Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMA DLA PSA NA KAŻDY ETAP ŻYCIA: OD SZCZENIAKA PO DOROSŁEGO PSA

Przez cały swój psi żywot, Twój czworonożny przyjaciel będzie doświadczał wielu przemian fizycznych i behawioralnych, związanych z jego rozwojem.

KARMA DLA PSA NA KAŻDY ETAP ŻYCIA: OD SZCZENIAKA PO DOROSŁEGO PSA

PRZYGOTUJ SIĘ NA WAŻNE MOMENTY W ŻYCIU TWOJEGO PSA

Przez cały swój psi żywot, Twój czworonożny przyjaciel będzie doświadczał wielu przemian fizycznych i behawioralnych, związanych z jego rozwojem. Właśnie dlatego dieta Twojego pupila powinna być dostosowana do konkretnego etapu jego życia. Od najmłodszych lat, aż do podeszłego wieku, potrzeby żywieniowe Twojego psa będą się stale zmieniać, w zależności od jego rasy, poziomu aktywności, etapu wzrostu, otaczającego go środowiska, a także tego, czy jest wykastrowany.

Czeka was wiele wspaniałych wspólnych chwil, na przykład pierwszy spacer po okolicy z Twoim szczeniaczkiem. I bądźmy szczerzy – będą też chwile frustracji, na przykład gdy Twój ulubieniec pogryzie Twoje ulubione buty. Jednak tak naprawdę – jeśli zapomnimy na moment o nieszczęsnych butach – zarówno te dobre, jak i złe chwile tylko wzmocnią więź między Tobą a Twoim psem.

Prawdopodobnie jednym z najważniejszych etapów rozwojowych w życiu psa jest przejście z okresu młodzieńczego w dorosłość. Możesz pomóc swojemu psu podczas tej przemiany, tak aby była ona jak najłatwiejsza i nie wpłynęła negatywnie na jego zdrowie. Powinieneś zapoznać się ze zmianami fizjologicznymi typowymi dla tego okresu oraz dowiedzieć się, co wtedy należy zmienić w opiece nad psem, zwłaszcza w odniesieniu do diety.

OD SZCZENIACZKA DO DOROSŁEGO PSA: CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ

Okres młodzieńczy rozpoczyna się od 12 do 16 tygodnia i trwa aż do momentu wejścia w dorosłość. W okresie młodzieńczym szczeniak potrafi już w pełni wykorzystywać swoje zmysły (a więc dotyk, smak, słuch, węch i wzrok). A do 7. miesiąca życia zęby mleczne zostaną zastąpione zębami stałymi. Pies może też zacząć zachowywać się jak przystało na nastolatka: będzie próbował prowokować Ciebie lub inne psy, a czasem będzie zapominał o wszystkich dobrych manierach, których w ciągu pierwszych 3 do 12 tygodni życia z pewnością nauczyła go jego matka, a następnie Ty.

KIEDY MÓJ SZCZENIAK OSIĄGNIE MAKSYMALNE ROZMIARY ?

W zasadzie nie ma sztywnych i niezmiennych reguł w kwestii tego, kiedy pies osiąga rozmiary dorosłego osobnika. Tak naprawdę, koniec okresu wzrostu psa różni się w znacznym stopniu w zależności od jego rasy; małe i średnie rasy osiągają pełną wielkość w wieku około 1 roku życia (w przypadku ras miniaturowych może to nastąpić szybciej), średnie i duże rasy rosną od 1 roku do 18 miesięcy życia, a największe rasy psów dojrzewają znacznie wolniej, osiągając dorosłe rozmiary w wieku powyżej 2 lat.

Tempo wzrostu różni się również w zależności od wielkości i rasy. Na przykład, mały pies osiąga połowę swojego wzrostu po 4 miesiącach, a trzy czwarte swego wzrostu po 6 miesiącach życia. Dla porównania, pies dużej rasy prawdopodobnie osiągnie połowę swej pełnej wagi w 5 miesiącu życia, a trzy czwarte – w 9 miesiącu życia. W początkowych etapach życia szczenięcia odbywa się intensywny wzrost, niezależnie od rasy. Należy pamiętać, że niezależnie od wielkości, Twój szczeniak potrzebuje odpowiedniej liczby kalorii, aby wesprzeć ten niesamowity wzrost. Potem, od szóstego miesiąca życia, to szybkie tempo wzrostu zazwyczaj zwalnia, w szczególności u bardzo dużych psów.

Nie zapomnij, że lepiej, aby szczenięta rosły w zdrowym tempie, a nie maksymalnym – bo szybciej niekoniecznie znaczy lepiej. Szczenięta, które rosną zbyt szybko, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia problemów z kośćcem czy nadwagą i związane z nią problemy zdrowotne. Tak więc, mimo że Twój szczeniak z pewnością musi być karmiony często, uważaj, aby nie przesadzić.

Więcej informacji na temat tempa wzrostu szczeniaka można znaleźć tutaj:
Jak korzystać z wykresów wzrostu szczeniaka WALTHAM™?

SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE MÓJ PIES OSIĄGNĄŁ JUŻ DOROSŁOŚĆ?

Ważne jest, aby rozróżnić koniec okresu wzrostu psa i osiągnięcie dorosłości. To, kiedy psa można uznać za dorosłego, zależy od wielu czynników, w tym dojrzałości płciowej i dojrzałości behawioralnej.

Suki osiągają dojrzałość płciową w wieku od 6 do 15 miesięcy, zaś psy samce zazwyczaj pomiędzy 8. a 10. miesiącem życia. Mimo że pies wykazuje zainteresowanie suczkami, nie jest uważany za dorosłego przed 10. miesiącem życia, ponieważ nadal rozwija się i rośnie. Należy pamiętać, że zabieg kastracji można wykonać przed lub po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Najlepiej omówić możliwości zabiegu kastracji z lekarzem weterynarii, tak aby podjąć jak najlepszą decyzję dla Twojego psa.

I mimo że Twój pies może być dojrzały płciowo, może nie być dojrzały lub „dorosły” z behawioralnego punktu widzenia. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy Twój pies jest dojrzały, jest obserwowanie jego zachowania w towarzystwie innych dorosłych psów oraz tego, jak jego postawy i reakcje ewoluują w czasie.

POTRZEBY ŻYWIENIOWE MOJEGO SZCZENIAKA: JAK CZĘSTO, W JAKICH ILOŚCIACH I CZYM POWINIENEM KARMIĆ SWOJEGO SZCZENIACZKA?

Potrzeby żywieniowe Twojego szczeniaka różnią się znacząco od potrzeb psa dorosłego. Ponieważ szczenięta rosną bardzo szybko, mają bardzo wysokie wymagania energetyczne. I chociaż dokładne dane różnią się w zależności od rasy, od około ósmego tygodnia życia, w pełni odsadzony od matki szczeniak potrzebuje dwukrotnie więcej kalorii na kilogram masy ciała, niż pies dorosły.

Pamiętaj jednak, że żołądek Twojego szczeniaka jest jeszcze mały, a zatem – aby zapewnić mu sytość i wystarczającą ilość kalorii – trzeba będzie podawać mu od 4 do 5 posiłków dziennie,. Jednak około 10. tygodnia życia tempo wzrostu szczeniaka maleje i będzie można mu podawać ok. 3 posiłków dziennie, a od 6. miesiąca życia pies może stopniowo zacząć jeść jedynie 2 posiłki dziennie. Kiedy Twój pies osiągnie wiek dorosły, spróbuj utrzymać dwa posiłki dziennie, w razie potrzeby zwiększając ich wielkość.

Szczenięta nie tylko muszą jeść częściej niż psy dorosłe, mają także specjalne potrzeby żywieniowe.
Szczenięta potrzebują znacznie więcej białka, diety o wyższej zawartości tłuszczu, a także właściwej równowagi witamin i składników mineralnych, w tym witaminy D i A, wapnia i fosforu, dla zdrowych kości, zębów, naturalnej odporności i witalności. W przeciwieństwie do psów dorosłych, szczenięta potrzebują dla zdrowego rozwoju także kwasów tłuszczowych omega 3 (kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozaheksaenowego). W związku z tym niezwykle ważne jest, aby szczeniaki odsadzone od matki dostawały specjalną karmę dla szczeniąt w okresie młodzieńczym aż do dorosłości.

PRZEJŚCIE OD KARMY DLA SZCZENIĄT DO KARMY DLA PSÓW DOROSŁYCH

Wraz z początkiem dorosłości, która jak pisaliśmy wcześniej, zaczyna się w wieku od jednego do trzech lat w zależności od rasy, konieczne jest dostosowanie diety Twojego pupila tak, aby uwzględniała jego znacznie wolniejszy wzrost i potencjalne zmiany behawioralne. Choć dorosły pies może uwielbiać zabawy aż do późnej starości, jest rzeczą naturalną, że z wiekiem psy stają się mniej aktywne (dotyczy to nawet najbardziej energicznych szczeniąt).

Odpowiednie dopasowanie diety dla psa, który właśnie wszedł w dorosłość, jest szczególnie ważne, jeśli został on wykastrowany. Kastracja zwykle obniża metabolizm psa i stymuluje jego apetyt. W rezultacie może on być mniej aktywny i mieć fizjologiczną tendencję do nadwagi. Najpierw spróbuj zatem kontrolować spożycie kalorii oraz wagę Twojego psa. Często jednak zaleca się przejście na specjalnie przygotowaną karmę dla psów kastrowanych lub dietę typu „light” dla psów, która jest uboższa w kalorie, ale posiada wszystkie niezbędne składniki odżywcze. W każdym przypadku, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii.

Jest to szczególnie ważne, jeśli pies jest kastrowany i wciąż nie zakończył swojego okresu wzrostu. Lekarz weterynarii może podpowiedzieć, jakiego rodzaju karmy potrzebuje Twój pies i jak dopasować jej ilość w zależności od jego potrzeb żywieniowych związanych z okresem wzrostu oraz potrzeb zmienionych w wyniku kastracji.

POMÓŻ SWOJEMU DOROSŁEMU PSU ZACHOWAĆ FORMĘ

Jeśli Twój dorosły pies nie jest już tak rozbrykany jak kiedyś, to jeszcze ważniejsze jest, aby zachęcić go do aktywności fizycznej, kiedy tylko to możliwe. Oznacza to częste spacery i stwarzanie mnóstwa okazji do zabawy. This will help reinforce your emotional bond with himPomoże to Wam wzmocnić wspólną więź emocjonalną, a jednocześnie zapobiegnie nadwadze. Należy pamiętać, że utrzymanie psa w formie nie jest jedynie kwestią dobrego wyglądu. Nadmierne tycie może prowadzić do takich komplikacji zdrowotnych, jak mmają także specjalne potrzeby żywienioweniejsza mobilność, a nawet skrócenie oczekiwanej długości życia1.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZEJŚCIA Z KARMY DLA SZCZENIĄT NA KARMĘ DLA PSÓW DOROSŁYCH

Pamiętaj, że tak samo jak Ty jesteś przyzwyczajony do swojej kawy i tostów przygotowanych w określony sposób, tak samo Twój szczeniak przyzwyczajony jest do swojej karmy dla szczeniąt. Aby uniknąć zaburzeń trawienia, ważne jest, aby stopniowo przestawiać szczeniaka z karmy dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych. W ciągu 5-8 dni spróbuj dodawać niewielką ilość karmy dla psów dorosłych do jego karmy dla szczeniąt. Co dwa dni zwiększaj udział karmy dla psów dorosłych, a po ósmym dniu pies najprawdopodobniej łatwo da się przestawić. Mimo że najlepiej jest urozmaicać dietę szczeniaka od najwcześniejszych lat, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, być może jest to dobry moment, aby spróbować –oczywiście stopniowo. Aby Twój szczeniak lub młody dorosły pies nie był zbyt wybredny i aby dać mu nowe, potencjalnie przyjemne doznania smakowe, spróbuj wprowadzać nowe smaki i konsystencje w postaci mokrej lub suchej karmy.

PODSUMOWANIE WIADOMOŚCI

Chociaż podejmowanie decyzji o odpowiedniej diecie dla Twojego pupila w różnych fazach życia może wydawać się skomplikowane, tak naprawdę jest mnóstwo informacji na ten temat, łatwo dostępnych dla wszystkich miłośników psów. Pamiętaj tylko, aby opierać się o wiarygodne źródła fachowych informacji zatwierdzone przez lekarzy weterynarii. Wiedza na temat tego, kiedy zmienić dietę psa, czyli kiedy szukać odpowiednich wskazówek lub zaleceń, jest niemal tak samo ważna, jak sama dieta!

Podążaj zatem za fizycznymi i behawioralnymi zmianami u Twojego psa i nie zapominaj o jego potrzebach, tak aby na każdym etapie życia wspierać jego zdrowie i prawidłowy rozwój.

  • 1 Centrum żywienia zwierząt domowych WALTHAM ®.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?