Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMIENIE SZCZENIAKA - WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Kiedy do naszej rodziny trafia szczenię, chcemy zadbać o niego jak najlepiej - o jego rozwój, samopoczucie, aktywność, zabawę.

KARMIENIE SZCZENIAKA - WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ

Kiedy do naszej rodziny trafia szczenię, chcemy zadbać o niego jak najlepiej - o jego rozwój, samopoczucie, aktywność, zabawę. Obszarów troski o zwierzę jest wiele, a jednym z kluczowych jest odpowiednie odżywianie. Jak powinno przebiegać karmienie szczeniaka i co warto o nim wiedzieć, żeby zapewnić swojemu ulubieńcowi wszystko, co najlepsze?

Spis treści:

  1. Karmienie szczeniaka w pierwszych tygodniach życia
  2. Karmienie szczeniaka - od kiedy można stosować karmę dla szczeniąt?
  3. Nowy dom - jak karmić szczeniaka, który dopiero do nas trafił?
  4. Karmienie szczeniaka - ile razy dziennie powinien jeść mój pies?
  5. Karmienie szczeniaka - karmy pod lupą

KARMIENIE SZCZENIAKA W PIERWSZYCH TYGODNIACH ŻYCIA

Pierwszy okres życia psa to przede wszystkim potrzeba bliskości z psią mamą. To właśnie ona zapewnia mu zarówno pożywienie - swoje mleko - jak i ciepło, a także pomoc w wypróżnianiu. Zgadza się, to właśnie „masaż”, jaki robi po każdym posiłku szczeniaka (jest to wylizywanie jego brzuszka oraz okolic krocza) sprawia, że czynności fizjologiczne mogą przebiegać prawidłowo. Co ważne, około 2-3 tygodnia życia szczenię powinno mieć już nad nimi kontrolę. Wciąż jednak potrzebuje mleka mamy, które do około 3 tygodnia stanowi wyłączny pokarm szczenięcia.

Karmienie szczeniaka karmami innymi niż mleko suki czy preparaty mlekozastępcze (podawane w przypadku osierocenia lub problemów z laktacją matki) rozpoczyna się około 3-4 tygodnia po urodzeniu. To właśnie wtedy następuje początek procesu odsadzania, który kończy się w okolicach 6-8 tygodnia życia - mowa o tzw. odsadzeniu dietetycznym, czyli momencie, kiedy szczenięta przestają czerpać pokarm od suki. Wtedy też zanika u nich odruch ssania. Wszystko to wiąże się także z innym rodzajem odsadzania - behawioralnym. Zwykle około 8-9 tygodnia życia psy trafiają do swojego nowego domu i rodziny, która przejmuje na siebie karmienie szczenięcia. Teraz to właśnie na nich spoczywa obowiązek troski o prawidłową, zbilansowaną i kompletną dietę czworonoga, ponieważ tylko taka jest w stanie zapewnić mu zdrowy rozwój i sprawić, że ciekawość świata będzie w nim tylko i wyłącznie wzrastać!

KARMIENIE SZCZENIAKA - OD KIEDY MOŻNA STOSOWAĆ KARMĘ DLA SZCZENIĄT?

Podsumowując:

  • do około 3. tygodnia życia szczenię spożywa wyłącznie mleko matki lub preparaty mlekozastępcze (jeśli jest możliwość znalezienia mamki, czyli innej suki karmiącej, która mogłaby zastąpić matkę zwierzęcia, to właśnie taki wybór powinien być podjęty jako pierwszy; preparaty mlekozastępcze można znaleźć w sklepach zoologicznych oraz klinikach weterynaryjnych - co ważne, nie można zastępować ich mlekiem krowim czy preparatami przeznaczonymi dla dzieci!);
  • około 3-4 tygodnia życia zaczyna się dokarmianie szczeniąt przez opiekunów - początkowo powinny być to karmy w formie półpłynnej, czyli mokre karmy z dodatkiem wody lub suche karmy silnie nią nasączone. Przechodzenie na stałe produkty musi być stopniowe;
  • około 6-8 tygodnia życia karmienie szczeniaka zaczyna bazować już tylko na produktach stałych - następuje tzw. odsadzenie dietetyczne.

NOWY DOM - JAK KARMIĆ SZCZENIAKA, KTÓRY DOPIERO DO NAS TRAFIŁ?

Pomysły na karmienie szczeniaka mogą być różne - dopóki podawane mu pożywienie jest odpowiednio zbilansowane i zapewnia zdrowy rozwój psa, wszystko jest w porządku. Warto jednak pamiętać, że nowy opiekun powinien skonsultować się z tym, który zajmował się czworonogiem w jego „domu rodzinnym”. Dlaczego? Ponieważ nagła zmiana pożywienia może wywołać niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego. Co więcej, zmiana otoczenia jest i tak dużym stresem dla szczenięcia, więc powinniśmy starać się przeprowadzać inne zmiany jak najspokojniej.

Oznacza to, że przez pierwsze 1-2 tygodnie w nowym domu, powinniśmy postawić na taki sam sposób żywienia, jaki dotąd był obecny w życiu psa. Dzięki temu ograniczymy ryzyko m.in. biegunek, które nie dość, że są nieprzyjemne, to mogą też wpływać np. na układ odpornościowy naszego ulubieńca oraz osłabić działanie szczepionek, które w tym czasie są szczególnie istotne. Nowe karmy powinniśmy zacząć podawać w małych porcjach - co 2-3 dni należy zmieniać proporcję nowej karmy w stosunku do dotychczasowej. Początkowo nowa powinna stanowić ¼ tego, co zjada nasz czworonóg. Następnie ½, dalej ¾, by finalnie całkowicie przejść na nasze docelowe psie menu.

KARMIENIE SZCZENIAKA - ILE RAZY DZIENNIE POWINIEN JEŚĆ MÓJ PIES?

Szczenię przechodzi przez intensywny proces rozwoju. Rozwija się także jego układ trawienny, przy czym należy pamiętać, że początkowo żołądek czworonoga jest jeszcze mały, a w związku z tym nie może przyjmować zbyt dużych porcji. Jednocześnie potrzebuje sporej dawki energii i składników odżywczych, co oznacza, że owe niezbyt duże porcje powinny być podawane na tyle często, by zaspokoić wymagania rosnącego organizmu.

Karmienie 2-miesięcznego szczeniaka powinno odbywać się 4-5 razy dziennie. Najkorzystniej, aby były to stałe pory, co pozytywnie wpłynie m.in. na metabolizm naszego zwierzęcia. W kolejnych miesiącach jego życia - od około 8. tygodnia do 6. miesiąca - możemy zmniejszyć częstotliwość podawania szczeniakowi posiłków do 3-4. Po tym czasie warto przejść na system 2-3 porcji w ciągu dnia, by następnie (po 7. miesiącu życia) dzienne zapotrzebowanie na karmę rozłożyć na dwa posiłki - podobnie jak we wcześniejszych wskazówkach, także i tutaj powinniśmy postawić na regularne pory oraz w miarę równomierne porcje karmy (najlepiej, aby były takie same). Zwykle taką częstotliwość podawania posiłków utrzymujemy także w dorosłości psa.

Co jednak ważne, wspomniane wyżej wskazania mogą ulegać modyfikacjom. Podstawą jest indywidualne podejście do naszych zwierząt i baczna obserwacja reakcji psich organizmów. Jeśli widzimy, że optymalne żywienie psa bazuje u nas na 3 posiłkach, możemy tego typu system stosować dłużej. Wiele zależy m.in. od wielkości zwierzęcia. Jeśli mamy miniaturowego lub małego psa, jego żołądek - nawet po osiągnięciu dorosłości - będzie stosunkowo niewielki. System polegający na częstszym karmieniu psa mniejszymi porcjami, może okazać się wtedy skuteczny na lata. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obserwacja i poznanie indywidualnych potrzeb oraz cech naszego psa jest najważniejsze. Jeśli mamy wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

KARMIENIE SZCZENIAKA - KARMY POD LUPĄ

Menu szczenięcia różnić się będzie od posiłków, jakie otrzymuje dorosły pies. Jego potrzeby - zarówno w zakresie składników odżywczych, jak i kaloryczności - są odmienne. Rozwijający się organizm potrzebuje bowiem szczególnego wsparcia. Na co zatem warto zwrócić uwagę?

  • Karmienie szczenięcia powinno opierać się na karmach, które na swoich etykietach mają napis Junior - oznacza to, że przeznaczone są dla psów rosnących, jak np. PERFECT FIT™ Junior (psy dorosłe powinny dostawać karmy określone jako Adult, zaś starsze zwierzęta - Senior).
  • Dlaczego jest to tak istotne? Weźmy pod uwagę takie składniki jak chociażby wapń i fosfor. Ich odpowiednia ilość, a także stosunek względem siebie, mają ogromny wpływ na zdrowy rozwój układu kostnego czworonoga. Wspomniana karma PERFECT FIT™ Junior bierze pod uwagę m.in. właśnie wymienione tu minerały i dopasowuje je do specyficznych wymagań szczeniąt.
  • Co ważne, niezależnie od tego, jaką karmę otrzymuje nasz pies, zawsze powinien mieć dostęp do świeżej i czystej wody
  • Do kiedy karmienie szczeniaka powinno bazować na karmach Junior? Jak już wspomniano, wskazane są one dla psów, które wciąż jeszcze rosną. Co przy tym ważne, uzyskanie dorosłych rozmiarów następuje w różnym czasie i zależy od wielkości rasy. Miniaturowe i małe psy osiągają dorosłe rozmiary w wieku 7-10 miesięcy, zaś psy ras dużych i olbrzymich mogą rosnąć nawet do 2. roku życia - w związku z tym wciąż powinny dostawać karmę dla juniorów. Najlepiej będzie w tej kwestii skonsultować się z lekarzem weterynarii - podobnie jak i w każdej innej, budzącej nasze wątpliwości.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?