Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy kot może jeść makaron

Makaron, nawet w diecie człowieka, nie stanowi źródła żadnych ważnych witamin i minerałów.

Czy kot może jeść makaron

Makaron, nawet w diecie człowieka, nie stanowi źródła żadnych ważnych witamin i minerałów. To produkt bogaty jedynie w węglowodany. Zastanawiasz się, czy kot może jeść makaron i czy od czasu do czasu mała ilość tego produktu nie zaszkodzi zwierzęciu? Sprawdź, zanim podasz zwierzęciu niewłaściwy posiłek!

Spis treści:

  1. Czy makaron dla kota to dobry posiłek? 
  2. Czy kot może dostać makaron jako przekąskę? 
  3. Czy makaron może zaszkodzić kotu? 
  4. Czy kot może jeść makaron? Podsumowanie  


Czy makaron dla kota to dobry posiłek? 

Dla człowieka węglowodany zawarte w makaronie są bogatym źródłem łatwo przyswajalnej energii. Koty czerpią jednak energię głównie z tłuszczów i białek, ponieważ to zwierzęta mięsożerne. Czy kot może jeść makaron? Nie jest to nalepszy pomysł, ponieważ ten rodzaj posiłku stanowi dla niego źródło głównie dodatkowych kalorii.   

Makaron zawiera dużą ilość skrobi (rodzaj węglowodanów). Jest ona dobrze trawiona przez układ pokarmowy kotów, ale tylko po wcześniejszej właściwej obróbce. Pochodząca ze zbóż i ziemniaków skrobia jest ważnym źródłem energii pokarmowej występującym m.in. w suchym pożywieniu dla kotów. 

Czy kot może dostać makaron jako przekąskę? 

Kot lubi makaron, zwłaszcza gdy danie jest przygotowane z dodatkami, np. z kawałkami mięsa czy z sosem. Troska o dobro zwierzęcia nie powinna jednak polegać na podawaniu czworonogowi wszystkiego, co mu smakuje. 

Nadal zastanawiasz się, czy kot może jeść makaron? Pamiętaj, że jedzenie dla ludzi nie jest odpowiednie dla kotów. Nie tylko nie spełnia ich potrzeb żywieniowych, lecz także może im zaszkodzić. O wiele lepszym sposobem na żywienie czworonoga jest serwowanie mu specjalnych i bezpiecznych przekąsek.

Czy makaron może zaszkodzić kotu? 

Jeśli zauważysz, że kot zjadł trochę makaronu, nie ma powodu do obaw. Problem może pojawić się, jeśli był to posiłek zawierający składniki szkodliwe dla zwierząt. Istnieją produkty spożywcze, które dla ludzi są wartościowe, ale dla kotów nawet toksyczne. 

Wśród pokarmów szkodliwych dla czworonogów znajdują się niektóre warzywa i przyprawy, m.in.: cebula, czosnek, por, szczypiorek i szpinak. Czasem wywołują one u zwierząt problemy trawienne. Kot po ich zjedzeniu może odczuwać ból brzucha i cierpieć z powodu biegunek, które niosą ryzyko odwodnienia. 

Do poważnych powikłań po spożyciu makaronu z wymienionymi warzywami zalicza się także rozpad czerwonych krwinek i związaną z tym anemię, a także uszkodzenie nerek. Szczególnie szkodliwy jest makaron ze szpinakiem. To warzywo jest źródłem szczawianów, które w przypadku kotów mogą osadzać się w nerkach i pęcherzu moczowym w postaci kryształów, a w konsekwencji wywoływać u zwierzęcia ostry ból i zagrażać jego życiu.    

Mleko i przetwory mleczne, jakie często łączymy z makaronem, to produkty zakazane w kociej diecie. Zawierają dużą ilość zbędnych kalorii. Co więcej, układ pokarmowy dorosłych czworonogów nie jest zdolny do trawienia laktozy zawartej w produktach mlecznych. Ich spożycie wpływa więc niekorzystnie na zdrowie kota, a zwłaszcza na jego jelita.

Makaron przygotowujemy czasem również na słodko, np. z dodatkiem cukru, dżemów i czekolady. Czy kot może jeść makaron w takiej wersji? Nie, tego rodzaju dania są dla kota szkodliwe. W czekoladzie zawarta jest toksyczna dla czworonogów teobromina. Trujące są także niektóre owoce, np. awokado i winogrona.  

Czy kot je makaron? Jeśli zaproponujesz czworonogowi danie z makaronu wzbogacone mięsnym sosem, zwierzę z pewnością nie odmówi. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ wszelkiego rodzaju domowe sosy zawierają mnóstwo przypraw, często bazują na majonezach i śmietanach. Wszystkie te składniki są szkodliwe dla zwierząt.

Czy kot może jeść makaron? Podsumowanie 

Odpowiedź na pytanie: czy kot może jeść makaron, jest jednoznaczna. Nie jest to danie wskazane dla czworonoga, nie stanowi ono wartościowego składnika kociej diety. Co więcej, serwowane z dodatkami może zaszkodzić zwierzęciu, a w nadmiarze prowadzić do nadwagi, otyłości i wielu problemów ze zdrowiem.    

Czym więc karmić zwierzę? Pełnoporcjowa karma zapewni Twojemu kotu wszystkie niezbędne składniki w odpowiednich proporcjach. Taki rodzaj pożywienia pozwala również na precyzyjne wyliczenie kaloryczności, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb czworonoga. Gotowy pokarm nie zawiera związków szkodliwych i przygotowywany jest tak, aby kot czerpał radość z każdego posiłku.

Powiązane artykuły

Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?