Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZOSTAWIANIE PSA SAMEGO

Zacząłeś nową pracę? A może chcesz wyjść na spotkanie ze znajomymi lub spędzić kilka godzin na zakupach?

ZOSTAWIANIE PSA SAMEGO

Zacząłeś nową pracę? A może chcesz wyjść na spotkanie ze znajomymi lub spędzić kilka godzin na zakupach? Bez względu na przyczynę zawsze może zdarzyć się taki moment, że będziesz musiał zostawić psa samego w domu.

Na szczęście chociaż psy to zwierzęta społeczne, które potrzebują miłości i towarzystwa ludzi oraz innych czworonożnych przyjaciół, mogą czasem z powodzeniem zostawać same.

Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy tylko trochę treningu i przygotowań. Twój pies nauczy się zostawać sam w domu, może mu to nawet sprawiać przyjemność. Oto kilka wskazówek i porad, które pomogą Ci zadbać o wygodę psa, gdy nie ma Cię w domu.

JAK ZOSTAWIĆ SZCZENIAKA LUB DOROSŁEGO PSA SAMEGO W DOMU

Jeśli chcesz zostawić psa samego w domu, najważniejsze jest dobre przygotowanie.

Pamiętaj o tym, że jeśli zostawiasz go samego na więcej niż osiem – dziesięć godzin, ktoś powinien go odwiedzić, wyprowadzić na spacer i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.

Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do tego, że cały czas ktoś z nim jest, przygotuj go na zbliżającą się nieobecność, zostawiając go wcześniej samego na krótkie okresy czasu. Zapewnij mu ciekawe otoczenie oraz pozytywne nastawienie, a nauczy się zostawać sam i będzie cieszył się z tego doświadczenia.

JAK NAUCZYĆ PSA ZOSTAWANIA SAMEMU W DOMU

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby stopniowo przyzwyczaić psa do bycia samemu. Im szybciej zaczniesz go szkolić, tym lepiej.

  • Od małego ucz swojego szczeniaka lub dorosłego pupila nawiązywać kontakty. Przyzwyczajaj go do przebywania z innymi ludźmi. Potem łatwiej będzie Ci go zostawić z opiekunem lub rodziną czy przyjaciółmi, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Od pierwszego dnia, zwłaszcza w przypadku szczeniąt, staraj się robić przerwy od pieszczot i wspólnych interakcji. Od czasu do czasu pozwól pupilowi pobyć samemu.
  • Niech momenty, w których poświęcasz mu uwagę, przeplatają się z chwilami, kiedy tego nie robisz. Jeśli masz dzieci, wyjaśnij im, że szczeniak też potrzebuje czasem samotności.
  • Nie zaczynaj od zostawienia swojego szczeniaka lub dorosłego psa samego na dłuższy czas. Powinien to być stopniowy proces. Zacznij od bardzo krótkich nieobecności i spróbuj zostawić czworonoga na dłużej dopiero wtedy, gdy będzie potrafił zachować spokój przy Twoich krótszych wyjściach. Jeśli nie będzie wtedy w stanie zachować spokoju, gdy wychodzisz, rozpocznij proces od nowa.
  • Zacznij w domu: jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do przebywania w tym samym pokoju co Ty lub zawsze za Tobą chodzi, poleć mu zostać w pokoju, a Ty wyjdź na krótki czas. Daj mu nagrodę, jeśli będzie w stanie zachować przy tym spokój. Jeśli pies poradzi sobie z tym wyzwaniem, spróbuj na chwilę wyjść z domu, a potem wróć.
  • Nie przedłużaj pożegnania z psem i unikaj nadmiernych czułości, gdy wrócisz. Chodzi o to, aby czuł, że Twoje wyjście i powrót to normalna sprawa.
  • Niektórzy trenerzy zalecają wychodzenie z domu bez powiadamiania psa o tym fakcie. Innymi słowy: wychodź i wracaj kilka razy dziennie, nie zwracając uwagi psa na te zdarzenia. Przygotuj się do wyjścia (weź płaszcz, klucze itp.), a następnie zostań w domu, za to przy innej okazji wyjdź bez żadnych przygotowań. W ten sposób pupil nie będzie reagował na tego rodzaju zwyczajne sytuacje.

Jeśli zamierzasz zostawić psa samego na dłużej, przed wyjściem wyprowadź go na spacer lub dodatkowo zastosuj inną formę aktywności fizycznej. Będzie bardziej zrelaksowany podczas Twojej nieobecności i prawdopodobnie spędzi czas na drzemce.

JAK ZAPEWNIĆ PSU PRZYJAZNE OTOCZENIE

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby polepszyć otoczenie psa i sprawić, aby się nie nudził oraz poczuł się bardziej komfortowo.

 

  • Zorganizuj specjalną torbę z zabawkami dla psów, którą będziesz wyjmował tylko wtedy, gdy planujesz wyjść. Dzięki temu Twój pies będzie kojarzył Twoje wyjście z czymś zabawnym i pozytywnym! Jest wiele świetnych zabawek dla psów, w tym takie, które można napełnić suchą karmą, którą zwierzak będzie musiał samodzielnie wyciągnąć, zabawki-łamigłówki i inne.
  • Wskazówka ogólna: zostawiaj cicho włączone telewizor lub radio, aby zagłuszyć hałas z ulicy, który mógłby zaniepokoić Twojego psa.
  • Regenerujący sen jest niezbędny dla wspaniałych zabaw. Pamiętaj, że pies musi mieć wygodne legowisko, w którym będzie mógł odpocząć i się zrelaksować. Jeśli jest szczeniakiem, możesz dać mu ulubiony przedmiot do spania.

NA JAK DŁUGO MOGĘ ZOSTAWIĆ MOJEGO SZCZENIAKA LUB DOROSŁEGO PSA SAMEGO?

Każdy pies jest inny i każdy odczuwa samotność inaczej, w zależności od swojej osobowości. Twój pies może być całkiem niezależny i bez problemu zostawać sam przez kilka godzin, zaś inne czworonogi mogą – przynajmniej na początku – mieć z tym trudności. Jednak przy właściwym uspołecznieniu każdy pies powinien wytrzymać kilka godzin nieobecności. Jeśli pomimo tego Twój pupil ma problemy z pozostaniem samemu, porozmawiaj z lekarzem weterynarii, doświadczonym trenerem psów lub specjalistą od spraw związanych z zachowaniem (behawiorystą). Pomogą Ci oni zidentyfikować przyczynę problemu i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Wiek i styl życia Twojego psa również w pewnym stopniu determinują, jak długo Twój pupil może zostać sam. Na przykład nawet bardzo młode szczenięta mogą zostawać same przez kilka godzin (najlepiej z matką). Twój szczeniak stopniowo nauczy się uspokajać i zajmować się sobą. Jeśli chodzi o dorosłe psy, większość z nich, przy odpowiednim treningu i otoczeniu, może się nauczyć zostawać samotnie przez 8-10 godzin, gdy jesteś w pracy.

Czasami jednak musimy zostawić naszych pupili na dłużej. Jeśli nie ma Cię w domu od wczesnego ranka do wieczora i nie masz okazji zajrzeć do psa w porze obiadowej, dobrze byłoby, aby sąsiad, przyjaciel lub opiekun wpadł pobawić się z nim i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Mogą zabrać go na spacer, pozwolić mu załatwić potrzeby fizjologiczne i sprawdzić, czy ma świeżą wodę. Twój pies bardzo skorzysta na tej interakcji społecznej. Jeśli planujesz zostawić psa samego na noc, na dwa dni lub dłużej, to niezbędne jest zapewnienie mu odpowiedniej opieki, a najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie mu domowych opiekunów lub przekazanie go do zaprzyjaźnionej rodziny. Gdy wrócisz, ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na zabawę i interakcję z pupilem, aby wspólnie się odprężyć.

Pozostawianie psa samego może być dla Ciebie i dla niego pozytywnym doświadczeniem, pod warunkiem że dobrze zastanowisz się nad tym, na jak długo zamierzasz go zostawić, a wcześniej przygotujesz pupila do rozłąki. Dzięki odpowiedniemu treningowi i dobrze przygotowanemu otoczeniu pies powinien dobrze sobie poradzić w domu podczas krótszych nieobecności. Z czasem może nawet cieszyć się na te chwile dzięki swoim specjalnym zabawkom „na samotność”! Pamiętaj jednak, że psy są i zawsze będą zwierzętami społecznymi. Najlepsza zabawka na świecie nie zastąpi Twojego towarzystwa lub zabawy z innym psem. W przypadku dłuższych nieobecności należy rozważyć dostępne opcji opieki nad psem lub przyjęcie innego zwierzaka (wymaga to czasu i dostosowania), aby mieć pewność, że Twój pupil będzie szczęśliwy i zdrowy, gdy Ciebie przy nim nie ma!

Powiązane artykuły

Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?