Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK BEZPIECZNIE ODCHUDZIĆ KOTA?

Szczupły kot to szczęśliwszy, zdrowszy i - statystycznie - dłużej żyjący kot. 

JAK BEZPIECZNIE ODCHUDZIĆ KOTA?

Szczupły kot to szczęśliwszy, zdrowszy i - statystycznie - dłużej żyjący kot. Otyłości lepiej zapobiegać, niż ją leczyć, podając kotu pokarm, dostosowany do jego wieku i aktywności. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że trzeba kota odchudzić, należy robić to z głową. Jak odchudzić kota skutecznie i, przede wszystkim, bezpiecznie?

Spis treści:

  1. Kiedy kot potrzebuje odchudzania?
  2. Bezpieczne odchudzanie kota - od czego zacząć?
  3. Jak odchudzić kota? 5 najważniejszych zasad

KIEDY KOT POTRZEBUJE ODCHUDZANIA?

O nadwadze u kota mówi się wtedy, kiedy jego masa ciała jest wyższa o 15-30% od optymalnej. Nadwyżka przekraczająca 30% oznacza otyłość. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej, ale otyłość jest chorobą, której konsekwencją są takie problemy zdrowotne, jak: cukrzyca, kamica moczowa, schorzenia układu kostno-stawowego, osłabienie odporności, czy nowotwory.

Przyczyny nadwagi i otyłości u kotów:

  • pokarm niedostosowany do potrzeb zwierzęcia - zbyt kaloryczna dieta;
  • sterylizacja i kastracja - rozregulowana gospodarka hormonalna przyczynia się do zwiększonego odczuwania głodu oraz do obniżenia zdolności metabolizmu tłuszczu;
  • mała ilość ruchu - dotycząca głównie kotów niewychodzących;
  • niekontrolowane podawanie przysmaków - znacząco podnoszą kaloryczność diety, jeśli porcja odpowiadająca dawce kalorii z przekąsek nie zostanie odjęta od głównego posiłku.

BEZPIECZNE ODCHUDZANIE KOTA - OD CZEGO ZACZĄĆ?

Z nadwagą u kota możemy poradzić sobie sami, zwiększając jego aktywność fizyczną i zmniejszając kaloryczność diety. Jeśli myślimy, jak odchudzić kota otyłego, powinniśmy zwrócić się do lekarza weterynarii. Otyłość jest chorobą, która wymaga leczenia przez specjalistę. Najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, specjalizującym się w dietetyce, który ma doświadczenie w leczeniu nadmiernej masy ciała u zwierząt. Oceni on stan zdrowia kota (m.in. wykona niezbędne badania krwi) i na tej podstawie przekaże opiekunowi dokładne zalecenia, jak odchudzić kota. Ufanie wyłącznie własnej intuicji podczas odchudzania kota może być mało skuteczne lub doprowadzić do zbyt gwałtownego spadku masy ciała, co stwarza ryzyko stłuszczenie wątroby u zwierzęcia.

 

JAK ODCHUDZIĆ KOTA? 5 NAJWAŻNIEJSZYCH ZASAD

1. WYBIERZ ODPOWIEDNIĄ KARMĘ

Gdy zastanawiamy się, jak odchudzić kota po sterylizacji, bardzo istotną kwestią jest odpowiednie dostosowanie karmy do wieku i trybu życia zwierzęcia. Ze względu na intensywne zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kota przez pierwszych kilkanaście tygodni po sterylizacji czy kastracji, konieczne jest podawanie mu właściwej karmy. Najlepszy wybór to pełnoporcjowy pokarm, który został dopasowany do specyficznych potrzeb kotów niewychodzących i sterylizowanych. Chodzi między innymi o obniżenie dziennego spożycia kalorii - możliwe jest to dzięki mniejszej ilości tłuszczu w pokarmie.

Odchudzanie kota po sterylizacji wymaga również odpowiedniego dawkowania pokarmu. Należy zmniejszyć porcje karmy, ale zachować lub nawet zwiększyć częstotliwość posiłków. Dzięki częstym, choć mniejszym posiłkom, kot łatwiej przyzwyczai się do nowej diety. Warto zastosować mieszany sposób karmienia, który polega na podawaniu mokrego pokarmu rano i wieczorem, a suchej karmy w ciągu dnia i na noc. Jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich opiekunów kotów, którzy w ciągu dnia pracują i nie mogą zapewnić kotu częstego podawania posiłków.

2. NIE SPIESZ SIĘ

Jak odchudzić kota bezpiecznie? Podobnie, jak w przypadku ludzi, w odchudzaniu kota również niewskazany jest pośpiech. Bezpieczna redukcja masy ciała zwierzęcia powinna odbywać się stopniowo i trwać nawet kilka miesięcy. Optymalne tempo odchudzania u kota, to 1-2% masy ciała w ciągu tygodnia, nie więcej! Szybkie odchudzanie i głodówki nie są dla zwierzęcia zdrowe. Głodzenie kota przez ponad 48 godzin może doprowadzić do stłuszczenia wątroby i śmierci.

3. OGRANICZ PRZEKĄSKI

Najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z kalorycznych przekąsek na czas odchudzania kota. Jeśli jednak zdecydujesz się na ich podawanie, dawkuj smakołyki rozsądnie. Jedzenie w formie przekąsek może stanowić 10% dziennej dawki energii - ilość ta powinna zostać odjęta od codziennej porcji karmy. Dobrym pomysłem jest podawanie podczas zabaw pełnoporcjowej suchej karmy, która świetnie „udaje” przekąski. Można ją rzucać kotu daleko lub chować pomiędzy zabawkami, co będzie dodatkową okazją do ruchu.

4. ZWIĘKSZ ILOŚĆ CODZIENNYCH ZABAW

Aktywność fizyczna jest dla kota bardzo ważna - pomaga w prawidłowym spalaniu zmagazynowanego tłuszczu i utrzymaniu dobrej kondycji ciała. Na brak ruchu narażone są szczególnie koty niewychodzące. Jak odchudzić kota domowego? Jeśli do tej pory kot ruszał się mało, aktywność fizyczną należy wprowadzać stopniowo. Baw się z nim krótko, ale kilka razy w ciągu dnia, o różnych porach. Jednorazowo wystarczą mu 10-minutowe harce.

Zapewnij kotu zabawki, które stymulują instynkt łowcy: wędki, myszki, piłeczki, zgniecione kartki papieru. Wspólna zabawa to najlepsze lekarstwo na kocią nudę i zajadanie frustracji, a także sposób na budowanie więzi ze zwierzęciem. Można oczywiście zainwestować w zabawki interaktywne, którymi zwierzę zajmie się samo, ale nie zastąpią one niezbędnej kotu interakcji z opiekunem. Szeleszczący tunel, drapak oraz różnego rodzaju myszki i piłeczki powinny wypełnić kotu czas, gdy nie ma nas w domu. Każda okazja do ruchu jest dobra! Osiatkuj balkon, wybuduj wolierę w ogrodzie lub zabieraj kota na krótkie spacery w szelkach i smyczy.

4. WAŻ KOTA REGULARNIE

Regularne ważenie, to bardzo ważna czynność podczas odchudzania otyłego kota. Załóż dziennik odchudzania kota, w którym będziesz zapisywać aktualną masę ciała zwierzęcia. Waż go codziennie o tej samej porze dnia, najlepiej rano. Zapiski pozwolą Ci obserwować postępy w odchudzaniu i kontrolować jego prawidłowe tempo.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?