Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?

Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?

Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów). Poza tym trawa dla kota to atrakcyjna przekąska - koty jedzą ją dla przyjemności. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rośliny są dla kotów szkodliwe, a nawet trujące. Dlatego świadomy opiekun powinien zapewnić swojemu podopiecznemu specjalną zieleninę, która będzie przede wszystkim bezpieczna i dopasowana do potrzeb czworonoga.

Spis treści:

  1. Trawa dla kota - czy kot jej potrzebuje?
    • 1.1 Codzienna pielęgnacja futra - ważny rytuał
    • 1.2 Bezoary - źródło problemów trawiennych
    • 1.3 Odpowiednia dieta - podstawa zdrowia
  2. Jaką trawę dla kota wybrać- przykłady bezpiecznych roślin
  3. Trawa dla kota - jak hodować?

TRAWA DLA KOTA - CZY KOT JEJ POTRZEBUJE?

Koty, zarówno wychodzące, jak i niewychodzące, mają słabość do roślin zielonych. Lubią skubać źdźbła trawy, ponieważ sprawia im to przyjemność. Robią tak, gdy się nudzą, poszukują atrakcji, a także, gdy czują taką potrzebę. Trawa dla kota jest jak „lecznicze ziółko”. Koty ją jedzą, ponieważ w ten sposób radzą sobie z zakłaczeniem - odkładaniem się kul sierści (bezoarów) w układzie pokarmowym. Bezoary wywołują dyskomfort trawienny, a niekiedy nawet stają się przyczyną kamieni kałowych i niedrożności jelit. Dlatego posadzenie specjalnej trawy dla kota w doniczce albo w ogrodzie jest dobrym pomysłem. Tym bardziej że to prosty sposób, aby zachęcić zwierzę do aktywności (spaceru), a także ochronić swoje ulubione kwiaty przed kocimi kłami.

CODZIENNA PIELĘGNACJA FUTRA - WAŻNY RYTUAŁ

Koty mają wiele zajęć w ciągu dnia, jednak tym, co zajmuje je najbardziej, jest… sen... i dbanie o higienę osobistą. Codzienna pielęgnacja futra to ważny rytuał, który może trwać kilka godzin. Wylizywanie sierści spełnia wiele funkcji. Przede wszystkim zapewnia zadowolenie i dobre samopoczucie. Koty po prostu lubią być czyste. Poza tym w taki właśnie sposób radzą sobie z różnymi dolegliwościami (świądem), bólem, a także stresem. Gdy kot myje się zbyt często, wylizuje lub wygryza sierść w jednym miejscu, może to być sygnał, że dzieje się z nim coś niedobrego. Wówczas najlepiej zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Każda taka sytuacja sprawia, że zwierzę staje się jeszcze bardziej narażone na zakłaczenie. Oczywiście zaleganie bezoarów dotyczy również kotów zdrowych, zwłaszcza ras długowłosych (kot norweski leśny, ragdoll, maine coon), obficie liniejących, a także starszych - powyżej 7. roku życia. Aby temu zapobiec, warto zadbać o prawidłową dietę mruczka, od czasu do czasu podawać mu koci przysmak przeciw kłaczkom Anti-Hairball, a także zapewnić dostęp do świeżej i dobrej zieleniny.

BEZOARY - ŹRÓDŁO PROBLEMÓW TRAWIENNYCH

Język kota jest szorstki, pełen ostrych wypustek, które doskonale oczyszczają futro z brudu, kurzu, martwych włosów i podszerstka. Wylizane włosy przyczepiają się do języka, przez co nie dają się wypluć, trafiają do układu pokarmowego, gdzie mogą zbrylać się w większe kule. Zasadniczo, zdrowe koty nie mają problemów z pozbywaniem się wylizanej sierści. Usuwają ją podczas defekacji (z kałem) lub prowokując wymioty - czemu sprzyja również trawa dla kotów.

Mimo to może się zdarzyć, że włosy będą gromadzić się w jelitach. Taki stan grozi zatkaniem przewodu pokarmowego, a zalegające bezoary bywają nawet przyczyną śmierci. Dlatego należy dokładać wszelkich starań, aby wspierać prawidłową pracę układu pokarmowego zwierzęcia. Najlepszym na to sposobem jest zapewnienie zwierzęciu optymalnej diety - diety mieszanej, opartej na pełnoporcjowych pokarmach mokrych i suchych, podawanych w stosunku 9:1 (pod względem masy).

  •  Pokarmy mokre dostarczają kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zawierają około 80% wody. Pełnoporcjowe posiłki z puszki lub saszetki są lekkostrawne, więc korzystnie oddziałują na układ trawienny. Pozwalają utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu i wspierają pracę dróg moczowych. Dostarczają około 4 razy mniej kalorii w przeliczeniu na masę produktu niż karmy suche, więc sprawiają, że kot w mniejszym stopniu narażony jest na nadwagę i otyłość.
  •  Pokarmy suche są bardziej energetyczne, a więc bardziej sycące. Ponadto sprzyjają utrzymaniu higieny jamy ustnej - podczas gryzienia odpowiednio twardych granulek kot czyści zęby z osadu.

ODPOWIEDNIA DIETA - PODSTAWA ZDROWIA

Optymalna (kompletna i zbilansowana) dieta w ogromnym stopniu wpływa na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia. Dlatego opiekunowie, szczególnie kotów ras długowłosych i z grubym podszerstkiem, powinni wybierać najlepszą karmę dla swoich podopiecznych (suchą i mokrą), wzbogaconą o dodatki roślinne i naturalny błonnik, który wspiera perystaltykę i procesy trawienia. Takie koty wymagają dodatkowo podawania przysmaków Anti-Hairball lub specjalnych preparatów np. past stosowanych zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Perfect Fit Indoor to pełnoporcjowa karma, która powstała z myślą właśnie o kotach niewychodzących - również tych długowłosych. Została opracowana w taki sposób, aby spełniać wszystkie najważniejsze potrzeby mruczków:

  •  wspomaga odporność, układ moczowy i trawienny,
  •  dba o piękną, zdrową skórę i sierść,
  •  pozwala utrzymać właściwą masę ciała i kondycję,

a jednocześnie przeciwdziała zakłaczeniu. Jedzenie dla kotów Perfect Fit zawiera odpowiednią ilość celulozy, która w naturalny sposób zmniejsza ryzyko powstawania kul włosowych. Dzięki temu nazwać ją można najlepszą karmą dla kota, który przebywa tylko w domu. Ponadto w jej skład wchodzi błonnik z cykorii i wysłodków buraczanych, regulujący naturalne mechanizmy metaboliczne kociego organizmu. Jest jeszcze jedna ważna zaleta tego pokarmu - dodatek wyciągu z juki, dzięki któremu zapach ze żwirku jest neutralizowany.

Prawidłowo karmiony kot otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze z pożywienia, dzięki czemu jego organizm może prawidłowo funkcjonować i radzić sobie z takimi problemami, jak zakłaczenie. Trawa dla kota bywa pomocna, zapobiega powstawaniu bezoarów, aczkolwiek trzeba pamiętać, że powinna być tylko uzupełnieniem, a nie podstawą codziennego żywienia. Wszystkie składniki odżywcze - w tym również witaminy i minerały - muszą pochodzić z pełnoporcjowych posiłków, których nie może zastąpić żadna roślina. 

JAKĄ TRAWĘ DLA KOTA WYBRAĆ - PRZYKŁADY BEZPIECZNYCH ROŚLIN

Dom, w którym mieszka kot, powinien być bezpieczną przestrzenią, po której zwierzę może się poruszać swobodnie. Ani w mieszkaniu, ani na całej posesji, nie powinny znajdować się żadne rośliny, które mogłyby kotu zaszkodzić - na przykład toksyczny skrzydłokwiat, którego zjedzenie podrażnia błonę śluzową jamy ustnej i wywołuje silny świąd, wymioty, niekiedy kończące się groźnym odwodnieniem. Rodzajem trawy dla kota nie mogą być także fikusy, draceny, aloesy, bukszpany czy też pnące bluszcze - często spotyka się je w przydomowych ogrodach. W trosce o zdrowie i życie pupila należy się ich pozbyć, bo tylko tak można wyeliminować ryzyko zatrucia. Koty, choć przezorne, są również ciekawskie, dlatego mogą nieopatrznie skubnąć zieleninę, która zamiast pomóc, zaszkodzi.

Bezpieczną trawę dla kotów można dostać w dobrych sklepach zoologicznych. Trawa kocia nie jest odrębnym gatunkiem, lecz najczęściej mieszaniną różnych roślin trawiastych i zbóż - na przykład łatwej w uprawie i szybko rosnącej pszenicy, trawy cypryjskiej i zielistki sternberga. Jako trawę dla kota stosuje się także:

  •  jęczmień,
  •  żyto,
  •  owies,
  •  perz,
  •  kupkówkę pospolitą.

Niektórzy opiekunowie decydują się upiększyć ogród tak lubianą przez większość kotów kocimiętką. To roślina ozdobna, podobna trochę do lawendy, która działa na koty w szczególny sposób. Dzieje się tak za sprawą nepetalaktonu - wydzielanej przez tę roślinę substancji, o właściwościach feromonu. Koty, czując ją, wpadają w stan radości i euforii. Zaczynają mruczeć, miauczeć, tarzać się i ocierać przez około 10 minut, po czym wracają do normalnego zachowania. Posadzenie kocimiętki należy jednak dobrze przemyśleć. Warto uwzględnić fakt, że taki afrodyzjak może zwabić koty z okolicy, co u naszego zwierzęcia z pewnością wywoła stres.

Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie, zamiast specjalnej trawy dla kota, aromatycznych ziół, które można zastosować, jako zdrowy i ciekawy dodatek do kocich potraw:

  •  wąkrota zwyczajna,
  •  pietruszka,
  •  koper włoski,
  •  mięta,
  •  bazylia,
  •  oregano,

TRAWA DLA KOTA - JAK HODOWAĆ?

Odpowiednia trawa dla kota musi spełniać kilka ważnych cech. Właściwa roślina powinna:

  •  smakować kotu,
  •  być bezpieczna - nie tylko nietoksyczna, ale też niekłująca (o łagodnie zakończonych, miękkich i gładkich liściach),
  •  być łatwa w uprawie,
  •  szybko rosnąć,
  •  nie gnić i nie pleśnieć.

Rośliny trawiaste na ogół nie powinny sprawiać kłopotów w uprawie. W sklepach zoologicznych można dostać torebkę nasion do wysiania lub gotową, już wyhodowaną trawę dla kota w doniczce wypełnionej hydroponicznymi kamyczkami, które sprawiają, że roślina nie wymaga częstego podlewania. Niekiedy korzenie zabezpiecza się przed gniciem wodochłonnymi materiałami - wermikulitem lub absorbentem. Trawa dla kota powinna stać (lub być zasiana) w miejscu łatwo dostępnym i lubianym przez czworonoga. Jeśli roślina ma być hodowana w mieszkaniu, warto zastanowić się nad zakupem specjalnej miski z trawą kocią, która składa się z podstawki (wypełnionej ziemią) i sitka (przez której oczka wystają źdźbła trawy). Takie rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji, w której kot rozgrzebuje ziemię z doniczki.

Decydując się na uprawę trawy dla kota, należy przede wszystkim sprawdzić, czy dana roślina jest na pewno nietoksyczna i bezpieczna. Udostępniając zwierzęciu taką zieleninę, trzeba też bacznie obserwować pupila, aby móc szybko dostrzec ewentualne objawy alergii lub zatrucia i w porę udać się do przychodni weterynaryjnej. Trzeba też pamiętać o tym, że trawa dla kota to tylko naturalny dodatek, a wszystkie niezbędne składniki odżywcze, powinny pochodzić z codziennej diety.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?
Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?