Olej lniany dla psa – urozmaicenie diety czworonoga?
Wielu opiekunów czworonogów, w trosce o swoich podopiecznych, samodzielnie próbuje uzupełnić ich dietę o, jak sądzą, korzystne dla zwierzęcia składniki. Tak właśnie dzieje się w przypadku oleju lnianego dla psa. Czy jednak rzeczywiście takie postępowanie jest słuszne? Dowiedz się, czy dodawanie oleju do karmy dla psa, jest dobrym pomysłem i pozwoli Ci odpowiednio zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela!
Spis treści:
1. Dlaczego podaje się olej lniany dla psa?
2. Jaki olej dla psa będzie najlepszy dla Twojego pupila?
Dlaczego podaje się olej lniany dla psa?
Olej lniany jest niezwykle bogaty w substancje odżywcze, w tym przede wszystkim cenne NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te z grupy omega-3 i omega-6. Dzięki dostarczaniu ich w odpowiedniej ilości Twój ulubieniec może zachować odporność, a także właściwą pracę serca, nerek i układu nerwowego. Substancje te są ważne również dla zachowania przez czworonoga zdrowej skóry i mocnej, lśniącej sierści.
Niestety, podawanie oleju lnianego dla psa może nie zapewnić wymienionych korzyści. Wszystko ze względu na to, jakie właściwie kwasy w nim występują. Spośród kwasów omega-3 do niezbędnych należeć będą: kwas eikozapentaenowy, czyli EPA oraz kwas dokozaheksaenowy, inaczej DHA, będący tlenową pochodną EPA. W oleju lnianym występuje natomiast kwas α-linolenowy, określany też jako ALA. Chociaż psi organizm potrafi konwertować ALA do EPA i DHA, nie jest w stanie dokonać tego w stopniu, który byłby wystarczający dla opisanego wyżej działania.
Nie oznacza to, że olej lniany dla psa nie niesie ze sobą żadnych plusów. Zawiera on cenne kwasy omega-6, a przy tym również między innymi witaminę E, niezbędną dla zachowania dobrego wzroku oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a także wykazującą silne właściwości antyoksydacyjne.
Z drugiej strony, musisz pamiętać, że spożywanie oleju lnianego dla psa może doprowadzić do nadwagi u czworonoga, jest on bowiem bardzo kaloryczny.
Co jednak najistotniejsze, podając swojemu oddanemu przyjacielowi pokarmy pełnoporcjowe, nie musisz już uzupełniać jego diety. W takiej sytuacji wszelkie oleje jako dodatki do jadłospisu będą po prostu zbędne. Jeśli jednak z jakiegoś powodu postanowisz karmić pupila w inny sposób, na przykład jedzeniem przygotowywanym w domu, pamiętaj, by dawkowanie oleju dla psa było bardzo oszczędne. Nie zapomnij również, że taki sposób karmienia wymaga suplementacji zgodnie z wytycznymi lekarza weterynarii.