Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK ZACHĘCIĆ DO AKTYWNOŚCI KOTA ŻYJĄCEGO W DOMU?

Nowoczesna rzeczywistość wpływa nie tylko na nas, ludzi – na przestrzeni lat zmienił się również styl życia kotów.

Share Perfect Fit PODZIEL SIĘ Z INNYMI
JAK ZACHĘCIĆ DO AKTYWNOŚCI KOTA ŻYJĄCEGO W DOMU?

UROZMAICANIE KOCIEGO KRÓLESTWA IUSZCZĘŚLIWIANIE KOTA

Nowoczesna rzeczywistość wpływa nie tylko na nas, ludzi – na przestrzeni lat zmienił się również styl życia kotów. Często żyją znami wdomach i nie muszą już polować, aby zapewnić sobie pożywienie. Konsekwencją tych zmian jest większa podatność na siedzący tryb życia – daleki od zwykłego poziomu aktywności Twojego energicznego znatury przyjaciela.

Twój kot nie potrzebuje do życia dużej przestrzeni, to prawda. Potrzebuje jednak zróżnicowanego otoczenia stymulującego go do ruchu izabawy: chowania się, poszukiwań, wspinaczki, drapania, znakowania terytorium, obserwacji i – rzecz jasna – spania. Na szczęście takie ciekawe otoczenie jest całkiem łatwo stworzyć. Wystarczy urozmaicić poziome powierzchnie, dodając kocie drzewka, sznurki isięgające wysoko meble, np. półki okienne lub wysokie regały. Poza ruchową stymulacją wpostaci wspinania Twój kot będzie też uwielbiał wpatrywać się wludzi, przedmioty imałe zwierzęta ze swojego punktu obserwacyjnego – to stymulacja fizjologiczno-umysłowa, która również wpływa na dobrą formę zwierzęcia.

WPEŁNEJ GOTOWOŚCI DO ZAPEWNIENIA KOTU RUCHU

Niezwykle ważne dla zapewnienia kotu dobrego samopoczucia jest umożliwienie mu zaspokojenia jego naturalnych instynktów, na przykład instynktu polowania. Aby sprostać temu wyzwaniu, najlepiej jest zapewnić futrzakowi wygodny dostęp do bezpiecznej przestrzeni na zewnątrz, gdzie mógłby swobodnie polować ido woli się bawić. Jeśli najbliższe otoczenie Twojego domu lub mieszkania jest bezpieczne, radzimy zapewnić kotu nieograniczony dostęp do tego miejsca. Jeśli jednak tak nie jest, rozważ zabudowanie części wolnej przestrzeni, aby pozwolić kotu korzystać zdostępnej na wolnym powietrzu stymulacji, nie narażając go na niebezpieczeństwo.

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki:„Aktywność fizyczna w postaci eksploracji i zabaw ma wiele zalet, sięgających ponad zwykłe zużycie energii czy spalenie kalorii, przekładających się na dobre samopoczucie kota: podnosi stymulację umysłową, wpływa na wzrost masy mięśniowej i, co za tym idzie, poprawia metabolizm, zwiększa ruchliwość, poprawia krążenie oraz – gdy bawi się z Tobą – zacieśnia więź z opiekunem”.

„KOCIA FRAJDA DLA WSZYSTKICH!”

Przygotowując stymulującą przestrzeń do zabawy dla swojego kota, miej na uwadze, że z natury będzie on lepiej reagować na specyficzne rodzaje zabaw i interakcji. Najlepiej sprawdzają się takie, w których wykorzystujesz szybkie i nieprzewidziane ruchy, piszczące zabawki i sztuczną zdobycz – oraz nagrody w formie przysmaków! Kiedy nie ma Cię w pobliżu, dobrym „stymulatorem” jest kocie drzewko. Umożliwia zwierzęciu ćwiczenie mięśni, drapanie, wspinanie, ukrywanie się i obserwowanie otoczenia. Warto też co jakiś czas zmienić rozplanowanie domowej przestrzeni – pobudzi to kocią ciekawość.

Ciekawostka: alternatywnym sposobem kociej stymulacji może być przyjaciel w postaci… psa! Jak wskazują badania, obecność psa powoduje, że kot zastępuje część czasu spędzanego na myśleniu o jedzeniu interakcjami ze swoim czworonożnym kumplem, co zmniejsza jego podatność na tycie!

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki:„Kto by pomyślał, że kota może również stymulować karmienie? Tymczasem to prawda! Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, dostarczanie kotu dodatkowej ilości wody poprzez pokarm z jej wysoką zawartością (inaczej „mokrą karmę”) zwiększa – jak wskazują badania –kocią aktywność. Po drugie, angażowanie kota w gry, w których nagrodą są granulki karmy lub inne przysmaki, to dobra metoda na pokonanie nudy poprzez zabawę”.

POZNAWANIE SIĘ

Mimo że zachęcanie kota do aktywności fizycznej jest dla niego dobre, pamiętajmy, aby nie przesadzić i szanować naturalny rytm fizjologiczny naszego czworonożnego przyjaciela. Na wczesnych etapach interakcji najlepiej ograniczyć czas wspólnej zabawy do 2-3 minut. Zabawa i standardowe interakcje nie powinny być wymuszone i nie mogą zakłócać spokoju kota. Nasza rada: angażuj kota do zabawy tylko wtedy, kiedy widzisz, że ma na to ochotę!

Każdy kot jest wyjątkowy – podobnie jak jego preferencje i wymagania. Optymalna ilość ruchu dla konkretnego kota może zależeć od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, a nawet historia przebytych chorób. Aby sprawdzić, jak wygląda to w przypadku Twojego pupila, radzimy zwrócić się do lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

ZMIEŃ SWÓJ DOM W CENTRUM AKTYWNOŚCI
ZMIEŃ SWÓJ DOM W CENTRUM AKTYWNOŚCI
Nasze koty, zupełnie jak nasza córka Hania, uwielbiają bujać się na hamaku.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SKIERUJ PAZURY SWOJEGO KOTA W ODPOWIEDNIM KIERUNKU
SKIERUJ PAZURY SWOJEGO KOTA W ODPOWIEDNIM KIERUNKU
Bliżej natury. Naturalny drapak to świetny sposób, by wprowadzić odrobinę natury do życia domowego pupila.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
ILE SNU POTRZEBUJE MÓJ KOCIAK?
ILE SNU POTRZEBUJE MÓJ KOCIAK?
Dorosłe koty śpią średnio 18 godzin dziennie, a małe kotki jeszcze więcej!
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wystraszony kot – jak niwelować stres u kotów?
Wystraszony kot – jak niwelować stres u kotów?
Twój kot jest kłębkiem nerwów? Sprawdź, jak niwelować stres u kota.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
CZAS NA AKTYWNOŚĆ I ĆWICZENIA RUCHOWE.
CZAS NA AKTYWNOŚĆ I ĆWICZENIA RUCHOWE.
Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla kotów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
JAK ZABRAĆ KOTA NA SPACER Z SZELKAMI I SMYCZĄ
JAK ZABRAĆ KOTA NA SPACER Z SZELKAMI I SMYCZĄ
Nie wszystkie koty nadają się do chodzenia z szelkami i smyczą.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?