Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kastracja kota – przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Kastracja kota jest równie ważna, jak kastracja kotki – zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt, a także rosnącej bezdomności wśród kotów. 

Kastracja kota – przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Kastracja kota jest równie ważna, jak kastracja kotki – zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się zwierząt, a także rosnącej bezdomności wśród kotów. Obowiązkiem troskliwego opiekuna jest zadbanie o to, by kocur był wykastrowany również dlatego, że ma to pozytywny wpływ na jego zdrowie. Wyjątkiem są jedynie koty w zarejestrowanych hodowlach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat zabiegu, rekonwalescencji i żywienia kota po kastracji. 

Spis treści:

  1. Kastracja kota – dlaczego warto?
  2. Kastracja kota – kiedy jest najlepszy moment?
  3. Sterylizacja a kastracja
  4. Jak przygotować kota do kastracji?
  5. Na czym polega kastracja kocura?
  6. Jak zaopiekować się kotem po kastracji?
  7. Żywienie kota po kastracji
  8. Kastracja kota – cena

Kastracja kota - dlaczego warto?

Zabieg kastracji kota skutkuje trwałą niepłodnością. Wykastrowany kot już nigdy nie będzie zdolny do zapłodnienia kotki, co zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się i rosnącej bezdomności wśród tych zwierząt – to najważniejsze zalety tego zabiegu.

Niewykastrowany, dojrzały kocur ma naturalną potrzebę znaczenia swojego terytorium moczem, co jest bardzo kłopotliwe, kiedy kot na co dzień przebywa w domu. Kastracja kocura eliminuje ten problem. 

Kastracja kota przynosi również korzyści zdrowotne. Wycięcie jąder sprawia, że kocur nie zachoruje na nowotwór złośliwy tego narządu. Nie występuje też ryzyko zapalenia jąder, najądrzy, krwiaków i powstawania urazów w tym miejscu. Kocur nie wędruje nocami, nie wdaje się w bójki z innymi kocurami, więc nie jest narażony na niebezpieczne rany. Istnieje też mniejsze zagrożenie rozprzestrzenianiem się kocich chorób zakaźnych, takich jak choroba wywołana wirusem FIV, którymi kocur mógłby zarazić się podczas krycia kotki czy walki z innym samcem.

Kastracja kota – kiedy jest najlepszy moment?

Kiedy kastrować kota? Zabieg można wykonać w zasadzie w każdym wieku. Jednak, o ile jest to możliwe, najlepiej wykastrować kota około 6-7 miesiąca życia – wówczas kocur osiąga dojrzałość płciową. Dzięki wczesnej kastracji woń moczu staje się mniej intensywna. Jeśli młodszy kot zaczyna znaczyć moczem mieszkanie, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii możliwość przeprowadzenia zabiegu we wcześniejszym terminie. 

Sterylizacja a kastracja

Kastracja a sterylizacja – to nie to samo, chociaż często używa się tych słów zamiennie na określenie zabiegu chirurgicznej antykoncepcji zwierząt. Niektórzy posługują się wyrazem „sterylizacja” w stosunku do kotek, a „kastracja” w odniesieniu do kocurów. Tymczasem oba zabiegi wykonuje się zarówno kotkom, jak i kocurom. Sterylizacja polega na podwiązaniu lub przecięciu nasieniowodów u kocura lub jajników u kotki. Kastracja to bardziej skomplikowany zabieg, który polega na trwałym usunięciu jąder – w przypadku samców lub jajników (bądź jajników wraz z macicą) – w przypadku samic. Wszystkie zabiegi wykonywane są pod narkozą. 

Jak przygotować kota do kastracji?

Zanim umówisz się na zabieg kastracji kota, konieczna jest wizyta wstępna, podczas której lekarz weterynarii kwalifikuje zwierzę do operacji. W przypadku kocura wszelkie przeciwwskazania związane są z ryzykiem powikłań po podaniu znieczulenia ogólnego. Kastrację można wykonać tylko zdrowemu zwierzęciu. Przeciwwskazaniem są: choroby nerek i wątroby, choroby zakaźne, niewydolność oddechowo-krążeniowa, nieprawidłowa krzepliwość krwi.

Jeśli kot zostanie zakwalifikowany do zabiegu, należy poddać go głodówce. Młode koty, ze względu na szybszy metabolizm, muszę przebyć 6-godzinną głodówkę, a starsze – nawet 12-godzinną. Dwie godziny przed zabiegiem należy odstawić kotu również wodę.

Na czym polega kastracja kocura?

Zabieg kastracji kota jest prostszy od kastracji kotki. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Po podaniu znieczulenia lekarz weterynarii usuwa owłosienie z okolic moszny. Następnie, przez nacięcie, uzyskuje dostęp do jąder, które zostają usunięte. Kocur szybciej wraca do formy niż kotka. Zazwyczaj nawet nie zakłada się szwów, gdyż nacięcie jest niewielkie, a rana szybko się goi. Po wybudzeniu podaje się środki przeciwbólowe oraz antybiotyk. Czasem, jeśli kocur bardzo interesuje się raną i ma tendencję do jej lizania, zakłada się mu kołnierz ochronny.

Jak zaopiekować się kotem po kastracji?

Kocura można zabrać do domu jeszcze tego samego dnia, po pełnym wybudzeniu. W ciągu pierwszej doby zwierzę może jeszcze odczuwać skutki narkozy – problemy z koordynacją, ospałość, obniżenie temperatury ciała. Ponadto po operacji kot może być lekko niespokojny, więc pozwól mu na rekonwalescencję w ustronnym miejscu. W ciągu 24–48 godzin powinien wrócić do normalnego stanu. Jeżeli zauważysz zaczerwienienie, obrzęk lub inną, niepokojącą zmianę w miejscu pozabiegowym, niezwłocznie zgłoś się z kotem od lekarza weterynarii.

Pierwszego dnia po operacji należy otoczyć kota szczególną opieką:

  • Zapewnij mu ciche i ciepłe miejsce, w którym będzie czuł się bezpieczny. Możesz włożyć mu do legowiska ciepły (ale nie gorący!) termofor.
  • Podłóż kotu pod tylną część ciała podkład higieniczny, ponieważ przez kilka godzin po zabiegu może mimowolnie oddawać mocz lub kał.
  • Przestrzegaj zaleceń lekarza weterynarii w kwestii jedzenia i picia. 

Żywienie kota po kastracji

Kocury po kastracji, podobnie jak kotki, potrzebują modyfikacji diety. Spowodowane jest to zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich organizmach. Usunięcie gruczołów płciowych skutkuje tworzeniem się nowej gospodarki hormonalnej w organizmie kota, a to sprzyja m.in. odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Już w ciągu 3 dni po kastracji wzrasta apetyt zwierzęcia, co może prowadzić do rozwoju nadwagi u kota. Dlatego tak ważna jest zmiana sposobu żywienia. 

Ograniczenie kaloryczne powinno sięgać 25–30% – pozwala to na utrzymanie prawidłowej masy ciała po zabiegu. Szczególne znaczenie ma przestrzeganie ścisłej diety przez pierwszych kilkanaście tygodni po zabiegu. Kot po kastracji powinien otrzymywać suchą karmę typu “sterile” oraz karmę mokrą. Suche karmy dla kastrowanych kotów mają obniżoną zawartość kalorii oraz dostosowany poziom minerałów w trosce o zdrowie dróg moczowych. Nadmiar niektórych substancji mineralnych w diecie może spowodować tworzenie się kryształów moczowych, dlatego należy stosować pełnoporcjowe pokarmy dostosowane do potrzeb kotów po kastracji. 

W żywieniu kotów (nie tylko po kastracji) warto stosować tzw. żywienie mieszane, które polega na podawaniu suchej i mokrej karmy w odpowiednich proporcjach. Rekomenduje się stosunek 1:9 pod względem masy produktu, z przewagą mokrej karmy. Wilgotny pokarm warto podawać rano, przed wyjściem do pracy i wieczorem, po powrocie. Na czas nieobecności opiekuna w domu oraz na noc należy napełnić miseczkę odpowiednią porcją suchej karmy. Zapewnij kotu stały dostęp do świeżej i czystej wody (wymieniaj ją codziennie, a miseczki ustaw w odległości min. 0,5 metra od siebie oraz z dala od kuwety). Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia dróg moczowych Twojego pupila.

Kot po kastracji – zachowanie

Wbrew popularnym opiniom, kastracja nie ma wpływu na zmianę charakteru kota. Powoduje jedynie spadek stężenia testosteronu we krwi, dzięki czemu kocur może stać się spokojniejszy i łagodniejszy względem innych kotów. Kastracja zapobiega agresywnym zachowaniom. Jeśli natomiast kot był energiczny i chętny do zabawy przed kastracją, to pozostanie taki także po niej. Pamiętaj, żeby zapewnić mu kompletną i zbilansowaną karmę w ilości zgodnej z jego zapotrzebowaniem kalorycznym oraz odpowiednią dawkę ruchu. Jeśli kot przytyje po kastracji, może stać się bardziej leniwy i mniej ruchliwy, dlatego niektórym osobom wydaje się, że zmienia się jego charakter. Poza tym termin kastracji często zbiega się z czasem uzyskania dorosłości, a wtedy zwierzę zaczyna zachowywać się nieco inaczej (dorasta).

Kastracja kota - cena

Ile kosztuje kastracja kota? Cena kastracji kocura jest niższa niż kastracji kotki, ze względu na mniej skomplikowaną procedurę operacji. Koszt zabiegu waha się od 80 do 250 zł. Zazwyczaj nie ma potrzeby umawiania się na wizytę kontrolną. Można też skorzystać z dofinansowania zabiegu kastracji – każdej wiosny, w większości gmin w Polsce, organizowane są akcje kastracji kotów i kotek. Zapytaj o taką możliwość w swojej gminie.

Powiązane artykuły

Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?