Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ZABAWKI I GRY DLA PSÓW: JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWE DLA TWOJEGO PSA

Jaka jest wspólna cecha większości psów, niezależnie od rasy, wielkości, a nawet wieku?

ZABAWKI I GRY DLA PSÓW: JAK WYBRAĆ WŁAŚCIWE DLA TWOJEGO PSA

Jaka jest wspólna cecha większości psów, niezależnie od rasy, wielkości, a nawet wieku? Większość psów naturalnie lubi się bawić. Czy Twój pies jest w domu sam w ciągu dnia i szukasz nowych zabawek, które wzbogaciłyby jego dzień? A może jesteś zmęczony ciągłym graniem w piłkę i chciałbyś poznać jakieś alternatywne zabawy domowe i na świeżym powietrzu, dla Ciebie i Twojego przyjaciela? Jeśli po raz pierwszy jesteś opiekunem psa, w tym artykule znajdziesz pomysły na to, jak sprawić, aby zabawa z pupilem była jednocześnie ciekawa i stymulująca intelektualnie.

Dlaczego zabawa jest tak ważna dla rozwoju Twojego psa?

Zabawa jest niezwykle ważna dla Twojego towarzysza zarówno pod względem emocjonalnym, rozwoju fizycznego, jak i rozwijania zdolności do nauki. Przede wszystkim: każdy, w tym Twój pies, potrzebuje dać upust zgromadzonej energii, zwłaszcza po spędzeniu jakiegoś czasu samotnie w domu. Bawiąc się z psem, uczysz go interakcji społecznych, poznawania innych psów, dzieci lub sąsiadów, a jednocześnie wzmacniasz z nim więź emocjonalną. Jest to również świetny sposób na poprawę jego koordynacji ruchowej i kondycji intelektualnej w sposób, w jaki inne aktywności fizyczne, takie jak chodzenie czy bieganie, go nie pobudzają. Niezależnie od tego, czy sam bawisz się ze swoim psem, czy z przyjacielem, w domu czy w ogrodzie, w parku z innymi psami, czy z zabawką, pamiętaj, że zabawa zawsze powinna być interesująca dla czworonożnego członka rodziny. I nie martw się, jeżeli nie masz w danym momencie dużo czasu; gdyż nawet krótka zabawa jest korzystna dla Twojego psa i warta wysiłku.

GRY I ZABAWY DLA PSÓW

 

Jest wiele zabaw, w które można bawić się z psem, a które nie wymagają dużo przygotowania lub skomplikowanego sprzętu. Chociaż najlepiej jest bawić się na zewnątrz, nie jest to zawsze możliwe ze względu na złą pogodę lub brak ogródka czy innego terenu na zewnątrz, przyjaznego dla psów. Jednak wiele zabaw można stosować w domu, choć wtedy tracą nieco ze swego rozmachu. Oto kilka popularnych gier, z których kilka nadaje się zarówno do domu, jak i na zewnątrz.

Aport. Każda lista zabaw z psem musi obejmować klasyczne aportowanie. Zabawa polega na odrzuceniu piłeczki lub innego przyjaznego dla psa, bezpiecznego obiektu daleko od siebie i poproszeniu psa o jego przyniesienie. Choć ta klasyczna zabawa wydaje się prosta, nie wszystkie psy instynktownie rozumieją, że chcesz, żeby podniosły piłkę lub przedmiot, a w przypadku tych psów, które to zrobią, największym wyzwaniem jest często skłonienie ich do oddania piłki. Aby aportowanie się udało, Twój pies musi najpierw opanować podstawowe szkolenie w zakresie szukania oraz komendę „upuść” lub „zostaw”. Gdy pies będzie już gotowy, aby przynieść piłkę i faktycznie Ci ją oddać, aportowanie może dostarczyć dużo radości. Wiele psów uwielbia grać z nami w piłkę. Chociaż aportowanie to oczywiście zabawa najlepiej sprawdzająca się na świeżym powietrzu, jej zmodyfikowana wersja jest możliwa również w domu, o ile nie będziesz rzucał piłki zbyt daleko i wybierzesz obszar w miarę wolny od mebli i różnych przedmiotów, w którym pies będzie mógł swobodnie się poruszać, bez ryzyka uderzenia w cokolwiek.

Zabawa w chowanego: To świetna zabawa z psem i innym członkiem rodziny, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Jeżeli bawisz się w domu, każ swojemu psu zostać z drugą osobą, a Ty wyjdź i ukryj się w innym pokoju. Zawołaj go, a gdy Cię znajdzie, pochwal go, pogłaszcz i daj mu w nagrodę jakiś smakołyk. Ta zabawa jest również świetna na świeżym powietrzu, ale pamiętaj, żeby nie chować się zbyt daleko od swojego pupila i najlepiej, żeby był wcześniej przyuczony do zostawania i przychodzenia na zawołanie. Jeśli Twój pies ma na tyle samokontroli, że zostanie sam, gdy Ty pójdziesz się schować, możesz również bawić się z nim w chowanego samemu.

Latający dysk dla psa: Ta pasjonująca zabawa najlepiej sprawdza się na świeżym powietrzu. Niektóre psy natychmiast rozumieją, że mają chwycić dysk i oddać go właścicielowi, podczas gdy inne mogą wymagać treningu. Gdy Twój pies będzie już oswojony z zabawką, naucz go komendy „oddaj” lub „zostaw”, nagradzając go pieszczotą lub smakołykiem, gdy przyniesie Ci dysk z powrotem. Potem poćwicz rzucanie mu dysku na niewielką odległość, jeśli go złapie – daj mu nagrodę, a następnie stopniowo zwiększaj odległość. To świetna zabawa i doskonały trening dla Twojego psa, ponieważ daje mu wiele okazji do biegania i skoków podczas ćwiczeń. Pamiętaj, aby kupić dysk specjalnie przeznaczony dla psów, ponieważ latający dysk dla ludzi może zranić Twojego przyjaciela i może być trudny do złapania. Ta zabawa wymaga dużo miejsca; należy też sprawdzić, czy nie ma w pobliżu dzieci, aby uniknąć wypadków.

Zabawy zapachowe: Psy posiadają bardzo dobrze rozwinięty zmysł węchu, który w przeszłości wykorzystywano na polowaniach. Jednak dzisiaj nasi towarzysze domowi w większości nie mają okazji wykorzystać tej niesamowitej zdolności. Zabawy zapachowe to świetny sposób, aby rozbudzić naturalne zachowania psa i pobudzić jego umysł poprzez zabawę. „Ukryj przedmiot” to prosta gra zapachowa, w której najpierw pokazujesz psu przedmiot z jego lub Twoim zapachem (np. Twój kapeć lub jedną z jego zabawek), a następnie ukrywasz go w domu, aby mógł go wywąchać. Pierwszy przedmiot powinien być łatwy do znalezienia, stopniowo należy zwiększać trudność zadania. Gdy pies znajdzie przedmiot, możesz go nagrodzić głaskaniem lub smakołykiem. Kolejną doskonałą zabawą jest „W której ręce?”. Pokaż psu jego ulubioną zabawkę (która jest przesiąknięta jego zapachem) w jednej ręce, a następnie pozwól mu ją powąchać. Następnym razem ukryj zabawkę w jednej ręce, ale pokaż psu obie zamknięte dłonie. Oddaj psu zabawkę tylko wtedy, gdy wskaże odpowiednią rękę. Możesz też spróbować schować smakołyk pod jednym z dwóch lub trzech kubków. Gdy pies zrozumie już, o co chodzi, możesz spróbować poprzestawiać kubki, tak aby musiał odnaleźć kubek ze smakołykiem. Jeśli możesz, spróbuj ukryć ulubioną zabawkę psa gdzieś poza domem i zachęć go do jej znalezienia.

Tor przeszkód: Jeśli Twój pies lubi biegać i skakać, ustaw w ogródku tor przeszkód własnej konstrukcji, lub kup gotowy sprzęt do ćwiczeń ruchowych, odpowiedni dla rozmiaru i wieku psa. Opcja własnej konstrukcji mogłaby obejmować pomarańczowe pachołki drogowe, wokół których możesz nauczyć psa slalomu lub tunel dla dzieci, wystarczająco duży, aby pies mógł bezpiecznie i komfortowo przez niego się przeczołgać. Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń ruchowych, którego można używać w domu, obejmuje labirynty, zeskoki, tunele, ramy i równoważnie dla psów. To  dobre ćwiczenie dla Twojego psa, a jednocześnie słuchanie komend w celu pokonania przeszkody jest dla niego niezwykle stymulujące. Niektóre tory przeszkód można dostosować do wykorzystania w domu.

Zabawy wodne: Wiele psów lubi wodę i latem, kiedy temperatura wzrasta, psu może spodobać się przebieganie przez spryskiwacz lub wąż ogrodowy. Może też polubić wyciąganie zabawek z wody, więc jeśli mieszkasz w pobliżu czystego zbiornika, odpowiedniego dla umiejętności pływackich Twojego psa, spróbuj wrzucić tam pływającą zabawkę dla psów, którą będzie musiał Ci przynieść. Dziś również kajakarstwo i paddle boarding z psem stają się coraz bardziej popularnymi sportami. Twój pies będzie zadowolony z przebywania z Tobą na wodzie, niektóre być może będą chciały wskoczyć popływać. Pamiętaj, że powinien mieć specjalny kapok dla psa, nawet jeśli masz pewność co do jego umiejętności pływackich. Jeśli nie mieszkasz w pobliżu żadnego zbiornika wodnego, ale masz ogród, warto pomyśleć o zorganizowaniu psiego basenu, w którym Twój kumpel będzie mógł się popluskać, szczególnie latem. Nad wodą Twój pies musi być pod stałym nadzorem.

Wycieczka do parku dla psów: Coraz częściej popularne parki dla psów to miejsca, w których pies może swobodnie biegać bez smyczy, pod warunkiem, że będziesz kontrolował jego zachowanie. Parki dla psów dają niepowtarzalną okazję, aby Twój pies spotkał się z innymi osobnikami swojego gatunki, a także pobawił się z Tobą na otwartej przestrzeni. Jednak nie wszystkie psy czują się dobrze w otoczeniu innych czworonogów, bądź nie są na to gotowe, więc uważaj i zanim zabierzesz go do miejsca, w którym spuścisz go ze smyczy, sprawdź, czy reaguje natychmiast na komendę przywołującą. Niektórzy eksperci zalecają, aby zabrać psa na wyczerpujący spacer przed pójściem do parku dla psów, tak aby miał okazję spożytkować trochę energii, zanim zetknie się z tym potencjalnie bardzo pobudzającym środowiskiem. Niektóre parki dla psów mają specjalne miejsca lub pory dla mniejszych psów. Jeśli na przykład jesteś właścicielem yorkshire teriera, jamnika lub szpica miniaturowego, może on nie być gotowy na spotkanie ze znacznie większymi psami, takimi jak ogromny dog niemiecki, czy nawet labrador.

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ ZABAWKI DLA PSA

Istnieje wiele rodzajów zabawek dla psów mających na celu ożywienie interakcji z Twoim psem, a także zajęcie go czymś, gdy jest sam. Na rynku jest wiele zabawek, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla swojego psa. Najlepiej dostosować rozmiar zabawki do wielkości psa, większe zabawki są bardziej odpowiednie dla większych psów. Pamiętaj jednak, że zabawka nie powinna być zbyt mała, gdyż pies mógłby ją połknąć lub się nią zadławić. Dla psów w różnym wieku, odpowiednie są różne zabawki. Na przykład inne zabawki do gryzienia przeznaczone są dla ząbkujących szczeniąt, a inne do zębów psów-seniorów. Nie zapominaj też o wymianie zabawek, które wyglądają na zużyte lub zepsute, a także unikaj dawania psom zabawek dla dzieci, gdyż mogą one być dla niego niebezpieczne. Dobrej jakości zabawki dla psów wykonane są z materiałów odpornych nawet na intensywne gryzienie.  Oto kilka popularnych propozycji:

Zabawki-łamigłówki: Te zabawki mają różne kształty i rozmiary i mają na celu stymulować umysł psa oraz zapobiegać nudzie, gdy jest sam w domu. Większość zabawek-łamigłówek to jakaś forma urządzenia do karmienia, np. piłka, którą wypełnia się smakołykami, z otworami, którd można dostosować w zależności od tego, jak trudne ma być zadanie, lub gumowa zabawka, którą również można wypełnić smakołykami. Inną taką zabawką jest plansza z otworami do ukrywania smakołyków, a także przesuwane dyski lub pluszowe zabawki napełnione piszczącymi zabawkami, które Twój pies będzie próbował wyjąć.

Zabawki wodne: Jeśli Twój pies lubi wodę, jest wiele rodzajów pływających zabawek, które zapewnią wiele godzin zabawy, w tym pływający dysk, sztuczne „kamienie”, które możesz rzucać do wody, aby mógł je wyłowić i przynieść, gumowe zabawki na sznurku, a także zabawki napełniane wodą, która powoli wycieka w miarę gryzienia, co jest dobre na letnie upały.

Zabawki do gryzienia: Prawdopodobnie sam już do tego doszedłeś, ale psy naprawdę potrzebują gryzienia! Gryzienie jest konieczne dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. Przeżuwanie jedzenia nie zaspokaja tej instynktownej potrzeby, obecnej u wszystkich psów. Na rynku jest wiele trwałych, tzw. „niezniszczalnych” zabawek do gryzienia, ale ważne jest, aby wybrać takie, które nie będą zbyt twarde dla zębów Twojego psa, ale też nie za miękkie, żeby nie mógł ich łatwo przegryźć. Należy również wybrać odpowiednio dużą zabawkę do żucia, tak aby pies się nią nie zadławił.

Zabawki do przytulania lub noszenia: Wiele psów, zwłaszcza szczeniąt, lubi bawić się, spać lub po prostu nosić „kocyk bezpieczeństwa” lub ulubioną zabawkę. Może to być Twoja koszulka, lub zabawka specjalnie przeznaczona do tego celu. Ale pamiętaj, aby wybrać taką, która będzie trwała i łatwa do mycia/prania.

W dziedzinie zabaw z psem, istnieje wiele możliwości zaangażowania umysłu psa, rozwijania jego umiejętności społecznych, zwiększania aktywności fizycznej czy po prostu spędzania czasu na zabawie. Jeśli Twój pupil nie reaguje z natychmiastowym entuzjazmem na jakąś grę lub zabawkę, nie zniechęcaj się. Może potrzebować trochę czasu, aby poznać nową zabawkę lub zrozumieć zasady gry. Jest również możliwe, że pies po prostu nie polubi konkretnej zabawki lub gry. Jeśli tak jest, nie wahaj się spróbować innej gry lub zabawki, która będzie być może lepiej pasowała do jego naturalnych nastrojów lub skłonności. Raczej wcześniej niż później trafisz na grę lub zabawkę, którą pokocha, zapewniając wiele godzin wspólnej zabawy i nowe możliwości na wzbogacenie Twoich relacji z psem.

Powiązane artykuły

8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?