurek z małą maskotką. W polowanie można też bawić się za pomocą lasera – trzeba tylko nauczyć się odpowiednio go używać i nie świecić kotu w oczy. Poruszaj laserem tak, jakbyś operował zabawką na wędce. Na koniec skieruj światło na zabawkę, którą kot może “upolować” w łapki.

Na zakończenie zabawy wskazany jest posiłek oraz odpoczynek. Warto więc zaplanować zabawę przed ustaloną porą jedzenia. W ten sposób łańcuch łowiecki zostanie domknięty.

Jak się bawić z małym kotkiem?

Zabawa z kocięciem powinna odbywać się na podobnych zasadach jak z kotem dorosłym. Skorzystaj z rad zamieszczonych w pierwszej części naszego artykułu, a Twój maluch na pewno będzie zadowolony. 

Należy pamiętać, że w przypadku kociąt, zabawa pełni funkcję edukacyjną. Zwierzę uczy się nie tylko polowania, ale też właściwych zachowań wobec innych kotów i opiekuna. W normalnych warunkach przez pierwsze 8–12 tygodni kocięciem opiekuje się jego matka – kontroluje jego zachowania i wyznacza granice podczas zabawy. Po tym czasie monitorowanie właściwych zachowań kota staje się rolą opiekuna.

Od wczesnego wieku kocię powinno uczyć się, że ludzkie dłonie i stopy nie służą do zabawy. Dlatego nawet małemu mruczkowi nie możesz podawać rąk do gryzienia i drapania. Jeśli się do tego przyzwyczai, będzie tak robił również, gdy osiągnie wiek dorosły. Zamiast dłoni, zawsze używaj do zabawy z kocięciem jego zabawek.

Jak stworzyć warunki do zabawy dla kota w domu?

Oprócz zabawy z opiekunem kot musi mieć stworzone odpowiednie warunki w domu, żeby miał ciekawe życie również wtedy, gdy opiekun jest zajęty. Ciało kota jest przystosowane do podchodów, skoków, wspinaczki i szybkiego sprintu, zatem przestrzeń, w której żyje, powinna być zagospodarowana w ten sposób, żeby mu to umożliwiać. 

  • Drapaki i maty do drapania – im więcej miejsc do drapania w domu, tym lepiej. Idealnie jest zapewnić co najmniej 1–2 drapaki w jednym pomieszczeniu. Może to być słupek do drapania, drzewko z legowiskami, wieża czy mata do drapania przyklejana na ścianę lub meble.
  • Miejsca do wspinaczki i obserwacji z góry – po części zapewnia to rozbudowany drapak w formie drzewka, ale to nie wystarczy. Pomyśl o zamontowaniu kotu półek naściennych lub udostępnieniu mu części regału. Warto też przeznaczyć dla kota wolną przestrzeń na parapecie.
  • Kryjówki – równie dobrze mogą to być kartonowe pudła, jak i specjalne domki dla kotów. Koty lubią czasem odizolować się od świata zewnętrznego. Kryjówka przyda się również, gdy kot się czegoś wystraszy, np. dzwonka do drzwi, gdy opiekuna nie ma w domu. Możliwość schowania się da mu poczucie bezpieczeństwa.
  • Osiatkowany balkon, okno lub woliera w ogrodzie – kot powinien mieć również możliwość obserwacji świata zewnętrznego. Czasem nie ma wyboru i musi zadowolić się tylko wyglądaniem przez zamknięte okno, ale jeśli jest tylko taka możliwość, warto osiatkować balkon lub okno, by kot mógł jednocześnie zaczerpnąć świeżego powietrza. Idealnym rozwiązaniem dla niewychodzącego kota jest zbudowanie woliery w ogrodzie. 
  • Kocia fontanna na wodę – jest to specjalna „miska”, w której woda jest cały czas w ruchu. Dla mruczka to prawdziwa frajda, a przy okazji zachęta do częstszego picia wody.
  • Zabawki interaktywne, czyli wszelkiego rodzaju maty węchowe i tunele na piłeczki, które zajmują kota na dłuższy czas i rozwijają jego inteligencję. Warto zapewnić je już kocięciu – w młodym wieku zwierzę jest wyjątkowo podatne na przyswajanie nowych informacji.

Powiązane artykuły

POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
POŚWIĘĆ CZAS NA PRZYTULANIE I ZABAWĘ
Koty to zwykle bardzo skomplikowane stworzenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
UWOLNIJ JEGO INSTYNKT ŁOWCY
Odkryj dzikie instynkty u swojego kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
RZUĆ WYZWANIE SWOJEMU KOTU
Skoki to drugie imię każdego kota. Skacze on dosłownie wszędzie i o każdej porze dnia...
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Jak głaskać kota, aby był zadowolony?
Głaskanie kota przypomina czasem poruszanie się po polu minowym.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ZNAJDŹ KOTU JAKIEŚ ZAJĘCIE PODCZAS TWOJEJ NIEOBECNOŚCI
ZNAJDŹ KOTU JAKIEŚ ZAJĘCIE PODCZAS TWOJEJ NIEOBECNOŚCI
Sposób na samotność Aby umilić kotu czas Twojej nieobecności, wprowadź do domu bodźce, których nie zna i nie ma szans poznać, oglądając świat przez zamknięte okno.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?