Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CO ZROBIĆ ZE ZWIERZAKIEM, KIEDY WYJEŻDŻASZ?

W dzisiejszych czasach ludzie podróżują więcej niż kiedykolwiek wcześniej, zarówno służbowo, jak i dla rozrywki. 

CO ZROBIĆ ZE ZWIERZAKIEM, KIEDY WYJEŻDŻASZ?

W dzisiejszych czasach ludzie podróżują więcej niż kiedykolwiek wcześniej, zarówno służbowo, jak i dla rozrywki1. Właściciele zwierząt domowych nie są tutaj wyjątkiem. Nie jest to zaskakujące, jeśli wziąć pod uwagę zjawisko równoległe, a mianowicie to, że liczba osób posiadających zwierzęta domowe również wzrosła na całym świecie. Dziś w Europie 28% gospodarstw domowych posiada psa, a 23% kota2. Kraje Europy Środkowej i Bałkany to regiony gdzie najwięcej jest właścicieli psów. W przypadku właścicieli kotów, schemat jest bardziej jednolity. Jeśli w skład Twojej rodziny wchodzi kot lub pies, to prawdopodobnie jedną z najważniejszych, najbardziej przemyślanych decyzji, jakie musisz podjąć w kwestii dobrego samopoczucia Twojego ukochanego zwierzaka jest To jak o niego zadbać, kiedy wyjedziesz. Właścicielom zwierząt domowych zwykle leży na sercu to, aby jak najlepiej zaspokajać niezbędne potrzeby swojego pupila, ale także zapewnić mu wystarczająco dużo miłości i uwagi podczas ich nieobecności. Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje i podróżujesz możesz nawet rozważyć możliwość wzięcia zwierzaka ze sobą. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie podróżowanie i bycie właścicielem zwierzęcia domowego w żaden sposób się nie wyklucza. Istnieje coraz więcej elastycznych rozwiązań dostosowanych do różnych zwierząt domowych, których rodziny muszą wyjechać na jeden dzień, na weekend, czy nawet na kilka tygodni. Jednocześnie, dzięki stale rosnącej liczbie hoteli i usług turystycznych przyjaznych dla zwierząt, coraz więcej osób decyduje się na zabranie zwierząt domowych ze sobą. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się zostawić pupila w domu czy zabrać go ze sobą, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie jego oraz siebie na Twoją nieobecność. Nawet jeśli nie masz planujesz podróży w najbliższym czasie, może warto właśnie teraz sprawdzić możliwości opieki, na wypadek gdybyś musiał wyjechać nieoczekiwanie. Pozwoli to uniknąć stresu związanego z tym, że musisz znaleźć kogoś do opieki nad swoim zwierzakiem w ostatniej chwili i pod presją.

Prawdę powiedziawszy, zarówno podróżowanie ze zwierzakiem, jak i zostawienie go pod czyjąś opieką, to potencjalnie stresujące przeżycia. W końcu rozstanie z Twoim ulubieńcem może być emocjonalnym przeżyciem dla Was obojga. Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu, aby przygotować się i wybrać opcję opieki, która jest odpowiednia dla potrzeb Twojego kota lub psa, znacznie poprawisz jego nastrój i poczucie szczęścia, podczas Twojej nieobecności. Co więcej, również Ty zyskasz większy spokój, co zmniejszy szanse na niepotrzebny stres podczas rozłąki, który przecież może też udzielić się Twojemu pupilowi. Natomiast jeśli zdecydujesz się na podróż ze swoim towarzyszem, ważne jest aby pamiętać, że sam wyjazd i przyjazd do nowego miejsca oraz przebywanie w nowym otoczeniu może stanowić dla niego wyzwanie. Przestrzegając kilku podstawowych zaleceń praktycznych, możesz zapewnić swojemu zwierzakowi bezpieczeństwo i znacznie poprawić jego komfort podczas podróży.

PODRÓŻOWANIE ZE ZWIERZAKIEM

Coraz więcej osób decyduje się na podróż ze swoim zwierzakiem. „37% właścicieli zwierząt domowych zabiera je w podróż, a około 10 lat temu liczba ta wynosiła 19%, zgodnie z badaniem American Pet Products Association”3. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy.

Po pierwsze, zmieniła się rola zwierząt domowych. Dziś większość ludzi widzi swoje zwierzęta jako członków rodziny i nieodłączną część swojego życia4. Wielu właścicieli zwierząt domowych chce cieszyć się wakacjami wraz z ukochanym towarzyszem. W reakcji na tę zmianę stylu życia, branża turystyczna oferuje opcje podróży i zakwaterowania, które są bardziej przyjazne dla zwierząt domowych. W Europie większość krajowych linii kolejowych pozwala teraz na podróżowanie ze zwierzętami domowymi za darmo lub z ulgą. Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie narodowa firma kolejowa Amtrak jest od dawna przeciwna podróżowaniu zwierzętom, zasady zmieniają się na korzyść właścicieli, którzy chcą podróżować ze swoim psim lub kocim towarzyszem. Na przykład we Francji, 66% właścicieli zwierząt domowych uważa, że dziś łatwiej jest podróżować ze swoim zwierzakiem niż trzydzieści lat temu5. Wiele restauracji oferuje miejsca na świeżym powietrzu dla osób, które chcą zjeść posiłek w towarzystwie swoich zwierząt. Jednak mimo że obecnie dużo łatwiej jest pojechać na urlop ze swoim zwierzakiem, warto rozważyć czy to jest dla niego najlepsza opcja.

PODRÓŻOWANIE ZE ZWIERZAKIEM: JAK REAGUJĄ PSY I KOTY?

Choć trudno jest uogólniać w przypadku zwierząt, zasadniczo koty mają tendencję do terytorializmu i są przywiązane do swojego środowiska. W przypadku wielu kotów, zwłaszcza tych przebywających na stałe w pomieszczeniach, zmiana środowiska, a także przewożenie w transporterze oraz podróż samochodem lub pociągiem to znaczące źródła stresu. Z drugiej strony, społeczne interakcje mają większe znaczenie dla psów, które często łatwiej dostosowują się do nowego środowiska, o ile są ze swoim właścicielem. Tak czy owak, należy pamiętać, że każde zwierzę ma własną osobowość i doświadczenia. Są psy, które denerwują się gdy opuszczają dom i muszą podróżować w samochodzie lub w pociągu, a niektóre koty mogą czuć się z tym komfortowo. Przed podjęciem jakiejkolwiek długiej podróży ze swoim zwierzakiem, zadaj sobie pytanie, jak czuje się, gdy jest na mniej znanym lub nowym terenie (np. u lekarza weterynarii, w domu przyjaciela, wokół innych zwierząt lub na zewnątrz - w przypadku kotów przebywających na stałe w pomieszczeniach). Dobrym pomysłem może być kilka prób krótkiej przejażdżki samochodem lub transportem publicznym, a także testowanie zmian otoczenia. Uważnie obserwuj swojego zwierzaka: jeśli okaże się, że jest zdystansowany lub zestresowany po kilku próbach, lepsze dla jego zdrowia będzie pozostawienie go w domu pod odpowiednią opieką. Jeśli z kolei uznasz, że Twój pupil jest w stanie komfortowo podróżować i nie będzie przytłoczony zmianami w otoczeniu, jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia i przygotowania przed wyjazdem.

JAK BEZPIECZNIE, WYGODNIE I LEGALNIE PODRÓŻOWAĆ ZE ZWIERZĘCIEM

  • Pierwsza rzecz: upewnij się, że zwierzę ma wszystkie odpowiednie szczepienia, niezależnie od tego dokąd jedziesz i jakiego środka transportu używasz.
  • Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wszczep zwierzęciu mikrochip u lekarza weterynarii. Mikrochip jest wymagany w podróży w obrębie UE i w wielu innych krajach.
  • Upewnij się, że zwierzak ma na sobie obrożę z plakietką zawierającą kontakt do Ciebie.
  • Pamiętaj, że aby podróżować po terytorium UE lub z UE do innych krajów, Twój pupil musi mieć co najmniej trzy miesiące.
  • Upewnij się, że zwierzę ma swój "paszport zwierzęcia domowego", zgodnie z przepisami UE. Paszport musi być wydany przez uprawnionego lekarza weterynarii. Dokument ten zawiera listę zabiegów profilaktycznych  i szczepień zwierzęcia, a także numer jego mikrochipa i dane opiekuna.
  • Upewnij się, że zwierzę ma aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj, że szczepienie to jest ważne dopiero po upływie 21 dni po pierwszym zastrzyku.
  • Sprawdź szczegółowe przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami w kraju, który planujesz odwiedzić. Na przykład, Wielka Brytania, Irlandia i Finlandia wymagają, aby pies miał ważne leczenie przeciwpasożytnicze.
  • Jeśli planujesz podróż pociągiem lub samolotem, zalecamy aby przed podróżą sprawdzić zasady dotyczące podróżowania za zwierzętami obowiązujące u danego przewoźnika. Na przykład niektóre większe linie lotnicze pozwalają małym zwierzętom na podróżowanie w kabinie, podczas gdy inne linie lotnicze wymagają, aby zwierzęta podróżowały w ładowni. Czasem psy muszą mieć kaganiec (np. w pociągu lub autobusie) - ważne jest, aby dokładnie sprawdzić przepisy w kraju, do którego podróżujesz.
  • Podczas podróży miej zawsze przy sobie apteczkę dla swojego zwierzaka. Poproś lekarza weterynarii, aby pomógł Ci ją wyposażyć.
  • Upewnij się, że zwierzak ma wystarczająco dużo świeżej, czystej wody i karmy na czas podróży.

JEŚLI PODRÓŻUJESZ SAMOCHODEM, PAMIĘTAJ O NASTĘPUJĄCYCH KWESTIACH:

  • Nie powinieneś planować długiej podróży samochodem, jeśli wcześniej nie przyzwyczaiłeś swojego zwierzaka do tego środka lokomocji. Weź kota lub psa na kilka krótkich przejażdżek, aby pomóc mu przyzwyczaić się do nowych dźwięków i wrażeń. Jest to również dobry sposób, aby sprawdzić jak Twój zwierzak czuje się w samochodzie. Jeśli po kilku próbach zwierzę wciąż nie jest spokojny w samochodzie, najlepiej jest zrezygnować z długiej podróży tym środkiem transportu.
  • Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wodę i miskę do karmy. Rób częste postoje, aby zwierzak mógł się napić. Jeśli podróżujesz z psem, pamiętaj o uwzględnieniu czasu na regularne spacery na smyczy.
  • Upewnij się, że zwierzę ma wygodny, bezpieczny transporter. Weź ze sobą przedmioty, które poprawiają humor zwierzęciu (np. specjalną zabawkę lub kocyk) i upewnij się, że transporter jest dobrze zamocowany w samochodzie. Jeśli Twój pies nie jest w transporterze, upewnij się, że specjalne szelki są przymocowane do pasa bezpieczeństwa i nigdy nie pozwalaj mu wystawiać głowy przez okno.
  • Nigdy nie zostawiaj swojego zwierzaka w zaparkowanym samochodzie. Nawet jeśli okna są lekko otwarte, wnętrze samochodu może bardzo szybko się nagrzać i narazić zwierzę na niebezpieczeństwo. Wnętrze samochodu może też bardzo wyziębić się zimą, gdy silnik jest wyłączony.

Jeśli zastosujesz się do powyższych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, podróż będzie o wiele przyjemniejsza i bezpieczniejsza zarówno dla Twojego pupila, jak i dla Ciebie.

ZOSTAWIENIE ULUBIEŃCA W DOMU, GDY JA WYJEŻDŻAM: PODJĘCIE NAJLEPSZEJ DECYZJI DLA MOJEGO ZWIERZAKA

Czasami podróżowanie ze zwierzęciem jest po prostu niemożliwe, na przykład gdy musisz wyjechać służbowo. Ale nawet jeśli wybierasz się na wakacje i teoretycznie da się zabrać ze sobą zwierzaka, może to nie być dla niego najlepsze rozwiązanie. Szczególnie koty są często bardzo przywiązane do swojego otoczenia i źle reagują na zmiany. Opuszczenie rodzinnego domu może być dla nich nadmiernie stresujące. Z drugiej strony, pomimo że psy mają ogólną tendencję do lepszego dostosowywania się do nowego otoczenia niż koty, niektóre z nich mogą źle znosić bycie poza domem. Dla starszych psów lub szczeniąt podróż może też być stresująca, zbyt pobudzająca lub męcząca. Poza tym, mimo że wydaje Ci się, że Twój pies lub kot dobrze przystosuje się do nowego miejsca, sama podróż (na przykład samolotem) może być potencjalnym źródłem stresu.

Choć być może trudno Ci sobie wyobrazić, że zostawiasz go samego, zwłaszcza, jeśli tego nigdy nie robiłeś, czasami jest to najlepsze wyjście dla ogólnego dobrostanu Twojego zwierzaka.

Pozostawienie zwierzaka jest emocjonalnym przeżyciem zarówno dla Ciebie, jak i dla niego. Jest to normalne, zwłaszcza jeśli podobnie jak wielu właścicieli zwierząt domowych uważasz, że Twój ulubieniec jest prawdziwym członkiem rodziny, a Ty jesteś głównym źródłem miłości i opieki dla swojego pupila. Możesz się obawiać, że Twój zwierzak będzie czuł się porzucony, lub że nie otrzyma odpowiedniej opieki. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że rozłąka ze zwierzęciem, choć to trudny moment, wcale nie musi być dla Was stresującym lub negatywnym doświadczeniem. Aby ten czas był dla Was jak najmniej przykry, musisz wziąć pod uwagę dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze, musisz upewnić się, że podczas rozłąki zaspokojone będą wszystkie potrzeby Twojego zwierzaka, w tym respektowanie jego relacji z otoczeniem, schemat karmienia, wymagania dotyczące aktywności i szczególna potrzeba interakcji społecznych oraz czułości. To sprawi, że w trakcie Twojej nieobecności, pupil powinien czuć się komfortowo i móc opanować stres związany z Twoim wyjazdem. Po drugie, zalecamy, aby stopniowo przygotowywać zwierzaka do rozłąki z Tobą i dać mu czas na oswojenie się z tym faktem. Jeśli spełnisz te dwa warunki, Twój ulubieniec powinien być szczęśliwy, nawet jeśli Cię nie ma obok, Tobie również łatwiej będzie przeżyć rozstanie. Możesz nawet przekonać się, że pod Twoją nieobecność pies jest bardzo szczęśliwy bawiąc się z kimś innym, bo w końcu psy mają dużą zdolność adaptacji, jeśli da im się odpowiednią opiekę i miłość.

Stres związany z rozstaniem jest normalny dla większości zwierząt i ich opiekunów, ale dzięki przygotowaniom i odpowiedniej opiece, można sobie z nim poradzić.

OPIEKUNOWIE DLA ZWIERZĄT: ELASTYCZNA, NIEZAWODNA OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI DOMOWYMI

Na szczęście, w dzisiejszych czasach istnieje wiele elastycznych opcji opieki nad zwierzętami domowymi, tak aby były zdrowe i szczęśliwe również, gdy Cię nie ma. Niezależnie od tego, czy jesteś cały dzień w pracy czy planujesz wyjazd na kilka dni lub nawet tygodni, z każdej sytuacji jest wyjście. Jednym z pierwszych kroków zmniejszających stres rozstania, jest wybór odpowiedniego opiekuna. Choć wiele osób decyduje się zostawić zwierzaka pod opieką zaufanego przyjaciela lub członka rodziny, nie zawsze jest to możliwe lub niekoniecznie jest to najlepsza opcja. Twój najlepszy przyjaciel lub teściowie mogą być pomocni, ale nie zawsze wiedzą, jak skutecznie opiekować się zwierzakiem i czy naprawdę mają na to czas. Możesz też czuć się nieswojo, dając przyjacielowi lub członkom rodziny bardzo konkretne i skomplikowane instrukcje dotyczące pielęgnacji, szczególnie jeśli czujesz, że robią Ci przysługę. W takim przypadku usługa opieki nad zwierzakiem w Twoim domu to dobre, niezawodne rozwiązanie, pod warunkiem wybrania certyfikowanej organizacji zajmującej się zwierzętami domowymi, która współpracuje wyłącznie z wyszkolonymi opiekunami zwierząt domowych. Opieka nad zwierzakiem w jego domu polega na tym, że opiekun przychodzi, aby zająć się zwierzakiem kilka razy dziennie, a nawet zostaje na noc. Ta opcja jest często zalecana dla kotów i psów, które czują się najbardziej komfortowo we własnym miejscu zamieszkania. Jeśli natomiast uważasz, że Twój pies jest w stanie przebywać poza swoim środowiskiem, możesz również zostawić go w hotelu dla zwierząt domowych. Renomowana organizacja zajmująca się zwierzętami domowymi pomoże Ci wybrać opiekuna lub rodzinę, która najlepiej pasuje do osobowości i typowego środowiska Twojego pupila. Na przykład, jeśli Twój zwierzak kocha dzieci, możesz wybrać rodzinę z dziećmi. Jeśli z kolei potrzebuje dużo spokoju, być może najlepszą opcją będzie emerytowana rodzina opiekunów. Jeśli Twój pies ma bardzo wysokie wymagania w zakresie aktywności, wybierz opiekuna domowego lub rodzinę, która przyzwyczajona jest do intensywnych ćwiczeń fizycznych i długich spacerów.

JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNIEGO OPIEKUNA DLA TWOJEGO PUPILA

Po wybraniu najkorzystniejszej opcji dla Twojego psa lub kota i wybraniu wykwalifikowanego, doświadczonego opiekuna domowego pora zorganizować pierwsze spotkanie ze zwierzakiem . Zwróć uwagę na to, jak potencjalny opiekun zachowuje się wobec Twojego pupila: czy jest swobodny i przyjazny? Jeśli masz psa, wyjdźcie razem na spacer, aby zobaczyć, jak radzi sobie poza domem? . Warto zapłacić za usługi opiekuna, aby mieć szansę zobaczyć z bliska interakcję Twojego zwierzaka i potencjalnego opiekuna. Nie bój się zadawać nawet bardzo szczegółowych pytań dotyczących doświadczenia potencjalnego opiekuna i tego, jak zachowałby się w określonych sytuacjach. Przede wszystkim ufaj własnemu instynktowi. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do zachowań lub kompetencji opiekuna, czy też otoczenia, w którym Twój zwierzak będzie przebywać, lepiej jest znaleźć kogoś innego, z kogo zarówno Ty jak i Twój pies będziecie naprawdę zadowoleni. Dlatego ważne jest, aby mieć wystarczająco dużo czasu przed wyjazdem, aby wybrać opiekuna, któremu naprawdę ufasz.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA POZOSTAWIENIE ULUBIEŃCA Z OPIEKUNEM

Dzień przed wyjazdem warto zaprosić do domu opiekuna. Jest to okazja, aby po raz ostatni omówić wszystkie instrukcje związane z pielęgnacją i upewnić się, że nie zapomniałeś podać żadnych istotnych informacji na temat swojego zwierzaka. Ponadto, da to zwierzęciu więcej czasu, aby przyzwyczaił się do osoby, która będzie troszczyć się o jego potrzeby, gdy Ciebie nie będzie.

KILKA PRAKTYCZNYCH UWAG PRZED POZOSTAWIENIEM ZWIERZAKA OPIEKUNOWI

  • Zanim zostawisz zwierzę pod czyjąś opieką, upewnij się, że pupil posiada mikrochip oraz ważne szczepienia ochronne.
  • Kup automatyczny dozownik karmy i wody. W przypadku, gdy opiekun będzie mieć sytuację awaryjną i nie będzie mógł przyjść nakarmić Twojego pupila, ten będzie mógł pić i jeść samodzielnie, dopóki nie znajdzie się nowy opiekun.
  • Przejrzyj swój dom, mieszkanie lub ogród i usuń wszelkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty.
  • Przedstaw opiekuna sąsiadom, żeby wiedzieli, że ktoś będzie wchodzić i wychodzić z Twojego domu.
  • Zostaw w domu odpowiednio dużą ilość karmy i ulubione przysmaki pupila. Wymień wszystkie zabawki lub sprzęt, które miałeś wyrzucić, ale jeszcze dotąd tego nie zrobiłeś.

PODSTAWOWE INFORMACJE DO PRZEKAZANIA OPIEKUNOWI

  • Praktyczne informacje dotyczące karmy (ilość karmy, liczba posiłków dziennie i godziny posiłków), dozwolone przekąski, częstotliwość czyszczenia misek, itp.
  • Informacje o tym, gdzie i jak długo zwierzak śpi (i gdzie nie wolno spać), wszelkie potrzebne zabawki,
  • Gdzie przechowywane są wszystkie potrzebne sprzęty i jak się ich używa (smycz, obroża, szczotka, miska, kuweta, wystarczająco dużo jedzenia na cały czas Twojej nieobecności, ulubione zabawki, transporter, leki przeciw pchłom i kleszczom, itp.)
  • Szczegółowe instrukcje na temat wymagań dotyczących aktywności Twojego zwierzaka: jak często i na jak długo powinien być wyprowadzany (ze smyczą czy bez),, bezpieczne trasy, ulubione miejsca i psi towarzysze zabaw.
  • Informacje o ulubionych grach i zabawkach Twojego zwierzaka.
  • Informacje dotyczące pielęgnacji.
  • Aktualne informacje medyczne, w tym dokumenty identyfikacyjne zwierzęcia oraz dokumentacja dotyczącą zdrowia i szczepień, wraz z numerami telefonów lekarza weterynarii.
  • Szczegółowe instrukcje dotyczące wszelkich leków, które należy podawać zwierzęciu, wraz z receptami uzupełniającymi
  • I na koniec bardzo ważna sprawa: bardzo szczegółowe informacje kontaktowe, tak aby opiekun mógł się w każdej chwili z Tobą skontaktować, a także nazwisko i numer telefonu osoby zaufanej, z którą można się skontaktować, jeśli Ty będziesz niedostępny.

Pamiętaj, że to Ty jesteś najlepszym sędzią tego, czy lepiej zabrać pupila w podróż, czy pozostawić pod opieką wiarygodnej, kochającej osoby lub profesjonalnego opiekuna. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz też poprosić o poradę lekarza weterynarii. Jeśli poświęcisz trochę czasu na przygotowanie którejś z tych opcji odpowiednio wcześnie, Twój pies lub kot z pewnością będzie szczęśliwy, zdrowy i bezpieczny, niezależnie od wybranego rozwiązania.

Powiązane artykuły

Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?