Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

NOWY CZŁONEK RODZINY - PIES?

Psy są wiernymi towarzyszami ludzi od wielu tysięcy lat.

NOWY CZŁONEK RODZINY - PIES?

Psy są wiernymi towarzyszami ludzi od wielu tysięcy lat. Są to zwierzęta pełne miłości, przyjaźnie i entuzjastycznie nastawione do otoczenia, dlatego większość opiekunów psów uważa swoich pupili za prawdziwych członków rodziny. W końcu nie bez powodu pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka!

Ale zanim zaczniesz szukać psa, żeby przyjąć go pod swój dach, warto rozważyć kilka ważnych spraw.

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZED PRZYJĘCIEM PSA DO DOMU

Przyjęcie zwierzęcia do domu to decyzja, którą powinni podjąć wspólnie wszyscy członkowie rodziny. Musicie razem żyć w zgodzie i harmonii, zatem ważne jest, aby każdy był świadom wielu obowiązków związanych z obecnością zwierzęcia domowego i chętnie przywitał w domu nowego członka rodziny.

Psy mogą żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej, więc decyzja o przyjęciu szczeniaka pod swój dach nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. To długoterminowe zobowiązanie, które należy dokładnie rozważyć i omówić. Pamiętaj: nawet jeśli Twoje dzieci błagają o zwierzątko, prawdopodobnie na Ciebie spadnie większość odpowiedzialności za opiekę nad nim.

Przed przyjęciem psa do domu należy także wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Twój dom: psy potrzebują przestrzeni do biegania, zabawy i odkrywania nowego otoczenia. Podczas wyboru między małym, średnim a dużym psem należy wziąć pod uwagę ograniczenia przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Pamiętaj: niewielki rozmiar zwierzaka niekoniecznie oznacza niski poziom jego energii!
  • Twój czas: psy potrzebują co najmniej kilku spacerów dziennie, aby rozprostować kości i załatwić potrzeby fizjologiczne. Czas spędzony razem jest również ważny z punktu widzenia ich edukacji, stymulacji umysłowej oraz budowania więzi między Wami – im więcej czasu razem spędzicie, tym silniejsza ona będzie.
  • Twój budżet: każdy pies wymaga opieki weterynaryjnej i ma podstawowe potrzeby, takie jak żywienie, szczepienia, zabiegi profilaktyczne przeciw pasożytom, zabawki, pielęgnacja itp. Pamiętaj, że trzeba uwzględnić wydatki na nie w budżecie rodzinnym, by zapewnić pupilowi zdrowie i szczęście.
  • Dopasowanie: istnieje wiele różnych ras psów, a każda ma swoje unikalne cechy. Trzeba również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, płeć i osobowość. Poczytaj o różnych rasach psów i spróbuj wybrać taką, która będzie najlepiej pasować do Twojej rodziny i gospodarstwa domowego.

Kiedy przedyskutujesz te kwestie z bliskimi i wszyscy będą za przyjęciem nowego członka rodziny, pojawi się pytanie – od czego zacząć? Skąd najlepiej wziąć psa?

ZAKUP PSA OD RENOMOWANEGO HODOWCY

Renomowani, profesjonalni hodowcy gwarantują pochodzenie swoich psów. Często zajmują się konkretną rasą typu labrador retriever, owczarek niemiecki, Yorkshire terrier, jamnik, maltańczyk czy owczarek australijski. Ogólnie rzecz ujmując, psy od renomowanych hodowców są badane pod kątem problemów genetycznych, a Ty zyskujesz pewność, że masz do czynienia z profesjonalistą, którego działalność opiera się na trosce o długoterminowe zdrowie psów.

Zaufani hodowcy chętnie przedyskutują obowiązki wiążące się z posiadaniem psa i pomogą Ci zdecydować, czy konkretna rasa będzie odpowiednia dla Twojej rodziny i gospodarstwa domowego. Możesz odwiedzić i obejrzeć szczeniaki z matką przed zabraniem ich do siebie, a hodowca będzie służył Ci radą również po przywiezieniu psa do nowego domu.

Aby uzyskać więcej informacji o zarejestrowanych hodowlach w Twojej okolicy,odwiedź stronę internetową Związku Kynologicznego w Polsce.

ADOPCJA ZE STOWARZYSZENIA POMOCY ZWIERZĘTOM

Przyjęcie psa ze stowarzyszenia pomocy zwierzętom to bardzo szlachetny czyn.

Zwykle jest tam duży wybór psów pod względem rasy, wieku i osobowości, a pracownicy tych placówek znają swoje zwierzęta i będą mogli doradzić Ci, które z nich będzie najlepsze dla Twojej rodziny.

Psy z takich miejsc zwykle są zaszczepione, wysterylizowane i przebadane przez lekarza weterynarii.

ADOPCJA PSA OD OSOBY PRYWATNEJ

Być może u kogoś z Twoich bliskich urodziły się szczenięta? A może do znajomych przybłąkał się pies? Może to być świetna okazja do poznania nowego członka rodziny.

 

Niezależnie od historii lub aktualnej sytuacji czworonoga, jeśli przyjmiesz szczeniaka w wieku poniżej 16 tygodni, masz wystarczająco dużo czasu, aby się uspołecznił i przystosował do nowego domu.

Bez względu na to, skąd weźmiesz psa, pamiętaj, że w obecności zwierzęcia w domu chodzi przede wszystkim o towarzystwo i miłość. Jeśli natkniesz się na szczeniaka lub psa, który do Ciebie pasuje i w którym od razu się zakochasz, jest to prawdopodobnie idealny wybór!

O JAKIE DOKUMENTY NALEŻY PROSIĆ

Zawsze ważne jest, aby od poprzedniego właściciela uzyskać pewne ważne dokumenty dotyczące psa. Są to na przykład:

  • faktura lub dokument potwierdzający zmianę właściciela, co może być potrzebne do zarejestrowania zwierzęcia,
  • świadectwo weterynaryjne lub paszport zwierzęcia,
  • metryka urodzenia lub rodowód w przypadku zwierząt rasowych z zarejestrowanych hodowli,
  • podstawowe informacje o psie i jego konkretnych potrzebach oraz preferencjach.

Poproś także o kilka porcji pokarmu, który zwierzak dotychczas jadł. Pozwoli to na zdrowszą i łatwiejszą aklimatyzację w nowym domu i umożliwi stopniową zmianę sposobu żywienia, jeśli uznasz ją za zasadną.

JAK BYĆ ODPOWIEDZIALNYM OPIEKUNEM PSA

Gdy już wybierzesz psa i przywieziesz go do domu, możesz zastosować kilka prostych strategii, które pomogą mu podczas tej zmiany i zapewnią długie i szczęśliwe życie u Twojego boku. Więcej informacji na temat tego ważnego momentu w życiu Twojego psa znajdziesz w naszym artykule„Nowy pies w Twoim domu”.

Na naszej stronie internetowej znajdziesz też mnóstwo szczegółowych informacji na temat innych aspektów opieki nad psem, na przykład artykuły o korzyściachzwiązanych z obecnością psa  oraz o tym, ile ruchu potrzebuje Twój pies. Im więcej wiedzy masz na temat opieki nad psem, tym silniejsza będzie Wasza więź i tym więcej radości przyniesie Twojej rodzinie.

NAJLEPSZY PRZYJACIEL CZŁOWIEKA

Moment, w którym zaprosisz psa do swojego życia, będzie początkiem czegoś cudownego. Psy uwielbiają przebywać z ludźmi i są naszymi lojalnymi towarzyszami od tysięcy lat. Niezależnie od tego, jaki miałeś dzień, zawsze przywitają Cię merdaniem ogona oraz chęcią wyjścia na spacer i bycia razem. Jak wynika z badań, obecność psa w naszym życiu przyczynia się do zmniejszenia stresu, rozwoju społeczno-emocjonalnego i poznawczego u dzieci oraz ogólnego dobrego samopoczucia.

Gdy już zdecydujesz, że nadszedł czas, aby doświadczyć radości z obecności psa, następną decyzją będzie wybór miejsca, z którego przyjmiesz go pod swój dach. Dowiedz się jak najwięcej o różnych możliwościach w Twojej okolicy i o tym, jaki pies będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny. Po podjęciu tej decyzji ciesz się Waszym wspólnym życiem. Pies to naprawdę najlepszy przyjaciel człowieka!

Powiązane artykuły

Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?