Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ile kosztuje szczepienie kota? Na co należy szczepić mruczka?

Szczepienia to ważny aspekt w opiece nad kotem.

Ile kosztuje szczepienie kota? Na co należy szczepić mruczka?
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Szczepienia to ważny aspekt w opiece nad kotem. Regularne poddawanie czworonoga tego rodzaju zabiegom ułatwia zapobieganie groźnym chorobom, np. panleukopenii czy kociemu katarowi, a co ważniejsze – zwiększa szanse na długie i zdrowe życie. Dowiedz się, ile kosztuje szczepienie kota, kiedy należy się na nie zgłosić oraz przed jakimi schorzeniami może ustrzec.

Czy trzeba szczepić kota domowego?

Z punktu widzenia prawa szczepienie kota nie należy do obowiązkowych zabiegów, tak jak szczepienie psa przeciwko wściekliźnie (z wyjątkiem obszarów zagrożonych tą chorobą), jednak dla każdego odpowiedzialnego opiekuna jest nieodzownym elementem dbania o zdrowie pupila. Szczepionki podane zgodnie z harmonogramami zalecanymi przez producentów i lekarzy weterynarii pozwalają uchronić zwierzę przed zakażeniem się niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi.

Z powodu potencjalnie częstszego kontaktu z innymi czworonogami, narażone są przede wszystkim koty spędzające czas na zewnątrz oraz te z większych skupisk (np. schronisk dla zwierząt). Co ważne, jeśli opiekun ma zamiar wyprowadzać kota na smyczy, zaleca się umówić na cykl szczepień w gabinecie weterynaryjnym jeszcze przed pierwszymi spacerami, tak aby mieć pewność, że wspólne przechadzki na świeżym powietrzu nie wpłyną negatywnie na zdrowie mruczka. Biorąc pod uwagę, że pierwsze szczepienie kociąt wykonuje się w 6–8 tygodniu życia, a kończy na 4 miesiącu – i później regularnie powtarza zgodnie z zaleceniami lekarza – to wychodzenie na dwór jest możliwe dopiero 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu zasadniczym. Cena całego cyklu szczepień nie należy co prawda do niskich, za to z pewnością ochroni zwierzę przed śmiertelnymi chorobami.

Na co należy szczepić kota?

Rodzaj szczepień zależy w dużej mierze od trybu życia kota, m.in. wychodzenia na zewnątrz, przebywania z innymi zwierzętami albo towarzyszenia opiekunowi w podróżach zagranicznych. Można jednak wskazać kilka chorób, które są największym zagrożeniem dla mruczków:

  • Panleukopenia – śmiertelna, zakaźna choroba zwana również zapaleniem jelit lub kocim tyfusem. Do objawów zalicza się wymioty, biegunkę z krwią, gorączkę, brak apetytu, niedokrwistość. Szczepienie powinno odbyć się jak najwcześniej (pierwsza dawka w 6–8 tygodniu życia, kolejne około 10–12 oraz 14–16 tygodnia) ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania u kociąt.
  • Koci katar – choroba spowodowana infekcją wirusów, często z powikłaniami bakteryjnymi. Charakteryzuje się m.in. kichaniem, kaszlem, wodnistym wyciekiem z nosa i oczu oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Szczepienie przeciw dwóm typom wirusów, które wywołują tę chorobę, czyli Herpesvirus i Calicivirus, odbywa się łącznie z immunizacją przeciw panleukopenii.
  • Wirus białaczki (FeLV) – bardzo częsta przyczyna przedwczesnej śmierci zwierzęcia. Objawy są zróżnicowane i obejmują utratę apetytu, zmniejszenie masy ciała, gorączkę oraz problemy z oddychaniem. Szczepienie jest szczególnie ważne dla kotów, które wychodzą na zewnątrz. U kociąt można je wykonać od 10–12 tygodnia życia zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.
  • Wścieklizna – niebezpieczna zarówno dla kota, jak i dla ludzi. Może przebiegać w formie szałowej lub porażennej, natomiast jedne z objawów, które występują w przypadku wścieklizny, to zmiana zachowania, agresja, ślinotok, problemy z koordynacją ruchową, a w najgorszym stadium również toczenie się piany z pyska czy sztywny kark. Szczepienie jest obowiązkowe dla kotów, które przebywają na terenie objętym ryzykiem wystąpienia wścieklizny, a dodatkowo zaleca się je osobnikom wychodzącym na zewnątrz oraz tym, które będą podróżować poza granice kraju.

Szczepienie kota może uchronić go przed bardzo groźnymi, czasem śmiertelnymi chorobami, dlatego warto regularnie poddawać zwierzę immunizacji zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Co ważne, wymienione wyżej choroby nie są jedynymi, na które można szczepić pupila – żeby uzyskać szczegółowe informacje w tym temacie, należy skonsultować się ze specjalistą w gabinecie weterynaryjnym.

Kiedy należy szczepić kota?

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym to najważniejszy krok po podjęciu decyzji o szczepieniu kota. Lekarz ma wówczas możliwość przebadania czworonoga, wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, a następnie zaplanowania poszczególnych etapów, w tym pierwsze szczepienie kota. Cena każdej dawki może się różnić, jednak są to koszta, które niewątpliwie warto ponieść w trosce o zdrowie pupila.

Uproszczony schemat szczepień wygląda następująco:

  • 6–8 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) – pierwsza dawka zasadnicza;
  • 10–12 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) – druga dawka zasadnicza, wirus białaczki – pierwsza dawka;
  • 14–16 tygodni: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus) – trzecia dawka zasadnicza, wirus białaczki – druga dawka;
  • 1 rok: panleukopenia, koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), wirus białaczki – dawki przypominające.

Dawki przypominające podaje się w kolejnych latach zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, zależnie od rejonu zamieszkania, trybu i środowiska życia kota.

Co ile trzeba szczepić kota?

Większość szczepień wymaga regularnego powtarzania, ponieważ odporność organizmu na choroby zakaźne zwykle osłabia się z czasem. Dlatego też – nawet jeśli kot został zaszczepiony – nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczny do końca życia.

Ile kosztuje szczepienie kota?

Wielu opiekunów, zwłaszcza dopiero zdobywających wiedzę i doświadczenie w opiece nad czworonogiem, zastanawia się, ile kosztuje szczepienie kota. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju szczepień, regionu, w którym się mieszka, oraz od kwot określonych przez poszczególnych lekarzy weterynarii.

Ile kosztuje pierwsze szczepienie kota?

Jeden z droższych zabiegów profilaktycznych to pierwsze szczepienie kota; cena pojedynczej dawki waha się najczęściej od ponad stu do kilkuset złotych, ale należy wziąć pod uwagę, że w niektórych miastach w Polsce koszt może być jeszcze większy.

Ile kosztuje szczepienie kota na wściekliznę?

W przeciwieństwie do tego, ile kosztuje pierwsze szczepienie kota (to podstawowe), preparat na wściekliznę jest jednym z tańszych zabiegów i kosztuje kilkadziesiąt złotych za dawkę.

Cena szczepienia kota na białaczkę

W przypadku wirusa białaczki, stanowiącego poważne ryzyko dla zdrowia kota, warto nie zwlekać z podjęciem kroków w celu zabezpieczenia pupila przed zachorowaniem. Ceny szczepionki przeciw białaczce nie należą do najniższych – jedna dawka może kosztować kilkadziesiąt złotych.

Przy dbaniu o zdrowie mruczka warto pamiętać też o regularnym badaniu pod kątem obecności pasożytów wewnątrz organizmu oraz na jego skórze czy sierści. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł na temat robaków u kota.

Powiązane artykuły

Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?