Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

DIETA DLA PSA - CO TAK NAPRAWDĘ POWINIEN JEŚĆ PIES?

Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, stanu fizjologicznego, stopnia aktywności i zdrowia zwierzęcia.

DIETA DLA PSA - CO TAK NAPRAWDĘ POWINIEN JEŚĆ PIES?

Dieta psa powinna być dostosowana do wieku, stanu fizjologicznego, stopnia aktywności i zdrowia zwierzęcia. Istnieje wiele metod karmienia psów, jednak najbardziej odpowiednie wydaje się podawanie pełnoporcjowych gotowych pokarmów, które zostały opracowane przez specjalistów. Jak powinna wyglądać idealna dieta dla psa?

Spis treści:

  1. Pełnoporcjowa dieta dla psa, czyli jaka?
  2. Dieta dla psa na różnych etapach życia
    • Dieta szczenięcia juniora
    • Dieta psa dorosłego
    • Dieta dla psa-seniora
  3. Dieta psa a wielkość rasy
  4. Domowa dieta dla psa
  5. Surowe mięso w diecie psa
  6. Wegetariańska dieta dla psa
  7. Produkty zakazane w diecie psa
  8. aka dieta dla psa jest najlepsza?

PEŁNOPORCJOWA DIETA DLA PSA, CZYLI JAKA?

Pełnoporcjowa dieta dla psa jest zbilansowana pod względem energii, białka, węglowodanów, tłuszczu, a także witamin i składników mineralnych. Zawiera również odpowiednią ilość błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego trawienia (jego ilość nie powinna przekraczać 5%). Pełnoporcjowy pokarm został opracowany przez specjalistów, dlatego można mieć pewność, że zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe naszego psa. Jest bezpieczny, charakteryzuje się odpowiednią strawnością, smakowitością i stałością składu.

Pełnoporcjowe karmy opracowywane są na różne etapy życia psa:

  • „junior” - dla szczeniąt,
  • adult” - dla dorosłych osobników,
  • senior” - dla zwierząt starszych.

Pełnoporcjowa dieta dla psa może stanowić wyłączny pokarm przez całe życie lub etap życia zwierzęcia. Wyróżniamy suchą i mokrą karmę pełnoporcjową. W codziennej diecie psa można stosować suchą lub mokrą karmę, a także łączyć oba rodzaje pokarmów.

Niezależnie od tego, czy podajemy psu mokre, suche, czy mieszane jedzenie, nie powinniśmy zapominać o tym, że do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje on również stałego dostępu do świeżej i czystej wody w temperaturze pokojowej.

DIETA DLA PSA NA RÓŻNYCH ETAPACH ŻYCIA

DIETA SZCZENIĘCIA

Szczenięta do 3-4. tygodnia życia odżywiają się wyłącznie mlekiem matki. W przypadku osieroconych psów w pierwszej kolejności poszukuje się matki zastępczej (innej suki w okresie laktacji) bądź podaje się preparat mlekozastępczy. Odsadzenie dietetyczne szczeniąt odbywa się od około 3. tygodnia do 6.-8. tygodnia życia. W tym czasie do diety psa wprowadzane są stopniowo pokarmy stałe. Początkowo są to niewielkie ilości mokrej karmy oraz suche granulki, namoczone w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Od momentu odsadzenia do okresu dorosłości, szczenięta mają większe zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze niż psy dorosłe. Zastosowanie w tym czasie właściwych ilości i proporcji wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym makro- i mikroelementów, zapewnia prawidłowy rozwój i wzrost szczeniąt. Młode zwierzęta powinny otrzymywać pełnoporcjową dietę dla psa, dostosowaną do wieku i wielkości rasy, czyli suchą, bądź mokrą karmę typu „junior”.

DIETA PSA DOROSŁEGO

Osiągnięcie dorosłości, w zależności od wielkości rasy, następuje w różnym czasie. W przypadku małych i miniaturowych psów - około 8.-10. miesiąca życia, średnich - około 1. roku życia, dużych - około 2. roku życia. Po zakończeniu wzrostu spada zapotrzebowanie psa na energię i białko. Dieta dla psa dorosłego powinna być dostosowana do jego wielkości, indywidualnych potrzeb i aktywności. Psy aktywne, sportowe, czy pracujące, muszą otrzymywać pokarmy wysokokaloryczne, a zwierzęta, które prowadzą umiarkowany tryb życia - odpowiednio mniejszą ilość kalorii. Zapotrzebowanie energetyczne psa powinno być dokładnie obliczone i przestrzegane przez opiekuna podczas dawkowania pokarmu. Porcje karmy trzeba ważyć i rozdzielać psu na 2-3 posiłki dziennie. Nie jest wskazany nieograniczony dostęp do pokarmu, ponieważ psy mają tendencję do przejadania się. Przekarmienie zwierzęcia może doprowadzić do nadwagi i otyłości.

DIETA DLA PSA SENIORA

Za psa seniora uznaje się zwierzę, które przeżyło 75-80% przewidywanej długości życia dla danej rasy. W przypadku psów olbrzymich o starości mówimy już w wieku 5 lat, a w przypadku małych psów dopiero w wieku 8 lat. Odpowiednia modyfikacja diety pozwala na zapewnienie psu komfortowej starości. Rekomendowana jest dieta lekkostrawna dla psa w podeszłym wieku, aby zwierzę bez problemu przyswajało niezbędne składniki. Pokarm powinien zawierać dodatkowe ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, włókna pokarmowego oraz witamin A i E. Psy w podeszłym wieku, ze względu na mniejszą aktywność i spowolnienie procesów metabolicznych, mają niższe zapotrzebowanie energetyczne niż młodsze osobniki. Dieta dla psów seniorów nie powinna zatem być wysokokaloryczna.

Z kolei bardzo stare psy mogą mieć problemy stomatologiczne, a upośledzone wchłanianie składników pokarmowych i brak apetytu przyczyniają się do utraty masy ciała. Dlatego dieta psa powinna być smakowita, energetyczna i mieć dostosowaną wielkość oraz kształt granulek. Warto podawać starszemu czworonogowi karmę dostosowaną do jego wieku i wielkości, np. Perfect Fit senior dla psów XS/S.

DIETA PSA A WIELKOŚĆ RASY

Ze względu na ogromną różnorodność ras, w opracowywaniu diet dla psów uwzględnia się również ich wielkość. Podział opiera się na masie ciała, uzyskiwanej przez dorosłe osobniki danej rasy:

  • psy miniaturowe (do 5 kg),
  • psy małe (6-10 kg),
  • psy średnie (11-25 kg),
  • psy duże (26-40 kg),
  • psy olbrzymie (powyżej 40 kg).

Dieta dla psa powinna być dobrana do wielkości rasy na każdym etapie życia zwierzęcia. Tempo wzrostu młodych psów ras małych i dużych jest odmienne. Małe psy szybciej osiągają dorosłe rozmiary (po około roku). Psy ras dużych i olbrzymich rosną przez około dwa lata. Rosnące psy ras dużych i olbrzymich są szczególnie narażone na choroby układu kostno-stawowego, jeśli tempo ich wzrostu jest zbyt szybkie, co może nastąpić, jeśli są nieodpowiednio żywione.

Małe psy z kolei są bardziej narażone na występowanie chorób układu moczowego. Dieta dla psów małych ras powinna być więc odpowiednio zbilansowana pod względem zawartości minerałów, aby wspomagać zdrową pracę dolnych dróg moczowych.

Wprowadzenie diety dla psów dorosłych odbywa się w różnym wieku w zależności od rasy i masy ciała. Najlepiej jeśli podajemy psu karmę dostosowaną do jego wielkości i wieku, np. Perfect Fit Adult dla małych lub dużych ras.

DOMOWA DIETA DLA PSA

Dieta psa, oparta na posiłkach przygotowywanych przez opiekuna w domu cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest wiele powodów, dla których opiekunowie decydują się na taki sposób żywienia swojego czworonoga, m.in.:

  • chęć zapewnienia urozmaiconej diety dla psa,
  • poczucie kontroli nad jakością surowców,
  • brak konserwantów i sztucznych dodatków.

Tymczasem to właśnie karmy gotowe spełniają każdy z powyższych warunków. Chociaż pies ze swej natury nie potrzebuje urozmaiconej diety, wśród gotowych karm znajdziemy wiele różnych smaków i tekstur, a także różnego rodzaju przysmaki. Nie ma też lepszej kontroli nad jakością surowców niż w przypadku pełnoporcjowych pokarmów, które powstają pod okiem specjalistów w dziedzinie żywienia zwierząt. W wielu gotowych karmach suchych i mokrych nie stosuje się również konserwantów, a wszelkie dodatki służą zapewnieniu bezpieczeństwa, przedłużeniu trwałości oraz zachowaniu walorów smakowych i wartości odżywczych.

Przygotowywanie domowej diety dla psa jest jednak bardzo trudnym zadaniem. Wymaga od opiekuna ogromnej wiedzy na temat żywienia zwierząt. Podczas gotowania dla psa, należy właściwie dobierać surowce oraz ich proporcje. Bardzo często trzeba dodatkowo stosować witaminy, składniki mineralne i inne substancje bioaktywne w postaci suplementów diety. W domowej diecie dla psa nietrudno o zachwianie proporcji makro- i mikroskładników. Źle zbilansowane dawki pokarmowe mogą doprowadzić do niedoboru lub nadmiaru niektórych składników odżywczych u psa oraz do związanych z tym problemów zdrowotnych.

SUROWE MIĘSO W DIECIE PSA

Błędem jest stosowanie surowego mięsa w diecie psa. Stanowi ono zagrożenie mikrobiologiczne (zakażenie bakteriami i inwazje pasożytnicze) nie tylko dla czworonoga, ale też dla ludzi, przebywających w jego otoczeniu. Podobne niebezpieczeństwo stwarzają inne surowe pokarmy odzwierzęce, takie jak jajka czy podroby. Surowe białko jaja dodatkowo zawiera awidynę - enzym, który upośledza wchłanianie biotyny, więc jego obecność w diecie psa może przyczynić się do niedoborów tego składnika. Przykładem diety dla psa, w której wykorzystywane są surowe pokarmy, jest dieta BARF dla psa, oparta w głównej mierze na mięsie i mielonych kościach. Oprócz mięsa zawiera niewielkie ilości węglowodanów, surowych warzyw i owoców.

Psy są względnymi mięsożercami, a ich dieta powinna być stała pod względem proporcji makroskładników. Żywienie psa wyłącznie mięsem może być szkodliwe, ponieważ nie jest to pokarm zbilansowany pod względem energii, witamin i składników mineralnych. Dieta psa, opierająca się na mięsie, może doprowadzić do nadmiaru, bądź niedoboru niektórych substancji, zaburzając prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. odwapnienie kości z powodu zdecydowanej przewagi fosforu nad wapniem w diecie mięsnej.

WEGETARIAŃSKA DIETA DLA PSA

Popularność diety wegetariańskiej wśród ludzi sprawia, że opiekunowie coraz częściej interesują się zastosowaniem jej u psa. Jak już wspomnieliśmy, pies jest względnym mięsożercą. Przystosował się zarówno do trawienia pokarmów roślinnych, jak i zwierzęcych. Możliwa jest więc dieta wegetariańska u psa. W przypadku niektórych czworonogów taka dieta może być zastosowana ze względów zdrowotnych. Wprowadzanie wegetariańskiej diety dla psa powinno odbywać się jednak pod nadzorem  i z zalecenia lekarza weterynarii. Samodzielne komponowanie diety roślinnej jest jeszcze trudniejsze niż przygotowywanie domowych posiłków dla psa z produktów zwierzęcych. Mieszanka zbóż i warzyw musi być dobrana w taki sposób, aby zapewniała psom optymalne źródło wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz mikro- i makroelementów. Dlatego, jeśli stan zdrowia czworonoga wymaga stosowania diety wegetariańskiej, dużo lepszym rozwiązaniem, jest wybór gotowej pełnoporcjowej karmy wegetariańskiej. Taka dieta dla psa nie jest jednak wskazana u zdrowych zwierząt, bez specjalnych wymagań żywieniowych.

PRODUKTY ZAKAZANE W DIECIE PSA

Z diety psa powinniśmy przede wszystkim wykluczyć wszelkie „ludzkie” jedzenie. Przekładając na psa nasze upodobania dietetyczne, możemy stworzyć zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Lista substancji, które mogą zaszkodzić psu, jest bardzo długa, dlatego nie powinniśmy podejmować się samodzielnego przygotowywania diety dla psa, jeśli nie dysponujemy wystarczającą wiedzą z zakresu żywienia zwierząt.

Poniżej znajdują się tylko niektóre produkty, które bezwzględnie nie mogą pojawić się w diecie psa:

  • Czekolada - zawiera trującą dla psa teobrominę oraz kofeinę, która potęguje toksyczne działanie teobrominy. Zatrucie charakteryzuje się silnymi objawami i może doprowadzić do śmierci, jeśli nie zareagujemy na czas. Niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe podanie dużej ilości czekolady, ale również częste podawanie małych dawek.
  • Rodzynki i winogrona - do tej pory nie wskazano konkretnej toksyny, która szkodzi psu. Spożycie zaledwie 10-12 winogron może stanowić śmiertelne zagrożenie dla czworonoga.
  • Warzywa cebulowe - spożycie cebuli, czosnku, czy szczypiorku, zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej, może doprowadzić do rozpadu krwinek czerwonych i silnej niedokrwistości (anemii) u psa.
  • Pestki owoców - trujące są przede wszystkim pestki brzoskwiń, moreli, jabłek i wiśni ze względu na obecność heterozydu cyjanogennego. Zatrucie objawia się m.in. wymiotami, ślinotokiem, niepokojem, drgawkami, zaburzeniami pracy serca. Może doprowadzić do zapaści i śmierci.
  • Awokado - toksyczna nie jest sama roślina, ale fungicyd stosowany w jej uprawie - persin. Trujące mogą być dla psa owoce i liście.
  • Orzechy makadamia - ilość, która może zaszkodzić psu, to 2,4 g na kg masy ciała. Objawy pojawiają się w ciągu około 12 godzin (m.in. wymioty, osłabienie, drgawki) i najczęściej ustępują po 2 dniach.
  • Kości - ze względu na niską przyswajalność ich nadmiar powoduje silne wysuszenie kału i stwarza ryzyko groźnych zaparć, a nawet niedrożności jelit.

JAKA DIETA DLA PSA JEST NAJLEPSZA?

Pełnoporcjowa dieta dla psa, dostosowana do jego wieku i rasy, to najlepszy wybór, jakiego może dokonać opiekun dla swojego czworonoga. Taki sposób odżywiania zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga, wspiera jego zdrowie, samopoczucie i sprawność ruchową. Pełnoporcjowe jedzenie jest smaczne i odpowiednio strawne. Poza tym kompletna i zbilansowana gotowa dieta dla psa jest bezpieczna - nie zawiera niczego, co mogłoby zaszkodzić naszemu pupilowi. Charakteryzuje się stałym składem, dzięki czemu umożliwia zachowanie komfortu trawiennego.

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?