Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?

Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?

Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?

Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników? A może takie zachowanie występuje u niego dość często, a Ty zupełnie nie wiesz, co zrobić? Gryzienie może mieć bardzo różne przyczyny, dlatego warto je poznać, a następnie – wyeliminować. Dowiedz się, dlaczego kot gryzie i jak rozwiązać ten problem!

Spis treści:

  1. Dlaczego koty gryzą? Najczęstsze przyczyny
  2. Jak oduczyć kota gryzienia kabli lub  rąk opiekuna?

Dlaczego koty gryzą? Najczęstsze przyczyny

Przyczyny tego, dlaczego kot gryzie, mogą być bardzo różne. Do najczęstszych źródeł takiego zachowania należą jego niezaspokojone potrzeby behawioralne. Pamiętaj, że Twój  uroczy mruczek w rzeczywistości jest drapieżnikiem, mającym silny instynkt łowiecki. Jeżeli nie jest w stanie go zaspokoić np. poprzez zabawę, znajdzie swój własny, niekoniecznie przyjemny dla pozostałych domowników sposób, by to zrobić. Bezpośrednią przyczyną gryzienia może być zbyt mała liczba zabawek, ich nieodpowiedni dobór, a także poświęcanie niewystarczającej ilości czasu na aktywność z kotem. Brak możliwości realizacji łańcucha łowieckiego, na który składają się polowanie, jedzenie i spanie, może być odpowiedzią na pytanie: „dlaczego kot mnie gryzie?”.

Czemu kot gryzie? Dość powszechną przyczyną takiego zachowania bywa konkretne schorzenie lub ból, a niekiedy także problemy neurologiczne. Bolesność może wiązać się z urazem, zarówno takim powstałym wcześniej, jak i w momencie ugryzienia lub tuż przed nim. Jeżeli zwierzę zaatakowało Cię tuż po tym, jak zdarzyło Ci się nieopatrznie nadepnąć na jego łapkę lub ogon, prawdopodobnie właśnie znalazłeś przyczynę takiego zachowania zwierzęcia.

Koty niekiedy gryzą również ze strachu. To naturalna reakcja obronna, która może wystąpić np.  w zetknięciu z nową osobą lub sytuacją. Należy wówczas znaleźć bezpośrednie źródło takiego zachowania. Możliwe też, że dane zdarzenie przywołało nieprzyjemne wspomnienia u czworonoga – w takim przypadku warto skontaktować się z behawiorystą.

Zastanawiasz się, dlaczego kot gryzie po nogach, chociaż nie cierpi na żadną chorobę, poświęcasz wystarczającą ilość czasu na wspólną zabawę, a jednocześnie ataku nie poprzedza żadne konkretne zdarzenie związane z bólem, strachem czy dyskomfortem? Być może źródło problemu tkwi w nieodpowiednio przeprowadzonej socjalizacji zwierzęcia. Gdy mały kot gryzie, np. podczas kontaktu z rodzeństwem, szybko uczy się, że nie jest to właściwe zachowanie. We wczesnym okresie życia poznaje różnicę pomiędzy zabawą a prawdziwą walką czy polowaniem. Dlatego tak ważne jest, aby zwierzę spędziło z matką i innymi kotami z miotu 7–8 pierwszych tygodni po narodzinach. W tym czasie przyswoi wiele ważnych zasad. Dopiero po upływie około 2 miesięcy przyjdzie czas na odseparowanie malucha i przywiezienie go do nowego domu, co wiąże się również z większą ilością czasu spędzanego z człowiekiem.

Inną przyczyną tego, dlaczego kot gryzie, może być nieodpowiedni sposób zabawy. Dość popularne, szczególnie w przypadku kociąt, jest podawanie im przez opiekuna ręki, którą maluchy mogą lizać i podgryzać. Niestety, w ten sposób łatwo jest nauczyć ulubieńca niewłaściwych zachowań, a z czasem również je utrwalić. Znacznie lepiej jest od początku wykorzystywać zabawki stworzone specjalnie z myślą o kotach i ich potrzebach. Jeśli czworonożny podopieczny już nabył złe nawyki, konieczna może być pomoc behawiorysty.

Dość częstym źródłem tego, dlaczego kot gryzie, jest również nierespektowanie jego woli przez opiekuna. W ten sposób zwierzę może manifestować, np. chęć pobycia przez pewien czas w samotności, co należy uszanować. Czasami to także sygnał, że zwierzęciu nie podobają się pieszczoty. Być może już wcześniej kot delikatnie podgryzał dłoń opiekuna lub wyrażał niezadowolenie w inny sposób. Pamiętaj, aby zawsze obserwować ulubieńca i zwracać uwagę nawet na drobne sygnały z jego strony. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnej niespodzianki.

Kolejną przyczyną problemu może być nuda zwierzęcia. Zastanawiasz się, dlaczego kot gryzie po nogach, znienacka wyskakując na Ciebie zza kanapy? Być może po prostu brakuje mu rozrywki. Pamiętaj, że Twój czworonożny podopieczny potrzebuje zabawy przez całe życie, aby zachować dobre samopoczucie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kot podgryza kable. Przyczyną takiego zachowania może być nuda, a u młodszych zwierząt – naturalna ciekawość świata. Niekiedy jednak źródłem takiej praktyki u mruczka bywają zaburzenia łaknienia, wywodzące się z rozmaitych problemów, takich jak: choroby, tęsknota za opiekunem lub dawnym kompanem zabaw (np. drugim kotem), a nawet niedobory pewnych składników odżywczych w diecie. W takiej sytuacji koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nie zapominaj również o prawidłowym żywieniu kota, opartym na pełnoporcjowym pokarmie dla zwierząt. Tego typu pożywienie z pewnością zaspokoi wszystkie potrzeby Twojego czworonoga.

Jak oduczyć kota gryzienia kabli lub rąk opiekuna?

Aby Twój podopieczny pozbył się niewłaściwych zachowań, najpierw musisz ustalić, dlaczego kot gryzie. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę. Pamiętaj, że czasami objawy bywają mało widoczne lub niespecyficzne, dlatego nie próbuj diagnozować mruczka na własną rękę.

Jeżeli okaże się, że Twój kot jest zdrowy, zastanów się, czy jego zachowanie może mieć podłoże w niewłaściwej socjalizacji. Jeśli trafił do Ciebie w zdecydowanie zbyt młodym wieku lub jego pochodzenie nie jest Ci znane (np. został adoptowany ze schroniska), najlepszym wyjściem będzie zasięgnięcie porady behawiorysty. Problemy mające przyczynę w zdarzeniach z pierwszych tygodni życia kota, są bardzo trudne do samodzielnego wyeliminowania, dlatego profesjonalna pomoc może wiele zmienić.

Zastanawiając się, dlaczego kot gryzie, dochodzisz do wniosku, że Twój podopieczny zbyt mało czasu spędza na zabawie? Koniecznie zmień tę sytuację. Zacznij od zakupu bądź samodzielnego wykonania odpowiednich zabawek. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w sztuczne myszki czy piłeczki, a także kocie wędki. Te ostatnie możesz wykonać samodzielnie. Potrzebne będą: patyk o długości około 30 cm oraz kilka sznureczków, do których trzeba przywiązać, np. lubiane przez mruczki piórka. Wędka nie tylko zainteresuje Twojego kota, lecz także pomoże wytworzyć między Wami szczególną więź. Z pewnością przekonasz się, że taki sposób spędzania czasu z kotem jest korzystny, a także przyjemny dla obu stron.

Podejrzewasz, że źródłem problemu mogą być kłopoty związane z niewłaściwą dietą  czworonoga? Warto sprawdzić w lecznicy, czy zwierzę nie cierpi na niedobory składników odżywczych. Ich nadmiar też może być dla niego groźny, dlatego lepiej nie decydować się na suplementację na własną rękę. Można to robić wyłącznie na polecenie lekarza weterynarii w zaleconych przez niego dawkach. Pamiętaj, by karmić zwierzę pokarmem pełnoporcjowym, czyli zawierającym wszelkie niezbędne dla czworonoga składniki odżywcze w optymalnych ilościach. Wybierz jedzenie, mając na uwadze wiek, tryb życia oraz stan zdrowia podopiecznego. Pamiętaj, że inna karma zalecana jest dla zwierząt po kastracji czy sterylizacji, a inna dla tych, które nie miały takich zabiegów. Starannie opracowane pokarmy pełnoporcjowe dla kotów o różnych potrzebach znajdziesz w ofercie Perfect Fit™.

Wiesz już, dlaczego kot gryzie? Spraw, by pozbył się tego nawyku, a z pewnością zyskają na tym wszyscy domownicy, w tym również Twój podopieczny!

Powiązane artykuły

Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?