Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA - CODZIENNY RYTUAŁ GWARANTEM ZDROWIA PUPILA

Zdrowe zęby to niezwykle ważny element generalnej kondycji psiego organizmu.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA - CODZIENNY RYTUAŁ GWARANTEM ZDROWIA PUPILA

Zdrowe zęby to niezwykle ważny element generalnej kondycji psiego organizmu. Warto o nie dbać od najwcześniejszych momentów życia zwierzęcia, ponieważ, jak wskazują dane, choroby przyzębia dotykają nawet ponad 80 proc. psów po ukończeniu 2. roku życia.1 Czyszczenie zębów u psa jest więc podstawą - co zatem wspiera zdrowie jamy ustnej naszych psich towarzyszy i jak myć zęby psu, by były zdrowe i mocne?

Spis treści:

  1. Czyszczenie zębów psa od podstaw
  2. Jak dbać o zęby psa?
  3. Jak i czym myć psu zęby?
  4. Dlaczego regularne mycie zębów psa jest tak istotne?
  5. Czyszczenie zębów u psa - dieta pod lupą
  6. Przekąski stomatologiczne - przyjemne i smaczne czyszczenie zębów psa
  7. Jak czyścić zęby psa? Na wiele sposobów!

CZYSZCZENIE ZĘBÓW PSA OD PODSTAW

Choroby przyzębia należą do najczęstszych zaburzeń w obszarze zdrowia psów. O ile wspomniane dane mówiły, że powyżej 2. roku życia dotyczą ponad 80 proc. czworonogów, tak inne wskazują, że po ukończeniu 12 lat cierpi na nie już 95 proc.2 naszych ulubieńców. Dotykają one zarówno zębów, jak i dziąseł. Co jednak ważne, mogą oddziaływać także na inne narządy oraz układy. Skutkiem chorób przyzębia mogą być zaburzenia w funkcjonowaniu nerek, serca, mogą występować przewlekłe stany zapalne stawów, migdałków, węzłów chłonnych oraz inne poważne nieprawidłowości. Warto również zauważyć, że choroby przyzębia są przewlekłe i często następują ich nawroty.1

Na jakie objawy warto zwrócić w tym kontekście uwagę? Jeśli pojawia się stan zapalny przyzębia, pies może być apatyczny i nie mieć ochoty na zabawę oraz jedzenie. Może pojawić się także ból oraz obrzęk w okolicy objętej chorobą. Odczuwalny może być nieprzyjemny zapach z jamy ustnej zwierzęcia, może się ono nadmiernie ślinić, wystąpić mogą zaczerwienienia dziąseł, a nawet ich krwawienie.4 W takich przypadkach nie ma na co czekać - należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii, ponieważ szybka reakcja jest niezwykle ważna! Zdecydowanie lepsza jest jednak prewencja, która pozwoli uniknąć (a przynajmniej zwiększyć na to szansę) tego typu stanów. Czyszczenie zębów u psa powinno być więc jedną z podstawowych czynności, związanych z troską o jego zdrowie.

JAK DBAĆ O ZĘBY PSA?

Ze wspomnianym wyżej czyszczeniem zębów psa wiąże się co najmniej kilka elementów, o których opiekunowie powinni pamiętać:

  • codzienne mycie zębów psa
  • regularne wizyty u lekarza weterynarii, a w ich trakcie przegląd stomatologiczny (kontrole co 6 miesięcy)
  • kompletna i zbilansowana dieta - pokarmy o wspierającej zdrowie zębów strukturze, twardości, a także zawierające niezbędne substancje odżywcze
  • podawanie psu przekąsek stomatologicznych
  • sprawianie mu frajdy zabawkami i gryzakami, które wesprą mechaniczne oczyszczanie z płytki nazębnej

JAK I CZYM MYĆ PSU ZĘBY?

Przede wszystkim należy podkreślić, że psa powinno się przyzwyczajać do mycia zębów już od momentu, kiedy jest szczenięciem. Proces oswajania ze szczoteczką oraz pastą lub żelem może zająć trochę czasu - nie powinniśmy jednak czworonoga pospieszać i robić tego na siłę. Może to zniechęcić zwierzę i od razu nastawić negatywnie do tego typu czynności. Mycie zębów psa powinno przebiegać w spokojnej atmosferze relaksu, można stworzyć też z tego zabawę - wszystko po to, aby pies czuł się wtedy bezpiecznie oraz z chęcią podchodził co codziennego rytuału. Jak myć psu zęby? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Przyzwyczajanie czworonoga do opisywanej tu czynności należy zacząć od zaznajamiania go z samym dotykiem pyszczka - niech stanie się to dla niego naturalne.
  • Zapoznaj psa także ze smakiem specjalnej pasty do zębów, którą znajdziesz w sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych. Ma ona inny skład niż ta, której używają ludzie - takich pod żadnym pozorem nie można podawać zwierzęciu. Jej składniki mogą okazać się szkodliwe. Co ważne, pasty do mycia zębów psa dostępne są w specyficznych smakach, które mają na celu zachęcanie zwierzęcia do ich użycia. Pasta o smaku kurczaka, łososia czy wątróbki? Mycie zębów psa naprawdę może być przyjemne!
  • Kiedy zwierzę zaakceptuje smak pasty, staraj się zacząć rozprowadzać ją na jego zębach. Początkowo rób to palcem, a następnie nałóż na niego specjalną nakładkę lub owiń go gazikiem.
  • Jeśli tego typu mycie zębów u psa przebiega spokojnie, zacznij używać szczoteczki. Początkowo może być to miękka szczoteczka dla dzieci - zacznij od czyszczenia bocznych, położonych bliżej zębów, a dopiero w momencie, kiedy pies się przyzwyczai, przejdź do dalszych obszarów. Czyść także język oraz podniebienie.
  • Do czyszczenia zębów u psa szczególnie polecane są specjalistyczne szczoteczki weterynaryjne, które mają podwójną główkę, co pozwala na jednoczesne mycie części policzkowej i językowej zębów. Tego typu szczoteczkę dostaniesz we wspomnianych już sklepach zoologicznych lub klinikach weterynaryjnych.
  • Co ważne, czyszczenie zębów u psa powinno odbywać się o stałej porze - zbudowanie rutyny dodatkowo uspokaja naszych ulubieńców.

DLACZEGO REGULARNE MYCIE ZĘBÓW PSA JEST TAK ISTOTNE?

W jamie ustnej nieustannie dochodzi do produkcji śliny, która jest znakomitym nośnikiem dla bakterii. Namnażają się one nie tylko na samych zębach, lecz także na języku zwierzęcia, a w trakcie jedzenia, oddychania, czy jakichkolwiek innych ruchów jamy ustnej, mogą się swobodnie przemieszczać. Jeśli czyszczenie zębów psa nie następuje regularnie, tworzy się na nich płytka bakteryjna, która odgrywa ważną rolę w powstawaniu chorób przyzębia. Drobnoustroje mają również wpływ na powstawanie kamienia nazębnego, który także sprzyja opisywanym tu chorobom, m.in. poprzez drażnienie tkanek.

Co istotne, powstawanie płytki bakteryjnej jest nieprzerwanym i dynamicznym procesem, dlatego też mycie zębów psa powinno odbywać się każdego dnia. Już po kilku godzinach od czyszczenia zębów u psa pojawiają się pierwsze skupiska bakterii, a po około 24 godzinach korona zęba jest właściwie całkowicie nimi pokryta!1 Łatwo z tego wnioskować, że codzienna higiena w tym obszarze powinna stać się normą - to właśnie mechaniczne usuwanie płytki nazębnej, zwłaszcza jeśli używa się do tego past, które dodatkowo działają antybakteryjnie, jest podstawą zarówno profilaktyki, jak i leczenia chorób zębów u naszych czworonogów.

CZYSZCZENIE ZĘBÓW U PSA - DIETA POD LUPĄ

W trosce o zęby naszych ulubieńców bardzo ważne jest też odpowiednie odżywianie. Czyszczenie zębów psa może być wspierane karmą, której odpowiednia tekstura oraz forma ułatwią oczyszczanie ze szkodliwego osadu oraz ograniczają proces powstawania kamienia nazębnego. Co to oznacza? Co może jeść pies, by wspomóc czyszczenie zębów? Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na twardość jedzenia. Gdy jest ono odpowiednio twarde (jak np. pełnoporcjowa sucha karma), zęby psa mogą się w nim zagłębić, co pozwoli na mechaniczne ścieranie płytki bakteryjnej. Jeśli zaś dany produkt jest zbyt twardy, jak np. kości, które niektórzy błędnie uznają za wskazane dla psa, - skutkiem będzie raczej kruszenie2 (jest ryzyko, że nie tylko wspomnianych kości, lecz także zębów zwierzęcia!).

Chcąc wesprzeć dietą psa zdrowie psich zębów, należy zwrócić też uwagę na konkretne składniki odżywcze. Bardzo ważne są m.in. witaminy A, z grupy B, C (chociaż należy wiedzieć, że akurat tę witaminę psi organizm jest w stanie wyprodukować sam i jej dodatkowe dostarczanie w diecie nie jest niezbędne) oraz D. Gdy występuje niedobór którejś z nich, znacznie wzrasta ryzyko stanów zapalnych jamy ustnej - zarówno zębów, jak i dziąseł. Co więcej, witaminy A oraz C są silnymi przeciwutleniaczami, a jak wskazują badania, zbyt duży poziom oksydantów wpływa na rozwój zapalenia dziąseł oraz ozębnej - warto więc dostarczać zwierzęciu składników, które pozwolą skutecznie zneutralizować wolne rodniki.2

Należy jednak pamiętać, że wymienione wyżej witaminy są tylko „jednymi z” - elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania psa jest znacznie więcej. Dlatego też podstawą diety psa muszą być kompletne, zbilansowane posiłki. Pełnoporcjowe karmy, które opracowane są przez specjalistów, dostarczą zwierzęciu składników wysokiej jakości oraz w odpowiednich dla niego proporcjach.

PRZEKĄSKI STOMATOLOGICZNE - PRZYJEMNE I SMACZNE CZYSZCZENIE ZĘBÓW PSA

Psy uwielbiają gryźć - sprawia im to ogromną frajdę, na której przecież każdemu opiekunowi zależy. Podawanie psu przysmaków, które dadzą mu nie tylko rozrywkę, lecz także zadbają o jego zęby, będzie więc podwójną korzyścią. Przekąski stomatologiczne powodują mechaniczne czyszczenie zębów u psa, ponieważ mają odpowiednią do tego strukturę - mowa przede wszystkim o optymalnej, opisanej wyżej twardości. Co więcej, zawierają w sobie także składniki aktywne np. polifosforany, cynk, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, czy ekstrakt z zielonej herbaty, który również pozwala ograniczyć namnażanie wielu patogenów.3 Pamiętajmy jednak, że jest to tylko dodatek do pełnoporcjowych posiłków, a częstotliwość podawania opisywanych tu przekąsek powinna być dostosowana do wskazówek opisanych na ich opakowaniu.

Co ważne, warto postawić także na specjalne zabawki. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które również zostały stworzone z myślą o wsparciu zdrowia zębów naszych czworonogów. Tego typu gryzaki także będą ułatwiały mechaniczne czyszczenie zębów u psa, a do tego znakomicie sprawdzą się podczas wspólnych z nim szaleństw, co pozwoli budować więź i dostrzec błysk w oku ulubieńca!

JAK CZYŚCIĆ ZĘBY PSA? NA WIELE SPOSOBÓW!

Dlaczego istotne jest połączenie wszystkich opisanych tu działań? Ponieważ każde z nich wpływa na zęby nieco inaczej, np. mycie zębów u psa szczególnie oddziałuje na kły i zęby sieczne, zaś stosowanie przekąsek stomatologicznych na przedtrzonowce i trzonowce, co wiąże się ze specyficznym sposobem żucia naszych zwierząt.1 Warto o tym pamiętać, ponieważ holistyczne podejście do zdrowia sprawdza się najlepiej - we wszelkich jego obszarach, także tych, związanych z zębami naszych ukochanych czworonogów.

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?