Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?

Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.

Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?

Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego. Natomiast gdy pies ciągnie na smyczy, rzadko który wspólny spacer odbywa się w przyjemnej atmosferze. Podpowiadamy,  jak nauczyć psa poprawnego chodzenia na smyczy. 

SPIS TREŚCI:

  1. Dobre samopoczucie psa a właściwe zachowania
  2. Jak nauczyć szczenię chodzić na smyczy?
  3. Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Dobre samopoczucie psa a właściwe zachowania

Każdy pies potrzebuje w swoim życiu poczucia bezpieczeństwa. Budowane jest ono przez właściwą relację z opiekunem, codzienne rytuały i umiejętność odnajdywania się w społeczeństwie. Zwierzę, które nie rozumie zasad, kierujących jego życiem, czuje się zagubione i sfrustrowane, co może prowadzić do różnorodnych problemów behawioralnych.

Wprowadzanie nauki właściwych zachowań już od pierwszych dni podopiecznego w domu jest podstawowym elementem tworzenia i umacniania relacji. To sposób zapewnienia psa, że świat jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym. W tym celu opiekun powinien stosować jednoznaczne wskazówki i być konsekwentny w stosunku do swojego podopiecznego. 

Jeśli pies ciągnie na smyczy, najczęściej robi to przez brak konsekwencji opiekuna oraz nieumiejętnego przeprowadzenia treningu. Warto pamiętać, że jest to kłopot silnie odczuwany nie tylko przez człowieka, ale przede wszystkim psa. Jeśli nie chcemy w przyszłości szukać informacji na temat tego, jak oduczyć psa ciągnięcia na smyczy, lepiej uzbroić się w cierpliwość i ćwiczyć z podopiecznym już od pierwszych dni pobytu w nowym domu. 

Jak nauczyć szczenię chodzić na smyczy?

Zacznij od odpowiedniego dobrania akcesoriów: smyczy, szelek lub obroży. Gdy je skompletujesz, Twoim zadaniem jest oswojenie szczenięcia z tymi przedmiotami. Zrób to w formie zabawy, nigdy nie przymuszając podopiecznego. 

Jeśli szczenię zaakceptuje noszenie szelek lub obroży, czas na ćwiczenia. Po zapięciu smyczy, stojąc w miejscu, rzucaj na niedaleką odległość psu zabawkę. Jeśli do niej podejdzie i ją podniesie, chwal go. Gdy szczenię zrozumie, że smycz nie jest elementem wpływającym na jego swobodę, możecie przejść do ćwiczeń w ruchu. Gdy podopieczny będzie za Tobą podążał - chwal go słownie i podawaj przysmaki. Jeśli smycz będzie się naprężać, nigdy nie gań zwierzęcia, tylko stawaj w miejscu, a gdy pies również stanie - zmieniaj kierunek przemieszczania się. 

Pierwsze ćwiczenia powinny być wykonywane w spokojnych miejscach, w których brakuje bodźców rozpraszających. Pamiętaj, aby trening odbywał się zawsze w dobrej atmosferze; nie strofuj szczenięcia, nie podnoś na niego głosu. Niepożądane zachowanie powinno spotykać się z brakiem Twojej reakcji, a właściwe - z entuzjastyczną pochwałą.

Jak nauczyć dorosłego psa chodzić na smyczy?

Jak oduczyć psa ciągnięcia smyczy? Przede wszystkim: cierpliwością i łagodnością. Wielu opiekunów ma problem z zachowaniem spokoju, gdy ich podopieczni naprężają smycz, co generuje mnóstwo stresu po obu stronach.

Jeśli Twój pies ciągnie na spacerze, musisz zacząć od podstaw. Wybierz ustronne miejsce, w którym pies będzie się czuł swobodnie. Pobaw się z  nim  i zadbaj o to, aby załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. To pozwoli mu się skupić i zrelaksować. Przystępując do treningu, pamiętaj o pozytywnym nastawieniu - Twoje emocje udzielą się podopiecznemu. Po zapięciu smyczy, zacznij spokojnie iść przed siebie. Jeśli pies będzie szedł w zbliżonym tempie, pochwal go werbalnie oraz podając mu przysmak. W momencie, gdy podopieczny napnie smycz, stań w miejscu. Poczekaj, aż zdezorientowany pies również się zatrzyma, a następnie kontynuuj spacer, jednocześnie zmieniając kierunek marszu. Na początku możesz mieć wrażenie, że stajecie co kilka kroków - z czasem, jeśli zachowasz konsekwencję w chwaleniu pożądanego zachowania, „przystanki” będą coraz rzadsze.

Pomocne w treningu prawidłowego chodzenia na smyczy są szelki dla psa zapobiegające ciągnięciu. Ich zapięcie umiejscowione jest na przedpiersiu zwierzęcia - gdy napiera ono do przodu, siła tego ruchu obraca go w stronę opiekuna. Taki zabieg pozwala na szybsze nawiązanie kontaktu z rozproszonym podopiecznym. Na trening zawsze należy ze sobą zabierać ulubioną zabawkę psa i odpowiedni zapas przysmaków. Podając  je swojemu czworonożnemu przyjacielowi,  pamiętaj, aby ich wartość kaloryczna nie przekraczała 10% jego dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Absolutnie niedopuszczalne jest stosowanie akcesoriów powodujących ból, takich jak kolczatki. Również wywieranie werbalnej presji na zwierzę może powodować pogłębianie się istniejących problemów behawioralnych i dodatkowo powstawanie nowych. 

Jeśli mimo konsekwentnego trenowania nowej umiejętności nie widzimy postępów, a pies ciągnie na smyczy jak wcześniej, warto skonsultować się z behawiorystą. Specjalista ustali przyczynę problemu i wskaże stosowne rozwiązania.

Powiązane artykuły

Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu – jak oswoić ze sobą nowych współlokatorów?
Drugi pies w domu to podwójne szczęście dla opiekuna, ale niekoniecznie dla czworonoga rezydenta.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?