Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ MAŁEGO KOTA?

W Twoim domu pojawił się właśnie nowy czworonożny członek rodziny?

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ MAŁEGO KOTA?

W Twoim domu pojawił się właśnie nowy czworonożny członek rodziny? Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić małego kota, by odpowiednio wspierać jego rozwój? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinno wyglądać karmienie małego kota - ile razy dziennie podawać mu posiłki, uwzględniając naturę kota i etap życia, na jakim się znajduje.

Spis treści:

  1. Jak często je mały kotek-noworodek?
  2. Jak często karmić małego kotka w okresie przejściowym?
  3. Ile razy dziennie karmić małego kota po odsadzeniu od matki?
  4. Ile razy dziennie karmić małego kota - podsumowanie

JAK CZĘSTO JE MAŁY KOTEK-NOWORODEK?

Podobnie jak w przypadku innych ssaków, pokarmem dla nowo narodzonych kociąt w pierwszych dniach życia, jest mleko matki w postaci siary. Wraz z siarą kocięta otrzymują składniki odżywcze, przeciwciała, hormony, enzymy oraz czynniki wzrostu. Około 90% odporności kocięta otrzymują właśnie dzięki siarze. Po trzech dniach kotka wytwarza już typowy pokarm, o mniejszej koncentracji składników odżywczych, ale również niezbędny dla prawidłowego rozwoju kociąt.

Jak często je mały kotek, karmiony przez matkę? Kocięta jedzą tak często, jak tego potrzebują. Kotka spędza z kociętami maksymalną ilość czasu, a one pobierają pokarm za każdym razem, gdy poczują głód. W pierwszym tygodniu swojego życia są w stanie zjeść jednorazowo pokarm w ilości 10-15% masy ciała. W kolejnym tygodniu ilość ta wzrasta już do 20-25% masy ciała.

Gdy decydujemy się na adopcję kocięcia ze schroniska lub z hodowli, zwierzę trafia do nas zazwyczaj w wieku około 12 tygodni, kiedy już może odżywiać się samodzielnie. Są jednak sytuacje, gdy mamy do czynienia z kocim noworodkiem, który powinien być jeszcze pod opieką kotki. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa w takiej sytuacji to - ile razy dziennie karmić małego kota bez matki? Żywienie osieroconego kocięcia powinno jak najbardziej odwzorowywać sposób karmienia przez matkę. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie dla niego matki zastępczej (innej kotki w okresie laktacji). Koci noworodek wymaga naszego nadzoru praktycznie 24 godziny na dobę. W pierwszym tygodniu życia pokarm w postaci preparatu mlekozastępczego, przeznaczonego specjalnie dla kociąt, podaje się co 2-4 godziny przez całą dobę, nawet w nocy. W drugim tygodniu zachowuje się podobną częstotliwość, z tym że można zrobić dłuższą przerwę w nocy. Pamiętajmy jednak, że opieka nad nowo narodzonym kocięciem bez matki powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Należy również pamiętać, że podawanie krowiegomleka dla kotajest zabronione.

JAK CZĘSTO KARMIĆ MAŁEGO KOTKA W OKRESIE PRZEJŚCIOWYM?

Okres przejściowy to czas, w którym kociętom wyrzynają się pierwsze zęby, a układ pokarmowy jest już w stanie przyjmować, oprócz mleka kotki, także pokarm stały. Jest to okres od 2.-4. do około 6.-8. tygodnia życia. Kocięta powinny otrzymywać wówczas pełnoporcjowy pokarm, dostosowany do ich wieku - zarówno mokry, jak i suchy. W pierwszych dniach do mokrej karmy można dodać odrobinę wody, by uzyskać konsystencję papki. Po 3.-4. tygodniu życia można wprowadzić również suchą karmę. Granulki będą łatwiejsze do pogryzienia, jeśli rozmiękczymy je wodą lub preparatem mlekozastępczym. Warto wiedzieć, że u kociąt, wraz z upływem kolejnych tygodni życia, spada aktywność laktazy - enzymu, który trawi cukier mleczny (laktozę). Z tego względu nie należy podawać nabiału ani preparatów mlekozastępczych po tzw. odsadzeniu dietetycznym, czyli po zakończeniu żywienia mlekiem matki.

Co ile karmić małego kotka w tym wieku? Ponieważ nadal spożywa mleko matki, posiłki mogą być niewielkie i nieregularne, uzależnione od apetytu kocięcia. Okres przejściowy to czas przyzwyczajania kociąt do nowego rodzaju pokarmu.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ MAŁEGO KOTA PO ODSADZENIU OD MATKI?

Odsadzenie kociąt od matki odbywa się przeważnie między 6. a 12. tygodniem życia. W tym wieku koty najczęściej trafiają do nowych opiekunów. Kocięta mogą już w zupełności spożywać pokarm stały w postaci dobrej karmy - mokrej i suchej - przeznaczonej dla kotów w wieku do 1. roku życia (typu junior).

Koty w każdym wieku potrzebują częstych, ale małych posiłków. Wynika to z ich pierwotnych zachowań. Przodek domowego kota (dziki kot afrykański) w ciągu dnia zjadał kilka, kilkanaście małych posiłków o mniej więcej stałej wartości energetycznej, odpowiadającej jednej myszy, czyli około 20-30 kcal. Kocięta mają bardzo małe żołądki, więc częste, ale małe posiłki są dla nich szczególnie ważne. Aby im to zapewnić, warto stosować metodę żywienia mieszanego. Zatem, ile razy karmić małego kota? Według mieszanego modelu żywienia rano i wieczorem kot powinien otrzymywać mokrą karmę, a na czas nieobecności opiekuna w ciągu dnia i na noc - suchą. Ten sposób podawania pokarmu warto kontynuować w wieku dorosłym, zwiększając odpowiednio porcję energii w diecie- stosownie do rozmiaru rosnącego zwierzęcia.

Po odsadzeniu od matki należy też przyzwyczajać małego kota do częstego picia wody. Warto ustawić miskę z wodą w cichym miejscu, z daleka od jedzenia i kuwety. Woda powinna być nawet kilka razy dziennie wymieniana na świeżą. Niektóre koty preferują wodę w ruchu. Jeśli zauważymy, że nasz kot niechętnie zagląda do miski z wodą, ale za to interesuje go woda kapiąca z kranu, to powinniśmy rozważyć zakup specjalnej fontanny dla kotów - zachęci to zwierzę do częstszego picia.

ILE RAZY DZIENNIE KARMIĆ MAŁEGO KOTA - PODSUMOWANIE

Młode kocięta intensywnie rosną, dlatego potrzebują więcej energii i składników odżywczych niż koty dorosłe. Powinny też być częściej karmione. Jednak takie zabiegi, jak karmienie na zawołanie czy zapewnianie kotom stałego dostępu do pokarmu, nie są korzystne ze względów behawioralnych i zdrowotnych. Nieograniczony dostęp do jedzenia może przyczynić się do rozwoju nadwagi i otyłości w dorosłym życiu kota.

Idealnym rozwiązaniem byłoby karmienie małego kota co 2-4 godziny w ciągu dnia. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na nieobecność opiekuna w domu. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dieta mieszana, czyli podawanie zarówno mokrej, jak i suchej karmy w odpowiednich proporcjach. Dobrym pomysłem jest też automatyczny podajnik do karmy, który dozuje porcje suchych granulek, gdy jesteśmy poza domem.

Porcje mokrego jedzenia powinny być na tyle małe, by kot je od razu zjadł. Otwarta puszka czy saszetka musi być przechowywana w lodówce, ponieważ wilgotny pokarm szybko się psuje. Suchą karmę również trzeba odpowiednio przechowywać, ponieważ zawarte w niej tłuszcze utleniają się, np. pod wpływem światła i tlenu. Jeśli opakowanie suchej karmy nie ma strunowego zamknięcia, warto przesypać ją do szczelnego pojemnika i ustawić w suchym, zacienionym miejscu, najlepiej w szafce. Sucha karma nie powinna zalegać w miseczce przez kilka dni.

Oprócz odpowiedniej ilości karmy i właściwej częstotliwości karmienia, opiekun powinien stworzyć kotu także warunki do aktywności fizycznej. Adekwatna ilość ruchu w ciągu dnia jest dla kota odpowiednikiem polowania. Kot niewychodzący powinien mieć zabawki, drapak i inne akcesoria, które zaspokoją jego instynkt łowiecki. W części zabaw powinniśmy też czynnie uczestniczyć, dzięki czemu zacieśniamy więź z naszym czworonożnym przyjacielem.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?