Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CO MOŻE JEŚĆ PIES? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE NIE ZAGROŻĄ JEGO ZDROWIU

Czy pies może jeść banany? Czy pies może jeść ziemniaki? A co z truskawkami?

CO MOŻE JEŚĆ PIES? LISTA PRODUKTÓW, KTÓRE NIE ZAGROŻĄ JEGO ZDROWIU

Czy pies może jeść banany? Czy pies może jeść ziemniaki? A co z truskawkami? Dzielenie się z psem jedzeniem to duża przyjemność, sposób na okazanie pupilowi miłości i zacieśnienie więzi. To niestety także jeden z najczęstszych błędów żywieniowych, który może sprawić, że pies poważnie zachoruje. To, co jest dobre dla człowieka, nie jest dobre dla jego pupila. Niektóre produkty mogą nawet okazać się trujące. Sprawdź, co może jeść pies i jak powinno wyglądać jego prawidłowe żywienie.

Spis treści:

  1. Co może jeść pies - lista produktów
  2. Co powinny jeść psy - wskazówki żywieniowe

CO MOŻE JEŚĆ PIES - LISTA PRODUKTÓW

Co może jeść pies? Pies, podobnie jak człowiek, potrzebuje wielu różnych substancji odżywczych. W jego diecie powinny znajdować się białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy oraz makro- i mikroelementy. Ważnym składnikiem pokarmowym jest mięso dla psa i produkty pochodzenia zwierzęcego, ale nie można się do nich ograniczać. Pies na monodiecie, któremu podaje się wyłącznie mięsne posiłki, może nabawić się niedoboru wielu niezbędnych składników, np. wapnia i fosforu, miedzi, witaminy A itd. Dlatego w jego żywieniu musi być miejsce dla różnych surowców, dostarczających wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Z karmieniem psa trzeba jednak uważać, bo nie wszystko, co wydaje się dobre i zdrowe, jest tym, co pies może jeść. Psom bezwzględnie nie można podawać czekolady, cytrusów, winogron ani rodzynek. Toksyczne są także awokado, cebula, czosnek. Zaszkodzić mogą również niektóre warzywa kapustne (kalafior) i rośliny strączkowe (bób, fasola). Takich produktów jest więcej, dlatego zanim włączy się do psiej diety jakąkolwiek nowość, trzeba wcześniej upewnić się, że jest to coś, co psy mogą jeść - a więc, między innymi:

  • marchew,
  • pietruszka,
  • seler,
  • buraki,
  • ziemniaki,
  • cykoria,
  • cukinia,
  • otręby pszenne,
  • ziarna zbóż,
  • ryż,
  • makaron,
  • kasze,
  • jabłka,
  • banany,
  • truskawki.

Należy przy tym bardzo wyraźnie zaznaczyć, że nie wszystkie produkty, które uchodzą za bezpieczne dla psa, są nieszkodliwe zawsze, w każdej postaci. Marchew - surowa czy gotowana - wprawdzie stanowi cenne źródło witamin i włókna pokarmowego, jednak przez jej obierki niejeden pies trafił do przychodni weterynaryjnej. Na skórkach warzyw i owoców mogą znajdować się szkodliwe pestycydy (środki ochrony roślin), w tym insektycydy, stanowiące częstą przyczynę zatruć zwierząt domowych . Powodem zatruć są zresztą nie tylko same obierki, ale i całe, surowe produkty spożywcze.

Z warzyw, przede wszystkim, należy wskazać tu ziemniaki. W łupinach, ale też surowych bulwach, zwłaszcza kiełkujących, znajdują się duże ilości solaniny - trującego alkaloidu. To substancja toksyczna, która podrażnia błony śluzowe przewodu pokarmowego. Zatrucie solaniną najczęściej wywołuje utratę łaknienia, wymioty, gorączkę i bóle kolkowe, ale może powodować także zaburzenia ze strony układu nerwowego (depresję, porażenia, problemy z oddychaniem i krążeniem) oraz silnie swędzące zmiany skórne . Surowych ziemniaków nie powinien spożywać nikt - ani psy, ani ludzie. Podobnie jest z surowym mięsem, które, choć wydaje się czymś naturalnie dobrym, co powinny jeść psy, w rzeczywistości może zaszkodzić, w dodatku nie tylko samym czworonogom, ale też ich opiekunom. Zjedzenie nieprzetworzonego termicznie mięsa zawsze wiąże się z ryzykiem mikrobiologicznym (Salmonella, Campylobacter, E. coli, Listeria). Dlatego karmienia psa surowizną nie należy traktować jako zdrowej alternatywy. To błąd żywieniowy, przed którym głośno przestrzegają lekarze weterynarii (m.in. WSAVA, czyli Światowa Organizacja Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt). Lepiej także zrezygnować z „rozpieszczania” pupila resztkami z obiadu i podawania mu na własną rękę produktów, służących jako przekąski. Nigdy nie można mieć pewności, że taki przysmak nie stanie się źródłem problemów zdrowotnych czworonoga. Ponadto psy wcale ich nie potrzebują. Jeśli dostają pełnoporcjowe posiłki, z każdej porcji czerpią taką ilość składników odżywczych, w tym również witamin i minerałów, jakiej dokładnie potrzebują.

CO POWINNY JEŚĆ PSY?

Mając na uwadze wszystko to, co powyżej, staje się jasne, że zamiast pytać, co mogą jeść psy, należałoby raczej zapytać, co powinny jeść psy. Żywienie zwierząt to w istocie bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie, które musi opierać się na specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu. Aby samodzielnie karmić psa, należy znać podstawy dietetyki weterynaryjnej, mieć świadomość znaczenia produktów spożywczych, a także potrafić stworzyć z nich kompletne i zbilansowane posiłki. Psy mają odmienną fizjologię i metabolizm. To, co dla człowieka jest dobre, czworonogowi może zaszkodzić. Dlatego dzielenie się z nim resztkami z obiadu, czy nawet rarytasami z lodówki, choć podyktowane dobrymi chęciami, w żadnym razie dobre nie jest, bo prowadzi do wielu zaburzeń, w tym również, tak groźnej w skutkach, otyłości. Podobnie, jak samodzielne przyrządzanie pokarmów. Domowe dania są zazwyczaj tym, co lubią jeść psy, ale to dlatego, że są wysokokaloryczne, pełne tłuszczów - które, choć smakowite, są w nadmiarze niezdrowe.

Pies, będąc pełnoprawnym członkiem rodziny, wciąż pozostaje psem. Uczłowieczanie pupila niesie ryzyko przeniesienia na niego własnych preferencji. Pies ma własne potrzeby i upodobania, do których powinien odnosić się jego opiekun. Tym, co powinny jeść psy, są zatem pełnoporcjowe posiłki, przygotowane specjalnie dla czworonogów, pod względem etapu życia, cech rasowych oraz stylu życia. Podając psu gotowe pokarmy Perfect Fit, całkowicie realizuje się jego zapotrzebowania żywieniowe. To sposób, by zadbać o zdrowie pupila, ale także jego bezpieczeństwo - wysokiej jakości karmy są opracowane przez czołowych specjalistów weterynarii i odpowiadają normom żywieniowym Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF), nie ma więc w ich składzie nic przypadkowego. Gdy czworonóg otrzymuje właściwą dietę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu zaproponować mu marchewkę lub banana. Takie przekąski trzeba jednak wydzielać z umiarem, ponieważ pies potrzebuje stabilnych pokarmów (o stałym składzie odżywczym), a urozmaicanie diety może łatwo mu zaszkodzić. Lepszym sposobem może okazać się częstowanie pupila specjalnie przygotowanymi przysmakami dla psów. Takie przekąski łatwo wkomponować w zdrową psią dietę i to bez ryzyka nadwagi. Zupełnie inaczej jest z dzieleniem się z psem domowym jedzeniem, którego wartości kalorycznej najczęściej nie da się określić.

Pies to bez wątpienia pełnoprawny członek rodziny. Jest kompanem, towarzyszem, przyjacielem. To ktoś, z kim można spędzać czas, pogadać, dzielić się radością, smutkiem, jednak w żadnym razie nie jedzeniem. W końcu to, co może jeść człowiek, nie jest dokładnie tym samym, co może jeść pies!

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?