Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZMIANA DIETY MOJEGO PSA

Życie nieustannie się zmienia, dotyczy to także potrzeb żywieniowych Twojego psa.

ZMIANA DIETY MOJEGO PSA

WPROWADZENIE PSU NOWEGO POKARMU

Życie nieustannie się zmienia, dotyczy to także potrzeb żywieniowych Twojego psa.

Może to być spowodowane wejściem pupila w nowy etap życia, na przykład kiedy szczenię staje się dorosłym psem. A może adoptowałeś właśnie psa i wprowadzasz mu nowy pokarm? Istnieją również zdrowotne przyczyny zmiany diety, które może zalecić lekarz weterynarii.

Niezależnie od powodu, możesz zastosować kilka prostych sztuczek, które pomogą psu przestawić się na nowy pokarm i sprawią, że ten czas zmiany pożywienia będzie przyjemnym i wzbogacającym doświadczeniem dla Was obojga. Może to być również korzystne z edukacyjnego punktu widzenia i pobudzić naturalną ciekawość i entuzjazm psa, a nawet pomóc pogłębić więź między Wami.

Przyjrzymy się potrzebom żywieniowym różnych ras, dzięki czemu dowiesz się, jaką karmę wybrać dla Twojego pupila w zależności od etapu jego życia, a następnie omówimy kilka wskazówek dotyczących okresu przejściowego.

JAK ZASPOKOIĆ POTRZEBY ŻYWIENIOWE SWOJEGO PSA

Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jest Twój pies, potrzebuje on kompletnej i zbilansowanej diety, która będzie dostosowana specjalnie do jego potrzeb. Szczegółowe potrzeby żywieniowe psa najlepiej omówić z lekarzem weterynarii – poniżej znajdziesz jedynie krótkie omówienie tego, czym jest kompletna i zbilansowana dieta na różnych etapach życia psa.

Szczenięta potrzebują pokarmu, który będzie je wspierać w tym szczególnym okresie życia, jakim jest czas wzrostu. Mimo że zapotrzebowanie na energię różni się w zależności od rasy, szczenięta świeżo odstawione od matki potrzebują około dwukrotnie więcej energii na kilogram masy ciała w porównaniu do psów dorosłych. W rezultacie karma dla dorosłego psa nie spełni wymagań żywieniowych rosnącego organizmu.

Karmienie szczeniaka różnymi smakami i rodzajami karmy może być również korzystne, ponieważ dzięki temu jako dorosły pies nie będzie wybredny. Dobrym pomysłem jest włączenie mokrej i suchej karmy do jego diety. Ponieważ szczeniaki mają małe żołądki, należy karmić je częściej – do 6 razy na dobę (w zależności od wieku)!

Psy dorosłe wprawdzie już nie rosną, ale nadal potrzebują kompletnej i zrównoważonej diety, która będzie zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Powinna mieć ona taką formułę, aby zaspokoić potrzeby energetyczne psa, a także odpowiadać jego etapowi życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku ważnych wydarzeń życiowych, takich jak sterylizacja, ciąża lub laktacja. W przeciwieństwie do szczeniąt dorosły pies nie potrzebuje kilku posiłków dziennie – dwa wystarczą. Jeśli Twój pies bardzo lubi jeść, możesz zastosować dietę łączącą karmę mokrą i suchą. Ponieważ mokra karma jest dużo mniej kaloryczna niż sucha, możesz zwiększyć wielkość porcji bez zwiększania liczby kalorii. W każdym przypadku przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie psa zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii.

Psy dużych ras i starsze osobniki również potrzebują diety, która będzie dostosowana do ich potrzeb.

Dieta dla psów dużych ras powinna uwzględniać ich masę ciała, wiek, styl życia i etap życia (stan fizjologiczny). Powinna mieć formułę wspierającą w szczególności zdrowie stawów oraz prawidłową masę i kondycję ciała.

Starsze psy zazwyczaj mają niższe wymagania energetyczne niż młode, więc potrzebują mniej kalorii w diecie. Oczywiście wymagania starszego psa będą również zależne od jego stylu życia: starsze psy, które nadal lubią długie spacery i są bardzo aktywne, potrzebują więcej energii niż psy, które w starszym wieku stały się spokojniejsze.

Niezależnie od etapu życia Twojego psa ważne jest, aby karma dla niego była smaczna, gdyż niezjedzona oczywiście nie ma wartości odżywczej!

KIEDY SZCZENIAK POWINIEN PRZEJŚĆ NA KARMĘ DLA DOROSŁYCH PSÓW

Psy różnych rozmiarów rosną w różnym tempie i stają się dorosłe w różnym czasie. Ogólnie jednak rzecz biorąc, małe rasy (o wadze od 1 do 10 kilogramów w wieku dorosłym), takie jak yorkshire terrier czy chihuahua, wchodzą w wiek dorosły w niecały rok, podczas gdy duże rasy, na przykład owczarek niemiecki czy labrador, osiągają dorosłe rozmiary po niemal dwóch latach życia.

Nawet gdy szczeniak osiągnie masę ciała psa dorosłego, wciąż rośnie i się rozwija, więc przez pewien czas nie jest jeszcze uważany za dorosłego. (Link do artykułu F4bis – Kiedy mogę uznać, że mój pies jest dorosły?).

Wiek, w którym Twój pies może być uznany za dorosłego, oraz ogólny optymalny współczynnik wzrostu dla wszystkich psów to kontrowersyjny obszar badawczy. Poniższa tabela przedstawia przybliżone tempo wzrostu dla ras różnych rozmiarów.

 

Małe i średnie rasy – masa ciała psa dojrzałego<25 kg

 

Procent masy ciała psa dorosłego

Wiek w miesiącach

Duże rasy –

masa ciała psa dojrzałego

25-45 kg

Rasy ogromne –

masa ciała psa dojrzałego

>45 kg

       

1

9%

7%

6%

2

22%

20%

14%

3

37%

35%

26%

4

52%

48%

38%

5

61%

57%

49%

6

70%

65%

60%

9

83%

77%

70%

12

95%

88%

80%

15

Dorosły

94%

90%

18

Dorosły

100%

100%

21

Dorosły

Dorosły

Dorosły

Tabela 1: Zalecenia dotyczące tempa wzrostu różnej wielkości psów. Dane z NRC (2006). (1 kg = 2,2 lbs)

Źródło: Centrum żywienia zwierząt domowych WALTHAM. https://www.waltham.com/resources/

WPROWADZENIE TWOJEMU PSU NOWEGO POKARMU

Niezależnie od tego, czy masz szczenię, nowo adoptowanego psa , czy dorosłego czworonoga wchodzącego w nowy etap życia, jest wiele sposobów na ułatwienie mu przestawienia się na nowy pokarm, a także sprawienie, że będzie to pozytywne doświadczenie.

Po pierwsze: działaj powoli. Twój pies może potrzebować czasu na dostosowanie się do tej zmiany.

Nawet jeśli Twój pies chętnie je nowy pokarm, ważne jest, aby jego układ pokarmowy miał czas na przystosowanie się.

Okres przejściowy powinien trwać około tygodnia.

Na początek zastąp 25% obecnego pokarmu nowym i wymieszaj je ze sobą. Stopniowo, co 2-3 dni, zwiększaj udział nowej karmy o 25%, aż całkowicie zmienisz  psią dietę.

Pamiętaj, żeby Twój pies miał zawsze dostęp do czystej wody.

CO ROBIĆ, JEŚLI MÓJ PIES NIE LUBI NOWEGO POKARMU?

Niektóre psy potrzebują czasu na dostosowanie się do smaku nowego pokarmu. Jeśli Twój pies nie zjada całej porcji pożywienia z miski, ale jest zdrowy i utrzymuje swoją wagę, oznacza to, że być może podajesz mu zbyt dużo pokarmu. Jeśli jednak Twój pupil zjada mniej niż powinien (zgodnie z jego wymaganiami energetycznymi zależnymi np. od aktywności fizycznej), istnieje prosta strategia, aby zachęcić go do zjedzenia czegoś nowego.

Kiedy Twój pies nie zje całej porcji pokarmu z miski, zabierz ją na dwie godziny, a potem podaj mu ją ponownie. Jeśli nie tknie jedzenia w ciągu dziesięciu minut, zabierz ją kolejny raz. W razie potrzeby powtórz te czynności i nie dawaj psu niczego innego do jedzenia w tym czasie.

Szybko zrozumie, że jedynym jedzeniem, które dostanie, jest pokarm w jego misce i jeśli będzie głodny, będzie jadł.

Oczywiście sprawdzaj jego wagę i ogólny stan zdrowia podczas zmiany pokarmu i jeżeli masz jakiekolwiek obawy, zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii.

TWÓJ PIES JEST TYM, CZYM GO NAKARMISZ

Jedzenie smacznego pokarmu, poza tym, że jest niezbędne dla dobrego samopoczucia i zdrowia Twojego psa, jest również jedną największych życiowych przyjemności Twojego pupila.

W rezultacie karmienie jest okazją do zbudowania z psem relacji opartej na wzajemnym zaufaniu, zwłaszcza podczas okresu przejściowego.

Twój pies uczy się tego, że dbasz o jego podstawowe potrzeby, a także tego, że jest w stanie dostosować się do nowych doświadczeń, które mogą być zabawne i przyjemne.

Podstawą tego wszystkiego jest kompletna, zbilansowana, pożywna i smaczna dieta, odpowiednia dla jego etapu życia. A kiedy życie się zmieni i będziesz musiał przestawić swojego psa na nowy pokarm, zrób to z pozytywnym nastawieniem, cierpliwością i miłością. Twój pies się dostosuje, a jego karmienie będzie wciąż jednym z najważniejszych punktów dnia – dla Was obojga!

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?