ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

ODŻYWIANIE.

Olej lniany dla psa – urozmaicenie diety czworonoga?

Wielu opiekunów czworonogów, w trosce o swoich podopiecznych, samodzielnie próbuje uzupełnić ich dietę o, jak sądzą, korzystne dla zwierzęcia składniki. Tak właśnie dzieje się w przypadku oleju lnianego dla psa. Czy jednak rzeczywiście takie postępowanie jest słuszne? Dowiedz się, czy dodawanie oleju do karmy dla psa, jest dobrym pomysłem i pozwoli Ci odpowiednio zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela!

Spis treści:

     1. Dlaczego podaje się olej lniany dla psa?

     2. Jaki olej dla psa będzie najlepszy dla Twojego pupila?

 

Dlaczego podaje się olej lniany dla psa?

Olej lniany jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze, w tym przede wszystkim cenne NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te z grupy omega-3 i omega-6. Dzięki dostarczaniu ich w odpowiedniej ilości Twój ulubieniec może zachować odporność, a także właściwą pracę serca, nerek i układu nerwowego. Substancje te są ważne również dla zachowania przez czworonoga zdrowej skóry i mocnej, lśniącej sierści.

Niestety, podawanie oleju lnianego dla psa może nie zapewnić wymienionych korzyści. Wszystko ze względu na to, jakie właściwie kwasy w nim występują. Spośród kwasów omega-3 do niezbędnych należeć będą: kwas eikozapentaenowy, czyli EPA oraz kwas dokozaheksaenowy, inaczej DHA, będący tlenową pochodną EPA. W oleju lnianym występuje natomiast kwas α-linolenowy, określany też jako ALA. Chociaż psi organizm potrafi konwertować ALA do EPA i DHA, nie jest w stanie dokonać tego w stopniu, który byłby wystarczający dla opisanego wyżej działania.

Nie oznacza to, że olej lniany dla psa nie niesie ze sobą żadnych plusów. Zawiera on cenne kwasy omega-6, a przy tym również między innymi witaminę E, niezbędną dla zachowania dobrego wzroku oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wykazującą silne właściwości antyoksydacyjne.

Z drugiej strony, musisz pamiętać, że spożywanie oleju lnianego dla psa może doprowadzić do nadwagi u czworonoga, jest on bowiem bardzo kaloryczny.

Co jednak najistotniejsze, podając swojemu oddanemu przyjacielowi pokarmy pełnoporcjowe, nie musisz już uzupełniać jego diety. W takiej sytuacji wszelkie oleje jako dodatki do jadłospisu będą po prostu zbędne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu postanowisz karmić pupila w inny sposób, na przykład jedzeniem przygotowywanym w domu, pamiętaj, by dawkowanie oleju dla psa było bardzo oszczędne. Nie zapomnij również, że taki sposób karmienia wymaga suplementacji zgodnie z wytycznymi lekarza weterynarii.

CZYTAJ WIĘCEJ

Jaki olej dla psa będzie najlepszy dla Twojego pupila?

Oleje dla psa, podawane przez opiekunów, podzielić można na dwa rodzaje – roślinne oraz pochodzenia zwierzęcego. Olej roślinny dla psa to przede wszystkim ten lniany, chociaż niektórzy podają pupilom olej z wiesiołka lub ogórecznika, oba niezwykle bogate w kwasy omega-6, dzięki czemu doskonale wpływają na stan skóry i sierści czworonoga. Niektórzy opiekunowie podają również ten pozyskiwany z ostropestu plamistego, który wpływa korzystnie na pracę wątroby, lub nawet produkty używane w większości kuchni, decydując się na olej rzepakowy lub olej słonecznikowy dla psa.

Spomiędzy olejów pochodzenia zwierzęcego psom zwykle podaje się te pozyskiwane z kryla bądź ryb. Ich dużą zaletą jest obecność kwasów EPA i DHA. Te rybne mogą być pozyskiwane z łososia lub wątroby dorsza.

Który olej dla psa wybrać? Wiele zależy od tego, który z nich będzie dla niego nie tylko korzystny, lecz także apetyczny. Niektóre czworonogi potrafią na przykład odmówić spożywania produktów rybnych. Warto zwrócić uwagę również na proporcje NNKT w diecie czworonoga - proporcje omega-6 do omega-3 powinny tu bowiem wynosić pomiędzy 5:1 a 10:1. Jeśli zdecydujesz się na przykład na olej lniany dla psa, to, ile go podawać, najlepiej skonsultuj z lekarzem. Pamiętaj przy tym, że podając psu gotowe pożywienie pełnoporcjowe, zapewniasz mu wszelkie niezbędne składniki, dlatego dodawanie jakiegokolwiek oleju nie będzie wskazane. Jeśli koniecznie chcesz stosować tego typu dodatki, aby na przykład poprawić wygląd skóry oraz sierści swojego czworonożnego przyjaciela, po prostu nanieś odrobinę na dłonie i lekko wetrzyj w jego ciało podczas codziennej zabawy. Olej dla psa na sierść do użytku zewnętrznego to między innymi olej lniany. W taki sposób możesz go wykorzystać niezależnie od diety swojego pupila.

Ustawienia plików cookie