Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czipowanie psa – co to za zabieg?

Czipowanie psa polega na wszczepieniu mu pod skórę małego urządzenia wielkości ziarenka ryżu.

Czipowanie psa – co to za zabieg?

Czipowanie psa polega na wszczepieniu mu pod skórę małego urządzenia wielkości ziarenka ryżu. Zakodowany w nim 15-cyfrowy numer jest unikalny, czyli przeznaczony tylko dla jednego zwierzęcia. Po wszczepieniu czipa kod można odczytać za pomocą odpowiedniego czytnika, w który wyposażone są gabinety weterynaryjne, pracownicy schronisk, Policja oraz Straż Miejska. Urządzenie pomaga w sprawnej identyfikacji zwierzęcia oraz w łatwiejszym jego odnalezieniu. Zwierzę może zaginąć, ale także zostać skradzione. W takim przypadku oznakowanie go jest nieocenioną pomocą w znalezieniu go przez opiekuna.

Spis treści:;

  1. Czipowanie psa – czy jest konieczne?
  2. Czipowanie psa – jak wygląda?
  3. Rejestracja czipa psa
  4. Czipowanie psa – ile kosztuje?

Czipowanie psa – czy jest konieczne?

Jakiś czas temu wiele gmin nakładało na opiekunów psów obowiązek czipowania swoich czworonogów. Był to jednak wymóg niezgodny z przepisami. Z prawnego punktu widzenia jedyne, co można zrobić w tej kwestii, to propagowanie systemu identyfikacji elektronicznej zwierząt. Czip dla psa wymaga zakodowania danych osobowych opiekuna, a te podlegają w Polsce ochronie. W 2014 roku Parlament Europejski zatwierdził nową ustawę o zdrowiu zwierząt. W zapisach została zmieniona definicja bezdomnych czworonogów, które od tamtej pory nie są już traktowane jako dzikie, ale jako nieposiadające opiekunów. Polski Związek Kynologiczny wymaga oznakowania rasowych psów. Można to zrobić w formie tatuażu lub czipa wszczepionego pod skórę czworonoga. Ponadto, aby wyrobić psu paszport, również musimy go wcześniej zaczipować.

Czipowanie psów ma na celu zmniejszenie liczby bezdomnych zwierząt. Dzięki umieszczonemu pod skórą psa urządzeniu jego odszukanie w razie zaginięcia jest stosunkowo łatwym zadaniem. Co więcej, zabiegowi można poddać nie tylko psy, lecz także koty i fretki. Częstym problemem jest koszt czipowania psa. Jeżeli jest on dla nas za wysoki, możemy skorzystać z tradycyjnych źródeł oznakowania zwierzęcia i przymocować do jego obroży adresatkę lub nadrukować na niej numer telefonu. Chcąc jednak podróżować z psem za granicę, koniecznie musimy go zaczipować, ponieważ tylko na tej podstawie otrzymamy paszport dla zwierzęcia. Co więcej, opuszczając terytorium Polski, pies musi mieć aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. W innym przypadku nie zostanie wydana zgoda na przekroczenie przez niego granic kraju, nawet w Unii Europejskiej.

Czipowanie psa – jak wygląda?

Zanim zostanie przeprowadzony zabieg, lekarz weterynarii musi się upewnić, że pies nie miał wcześniej wszczepionego czipa. Jeśli zwierzę pochodzi z hodowli lub schroniska, często jego poprzedni opiekunowie już o to zadbali. Obecność mikroprocesora sprawdzana jest za pomocą specjalnego czytnika.

Sam zabieg czipowania przeprowadza uprawniony do tego lekarz weterynarii. Procedura polega na wszczepieniu zwierzęciu mikroskopijnego procesora, który ma nadany 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Zazwyczaj czip u psa umieszcza się po lewej stronie szyi lub między łopatkami. W tym miejscu lekarz weterynarii odchyla sierść na boki lub goli miejsce aplikacji, aby było lepiej widoczne. Mikroczip wszczepiany jest za pomocą grubej igły. Cały zabieg przebiega bardzo sprawnie i przypomina wykonanie zastrzyku. Stanowi też dużo mniej bolesną alternatywę dla tatuażu. Po zakończeniu procedury specjalista sprawdza, czy czip psa dobrze funkcjonuje, a następnie zapisuje dany numer identyfikacyjny w rejestrze, w książeczce zdrowia pacjenta i w jego paszporcie, o ile zwierzę taki dokument ma.

Zabieg nie wywołuje efektów ubocznych oraz nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu czworonoga. Wszczepiany element cechuje się biokompatybilnością oraz wykonany jest z bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Musi spełniać wymagania normy ISO 11784 lub załącznika A do normy ISO 11785. Często czip umieszczony w okolicach szyi może się przemieszczać, jednak odległości te są niewielkie. Migracja mikroprocesora nie przeszkadza w jego sprawnym działaniu. Czytniki używane do odczytu informacji mają zasięg kilku centymetrów, dlatego nie powinny mieć problemu z odczytaniem oznakowania zwierzęcia.

Należy pamiętać, że czip psa nie służy do lokalizowania zwierzęcia. Aby odczytać zakodowane w nim dane, trzeba użyć specjalnego czytnika, którymi dysponują kliniki weterynaryjne oraz służby mundurowe. Jeżeli jesteśmy zainteresowani możliwością ustalania aktualnego miejsca pobytu czworonoga, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie nadajnika GPS przy jego obroży lub szelkach.

Rejestracja czipa psa

Po zaczipowaniu psa należy dokonać rejestracji. Tutaj jednak pojawia się niemały problem, ponieważ nie istnieje jedna wspólna internetowa baza danych dla wszystkich zwierząt. W internecie jest ich co najmniej kilka. Co więcej, nie są one w żaden sposób ze sobą połączone. Jak zarejestrować chip psa? Warto znaleźć bazę danych z największą liczbą rekordów i tam umieścić niezbędne informacje o zwierzęciu. Innym sposobem jest zarejestrowanie go w każdej znalezionej bazie danych. Zwiększa to szanse na szybkie odnalezienie w przypadku zaginięcia. Sama rejestracja chipa psa przebiega bardzo szybko. W programie należy podać 15-cyfrowy numer identyfikacyjny czworonoga oraz imię, nazwisko i numer telefonu opiekuna. To wystarczy, aby dane trafiły do rejestrów obejmujących całą Polskę.

Co jeszcze można zrobić, aby zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo? Warto zawiesić tradycyjną adresatkę z numerem telefonu na obroży czworonoga. Jeśli zwierzę się zgubi i trafi w ręce uczciwych ludzi, na pewno zostanie zwrócone opiekunom. Zwykli obywatele na ogół nie dysponują czytnikami, które pozwalają na rozkodowanie danych z mikroczipu, natomiast adresatka w łatwy sposób pomaga ustalić pochodzenie zwierzęcia bez konieczności angażowania służb mundurowych. Ponadto urządzenia stosowane poza granicami Unii Europejskiej często są inaczej skonfigurowane i nie odczytują prawidłowo informacji z procesora.

Czipowanie psa – ile kosztuje?

Czipowanie psa wiąże się z jednorazowym wydatkiem, który zazwyczaj waha się w granicach od kilkudziesięciu do 150 złotych. Wszystko uzależnione jest od regionu i cen obowiązujących w danej przychodni weterynaryjnej, dlatego nie da się dokładnie powiedzieć, ile kosztuje zaczipowanie psa. Po wyrażeniu przez opiekuna chęci wykonania zabiegu lekarz weterynarii powinien przedstawić dostępne opcje. Najczęściej czipy różnią się między sobą wielkością. Im mniejszy mikroprocesor, tym teoretycznie mniej bolesny zabieg.

Często cena czipowania psa zniechęca opiekunów do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu zabiegu. W odpowiedzi na te obawy samorządy niekiedy organizują darmowe czipowanie zwierząt w danym powiecie czy mieście. Przed zapisaniem czworonoga na zabieg warto więc zorientować się, jakie są możliwości finansowania w naszej najbliższej okolicy.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?