Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMA DLA MAŁYCH PSÓW - CO POWINNO BYĆ GŁÓWNYM KRYTERIUM WYBORU?

Ze względu na ogromne różnice między poszczególnymi rasami psów, konieczne jest dostosowanie żywienia do cech danej rasy lub grupy ras.

KARMA DLA MAŁYCH PSÓW - CO POWINNO BYĆ GŁÓWNYM KRYTERIUM WYBORU?

Ze względu na ogromne różnice między poszczególnymi rasami psów, konieczne jest dostosowanie żywienia do cech danej rasy lub grupy ras. Małe psy szybciej dorastają niż psy ras dużych i olbrzymich. Aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze, potrzebne do intensywnego wzrostu, należy sięgać po specjalną pełnoporcjową karmę dla małych psów.

Spis treści:

  1. Zbilansowana karma dla małych psów
  2. Karma dla małych ras a ich specyficzne potrzeby
  3. Najlepsza karma dla psów małych ras - sucha czy mokra?
  4. Cechy idealnej karmy dla małych psów

ZBILANSOWANA KARMA DLA MAŁYCH PSÓW

Do małych ras zaliczamy psy, których masa ciała nie przekracza 10 kilogramów. Zwierzęta te posiadają cechy wyróżniające je pod względem metabolizmu, fizjologii i anatomii od czworonogów dużych ras. Karma dla małych psów powinna być kompletna i zbilansowana, czyli dostarczająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, a także dopasowana do wielkości, trybu życia i specyficznych potrzeb zwierzęcia.

Szczenięta małych ras rosną szybko i osiągają dojrzałość dużo wcześniej niż psy duże, co wpływa na specyfikę ich żywienia i konieczność szybszego wprowadzenia karmy dla dorosłych osobników. Wybierając karmę dla psów małych ras, musimy pamiętać, że szczenięta i młode psy mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż seniorzy, dlatego powinniśmy sięgać po pokarm, przeznaczony do żywienia psów w konkretnym wieku - szczeniąt, psów dorosłych czy seniorów.

Małe rasy psów charakteryzują się bardzo szybkim metabolizmem. Oznacza to, że ich zapotrzebowanie na energię z pokarmu (w stosunku do masy ciała) jest wyższe niż u większych psów. Z drugiej strony, w przypadku małych psów, łatwo jest przesadzić z wielkością porcji, jeśli dawkujemy karmę „na oko”. Przekarmianie psa może prowadzić do rozwoju nadwagi i otyłości. Suma kalorii z wszystkich posiłków nie powinna być większa, niż dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa. Należy w tym uwzględnić również przysmaki, jeśli podajemy je psu. Pamiętaj, że przekąskami dla psa mogą być wyłącznie smakołyki wyprodukowane specjalnie dla tych zwierząt i powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennej dawki energii.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru karmy dla małych psów jest optymalna zawartość dobrej jakości białka w pokarmie. Składnik ten jest źródłem energii i substancją budulcową. Białko jest szczególnie istotne dla psów z włosami (np. shih tzu, maltańczyk, yorkshire terrier, bichon frise) - wykorzystują one aż 30% dziennego zapotrzebowania na białko do regeneracji skóry i włosów.

KARMA DLA MAŁYCH RAS A ICH SPECYFICZNE POTRZEBY

Małe psy mają predyspozycje do zaburzeń stomatologicznych, a konkretnie - chorób przyzębia, ponieważ ich zęby są stłoczone i relatywnie duże w stosunku do wielkości szczęki i żuchwy. Dobra karma dla psów małych ras powinna więc wspierać zdrowie zębów i zapobiegać przyrastaniu kamienia nazębnego.

Małe czworonogi są też bardziej narażone na problemy z trawieniem. Dlatego w diecie psów musi pojawić się dobre źródło błonnika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ras krótkoczaszkowych (np. buldogi, mopsy). Zawartość włókna pokarmowego w karmie dla małych psów powinna wynosić około 5%. Jego dodatek usprawnia perystaltykę przewodu pokarmowego, poprawia trawienie, zapobiega biegunkom i zaparciom. Wysoka zawartość włókna zapobiega również otyłości, do której predysponowane są niektóre małe rasy, np. jamniki. Ilość błonnika w karmie dla małych psów musi być jednak dobrze wyważona, ponieważ jego nadmiar zaburza pracę układu pokarmowego.

Granulki suchej karmy dla małego psa nie mogą być zbyt duże. Większe kawałki trudno chwycić i pogryźć, przez co składniki odżywcze nie są dobrze przyswajane przez organizm.

NAJLEPSZA KARMA DLA PSÓW MAŁYCH RAS - SUCHA CZY MOKRA?

Psy są zwierzętami względnie mięsożernymi, co oznacza, że mogą skutecznie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Nie można ich żywić wyłącznie mięsem, ponieważ taka dieta nie jest zbilansowana pod względem wartości odżywczych. Podstawą diety dla zdrowych zwierząt powinna być pełnoporcjowa gotowa karma dla małych ras - zarówno sucha, jak i wilgotna.

Jak już wspomnieliśmy, rasy małe i miniaturowe, mają skłonności do występowania problemów stomatologicznych. Twarde kawałki suchego pokarmu doskonale czyszczą powierzchnię zębów, zmniejszając ryzyko nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego. Ponadto, suchą karmę dla małych psów, łatwo się odmierza i jest wygodna do podawania zwierzęciu podczas podróży.

Rasy miniaturowe i małe mają predyspozycje do chorób dróg moczowych, zatem należy zadbać o ich prawidłowe nawodnienie i odpowiednią porcję ruchu. Pies powinien mieć stały dostęp do miski z czystą i świeżą wodą, którą należy wymieniać codziennie. Zwróć uwagę, czy Twój pupil chętnie pije wodę - jeśli robi to rzadko, możesz np. dodawać wodę bezpośrednio do miski z suchą karmą dla małych psów. Gdy wybierasz się z czworonogiem na dłuższy spacer, spakuj bidon z wodą - to ważne, zwłaszcza w upalny dzień.

CECHY IDEALNEJ KARMY DLA MAŁYCH PSÓW

Karma dla małych psów powinna być dostosowana do wieku, rasy, masy ciała i stopnia dziennej aktywności. Zwierzęta potrzebują diety, dostarczającej im energii oraz niezbędnych witamin i składników mineralnych. Wybór powinien paść na pełnoporcjowe dobre karmy dla psów małych ras - przeznaczone dla konkretnej rasy lub grupy ras. Gotowe kompozycje składników odżywczych są bezpieczne i wspierają optymalne funkcjonowanie zwierząt.

Podsumowując - idealna karma dla małych psów to jedzenie, które:

  • jest zbilansowane pod kątem zawartości składników odżywczych,
  • posiada idealne proporcje minerałów, aby wspomagać zdrową pracę dolnych dróg moczowych,
  • zawiera optymalną ilość dobrego jakościowo białka,
  • zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego,
  • jest wzbogacone o składniki utrzymujące prawidłową florę jelitową (np. inulina z cykorii),
  • jest dopasowane do wieku psa,
  • wspiera zdrowie zębów i pomaga w usuwaniu płytki nazębnej,
  • ma niewielki rozmiar granulek (w przypadku karmy suchej),
  • jest atrakcyjne dla psa pod względem sensorycznym.

Powiązane artykuły

Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?