Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?

Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta.

Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?

Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta. Trzeba liczyć się z tym, że pierwsze dni mogą być trudne dla obu zwierząt. Pojawienie się nowego współlokatora to dla Twojego czworonoga duża zmiana, która może wywołać stres. Równie stresująca jest przeprowadzka dla nowego domownika. Jak przyzwyczaić do siebie dwa psy? Podpowiadamy i dajemy praktyczne wskazówki.

Spis treści:

  1. Zanim w domu pojawi się drugi pies
  2. Drugi pies w domu – porady
  3. Jakie problemy mogą wystąpić, gdy w domu pojawia się drugi pies?

Zanim w domu pojawi się drugi pies

Nowy psi lokator w domu, w którym już mieszka pies, będzie potrzebował dokładnie tego samego, co posiada czworonożny rezydent, czyli:

  • miękkiego i ciepłego legowiska,
  • kompletu misek,
  • nowych zabawek,
  • smyczy oraz obroży lub szelek.

Miejsce do spania dla nowego psa zorganizuj w pewnej odległości od legowiska rezydenta. Nowy członek rodziny musi poczuć się bezpiecznie, żeby jak najszybciej przyzwyczaił się do nowej sytuacji. Być może z czasem czworonogi tak się polubią, że będą chciały spać blisko siebie.

Drugi pies w domu – wprowadzanie krok po kroku

  • Zapoznaj psy na neutralnym gruncie

Zanim drugi pies trafi do Twojego domu, zorganizuj zwierzętom kilka spotkań w wybranym  neutralnym miejscu, np. w parku, na polanie czy innej otwartej przestrzeni. Zwróć uwagę, jak czworonogi zachowują się wobec siebie. Celem tego etapu oswajania się psów ze sobą jest ocena, czy są one w stanie się zaakceptować. Zadbaj, aby podczas spotkań panowała między nimi równowaga. Jeśli jeden z nich za bardzo narzuca się drugiemu, odwróć jego uwagę i zainteresuj go czymś innym. Oba psy powinny czuć się na takim spacerze swobodnie i bezpiecznie.

  • Przygotuj dom na przyjazd nowego czworonoga

W dniu wprowadzenia się nowego psa do Twojego domu schowaj wszystkie zabawki i inne przedmioty należące do psa rezydenta (również miski i psie przysmaki), żeby uniknąć rywalizacji między zwierzętami. Gdy emocje nieco opadną, wszystko może powoli wrócić na miejsce. 

  • Nie zostawiaj psów samych w domu

Zwłaszcza na początku nie pozostawiaj czworonogów bez kontroli. Uważnie obserwuj, jak zachowują się wobec siebie. Staraj się, żeby żaden z nich nie próbował przekraczać granic drugiego. A jeśli musisz wyjść z domu, zamknij je w osobnych pomieszczeniach. Dopiero gdy zyskasz całkowitą pewność, że psy się akceptują, możesz zostawiać je bez nadzoru.

  • Interweniuj podczas kłótni czworonogów

Gdy zauważysz, że zabawa przeradza się w coś poważniejszego i staje się niebezpieczna dla jednego z psów, natychmiast ją przerwij i zajmij czymś prowokatora. Najlepiej zaproponuj mu inne zajęcie, np. zabawę gryzakiem.

  • Poświęcaj psom tyle samo uwagi

Postaraj się, żeby Twoje kontakty z pierwszym pupilem nie ucierpiały na skutek pojawienia się drugiego psa w domu. Spędzaj z nim czas tak samo, jak wcześniej. Oprócz wspólnych spacerów organizuj też spacery w pojedynkę, żeby każdy z czworonogów poczuł się wyjątkowo.

Jakie problemy mogą wystąpić, gdy w domu pojawia się drugi pies?

Problemy w aklimatyzacji nowego psa mogą się pojawić, jeśli nie przeszedł on prawidłowej socjalizacji w wieku szczenięcym. Trzeba liczyć się z tym, że gdy bierzemy pod opiekę dorosłego psa, trudniej będzie mu przystosować się do nowego otoczenia. W takim wypadku powinniśmy dać zwierzęciu czas na poznanie nowego domu i współlokatorów.

Jakie problemy mogą się pojawić?

  • Walka o jedzenie – podawaj psom posiłki w dwóch różnych miejscach w mieszkaniu i pilnuj, żeby nie wyjadały sobie nawzajem karmy. Pamiętaj, by dokładnie odmierzyć dawkę pokarmu, która będzie dopasowana do masy ciała i stopnia aktywności zarówno dla jednego, jak i dla drugiego czworonoga. Z czasem oba psy powinny przyzwyczaić się do jedzenia ze swoich misek.

  • Zazdrość – oba psy mogą być o Ciebie zazdrosne i rywalizować o Twoją uwagę. Dlatego staraj się poświęcać im podobną ilość czasu. Podczas pierwszych spacerów warto trzymać je w pewnej odległości od siebie. Najlepiej poproś o pomoc innego domownika. Starajcie się iść równo, obok siebie, w taki sposób, by żaden z psów   nie czuł się poszkodowany, że nie idzie pierwszy.

  • Agresja – strach, stres i poczucie odrzucenia mogą doprowadzić do agresywnych zachowań psa rezydenta wobec nowego czworonożnego domownika, dlatego tak ważne jest, aby traktować oba psy tak samo. Faworyzowanie jednego może wpłynąć nie tylko na wzajemne relacje zwierząt, lecz także może osłabić zaufanie psa do opiekuna. 

Jeżeli zauważysz, że któryś z Twoich psów przejawia objawy agresji lub inne niekorzystne zachowywania, zgłoś się z nim do lekarza weterynarii lub behawiorysty.

Powiązane artykuły

Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?