Nowy członek rodziny - pies?
Psy są wiernymi towarzyszami ludzi od wielu tysięcy lat. Są to zwierzęta pełne miłości, przyjaźnie i entuzjastycznie nastawione do otoczenia, dlatego większość opiekunów psów uważa swoich pupili za prawdziwych członków rodziny. W końcu nie bez powodu pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka!
Ale zanim zaczniesz szukać psa, żeby przyjąć go pod swój dach, warto rozważyć kilka ważnych spraw.
O czym należy pamiętać przed przyjęciem psa do domu
Przyjęcie zwierzęcia do domu to decyzja, którą powinni podjąć wspólnie wszyscy członkowie rodziny. Musicie razem żyć w zgodzie i harmonii, zatem ważne jest, aby każdy był świadom wielu obowiązków związanych z obecnością zwierzęcia domowego i chętnie przywitał w domu nowego członka rodziny.
Psy mogą żyć kilkanaście lat, a nawet dłużej, więc decyzja o przyjęciu szczeniaka pod swój dach nie powinna być podjęta pod wpływem chwili. To długoterminowe zobowiązanie, które należy dokładnie rozważyć i omówić. Pamiętaj: nawet jeśli Twoje dzieci błagają o zwierzątko, prawdopodobnie na Ciebie spadnie większość odpowiedzialności za opiekę nad nim.
Przed przyjęciem psa do domu należy także wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Twój dom: psy potrzebują przestrzeni do biegania, zabawy i odkrywania nowego otoczenia. Podczas wyboru między małym, średnim a dużym psem należy wziąć pod uwagę ograniczenia przestrzeni, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania. Pamiętaj: niewielki rozmiar zwierzaka niekoniecznie oznacza niski poziom jego energii!
- Twój czas: psy potrzebują co najmniej kilku spacerów dziennie, aby rozprostować kości i załatwić potrzeby fizjologiczne. Czas spędzony razem jest również ważny z punktu widzenia ich edukacji, stymulacji umysłowej oraz budowania więzi między Wami – im więcej czasu razem spędzicie, tym silniejsza ona będzie.
- Twój budżet: każdy pies wymaga opieki weterynaryjnej i ma podstawowe potrzeby, takie jak żywienie, szczepienia, zabiegi profilaktyczne przeciw pasożytom, zabawki, pielęgnacja itp. Pamiętaj, że trzeba uwzględnić wydatki na nie w budżecie rodzinnym, by zapewnić pupilowi zdrowie i szczęście.
- Dopasowanie: istnieje wiele różnych ras psów, a każda ma swoje unikalne cechy. Trzeba również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak wiek, płeć i osobowość. Poczytaj o różnych rasach psów i spróbuj wybrać taką, która będzie najlepiej pasować do Twojej rodziny i gospodarstwa domowego.
Kiedy przedyskutujesz te kwestie z bliskimi i wszyscy będą za przyjęciem nowego członka rodziny, pojawi się pytanie – od czego zacząć? Skąd najlepiej wziąć psa?
Zakup psa od renomowanego hodowcy
Renomowani, profesjonalni hodowcy gwarantują pochodzenie swoich psów. Często zajmują się konkretną rasą typu labrador retriever, owczarek niemiecki, Yorkshire terrier, jamnik, maltańczyk czy owczarek australijski. Ogólnie rzecz ujmując, psy od renomowanych hodowców są badane pod kątem problemów genetycznych, a Ty zyskujesz pewność, że masz do czynienia z profesjonalistą, którego działalność opiera się na trosce o długoterminowe zdrowie psów.
Zaufani hodowcy chętnie przedyskutują obowiązki wiążące się z posiadaniem psa i pomogą Ci zdecydować, czy konkretna rasa będzie odpowiednia dla Twojej rodziny i gospodarstwa domowego. Możesz odwiedzić i obejrzeć szczeniaki z matką przed zabraniem ich do siebie, a hodowca będzie służył Ci radą również po przywiezieniu psa do nowego domu.
Aby uzyskać więcej informacji o zarejestrowanych hodowlach w Twojej okolicy, odwiedź stronę internetową Związku Kynologicznego w Polsce.
Adopcja ze stowarzyszenia pomocy zwierzętom
Przyjęcie psa ze stowarzyszenia pomocy zwierzętom to bardzo szlachetny czyn.
Zwykle jest tam duży wybór psów pod względem rasy, wieku i osobowości, a pracownicy tych placówek znają swoje zwierzęta i będą mogli doradzić Ci, które z nich będzie najlepsze dla Twojej rodziny.
Psy z takich miejsc zwykle są zaszczepione, wysterylizowane i przebadane przez lekarza weterynarii.