Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ILE GODZIN NA DOBĘ POWINIEN SPAĆ SZCZENIAK?

Czy Twój pies w ciągu kilku minut zmienia się z aktywnego, rozbrykanego zwierzaka w drzemiącego szczeniaka?

ILE GODZIN NA DOBĘ POWINIEN SPAĆ SZCZENIAK?

Czy Twój pies w ciągu kilku minut zmienia się z aktywnego, rozbrykanego zwierzaka w drzemiącego szczeniaka? Czy jest w stanie twardo zasnąć, gdziekolwiek się znajduje? Czy jest mistrzem drzemki, zwłaszcza po zabawie lub spacerze? I chyba nie masz już wątpliwości, że dorastający szczeniak śpi od 15 do 20 godzin dziennie. Choć może Ci się wydawać, że to za dużo, pamiętaj, że nowo narodzonym szczeniętom sen zajmuje 90% czasu! Twój szczeniak może również mieć dar nagłego zasypiania, czasami podczas innej czynności, np. jedzenia lub zabawy. Chociaż ta nagła senność może być zaskakująca, zwykle nie ma powodów do obaw. Szczególnie w pierwszym roku życia, Twój psiak będzie wykazywał wzmożoną aktywność (zwłaszcza w tym, co szczeniaki lubią najbardziej, czyli w bieganiu, skakaniu, drapaniu i żuciu), przeplataną częstymi drzemkami. Im bardziej szczeniak jest aktywny, tym więcej snu będzie potrzebował. W miarę dorastania Twój szczeniak będzie spał coraz krócej. Ale nawet dorosłe psy dużo śpią, średnio poświęcając na sen 50-65% czasu. Więc gdy śpią, lepiej ich nie budzić! Możesz za to wykorzystać nasze wskazówki, które będą pomocne w zapewnieniu Twojemu szczeniaczkowi dobrego snu, niezbędnego, aby wyrósł on na szczęśliwego i zdrowego dorosłego psa.

GDZIE POWINIEN SPAĆ SZCZENIAK?

Pewnie sobie pomyślisz, że ten to ma szczęście – móc spać kiedy i gdzie się chce! Ale tak naprawdę pomyśl, ile on się codziennie uczy i ile energii na to musi zużyć. Odkrywanie świata jest bardzo ekscytujące, ale i męczące dla szczeniaka; tym bardziej, że on niekoniecznie jest świadomy swojego zmęczenia. Ty jednak możesz i powinieneś mu pomóc osiągnąć dobry sen, którego tak potrzebuje, aby zebrać siły na kolejną przygodę.

  • Zapewnij swojemu szczeniakowi komfort spania we własnym legowisku. Najlepiej, żeby było wygodne, wyłożone kocem i poduszką, które będzie można wyprać i pamiętaj, że potrzebne jest miejsce na rozciąganie.
  • Umieść legowisko w cichym miejscu, gdzie psu nie będą przeszkadzały wchodzące i wychodzące osoby. Jeśli w domu są dzieci, nie zapomnij im powiedzieć, że szczeniak musi spać w spokoju.
  • Gdy już znajdziesz miejsce na jego posłanie, postaraj się go nie ruszać.
  • W nocy szczeniak powinien spać w zaciemnionym pokoju. Pamiętaj jednak, że przebudzenie się w ciemności lub w samotności może być dla małego szczeniaka przerażającym przeżyciem. Daj mu jakieś swoje ubranie (np. T-shirt), żeby mógł się do niego przytulić. Twój zapach go uspokoi.
  • Jeśli widzisz, że Twój psiak jest senny, zachęcaj go, aby poszedł do własnego posłania, a nie kładł się spać tam, gdzie akurat stoi.
  • Przeplataj okresy aktywności z okazjami na drzemkę w domu, we własnym legowisku.

 

DLACZEGO SEN JEST TAK WAŻNY DLA TWOJEGO SZCZENIAKA?

Sen jest niezbędny do tego, aby szczeniak wyrósł na zdrowego psa. Każda część jego ciała – od mózgu po mięśnie rośnie niewiarygodnie szybko. Sen pozwala mu uzupełnić energię, której potrzebuje do wzrostu. Twój malec stale też odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Sen jest ważnym elementem wspomagającym zdolność szczeniaka do nauki. Pozwala mu przetworzyć i zgłębić niezliczone doświadczenia, których doświadcza na jawie.

ZROZUMIENIE RYTMU SNU TWOJEGO PSA

Jeśli poobserwujesz swojego szczeniaka podczas snu, możesz zauważyć, że czasami jego oddech jest nieregularny. Jego powieki są zamknięte, ale pod nimi oczy szybko się poruszają. To dlatego, że psy mają dwie fazy snu: sen głęboki (zwany czasem „snem wolnofalowym”) oraz sen paradoksalny, zwany fazą REM (rapid eye movement – ze względu na szybkie ruchy gałek ocznych). Podczas głębokiego snu, który stanowi ok. 70% cyklu snu, aktywność mózgu szczeniaka zwalnia, a mięśnie zachowują swoje napięcie. Podczas snu paradoksalnego, aktywność mózgu jest intensywna, pies może drgać, merdać ogonem, lub nawet biegać w miejscu. Może nawet szczekać, warczeć lub jęczeć, ale tak naprawdę – śpi. Uważa się, że psy podczas snu paradoksalnego śnią, chociaż nadal nie wiemy o czym.

I na koniec, ważna informacja – nie budź szczeniaka, chyba że koniecznie musisz. Pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż dobry sen w nocy, zrównoważony aktywnością fizyczną w ciągu dnia, odpowiednią dietą i częstymi drzemkami – wtedy szczeniak będzie rozwijał się prawidłowo i bez problemów!

Powiązane artykuły

Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?