Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Mruczenie kota – dlaczego kot mruczy?

Mruczenie kota najczęściej kojarzy nam się z zadowoleniem i relaksem naszego podopiecznego. Jednak niekiedy przyczyna mruczenia może być całkowicie inna. Czy wiesz, co Twój pupil próbuje Ci zakomunikować? Dowiedz się, dlaczego kot mruczy i co chce Ci przez to powiedzieć!

Mruczenie kota – dlaczego kot mruczy?

Mruczenie kota najczęściej kojarzy nam się z zadowoleniem i relaksem naszego podopiecznego. Jednak niekiedy przyczyna mruczenia może być całkowicie inna. Czy wiesz, co Twój pupil próbuje Ci zakomunikować? Dowiedz się, dlaczego kot mruczy i co chce Ci przez to powiedzieć!

Spis treści:

  1. Czy mruczenie kota zawsze oznacza szczęście?
  2. Jak koty mruczą? Tajemnica powstawania dźwięku
  3. Ciekawostki o mruczeniu kota

Czy mruczenie kota zawsze oznacza szczęście?

Masz wrażenie, że Twój kot mruczy zupełnie bez powodu, trudno jest znaleźć regułę dla tego zachowania i dlatego zastanawiasz się, co to oznacza? Przyczyn wydawania przez Twojego czworonożnego przyjaciela tak charakterystycznego dźwięku może być wiele. Do najczęstszych należą:

  • zadowolenie – czyli nastrój kojarzony z mruczeniem kota, a przy tym rzeczywiście najczęściej mu towarzyszący. W takiej sytuacji Twój pupil najprawdopodobniej będzie miał przymknięte oczy i nieruchomy ogon. Wraz z pogłębianiem się stanu relaksu, na przykład podczas pieszczot, dźwięk może przybierać na sile;
  • próba przyniesienia sobie ulgi lub uspokojenia się – mruczenie kota może pełnić dla zwierzęcia swego rodzaju funkcję terapeutyczną. Twój pupil w ten sposób próbuje wyciszyć swoje emocje związane na przykład z sytuacją stresową lub z bólem;
  • regeneracja – uważa się, że kiedy kot mruczy, wibracje stymulują regenerację jego tkanek, w tym kości i ścięgien, a jednocześnie wykazują właściwości przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk. Uważa się nawet, że to właśnie dlatego mruczki wracają do zdrowia znacznie szybciej niż wiele innych zwierząt, na przykład psy;
  • głód – Twój pupil zwykle wydaje z siebie niski, wibrujący dźwięk o stałej porze posiłku? Na pewno zje swoją porcję z apetytem. W przypadku, gdy głód jest silniejszy, zdarzają się próby pospieszania opiekuna, polegające na łączeniu mruczenia z miauczeniem.

Mruczenie kota jest też sposobem na komunikację pomiędzy matką a kociętami. Maluchy oznajmiają kotce przede wszystkim swoje potrzeby i lokalizację, a kocia mama może nawet układać swoje potomstwo do snu za pomocą tego kojącego dźwięku. Co więcej, zarówno kocięta, jak i ich matka mruczą podczas karmienia – maluchy pokazują w ten sposób dobre samopoczucie oraz pozwalają rozpoznać kotce, że wszystkie są obecne i pobierają pokarm, natomiast matka zapewnia je o swoim pozytywnym nastawieniu. Warto wiedzieć, że kocięta zaczynają mruczeć już w 1. tygodniu życia.

Jak koty mruczą? Tajemnica powstawania dźwięku

Mruczenie kota to jeden z najczęściej kojarzonych z tymi zwierzętami dźwięków, jednak do dziś naukowcom trudno jest ustalić, jak ono dokładnie powstaje. Przez lata doszukiwano się jego źródła w różnych częściach ciała kotów, w tym między innymi w fałszywych strunach głosowych znajdujących się w okolicy więzadeł głosowych, a także mięśniach międzyżebrowych, co okazało się dalekie od prawdy. Obecnie uważa się, że mruczenie kota związane jest z bardzo szybkim otwieraniem się i zamykaniem krtani. W tym czasie zwierzę błyskawicznie wykonuje wdechy i wydechy. Wtedy też jego struny głosowe rozszerzają się na określoną szerokość, a sam dźwięk rozchodzi się przez pyszczek oraz nos mruczka. Odgłos ten nie wymaga zatem napinania się fałd, inaczej strun, głosowych, a jedynie ruchu ich rozszerzania i zwężenia. Niemniej, jest to opis dość ogólny, ponieważ do dziś nie udało się ustalić w drobnych szczegółach, jak kot mruczy.

Ciekawostki o mruczeniu kota

Wiesz już, co oznacza mruczenie kota, znasz też ogólny mechanizm powstawania tego dźwięku, jednak to wciąż nie wszystkie ciekawe informacje na temat tego zjawiska:

  • nie tylko kot domowy ma zdolność mruczenia – wykazują ją również jego dzicy krewniacy, a dokładniej tzw. małe koty, których jednym z największych przedstawicieli jest puma. Spośród kotowatych mruczeć nie potrafią natomiast tzw. wielkie koty, w tym lwy czy tygrysy. W zamian mają one zdolność ryczenia;
  • ton mruczenia kota wynosi od 25 do 150 Hz – ten podstawowy oscyluje jednak znacznie bliżej dolnej granicy, dlatego dźwięk jest zdecydowanie niski. Co więcej, to właśnie niskie tony mają najlepszą zdolność regeneracji kociego organizmu;
  • nie zawsze da się usłyszeć mruczenie kota – niekiedy dźwięk ten jest nie tylko wyjątkowo niski, lecz osiąga częstotliwość znajdującą się poza zasięgiem ludzkiego ucha;
  • istnieją różne typy mruczenia – mogą one przy tym oznaczać różne komunikaty. Najczęściej wyróżnia się 3 do 4 typów tego kociego dźwięku.

Mruczenie kota, choć często oznacza zadowolenie, może mieć również inne podłoże. Dlatego zawsze uważnie obserwuj swojego pupila. Jeśli poza częstszym mruczeniem zauważysz również pewne niepokojące objawy, jak poszukiwanie przez pupila ustronnego miejsca, nietypowe zachowanie czy poświęcanie znacznie większej ilości czasu na sen, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Mruczenie przy tego typu objawach może być oznaką bólu czy poważnej choroby.

Powiązane artykuły

Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?