Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy koty powinno się kąpać?

Koty słyną z dokładnego czyszczenia swojego futerka, jednak wielu opiekunów zastanawia się, czy ich pupilowi od czasu do czasu nie przydałaby się prawdziwa kąpiel.

Czy koty powinno się kąpać?

Koty słyną z dokładnego czyszczenia swojego futerka, jednak wielu opiekunów zastanawia się, czy ich pupilowi od czasu do czasu nie przydałaby się prawdziwa kąpiel. Staranne wylizywanie sierści przez mruczka wystarczy, aby zachować higienę? Dowiedz się, czy kąpanie kota jest konieczne i jak bezpiecznie umyć mruczka!

Spis treści:

  1. Czy kota się kąpie?
  2. Czeka Cię kąpiel kota? Odpowiednio się przygotuj!
  3. Jak wykąpać kota? Instrukcja od A do Z

Czy kota się kąpie?

Jak wielu opiekunów zastanawiasz się, czy kota można kąpać? Odpowiedź brzmi: tak, jednak często jest to całkowicie zbędne. Większość mruczków doskonale radzi sobie z samodzielnym czyszczeniem futerka, co zajmuje im nawet do 2 godzin na dobę, a przymusowy kontakt z wodą i środkami myjącymi zazwyczaj jest dla tych zwierząt silnym stresorem. Niekiedy jednak kąpanie kota jest wręcz wskazane. Dzieje się tak w przypadku:

  • Zwierząt starych czy cierpiących na niektóre schorzenia – mowa tu przede wszystkim o kłopotach z poruszaniem się, powodowanymi przez problemy ze stawami oraz otyłość. W takiej sytuacji czworonóg po prostu nie jest w stanie samodzielnie zadbać o higienę, dlatego opiekun musi mu w tym pomóc.
  • Silnego zabrudzenia futerka – niekiedy zwierzę może mieć po prostu problem z samodzielnym doczyszczeniem danej substancji, a czasem to opiekun musi mu uniemożliwić próby jej usunięcia. Niektóre z zanieczyszczeń mogą bardzo zaszkodzić czworonogowi.
  • Kołtunów na sierści – jeśli splątanie jest silne, kąpanie kota może być konieczne. Czasem wycięcie kołtunów i staranne ich rozczesanie nie wystarczy. Pamiętaj, że taka sytuacja to nie tylko kwestia estetyki, lecz także samopoczucia pupila, dla którego ten kłopot może być niezwykle bolesny.
  • Problemów skórnych – na rynku dostępne są specjalne preparaty do kąpania kota, który cierpi na schorzenia dermatologiczne, na przykład grzybicę. Pamiętaj przy tym, że tego rodzaju postępowanie zawsze powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
  • Braku okrywy włosowej u pupila – choć na pozór może się wydawać, że to koty o długiej sierści najbardziej potrzebują kąpieli, skóra ich bezwłosych krewniaków najczęściej wydziela znacznie większe ilości sebum. Problemem jest tu nie tylko nieestetyczny wygląd ulubieńca, lecz także jego skłonności do problemów skórnych, na przykład trądziku.
  • Kotów wystawowych – zwykle zaleca się to u przedstawicieli ras długo- i półdługowłosych, a także tych zupełnie pozbawionych futerka. W przypadku zwierząt o krótkiej sierści zwykle wystarczy jedynie staranne wyczesanie, choć do kąpieli przychylają się często hodowcy np. kotów brytyjskich.

Pamiętaj przy tym, że choć kąpanie kota w wielu przypadkach można uznać za zbędne, konieczny jest inny zabieg higieniczny – czesanie. Dzięki temu pomożesz pupilowi pozbyć się martwych włosów i komórek naskórka. Mruczki, wylizując swoje futerko, połykają jego sporą część. Potem włosy te często zatrzymują się w ich przewodzie pokarmowym, tworząc pilobezoary. Większość opiekunów kojarzy je pod nazwą „kłaczków”, które ich ulubieńcom zdarza się zwrócić na dywan. Konsekwencje mogą być jednak znacznie poważniejsze, niż wymioty, należy do nich między innymi zatkanie kocich jelit. Regularne wyczesywanie pozwoli znacznie zmniejszyć to ryzyko, dlatego nie wolno o nim zapominać.

Czeka Cię kąpiel kota? Odpowiednio się przygotuj!

Wiesz już, że w przypadku Twojego pupila odpowiedź na pytanie, czy można kąpać kota, brzmi „tak” i właśnie przymierzasz się do zabiegu pielęgnacyjnego? Jeśli sytuacja nie jest nagła, jak zabrudzenie zwierzęcia szkodliwą dla niego substancją, koniecznie przygotuj pupila na to wydarzenie. Na początek ważne będzie powolne oswajanie czworonoga z nową sytuacją. Zacznij od przyzwyczajenia go do pojemnika, który został wybrany na kąpanie kota, delikatnie go tam wkładając. Pojemnikiem tym może być na przykład większa miska lub nawet wanna, choć w drugim przypadku zabieg będzie dla Ciebie nieco trudniejszy do wykonania. Kiedy będzie już w środku, podaj mu smakołyk, pobaw się z nim lub po prostu pogłaszcz go czy podrap za uchem. Samo miejsce powinno zacząć mu się kojarzyć pozytywnie. 

W adaptacji kota do miejsca, w którym będzie kąpany, bardzo ważna jest cierpliwość. Nigdy nie zmuszaj ulubieńca do wejścia do pojemnika, a jedynie zachęcaj go do tego. Nie zamykaj też przed nim łazienki i nie chowaj wybranej miski – pozwól mu do niej wskakiwać, gdy będzie miał na to ochotę.

Niezwykle ważne w myciu kota będą również odpowiednie kosmetyki i akcesoria. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w odpowiedni środek myjący, przeznaczony specjalnie dla tych zwierząt. Pamiętaj, że nawet najłagodniejszy szampon wyprodukowany z myślą o ludziach nie będzie odpowiedni dla Twojego ulubieńca, choćby ze względu na różnice w pH skóry. Jeśli czworonóg ma specyficzny problem skórny, koniecznie wybierz preparat przeznaczony do walki ze schorzeniem. Dla długowłosego mruczka możesz też zakupić szampon z odżywką, która zapewni mu połysk i miękkość włosa na długo.

Podczas kąpania kota niezwykle ważna będzie także odpowiednia szczotka do rozczesywania sierści. Zadbaj, aby igiełki zakończone były kuleczkami, dzięki czemu nie będą raniły delikatnej skóry zwierzęcia. Dla ras długowłosych przydatny bywa też grzebień, natomiast dla krótkowłosych – rękawica z gumowymi wypustkami.

Opracowując swój sposób na to, jak umyć kota, nie zapomnij również o podstawowych akcesoriach. Jeśli będziesz kąpać pupila w wannie, rozłóż w niej specjalną matę antypoślizgową, która uratuje go przed bolesnym upadkiem w razie próby ucieczki. Zaopatrz się również w co najmniej dwa suche ręczniki oraz lekki dzbanuszek, za pomocą którego będziesz polewać ulubieńca wodą.

Jak wykąpać kota? Instrukcja od A do Z

Jeżeli Twój pupil przyzwyczaił się już do miejsca kąpieli, a Ty masz wszystko, co niezbędne, możesz wykonać ostatnie kroki. Dzień przed wydarzeniem obetnij czworonogowi pazurki. Jeśli będą zbyt ostre, a kontakt z wodą wyjątkowo nie spodoba się ulubieńcowi, może dotkliwie Cię podrapać. Poproś również któregoś z domowników o pomoc w kąpieli kota.

Nie zapomnij również przygotować samego pomieszczenia, w którym masz zamiar umyć czworonoga. Usuń wszelkie przedmioty, które pupil w razie ucieczki mógłby przewrócić. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę w łazience i brak przeciągów. Tuż przed zabiegiem napełnij przygotowany dzbanek wodą o temperaturze ciała zwierzęcia, czyli około 38℃. Następnie wraz z pomocnikiem zaprowadźcie czworonoga do łazienki i zamknijcie drzwi.

Pora zacząć kąpiel kota. Najpierw włóż go do wybranego pojemnika, po czym powoli, delikatnie polej go wodą z dzbanka. Następnie nanieś odrobinę szamponu na zwilżone futerko i zacznij dokładnie masować do uzyskania piany. Następnie starannie spłucz. Pamiętaj, by podczas całego procesu uważać na okolice oczu oraz uszy zwierzęcia. Żeby zapobiec dostaniu się do ucha wody lub piany, możesz wcześniej umieścić w nim niewielki wacik. Ta drobna wskazówka co do tego, jak kąpać kota, zapewni zwierzęciu znacznie większy komfort.

Po spłukaniu kosmetyku starannie zawiń czworonoga w suchy ręcznik. Niezwykle ważne jest, aby Twój pupil przebywał w cieple aż do całkowitego wyschnięcia. Gdy sierść lekko podeschnie, odwiń ręcznik, rozczesz włos, a następnie zawiń ulubieńca w suchy ręcznik. Niewskazane jest stosowanie suszarki po kąpieli kota. Po pierwsze, łatwo można wtedy poparzyć skórę zwierzęcia, po drugie, wiele mruczków boi się dźwięku tego urządzenia.

Zatem: czy można myć kota? Tak, a w niektórych sytuacjach jest to wręcz konieczne. Niezwykle ważne jest jednak zrobienie tego ostrożnie i w odpowiedni sposób, aby zminimalizować stres pupila. Niewiele mruczków lubi wodę, dlatego trzeba je powoli oswajać z sytuacją, aby nie pozostawić w nich silnych, negatywnych wspomnień.

Powiązane artykuły

Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?