Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Dlaczego pies trzepie uszami?

Pies trzepie głową, gdy czuje dyskomfort w uszach, np. swędzenie. 

Dlaczego pies trzepie uszami?

Pies trzepie głową, gdy czuje dyskomfort w uszach, np. swędzenie. Jeśli robi to sporadycznie, nie powinniśmy się niepokoić. Kiedy jednak pies trzepie uszami uporczywie, trzeba jak najprędzej zgłosić się z nim do lekarza weterynarii. Przyczyną może być ciało obce w uchu, alergia lub zapalenie ucha.

Spis treści:

  1. Dlaczego pies trzepie uszami?
  2. Co zrobić, gdy pies trzepie uszami?

Dlaczego pies trzepie uszami?

Trzepanie uszami u psa to odruch obronny organizmu spowodowany przez poczucie dyskomfortu odczuwanego w obrębie kanału słuchowego lub innego miejsca na głowie. Sporadyczne podrapanie się w ucho czy trzepanie głową zdarza się każdemu psu. Uszy czworonogów są bardzo dobrze unerwione i wrażliwe nawet na najmniejsze bodźce. Kropla wody, pyłek z roślin czy kurz mogą spowodować, że pies będzie trzepał uszami. Kiedy uda mu się pozbyć drażniącego czynnika, wraca do zabawy lub kontynuuje spacer. Pies trzepie głową również po kąpieli, aby pozbyć się resztek wody z sierści i z kanałów słuchowych.

Kiedy natomiast pies trzepie uszami nadmiernie i nieustannie, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przyczyną może być ciało obce w uchu, choroba skóry albo zapalenie ucha. 

Jeżeli podczas spaceru pies nagle zaczyna trzepać uszami, to do jego ucha mogło dostać się źdźbło trawy. Nawet jeśli jest dobrze widoczne, ciała obcego nie należy usuwać z ucha psa samodzielnie, ponieważ można nieumyślnie uszkodzić delikatny kanał słuchowy. Lekarz weterynarii dokładnie obejrzy ucho i użyje odpowiednich narzędzi do usunięcia ciała obcego, a następnie sprawdzi, czy błona bębenkowa nie została przerwana.

Przyczyną tego, że pies trzepie głową i uszami, mogą być też różne problemy dermatologiczne na skórze głowy lub pasożyty. Aby postawić trafną diagnozę, lekarz musi wykonać badanie zeskrobiny skóry, a pobrany materiał ogląda pod mikroskopem. Nadmierne drapanie, trzepanie uszami i wykwity skórne mogą świadczyć o alergii np. atopowym zapaleniu skóry.

Jeżeli pies ciągle trzepie uszami, ma przy tym zaczerwienione małżowiny, odczuwa bolesność podczas dotyku, a z ucha wydobywa się ciemna wydzielina o przykrym zapachu, istnieje ryzyko, że to zapalenie ucha zewnętrznego. Innymi objawami tej choroby są: nienaturalne pochylenie głowy w jednym kierunku, notoryczne drapanie uszu, jedno ucho wisi trochę niżej albo jest bardziej przyklapnięte. Nie wolno ignorować tych symptomów, tylko niezwłocznie udać się z psem do lekarza weterynarii. Przy stanie zapalnym utrzymującym się przez dłuższy czas może dojść do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie błony bębenkowej czy rozwinięcie się stanu zapalnego ucha środkowego bądź wewnętrznego.

Przyczyną zapalenia uszu mogą być bakterie, wirusy, pasożyty lub grzyby (drożdżaki), które często stanowią naturalną mikroflorę ucha. Drobnoustroje stają się groźne, dopiero gdy układ odpornościowy zwierzęcia jest osłabiony, np. po chorobie. Na skutek zapalenia w uchu gromadzi się znaczna ilość wydzieliny, pojawia się zaczerwienienie, świąd, a nawet ból.

Jeżeli trzepanie uszami przez psa wynika z zapalenia ucha, lekarz najpierw wykonuje odpowiednią diagnostykę (m.in. wymaz z ucha), żeby dowiedzieć się, co jest przyczyną choroby – bakterie, wirusy, pasożyty czy może drożdżaki. Dzięki temu specjalista może dobrać skuteczne leczenie. Najczęściej przepisywane są krople i płukanki do uszu. Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba, która nieodpowiednio leczona może doprowadzić do powikłań, dlatego bardzo ważne jest to, żeby stosować się ściśle do zaleceń specjalisty i w żadnym wypadku nie przerywać leczenia.

Co zrobić, gdy pies trzepie uszami?Jak dbać o ich zdrowie?

Gdy pies nadmiernie trzepie uszami niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Dlatego, tak jak w innych obszarach zdrowia, lepiej zapobiegać niż leczyć. O uszy psa trzeba dbać profilaktycznie. Każdemu psu należy je systematycznie czyścić. Jak to robić poprawnie? Stosuj specjalne płukanki do uszu dla psa, które możesz kupić w przychodniach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych. Użyj preparatu zgodnie z instrukcją na opakowaniu lub zaleceniami lekarza weterynarii. Nie wkładaj do ucha zwierzęcia patyczków kosmetycznych, waty czy wacików, ponieważ mogą zostawiać fragmenty włókna w uchu i podrażniać kanał słuchowy. Uszy psa po zastosowaniu płukanki wystarczy przetrzeć czystą tkaniną lub ligniną. Zachowywanie odpowiedniej higieny uszu zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

Największe ryzyko wystąpienia zapalenia ucha występuje u psów z oklapniętymi uszami. Często chorują na nie spaniele, maltańczyki, bassety i jamniki. Wynika to ze słabej wentylacji uszu u tych ras oraz wąskich przewodów słuchowych. Należy szczególnie dbać o higienę ich uszu i nawet codziennie dokładnie je oglądać pod kątem objawów stanu zapalnego. 

Niektóre rasy psów, takie jak shih tzu, Yorkshire terrier czy bichon frise, charakteryzują się tym, że ich włosy rosną również w środku uszu. Trzeba je regularnie wyrywać, ponieważ ich obecność sprzyja gromadzeniu się zabrudzeń oraz rozwojowi infekcji. Włosy należy usuwać szybkim i pewnym ruchem za pomocą pęsety lub palcami. O ich usunięcie można też poprosić profesjonalnego groomera przy okazji strzyżenia psa.

Kontroluj stan uszu psa, gdy zwierzę jest zrelaksowane, np. po spacerze lub drzemce. Chwyć ucho i delikatnie wywiń jego wewnętrzną stronę. Oceń kolor skóry, ilość wydzieliny, zapach, temperaturę ucha oraz stopień zabrudzenia. Zdrowe ucho powinno być blade, bez żadnych wydzielin w środku i mieć temperaturę pokojową. Nie powinno być brudne w środku. Niewielkie zabrudzenie nie musi od razu świadczyć o stanie chorobowym. Oględziny przeprowadzaj w jasnym pomieszczeniu. Możesz też poświecić do środka ucha latarką.

Powiązane artykuły

Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?