Co to jest dieta BARF? Czy jest zdrowa dla psa?
Zdobywając wiedzę na temat różnych sposobów żywienia psów, na pewno natkniemy się na informacje o diecie BARF, która ma sporą rzeszę zwolenników. Polega ona na podawaniu psom surowego mięsa oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego i, w mniejszym stopniu, roślinnego. W ostatnich latach grupa osób decydujących się na karmienie zwierząt surowym mięsem rośnie. Czy słusznie wybierają oni dietę BARF dla swojego psa?
Spis treści:
1. Surowe mięso dla psa - BARF, czyli powrót do „natury”
3. Dieta BARF - co mówią o niej jej zwolennicy?
4. Zagrożenia związane z dietą BARF dla psa
Surowe mięso dla psa - BARF, czyli powrót do „natury”
BARF to skrót od angielskich słów biologically appropriate raw food, czyli w tłumaczeniu na język polski - biologicznie odpowiednia surowa dieta. Jest to jeden z rodzajów diety opartej na surowym mięsie (z ang. raw meat based diet, RMBD). BARF został wymyślony przez Iana Billinghursta. Dieta BARF opiera się na założeniu, że jedzenie dla psa powinno być zgodne z fizjologicznymi i ewolucyjnymi aspektami przystosowania zwierzęcia do środowiska. Twórca tej teorii przekonuje, że dieta psa musi być jak najbardziej zbliżona do sposobu odżywiania wilków, co jednak nie znajduje uzasadnienia w badaniach naukowych. Podstawą modelu BARF są wyłącznie surowe produkty, które podaje się w odpowiednich proporcjach.
Główne zasady diety BARF
Wysokiej jakości pokarm wspiera rozwój naturalnych mechanizmów obronnych psa poprzez dostarczanie składników odżywczych, które są substancjami niezbędnymi do wzrostu i utrzymania czynności życiowych.
Badania naukowe wykazały, że przeciwutleniacze to składniki odżywcze szczególnie korzystne dla psów, a wzbogacony o nie pokarm wspiera naturalną odporność psa (National Research Council, 2006; Koelsch & Smith, 2001).
Przeciwutleniacze to witaminy, makro- i mikroelementy występujące naturalnie w różnych produktach żywnościowych, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Wolne rodniki są wytwarzane podczas normalnego funkcjonowania organizmu, ale także pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenia, dym papierosowy czy promieniowanie UV. Gdy wolnych rodników jest zbyt dużo, mogą one niszczyć DNA, lipidy i białka komórkowe.
Witamina E, mangan i cynk to przykłady naturalnie występujących przeciwutleniaczy, które można znaleźć w wysokiej jakości karmie dla psów. Te przeciwutleniacze są szczególnie przydatne u szczeniąt, które po raz pierwszy wychodzą na zewnątrz, ale także w późniejszym okresie życia. Gdy psy się starzeją, ich naturalne mechanizmy obronne słabną, ale ich wsparcie może pomóc w zminimalizowaniu tego efektu. Przeciwutleniacze są również korzystne, jeśli pies jest narażony na jakąś zmianę lub gdy jest po chorobie.
Pierwsza naturalna bariera: zdrowa skóra i sierść
Procentowy udział poszczególnych surowych produktów w diecie BARF dla psa:
● 60% - mięso z kością i chrząstkami,
● 10% - podroby,
● 10% - inne produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jajka, twaróg,
● maksimum 20% - warzywa (w większości) i owoce.
Z reguły dieta BARF dla psa wymaga suplementacji, m.in. olejem rybim (kwasy tłuszczowe omega-3), drożdżami browarniczymi (witaminy z grupy B i beta-glukan), algami morskimi (jod), krwią bogatą w hemoglobinę (źródło żelaza), rozdrobnionymi skorupkami jaj lub mielonymi kośćmi (wapń).