Kocimiętka dla kota - jak działa? Co trzeba wiedzieć?
Większość kotów doskonale wie, co to kocimiętka. Zwierzęta te, pod jej wpływem, wpadają w euforię - tarzają się w jej listkach, ocierają, drapią, gryzą i liżą roślinkę lub zabawkę nią wypełnioną. Co to jest kocimiętka dla kota? Jak zwierzęta reagują na jej działanie?
Spis treści:
2. Jak działa kocimiętka na koty?
3. Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?
4. Jak zrobić zabawkę z kocimiętką dla kota?
Kocimiętka - co to jest?
Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria) to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, do której należą również popularne w kuchni zioła, takie jak mięta, melisa i bazylia. Ze względu na ciekawy zapach i atrakcyjne kwitnienie, uprawiana jest jako roślina ozdobna. Kocimiętka odstrasza natrętne owady (komary, muchy, mszyce), a wabi pszczoły - jest cenioną przez pszczelarzy rośliną miododajną. Jednak to kotom zawdzięcza swoją nazwę. Koty upodobały sobie kocimiętkę szczególnie - działa na nie wręcz euforycznie.
Jak działa kocimiętka na koty?
Substancja, znajdująca się w kocimiętce, która oddziałuje na kota, to nepetalakton - jeden z olejków eterycznych, wydzielanych przez liście tej rośliny, przypominający swoim działaniem kocie feromony. Reakcja na zapach kocimiętki trwa u kota od kilku do kilkunastu minut, po czym zwierzę traci nią zainteresowanie. Kot wyczuwa atrakcyjne substancje, znajdujące się w kocimiętce, za pomocą narządu Jacobsona, umiejscowionego po obu stronach nozdrzy. Narząd ten połączony jest bezpośrednio z jamą nosową. Kot, używający narządu Jacobsona, przyjmuje charakterystyczny grymas - otwiera lekko pyszczek, unosi górną wargę, marszczy nos i wciąga powietrze.
Jak koty reagują na kocimiętkę:
● ocierają się i tarzają w roślinie,
● drapią, liżą i gryzą listki,
● ślinią się,
● kopią zabawkę z kocimiętką tylnymi nogami,
● głośno mruczą,
● miauczą.
Poszczególne reakcje na kocimiętkę świadczą o tym, że uaktywnia ona wiele instynktownych kocich zachowań: zabawę, popęd seksualny, apetyt czy instynkt łowiecki.
Po kocimiętce kot odpręża się i przez chwilę może siedzieć nieruchomo i mieć opóźnione reakcje. Co ciekawe, na kocimiętkę koty reagują różnie. Niektóre z nich są obojętne na jej aromat. Wrażliwość kotów na kocimiętkę jest uwarunkowana genetycznie i część z nich (około 30-50%) nie wykazuje żadnego zainteresowania tą rośliną [1]. Brak reakcji występuje u młodych kociąt (przed osiągnięciem dojrzałości płciowej) oraz u kotów w podeszłym wieku. Specyficzna reakcja na kocimiętkę nie zmienia się po kastracji kota.
Kocimiętkę dla kota można zastosować, aby:
● zachęcić zwierzę do zainteresowania się nowym drapakiem, legowiskiem lub innym przedmiotem dla niego przeznaczonym,
● uspokoić kota w sytuacji stresowej, np. podczas podróży,
● zrelaksować kota po wizycie u lekarza weterynarii,
● załagodzić spór między wrogo nastawionymi do siebie kotami.
Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kota?
Zjedzenie listka kocimiętki dla kota nie jest groźne. Dopiero konsumpcja większej ilości tej rośliny może wywołać u zwierzęcia problemy trawienne, ale takie sytuacje należą do rzadkości. Kot szybko traci zainteresowanie kocimiętką i odchodzi. Roślina ta nie wykazuje właściwości uzależniających. Kilkunastominutowa „inhalacja” kocimiętką dla kota w zupełności zaspokaja jego zachcianki.
Niektóre koty mogą reagować agresją na kocimiętkę. Inne mogą walczyć między sobą o zabawki z kocimiętką. Dlatego, podając kocimiętkę dla kota, należy postępować bardzo ostrożnie i bacznie obserwować zachowanie zwierzęcia. Gdy zauważymy niepokojącą reakcję po kontakcie z kocimiętką, powinniśmy niezwłocznie usunąć z otoczenia zwierząt wszystkie zabawki, zawierające tę roślinę.